POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

"Radni miejscy na posiedzeniu Rady Miasta przenoszą Środę Śląską do Średniowiecza"

Festiwal Uwolnić Muzykę - rok 2016 fot.: arm

W lipcu w Środzie Śląskiej odbędzie się kolejna edycja festiwalu rockowego Uwolnić Muzykę. W tym roku jest o nim wyjątkowo głośno. Wszystko za sprawą radnych miejskich.

Festiwal (FUM) odbędzie się już ósmy raz. Na scenie ustawionej na terenie specjalnego ośrodka przy Kajakach pojawią się między innymi polski death metalowy zespół  Vader, czy grecki Rotting Christ. Na początku lutego pojawił się oficjalny plakat imprezy. Wydarzenie jest biletowane: 80 zł za jednorazowe wejście i 90 za dwudniowy karnet.  

Impreza była od lat wspierana finansowo przez dwa samorządy: powiat średzki oraz gminę Środa Śląska. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie inaczej.

O festiwalu rozmawiano w trakcie styczniowej sesji rady powiatu. Czy w roku 2019 planuje pan dofinansować imprezę pod nazwą Festiwal Uwolnić Muzykę w Środzie Śląskiej? - pytała radna Judyta Partyka-Basa. - Ten festiwal ma już ósmą edycję i był dofinansowany z powiatu. Osoba, która jest jego dyrektorem, zgłaszała się o pomoc finansową. Trend w tym festiwalu poszedł w kierunku nieoczekiwanym. Grana jest muzyka bardzo agresywna. Myślę, że musimy się zastanowić nad nim, pilnując budżetu i szanując gusta niektórych osób. Żadne środki na ten festiwal nie zostały jeszcze określone - mówił Artur Bogucki.

Radna pokazała plakat tegorocznej edycji. - Wpis na portalu społecznościowym do tego plakatu brzmi: A słowo ciałem się stało. Oto plakat festiwalu na rok 2019. Kolejnych było wiele. Ostatni dotyczył biletów: Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni jesteście, a ja was pokrzepię. Myślę, że na takie festiwale pieniądze z budżetu powiatu nie powinny zostać przeznaczone. Używanie fragmentów Pisma Świętego jest dalece niestosowne - skomentowała Judyta Partyka-Basa. Przewodniczący Artur Bogucki zadeklarował, że będzie pilnował tej kwestii.

Jak nas poinformowano: zarząd powiatu do 28 lutego nie otrzymał w sprawie dofinansowania żadnego pisma. - Nie rozmawialiśmy też na ten temat. Jeśli chodzi o formę wsparcia to prawdopodobnie pozostaniemy przy udostępnieniu terenu na rzecz organizacji festiwalu - komentuje Krzysztof Szałankiewicz, starosta powiatu. 

Damy pieniądze, ale...

Konkretne kwoty widnieją natomiast w księgach gminy. W budżecie miasta przewidziano na ten cel 15 tys. złotych, jednak w połowie lutego Paweł Rosenbajger w trakcie komisji radnych złożył wniosek o cofnięcie dofinansowania. Decyzję swoją tłumaczył negatywną opinią części mieszkańców na temat festiwalu i treści utworów poszczególnych wykonawców. Po około trzygodzinnej dyskusji jednym głosem przewagi rajcy odrzucili jego pomysł. Na tym jednak temat nie został wyczerpany.

Do dyskusji powrócono 27 lutego w trakcie sesji rady miejskiej. Głos zabrał ponownie Paweł Rosenbajger. - Wydajemy pieniądze naszych podatników. Dużo osób, z którymi rozmawiałem, prosiło mnie, aby zainterweniować w tej sprawie - powiedział na początku. Tym razem jednak zwrócił uwagę na organizowany w mieście drugi festiwal: Summer Madness Festiwal, który w ubiegłym roku uzyskał tytuł Gminnego Wydarzenia Roku. Jak podkreślił - impreza ta, skierowana głównie do młodzieży - nie jest finansowana z budżetu gminy. Dodał przy tym, że oba festiwale są biletowane i oba organizowane przez podmioty prywatne. Zwrócił się zatem z wnioskiem, aby kwotę 15 tys. rozbić na dwie równe części. Jedną przeznaczyć na rzecz organizacji Summer Madness Festiwal, a drugą Festiwalu Uwolnić Muzykę. Dodał też niespodziewanie warunki finansowania FUM.

- Wypłatę należy uzależnić, to jest wnioskiem mieszkańców, od spełnienia kryteriów: doboru artystów przez organizatora i plakatów promujących festiwal nie budzących kontrowersji naszych mieszkańców, utrzymania ładu i porządku w trakcie trwania festiwalu i bezpośrednio po jego zakończeniu wokół akwenu Kajaki, brak uciążliwości dla mieszkańców Środy Śląskiej po godzinie 23. związanej z zakłócaniem ciszy nocnej - mówił. 

Do głosowania nad rozwiązaniem radnego przystąpiono dopiero w punkcie "wolne wnioski". Ostatecznie 11 radnych opowiedziało się za, jedna osoba była przeciwna, a 3 w ogóle nie wzięły udziału w głosowaniu. Warto w tym miejscu dodać, że wniosek radnego stanowi jedynie wytyczne dla burmistrza, które Adam Ruciński może, ale nie musi przyjąć, bowiem wspomniane 15 tysięcy jest w dyspozycji Domu Kultury w Środzie Śląskiej z przeznaczeniem właśnie na FUM. Jak jednak zapowiedział szef średzkiego magistratu: nie będzie on robił niczego wbrew decyzji radnych. Sprawa zatem wydaje się przesądzona. 

Na reakcję organizatorów festiwalu nie trzeba było długo czekać: "Radni miejscy na posiedzeniu Rady Miasta przenoszą Środę Śląską do Średniowiecza" - stwierdzili na swojej stronie na Facebooku. Dzień później pojawiło się także ich oficjalne oświadczenie: "Festiwal zawsze był niezależny i żadna władza nie podporządkuje sobie tego festiwalu. Nie możemy wyrazić zgody na Cenzurę". Tym samym podali oni do wiadomości informację, że rezygnują z jakiejkolwiek dotacji z urzędu miasta. Rozpoczną także zbiórkę brakującej kwoty potrzebnej do organizacji festiwalu. Chętnych do udzielenia pomocy nie brakuje. Mało tego. Pierwsze zespoły, które wystąpią w lipcu w Mieście Skarbów, zrezygnowały już ze swoich honorariów. Zagrają nieodpłatnie. 

O sytuacji napisały ogólnopolskie tytuły prasowe, nie zabrakło również audycji radiowych. Dzięki decyzji radnych o imprezie dowiedziało się o wiele więcej osób, przez co wzrosło zainteresowanie wydarzeniem. Swoją obecność w Środzie Śląskiej deklarują fani ciężkiego brzmienia nie tylko z Polski, ale i Europy. Czy możemy zatem spodziewać się w lipcu wydarzenia roku?

akme

92

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • "Radni miejscy na posiedzeniu Rady Miasta przenoszą Środę Śląską do Średniowiecza"

    2019-03-03 09:07:14

    gość: ~Jakis

    No faktycznie promocja miasta jak nic. Ja prowadzę działalność gospodarczą, to może też pójdę do rady miasta albo powiatu, niech mi dołoża z budżetu. A poza tym czy czasem jeden z organizatorów nie ma posiadłości dużej w gminie Malczyce, na jakiejś wsi? Niech u siebie zrobi tą "zacna" imprezę. I promuje przy okazji swój biznes za swoje.

  • 2019-03-03 11:49:29

    gość: ~Gość

    @~Jakis
    Dokładnie!

  • 2019-03-03 11:55:29

    gość: ~Haha

    @~Jakis
    A kto Ci broni iść spróbować zdobyć dofinansowanie? Działaj, a nie żal się w internecie, że Ci biznes nie idzie.

  • 2019-03-03 09:43:38

    gość: ~DSR

    W lipcu robię grilla. Też mogę dostać 15 tys. zł od Gminy i teren od Powiatu?
    Będą goście z zagranicy, nawet z Australii.
    Po grilu posprząta oczywiście Gmina.
    Za rok będzie kolejna edycja.
    Muzyka też będzie.
    Do kogo mam iść po kasę?

  • 2019-03-03 20:03:50

    gość: ~Twoja stara

    @~DSR
    Poczytaj ustawy samorządowe,a dopiero potem pajacuj.
    Uwielbiam ludzi, którzy nie mają pojęcia o niektórych sprawach, ale nie przeszkadza im to w udzielaniu się w dyskusji.

  • 2019-03-03 10:04:22

    gość: ~Gość

    BRAWO RADNI!!!
    NIE CHCEMY TAKIEJ PROMOCJI
    NASZEGO MIASTA.

  • 2019-03-03 11:26:43

    gość: ~Sredzianin

    @~Gość
    MOW ZA SIEBIE NIE ZA WSZYSTKICH. JEST MASA LUDZI, KTÓRA CHCE TAKIEJ PROMOCJI MIASTA.

  • 2019-03-03 10:15:54

    gość: ~Meszkaniec

    Czekamy na VADER'A!!! 100% poparcia dla organizatorów festiwalu. A za radnych wstyd. Ciemnogród!

  • 2019-03-03 10:55:29

    gość: ~Popieram Radnych

    Wielkie podziękowania dla Radnych, którzy wykazali się mądrością i troską o dobro mieszkańców.Tu nie tylko chodzi o nasze pieniądze. Wierzę że obudzą się również Radni Powiatowi, którzy zezwalają na występ zespołów satanizujacych na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-WYCHOWAWCZEGO!!! Podkreślam- wychowawczego,i przeniosą FUM w odpowiednie miejsce- daleko od miejsc zamieszkanych przez rodziny z małymi dziecmi i osoby starsze.
    Na tym terenie mieści sie również Ośrodek Rehabilitacyjny i w piątek od godziny 12:00-13:00 specjaliści musieli odwoływać zajęcia rehabilitacyjne z dziećmi, bo trwały bardzo głośne próby zespołów a dzieci wpadaly w panikę...Czy naprawde musimy zgadzać się na tyle niedogodnien dla grupy fanatyków takiej muzyki???
    Na stronie FUM możemy przeczytać, ze blisko Środy Śląskiej, bo w Bolkowie odbywają się takie koncerty...Po co kolejny u nas? Jaki jest cel i przesłanie takiego koncertu?
    Środa cieszyła się opinią spokojnego i przyjaznego mieszkańcom miasta NIE POZWÓLMY TEGO ZMIENIĆ!!!

    zesłanie takiego koncertu?

