Express-Miejski.pl

Obchody rocznicy zsyłki Polaków na Syberię w Środzie Śląskiej [foto+video]

Obchody dnia Sybiraka w Środzie Śląskiej fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

12 lutego w Środzie Śląskiej odbyły się uroczystości w 79. rocznicę I masowej zsyłki Polaków na Sybir.

W intencji Sybiraków odbyła się msza święta w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła, po której delegacje i poczty sztandarowe przed Tablicą Zesłańców Sybiru złożyły wiązanki i znicze. 

Następnie w średzkim domu kultury odbyła się akademia, którą przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Sybiraków z Rakoszyc. Jednak przed występami młodzieży głos zabrał Włodzimierz Kowalczyk członek zarządu Związku Sybiraków we Wrocławiu - Starzejemy się, jest nas z roku na rok coraz mniej. Póki żyjemy i jesteśmy, będziemy się spotykać i mówić o tym, co się wydarzyło. Cieszymy się, że jest dziś z nami młodzież szkolna, zwłaszcza z tych szkół, które noszą imię Sybiraka. Wiemy, że tam pamięć o nas będzie trwać i będziemy wspominani - mówił Włodzimierz Kowalczyk.

Na wniosek średzkiego koła sybiraków ośmiu osobom przyznano medal pamiątkowy 30-lecia reaktywacji Związku Sybiraków na Dolnym Śląsku. Medale otrzymali: Andrzej Bielski, Bogusław Krasucki, Adam Ruciński, Bolesław Dul, Maria Macudzińska, Alicja Przesławska i Barbara Wesołowska. Medal odebrał także syn nieżyjących już państwa Swachów, którym także przyznano odznaczenie. Medale wręczyła Barbara Wesołowska wiceprezes Związku Sybiraków średzkiego koła oraz Włodzimierz Kowalczyk.

Fragment występów w średzkim domu kultury

anbo

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA