POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Spotkanie z uczniami średzkiej podstawówki pn. "Świadomy junior"

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej rozmawiała z uczniami klas siódmych o zasadach odpowiedzialności prawnej osób nieletnich.

Spotkanie miało na celu uświadomienie nastolatkom, jakiego rodzaju konsekwencje prawne ponoszą za popełniane czyny karalne i czyny świadczące o demoralizacji. Zostało ono zorganizowane w ramach wojewódzkiego programu prewencyjnego pn.: „Świadomy junior”.

Aby uświadomić młodym ludziom, jakiego rodzaju zachowania mogą rodzić dla nich konsekwencje prawne, omówiono takie zagadnienia, jak: przemoc rówieśnicza, niszczenie i kradzieże mienia, cyberprzemoc i zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu.

Celem spotkania było uświadomienie dzieciom, że najlepszym sposobem uniknięcia straty swojej własności jest działanie prewencyjne, a przede wszystkim nie przynoszenie do szkoły cennych przedmiotów i gotówki. Ważne jest również reagowanie na niewłaściwe zachowania i zgłaszanie kradzieży, aby dać wyraźny sygnał, że na tego rodzaju zachowania nie może być zgody.

Ponadto omówiono zasady właściwego korzystania z Internetu i telefonów komórkowych, które to „narzędzia” niestety często są wykorzystywane do tego, by dokuczyć koledze, czy koleżance lub też by odreagować złość i odegrać się w „sieci” poprzez zamieszczenie obraźliwego komentarza. Młodzież przyznała, że tego rodzaju zachowanie może prowadzić do nieprzewidywalnych konsekwencji oraz wyczerpywać znamiona czynu zabronionego i grozić konsekwencjami prawnymi.

Policjanci przypominają, że należy ustalić z dziećmi, w szczególności tymi młodszymi, zasady korzystania z komputera i Internetu. Konieczne jest uświadomienie im zagrożeń, na jakie mogą natrafić. Młodzieży należy przypominać, że niekiedy ich aktywność w sieci, pod wpływem emocji, zdenerwowania, czy złości, może przybrać niewłaściwy kierunek, skutkujący dla nich odpowiedzialnością prawną.

KPP Środa Śląska

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Spotkanie z uczniami średzkiej podstawówki pn. "Świadomy junior"

    2019-03-12 12:33:14

    gość: ~ToWażne

    ostatnio dodany post

    Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował dziś, że zakaz palenia węglem w miescie jest zgodny z prawem. Tym samym oddalił skargi złożone na tą decyzję.

REKLAMA