  • 2019-03-03 11:23:56

    gość: ~Xxx

    @~Popieram Radnych
    Spokojnie i przyjazne miasto rozumiem że jest według Ciebie podczas Summer Madness Festival? Ilość narkotyków, która się tam przewija, rozumiem że jest akceptowana przez katolikow? Ryk muzyki w całym mieście wtedy Ci nie przeszkadza? To według Ciebie są atrybuty "spokojnego i przyjaznego miasta"? No to gratuluję.

  • 2019-03-03 12:48:34

    gość: ~POPPIERAM FUM BEZ CENZURY

    @~Popieram Radnych
    A kto zakłóca Tobie spokój ? Doda w rynku nie przeszkadza a spokojna metalowa muzyka praktycznie poza granicami miasta Ci przeszkadza ?
    Idąc tym tropem należy zlikwidować kino (ostanio Kler puczczali) oraz inne przybytki kultury ! Więcej tolerancji
    Kononowicz się kłania :"i żeby niczego nie było"!!!

  • 2019-03-03 12:57:06

    gość: ~wes

    @~POPPIERAM FUM BEZ CENZURY
    "Spokojna metalowa muzyka"? Naprawdę? I uwierz, muzyka z Kajaków niesie się prawie na cała Srode :)

  • 2019-03-03 13:09:13

    gość: ~Sredzianik

    Akurat to nie jest poza granicami to prawie środek miasta. Cała ulica sikorskiego i pobliskie mają dość ryczenia

  • 2019-03-03 14:23:50

    gość: ~Mieszkaniec

    @~Sredzianik
    A mi przeszkadza ryk z Summer Madness Festival i z Święta Wina. Ale wiesz co? Nie robię z siebie poszkodowanego i nie pluje żółcią, bo wiem, że takie imprezy są raz w roku i że każdy ma prawo bawić się jak chce - jedni na Uwolnić Muzykę a inni na Summer Madness Festival.
    Żyj i pozwól żyć innym.

  • 2019-03-03 21:04:51

    gość: ~gość

    @~Mieszkaniec
    Zgadzam się w 100%.
    Jesteśmy w końcu tolerancyjni czy nie???

  • 2019-03-03 16:50:27

    gość: ~Gosc

    @~Popieram Radnych
    Ja mieszkam najbliżej bo na kajakach i mam roczne dziecko i nie przeszkadza mi ta muzyka, mimo ze nie lubię tej muzyki.
    I moi sąsiedzi starsi ludzie tez nie narzekają!

  • 2019-03-03 17:18:19

    gość: ~Krzysiek

    @~Gosc
    I to jest zdrowe podejście. :)

  • 2019-03-03 21:59:29

    gość: ~Marian

    @~Gosc
    Kłamiesz.Ludzie chcą spokoju a nie diabłow.

  • 2019-03-04 20:49:05

    gość: ~Gosc

    @~Marian
    Ty chyba nie wiesz o czym mówisz

  • 2019-03-08 22:46:02

    gość: ~Sredzianin

    @~Gosc
    A mi przeszkadza i moje dziecko płacze przez cały weekend jak trwa ta impreza, a może mam się wynieść z domu na weekend, żeby mogli się powyzywac i powydzierac ryje? Coś jest chyba nie tak.

  • 2019-03-03 11:16:57

    gość: ~A może zrezygnować z SMF

    Jesteście obludni. Rozumiem że nikomu nie przeszkadza Summer Madness Festival, podczas którego strach wyjść na miasto, bo naćpanych idiotow wtedy nie brakuje? Ryk szajskiej muzyki (sorry, ale każdy ma swój gust) na całe miasto wtedy nikomu nie przeszkadza? Albo dbacie o różnorodność i umożliwiacie każdemu udział w imprezie, która go interesuje albo dajcie sobie spokój z SMF i FUM. Dlaczego ja mam znosić wycie jakiegoś techno a potem nie mam mieć możliwości uczestniczenia w FUM, bo jakimś fanatykom religijnym coś się nie podoba? Dodam jeszcze, że to właśnie dzięki tego rodzaju muzyce i wydarzeniu "Castle Party" wspomniany w artykule Bolków cieszy się popularnościa, rozpoznawalnościa i dochodami do budżetu samorządów. I to samo można powiedzieć o Jarocinie.
    Z roku na rok FUM jest coraz bardziej popularne, przyjeżdża do nas coraz więcej osób a wy chcecie to wszystko zniszczyć. W imię czego ja się pytam?
    I na koniec - na FUM NIE SA OBRAŻANE NICZYJE UCZUCIA RELIGIJNE.

  • 2019-03-03 11:40:04

    gość: ~Aldi

    Duma mnie rozpierała, jak widziałem w tamtym roku fanów muzyki FUM spacerujacych po moim mieście. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Cudownie, zlikwiduje FUM i zróbcie w to miejsce kolejne DRUGS PARTY dla szczeniaków pokroju Summersa.
    Tak, możecie minusować człowieczki z "wartościami chrześcijańskimi" którzy widzicie tylko to, co chcecie widziec.
    Zalosne.

  • 2019-03-03 11:52:49

    gość: ~Alfa i Omega

    @~Aldi
    I pozwól mi oglądać to co chcę, a nie to co mi narzucasz. Możesz sobie słuchać czego chcesz, ale nie za MOJE pieniądze z podatków.

  • 2019-03-03 12:00:16

    gość: ~Aldi

    @~Alfa i Omega
    A ktoś mnie o zdanie pyta jak jest organizowane Summer Madness Festival, Święto Wina czy zapraszana jest Doda i Cleo? Czy ktos mnie pyta wtedy czy wyrażam zgodę na takie wykorzystanie kasy z moich podatków? Nie. Ale tym się cechuje WSPÓLNOTA. W tym przypadku samorządowa. I w związku z powinna być w końcu jakąś różnorodność! A nie wiecznie są organizowane imprezy na jedno kopyto!
    Coś Ci narzucam? Nie żartuj proszę. Bo to samo mogę powiedzieć w drugą stronę.

  • 2019-03-03 12:26:08

    gość: ~Jożko Broda

    Szkoda bić pianę bo, nigdy nie było więcej niż ok. 100 słuchających . Na zdjęciu jest ich może 50. Stąd raczej możliwym jest że więcej było grających niż słuchających.Wolałbym aby jednak nie wycierać sobie różnych części ciała Pismem Świętym a, w to miejsce zalecałbym "coś" z Marksa i Engelsa . Taki "Solidarny " hardkor ... A to czy ktoś śpiewa po grecku czy niemiecku o "d" Marysi lub fantazyjnie o Marysi "d" to mi nic do tego byleby nie OBRAŻAŁ .

  • 2019-03-03 12:31:43

    gość: ~Aldi

    @~Jożko Broda
    Nie więcej niż 100 sluchajacych? Jozko, więc chyba byliśmy na innych imprezach. :) owszem, na początku - rok 2011 może i było nas niewielu, ale przyjdź na Kajaki podczas tegorocznego FUM i nas policz. :)

  • 2019-03-03 13:20:41

    gość: ~vbb

    Nie chcemy promowania satanistów. Taki festiwal niech sobie urządzają w wynajętych salach a kto chce niech płaci za bilet. Przyznaję Doda też była cienka!

  • 2019-03-03 14:14:00

    gość: ~Xxx

    @~vbb
    Satanistow? Hahaha. Człowieku nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz. Poczytaj o czym śpiewają te zespoły, a potem pisz bzdury.
    To dlaczego nie bojkotowałeś Dody? W końcu prowadzala się z Adasiem Darskim - wokalista Behemotha. :)
    OBŁUDA.:)

  • 2019-03-03 14:21:35

    gość: ~Skr

    @~Xxx
    Argument dotyczący Dody jest dość słaby, bo aktualnie ma dość inne poglądy :)

  • 2019-03-03 14:28:03

    gość: ~Xxx

    @~Skr
    Aktualnie. No ale dla takich jak wy, którzy macie problem z czaszka na plakacie i uważacie, że każdy zespół metalowy to pomiot szatański nie powinno mieć chyba to znaczenia?
    Słaby to jest ten ciemnogród, którzy poniektorzy reprezentują tu w komentarzach.

  • 2019-03-03 14:47:19

    gość: ~Skr

    @~Xxx
    Nie uważam, że KAŻDY zespół metalowy to pomiot szatański, inni komentujący też nic podobnego nie pisali, z tego, co widzę. Z czaszką na plakacie też problemu nie mam.

  • 2019-03-03 16:06:53

    gość: ~Xxx

    @~Skr
    No to najprawdopodbniej widzisz tylko to, co chcesz widzieć - odsyłam od komentarzy chociażby "vbb" czy "popieram radnych". Ja nie rozumiem jednego - w tym mieście trzy razy w roku odbywają się imprezy z komercyjna muzyka - w okolicach maja jakiś "wieczór z gwiazdą" czy coś takiego, potem czerwiec Summer Madness Festival a na koniec Święto Wina we wrześniu - i jakoś wtedy nikt nie płacze, że głośno czy że marnotrawstwo kasy.
    Ja również place podatki lokalne - i to nie jeden. Więc dlaczego lubiąc cięższe brzmienia nie mam prawa ich posłuchać we własnym mieście? Tylko być zmuszony cały czas słuchać Dody czy innych DJ? Przestańmy być egoistami, którzy poza czubkiem swojego nosa nie widzą nic. Raz się bawią jedni, raz drudzy. Raz mamy KATa czy Vadera, a za chwilę jakiegos DJ czy inną Dodę.
    Mi nie odpowiada muzyka serwowana na w/w imprezach, ale nie bojkotuje ich tylko dlatego, że mam inny gust muzyczny...

  • 2019-03-03 17:33:45

    gość: ~Skr

    @~Xxx
    Przeczytałam te komentarze i nie jestw nich napisane, ze KAŻDY zespół grający metal to, jak sam to nazwałeś, pomiot szatański, o czaszkach tez nic nie ma. Myśle, ze wkładanie czyichś słów w cudze usta jest bez sensu

  • 2019-03-03 18:42:29

    gość: ~Xxx

    @~Skr
    Temat czaszki poruszany jest akurat pod artykułem na Facebooku. A co do "każdego" zespołu skoro już mnie lapiesz za słówka zamiast prowadzić merytoryczna dyskusje, to sorry- ale właśnie takie mam odczucia czytając komentarze poniektorych osób. Bo używanie słowa "satanizm" w co drugim komentarzu ma dla mnie jasny przekaz. TAK, mam wrażenie że ludzie, którzy piszą te idiotyczne komentarze są świecie przekonani, że na FUM jako przystawka są podawane koty a wokaliści ze sceny odprawiaja czarne msze.
    Ale zmartwie poniektore tutaj osoby - to nie są te klimaty. Więcej! Na daremno możecie szukać pentagramow czy odwróconych krzyży - BO WBREW POZOROM TUTAJ NIKT NIE OBRAŻAŁ, NIE OBRAŻA I NIE MA ZAMIARU OBRAŻAĆ niczyjych uczuć religijnych. Notabene dużo osób uczestniczacych w FUM to KATOLICY.
    A bez sensu jest pisanie takich komentarzy jak Twój, bo nic nie wnoszą do dyskusji.

  • 2019-03-05 17:28:50

    gość: ~Marek

    @~Skr tak jej poglądy to pieniądze

  • 2019-03-03 15:42:32

    gość: ~Ja

    @~Xxx
    Ja przeczytałam.. i oniemialam!!! Gwiazda tegorocznego festiwalu na każdej okładce swojej płyty ma symbole satanistyczne!!! Teksty piosenek... powalają!!! Do tego promowanie festiwalu cytatami z Biblii... Różnorodność ma chyba swoje granice!!!! I może to Ciemnogrod... I moze Średniowiecze.... Ja wolę Średniowieczna Środę niz nowoczesność w takim wydaniu!!!

  • 2019-03-03 16:09:08

    gość: ~Xxx

    @~Ja
    Nikt Cię nie zmusza do przyjścia na FUM i oglądania występów tych zespołów... Reszty nie skomentuje, bo szkoda strzępić język...

  • 2019-03-05 17:32:01

    gość: ~Marek

    @~Ja polecam lekturę Hainricha Kramera MŁOT NA CZAROWNICE, esencja średniowiecza.

  • 2019-03-04 07:57:26

    gość: ~zdzis

    @~vbb
    co Ty wiesz o satanistach…?? kto to w ogóle jest wg Ciebie.

  • 2019-03-04 12:01:02

    gość: ~marek

    @~vbb
    jeszcze raz nazwiesz nas satanistami,zwrócimy się do Prokuratury. Język nienawiści macie w genach

  • 2019-03-03 17:28:08

    gość: ~Egon

    Czy jest możliwe wyliczyć, co miasto ma z takiej impezy poza wydanymi pieniędzmi? Skoro to ma promować miasto proszę o prosty bilans. Tam są pieniądze z moich podatków...

  • 2019-03-03 18:27:52

    gość: ~Amanda

    @~Egon
    Pamiętaj, że nie tylko z twoich, bo nie tylko ty płacisz. Ja i ludzie, którzy chodzą na FUM również je płacą i myślę, że my też mamy prawo skorzystać z dofinansowania imprezy z budżetu jst. A ile kasy się wydaje przy okazji np Święta Wina? Ile hajsu trzeba zapłacić tym gwiazdkom popkultury? Może więc ja poproszę o taki bilans?

  • 2019-03-03 18:41:10

    gość: ~Kajak8

    @~Amanda
    Tylko to jest prywatna impreza
    a nie organizowana przez Gminę.
    Plac bezpłatnie udziela Powiat.
    Organizator może u siebie w swojej miejscowości zorganizować FUM.
    Ciekawe co by na to jego sąsiedzi.

  • 2019-03-03 18:53:35

    gość: ~Ups

    @~Kajak8
    Czyli - ŚWIĘTE - ups

  • 2019-03-03 19:47:26

    gość: ~Amanda

    @~Kajak8
    Co do ma do rzeczy? Skoro już rozmawiamy o wydatkowaniu pieniedzy pochodzących z podatków to może ja również mam prawo poznać bilans wszystkich imprez jakie są organizowane w tym mieście, a w których akurat ja nie uczestniczę? Jako podatnik chyba mam do tego prawo?
    A poza tym - podaj jeden powód, dla którego FUM miałoby się odbyć w innym miejscu niż Środa Śląska. Czekaj, czekaj... Niech zgadne... Bo masz takie "WIDZIMISIĘ" ?
    Chcesz, to idź słuchaj Dody czy Maryli Rodowicz, nikt w to nie będzie ingerować, ale pozwól przy okazji spędzić innym czas tak, jak oni tego życzą.

  • 2019-03-03 23:50:18

    gość: ~Kajak8

    @~Amanda
    Wgląd do gminnych wydatków ma każdy. Odrobinę fatygi.
    Większość mieszkańców Środy jest przeciw FUM.
    Muzyka alternatywna tak - ale stanowczy sprzeciw dla
    grup nawiązujących do satanizmu lub obrażających wartości chrześcijańskie.

  • 2019-03-04 00:35:01

    gość: ~Egon

    @~Amanda
    Ty tego nie rozumiesz.Ja proszę o bilans lub analizę SWOT a robisz politykę.

  • 2019-03-03 20:08:09

    gość: ~zinteresowany

    Jak wiecie ten festiwal nosił nazwę Festiwal Solidarności i był do 2016.r,pod patronatem związku nsszz Solidarność.Festiwal organizowany był w celu upamiętnienia wydarzeń sierpnia 1980r.Pierwsze edycje były oparte ma muzyce rockowej.Dopiero po zmianie trendu na heavy metal ,zostało wycofane poparcie Solidarności,ponieważ treści prezentowane na scenie nie odpowiadają statutowi niezależnego związku zawodowego.W następnych edycjach festiwalu już samego fum treści muzyczne przeszły w black metal .A obecna gwiazda tj rotting christ (Gnijący Chrystus) tylko to potwierdza.Dla tego nie ma się co dziwić że ten trend nie znajduje aprobaty w naszym środowisku.I mam nadzieję ze władze powiatowe jako że są właścicielem tego terenu ograniczą granie do obowiązującej normalnie ciszy nocnej,oraz nakażą posprzątanie nie tylko na terenie ośrodka szkolno-wychwawczego,lecz też na ternach przyległych,bo tam też jest zostawiony wielki syf.

  • 2019-03-03 20:25:59

    gość: ~Przyczajony

    @~zinteresowany
    Bardzo dobry pomysł. Ale zastosujmu go również przy okazji Święta Wina czy Summer Madness Festival (dot. godziny zakończenia imprezy).

  • 2019-03-03 20:34:11

    gość: ~FUM

    @~zinteresowany
    Nikt nie zmusza nikogo do uczestniczenia w FUM. Każdy ma swój gust, styl więc warto czasami mieć na uwadze fakt, że nie wszyscy lubia to, co my lubimy. A w świecie powinna być jakaś równowaga - "dla każdego coś dobrego". Jedni wola Summer Madness Festival czy Festiwal Lata w Miękini, inni Uwolnić Muzykę. Jak komuś nie podoba się dana impreza, to po prostu na nią nie idzie.

  • 2019-03-04 12:16:57

    gość: ~marek

    @~zinteresowany podaj adres posprzątamy także u ciebie dlaczego nie, miasto ma służby które sprzątają miasto to ich obowiązek bez względu czy impreza się odbywa czy nie, jak odbywa się dyskoteka w barze na kajakach to właściciel sprząta całe kajaki , jak wrzucają kosze na śmieci do kajaków itd. O reszcie twoich wywodów nie będę pisał. Słaba jest Wasza wiara jak boicie się konfrontacji z argumentami. A teraz z innej strony, czy protestowałeś przeciw pedofilii w kościele. A to gdzieś daleko , może tam być, a może blisko. Bronicie swoich uczuć , tłamsząc uczucia innych.

  • 2019-03-04 18:44:03

    gość: ~oooo

    @~marek
    no to sprzątanie po was potraktuj jako dofinansowanie gminy, która musi wydać więcej za tą usługę... porównanie baru do festiwalu? No tak, frekwencją wyglądają podobnie, kosztami to przepaść.

  • 2019-03-03 21:50:06

    gość: ~Maria

    To skandal żeby grupa anonimowa mieszkańców terroryzowała mieszkańców miasta!!!Wiadomo ,że 99 % mieszkańców , czyli podatników, jest przeciwna takiej rozwydrzonej muzyce,a mimo0 tego zmuszani są do płacenia czego nie-chcą.Jeżeli grupka osób chce takiej muzyki to niech sobie zorganizuje koncert za miastem ,żeby ludzie mieli spokój.Zresztą wykonawcy zdają sobie sprawę z tego ,skoro chcą grać , czyli zakłócać spokoj. Policja powinna scigać takie zakłócanie spokoju.

  • 2019-03-03 21:52:16

    gość: ~Marian

    @~Maria
    Prokuratura powinna zainteresować się zakłócaniem spokoju mieszkańcom-skoro policja tego nie widzi i nie słyszy.

  • 2019-03-05 17:39:20

    gość: ~Marek

    @~Maria chciałbym dowiedzieć się kto obliczył Pani te 99%, ciekawe. Proszę poczytać ustawę o imprezach a wszystkiego Pani się dowie. Gdy znajdzie się osoba która będzie chciała zorganizować w Środzie Śląskiej "Paradę równości" też będzie mogła mimo że się to Pani też nie będzie podobać

  • 2019-03-04 00:05:23

    gość: ~mysiu

    Pierwsze festiwale były bardzo fajne, teraz zrobiło się za ciężko.
    W tym roku po raz pierwszy nie planuję uczestnictwa.

  • 2019-03-04 08:54:52

    gość: ~janusz

    Z Marylą grał gitarzysta z metalową przeszłością i nikomu to nie przeszkadzało

  • 2019-03-04 09:29:08

    gość: ~Tiko

    Niech organizator pochwali się plakatem zapraszajacym na imprezę to będzie wszystko jasne!!! I to ma popierać miasto Skarbów...Nigdy!!! Aż się wylewa statanizm z tego plakatu !!!

  • 2019-03-04 21:54:34

    gość: ~Marian

    A co wierzący i kościół na to?

  • 2019-03-04 18:35:11

    gość: ~Widziałem

    @~Aldi

    byłem na dwóch ostatnich. Naprawdę przy niektórych zespołach garstka ludzi. Zastanawiałem się czy im tam na scenie, nie smutno, ten widok :(

    Wcześniej był to festiwal "SOLIDARNOŚCI", dlaczego dalej go nie sponsorują? Powoli każdy się wycofuje, powoli. Zresztą, impreza jest biletowana a więc powinna się utrzymać z własnych dochodów a nie dofinansowania z gminy czy powiatu. Natomiast forma wsparcia, jaką jest "użyczenie" miejsca jest akceptowalna.

    I nie ma co się obrażać, Panie ORGANIZATORZE i posprzątać najbliższą okolice. Taki malutki gest z Pana strony mógłby powoli odbudowywać pozytywne nastawienie do festiwalu mieszkańców miasta. A tak to strzela Pan focha i wskazuje kogo to obowiązek, nie bo nie!

  • 2019-03-04 20:22:11

    gość: ~Maria

    Niech się zgłoszą organizatorzy.Chcemy znać i8ch nazwiska.Czy się wstydzą tej imprezy?

  • 2019-03-04 20:23:24

    gość: ~Marian

    @~Maria














    A co wierzący i kościół na to?

  • 2019-03-05 17:44:43

    gość: ~Marek

    @~Maria Pani Mario nazwiska są znane, wszyscy wiedza kto organizuje ten festiwal od samego początku, to że Pani tak wielce oburzona nie wie to znaczy ,że nic Pani nie wie tylko wylew Pani żółć tylko po co. A donosicielstwo to grzech główny. No chyba że Ubeckie geny

  • 2019-03-05 09:46:14

    gość: ~Michał

    Ja,jako podatnik i katolik również nie zgadzam się na tego typu koncerty i żadne epitety typu: ciemnogród,moher nie są wstanie mnie obrazić.Sodomici skradli tęczę,a teraz jeszcze Pismo Św.Na pohybel tym lewakom!

  • 2019-03-05 17:00:34

    gość: ~Michau

    @~Michał
    Protestuj i nie zgadzaj się w swoim domku, pijąc tanie piwko i narzekając na cały świat.Później leć do komunii i z Bogiem na ustach obrażaj i krytykuj innych

  • 2019-03-05 18:38:57

    gość: ~Marek

    @~Michał Ja, jako podatnik i katolik nie zgadzam się żeby Pan Michał nie zgadzał się

  • 2019-03-05 17:51:09

    gość: ~Janko

    Czemu festiwal odszedł od różnorodności?
    Wcześniej było trochę lekkiej muzy rockowej, gotyk, folk, cięższy metal.
    Dzisiaj jest rzeźnia bez możliwości wyboru.

  • 2019-03-05 19:53:15

    gość: ~pikos

    Proponuje burmistrza i jego przemadrzalych radnych przywiazac przy scenie na godzine jak bedzie ze sceny plynela żeś wtedy nabiora rozumu. Promocja miasta w ten spsob. Macie Panowie pomysly

  • 2019-03-05 22:48:02

    gość: ~Lubiący każdy nurt

    @~pikos Weź gościu pokaż klasę i sam się nałykaj rozumu jak nawet w Afryce tego nie lubią.A zresztą za inkwizycji jak twierdzicie (bo się cofamy) to Andrzej,Adam,Mirek by byli tylko dy..iem na stosie.I kto wie może nie jeden z radnych sam by to odpalił
    Katarzyna Bujas: Wywiad: Rotting Christ (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2016-12-09]. Cytat: "Nie musieliśmy tego robić, ale zmiana nazwy była wyrazem kompromisu, który pozwolił nam na to, żeby zagrać koncerty w RPA bez większej sensacji. Z powodu nacisków tamtejszych grup chrześcijańskich są duże problemy z organizacją koncertów. Taka sytuacja miała miejsce przy okazji organizacji festiwalu "Witchfest" w 2015 roku, który omal nie odbył się z powodu braku zezwoleń władz miejskich i musiał zostać w związku z tym przeniesiony. Żeby uniknąć tego typu sytuacji, w porozumieniu z organizatorem naszych koncertów w 2016 roku w RPA, zdecydowaliśmy się na występy pod nazwą, która nie będzie tak bezpośrednio prowokować do publicznych protestów jak "Gnijący Chrystus". Zdajemy sobie sprawę, że w tak religijnym środowisku to mogłaby być iskrą zapalną. Niektórzy są zdania, że niepotrzebnie odpuściliśmy, jednak dla mnie ważniejsze jest, żeby dotrzeć do fanów i mieć szansę wystąpić przed nimi mimo wszystko. Nikt nas do niczego nie zmusił. Uznaliśmy po prostu, że w tej sytuacji tak będzie lepiej."

  • 2019-03-05 23:12:08

    gość: ~Szczesc Boże

    Chrześcijanie obudźcie się!

  • 2019-03-06 15:44:46

    gość: ~Kobieta

    @~Lubiący każdy nurt
    Uzupełnię Twoj komentarz o pytanie dziennikarki:
    "A propos "666" - pod taką nazwą wystąpiliście na ostatnio na dwóch koncertach w RPA. Dlaczego?"

  • 2019-03-06 20:50:56

    gość: ~Polak

    Chrystus Wodzem, Chrystus Królem.
    Chrystus, Chrystus Władcą nam.

    Christus vincit, Christus regnat.
    Christus, Christus imperat

  • 2019-03-07 21:15:44

    gość: ~Magdalena

    @~Polak
    Widać Chrystus ma sporo przeciwników!!!

  • 2019-03-07 20:44:42

    gość: ~69

    Coraz głośniej o naszym zaścianku.
    Panie radny może zorganizuje pan w tym samym terminie kontrzlot scholi?
    http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24526772,nie-spodobal-im-sie-gnijacy-chrystus-radni-srody-slaskiej.html

  • 2019-03-07 21:52:12

    gość: ~Yanosik

    @~69
    Może pora tak zacny festiwal przenieść z ciemnogródzkiego zaścianku np do miejscowości organizatora?

  • 2019-03-07 21:55:36

    gość: ~jkjklkjblkjlh

    @~Yanosik
    a na kajakach zrobic festiwal disco polo!!!

  • 2019-03-07 21:59:40

    gość: ~ZWĄZKOWIEC

    @~69
    A kto czyta wyborczą ?
    Takie same tłumy jak na FUM :-)))

  • 2019-03-07 22:56:56

    gość: ~Wyborca

    RADNI DO POWIATU I GMINY ZOSTALI WYBRANI W DEMOKRATYCZNYCH WYBORACH.
    WYCOFALI SIĘ Z DOFINANSOWANIA FUM.
    REPREZENTUJĄ WIĘKSZOŚĆ LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI.
    LOKALNEJ A NIE TEJ Z WROCŁAWIA, BYDGOSZCZY, NIEMIC CZY FRANCJI.
    RADNI SĄ WIĘC GŁOSEM ZDECYDOWANEJ WIĘKSZOŚCI, KTÓRA STANOWCZO I GŁOŚNO SPRZECIWIA SIĘ FUM!!!
    SKARŻENIE SIĘ W MEDIACH NA CIEMNOGRÓD
    JEST ŻAŁOSNE!!!

  • 2019-03-08 08:46:55

    gość: ~Tak pytam tylko

    @~Wyborca
    Co to znaczy : " reprezentują większość lokalnej społeczności" ? Myślałem ze powinni reprezentować interesy całej lokalnej społeczności a nie tylko przeciwników FUM.
    Żałosne jest to że żyjąc w XXI wieku ta "większość" która sprzeciwia się FUM, nie może zrozumieć że jeśli nie podoba mi się coś - to tego nie oglądam, nie słucham.
    "Żyj i daj żyć innym"

  • 2019-03-08 08:55:23

    gość: ~Inna

    @~Tak pytam tylko
    Wyborca ma rację.
    A FUM niech " da żyć innym " i poszuka sobie innej, przyjaznej mu miejscówy

  • 2019-03-08 09:00:04

    gość: ~Tak pytam tylko

    @~Inna
    Cóż począć na takie argumenty ?

  • 2019-03-08 09:57:41

    gość: ~Wyborca

    @~Tak pytam tylko
    Na tym polegają demokratyczne wybory. Oddając głos na konkretnych kandydatów znałem ich poglądy i wiedziałem, że będą dbać o swoich wyborców.
    Do całej społeczności, proszę mnie dobrze zrozumieć, należą np osoby groźne dla środowiska. Ich interesy też powinny być wspierane?

  • 2019-03-08 17:54:11

    gość: ~Tak pytam tylko

    @~Wyborca
    Kim według Pana jest osoba groźna dla środowiska ??. Bo dla mnie to takie osoby które robią krzywdę (pod różną postacią)innym. Nie muzyka jest zła albo inne odłamy sztuki, tylko człowiek wyrządzający krzywdę innemu człowiekowi. Pozdrawiam

  • 2019-03-09 07:25:36

    gość: ~Odpowiedż

    @~Tak pytam tylko
    krzywdę można drugiemu zrobić w różny sposób. np zakłócając mu spokój, wyśmiewając jego religię,korzystając z jego pieniędzy,

  • 2019-03-09 15:43:00

    gość: ~Tak pytam tylko

    @~Odpowiedż
    Tudzież nienawidzić wszystkich innych od siebie, "rzucając się do gardła" tylko dlatego że ktoś ma inne poglądy, wierzy w coś innego,słucha innej muzyki (nie mówię tu tylko o metalu) inaczej wygląda, pluć jadem zaraz po "znaku pokoju" itd.
    Nie korzystamy z"jego pieniędzy" raczej z pieniędzy nas wszystkich. Poza tm do "korzystania" nie dojdzie a Środa Śląska nie jest własnością "jego"

  • 2019-03-08 15:37:06

    gość: ~mmm

    @~Wyborca
    po to sa media zeby pokazywaly dziwne rzeczy w tym przypadku malomiasteczkowe g...

  • 2019-03-08 15:46:42

    gość: ~Polak

    @~mmm
    Widać faktycznie Chrystus ma sporo przeciwników!!! Czy to ludzie światli i nowocześni? Dlatego ,że są przeciwnikami naszej wiary! To przed narodzeniem Chrystusa swiat zamieszkiwali sami geniusze! Ha..ha..ha..ha..

  • 2019-03-10 02:28:15

    gość: ~kkk

    Czytam te komentarze i nie wierzę, tragedia i jeszcze raz tragedia, czy naprawdę w polskiej krwi jest ciągłe narzekanie, jak to źle, nie dobrze. Niech sobie organizują koncert - nie chcesz nie idź, ja nie lubię tej muzyki, ale nie będę zabraniał jej słuchania. Za to lubię trance i techno i pójdę na summer. Czy naprawdę tak ciężko jest wytrzymać tym marudom, malkontentom i innym narzekaczom te 2 dni? tragedia. Ps. mi nie przeszkadzają imprezy niezależnie czy mi się podoba muzyka czy nie ale chociaż wiem, że coś się dzieje w mieście, według mnie w wakacje jeszcze więcej powinno być przeróżnych koncertów skierowanych do różnej publiki.

  • 2019-03-10 22:14:14

    gość: ~My

    @~kkk
    Co Ty pleciesz filozofie chłopski?

  • 2019-03-14 22:01:25

    gość: ~Szczęść Boże

    I nie poznaliśmy nazwisk przeciwników Chrystusa.

  • 2019-03-17 00:45:10

    gość: ~MajorBand

    O tutaj przedstawiam jednego z zaproszonych wykonawców. Alkoholik, nitroman, mózg wyprany przez używki, wybitny artysta pieśni warmiańskich.
    https://www.youtube.com/watch?v=fHholBXXbrY

  • 2019-03-18 21:22:52

    gość: ~Marian

    ostatnio dodany post

    @~MajorBand
    Zobaczymy czy policja i strażnicy będą egzekwować przepis o ciszy nocnej.Tv w Warszawie czeka na wiadomość.Mieszkańcy mają prawo do ciszy nocnej i nikt jej nie może im jej zabrać.