POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Średzcy policjanci apelują: przestrzegajmy obowiązujących przepisów ruchu drogowego!

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Ładna pogoda i słoneczne dni sprzyjają podróżowaniu. Dobre warunki na drodze sprawiają, że kierowcy pozwalają sobie na więcej, rozwijają większe prędkości.  

Wystarczy chwila nieuwagi i brak koncentracji, aby doprowadzić do nieprzewidywalnego w skutkach, często tragicznego, zdarzenia drogowego.

Średzcy policjanci w trosce o bezpieczeństwo na drogach powiatu każdego dnia podejmują wiele działań, których celem jest ujawnianie kierujących, którzy nie przestrzegają obowiązujących przepisów ruchu drogowego, a tym samym narażają siebie i innych.

Również na pieszych spoczywa obowiązek stosowania się do przepisów ruchu drogowego, a w szczególności dotyczących poruszania się właściwą stroną drogi, przechodzenia przez jezdnię w miejscach wyznaczonych oraz noszenia elementów odblaskowych.

Funkcjonariusze dokonują pomiarów prędkości, sprawdzają wymagane dokumenty kierujących oraz pojazdów i zwracają uwagę na ich stan techniczny, eliminują również z ruchu osoby, które usiadły za kierownicę lub na rower pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków.

Największy jednakże wpływ na bezpieczeństwo na drodze mają sami kierujący pojazdami. Nic bowiem nie zastąpi zdrowego rozsądku, umiejętności przewidywania oraz podejmowania szybkich decyzji, adekwatnych do sytuacji na drodze.

Niestety, pomimo wielu podejmowanych działań, a także apeli o ostrożność, na drogach wciąż dochodzi do tragedii. W ostatnim czasie na drodze krajowej nr 94 koło Środy Śląskiej miał miejsce wypadek, w którym zginął 26-letni motocyklista. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierujący Toyotą, wykonując manewr wyprzedzania, prawdopodobnie zepchnął motocykl, który poruszał się w tym samym kierunku. Obecnie policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Dlatego też średzcy policjanci apelują – przestrzegajmy obowiązujących przepisów ruchu drogowego, stosujmy się do znaków drogowych, a w szczególności do ograniczeń prędkości. Lepiej dotrzeć do celu nieco później, ale całym i zdrowym, niż narażać siebie i innych uczestników ruchu.

Pamiętajmy, że sucha nawierzchnia, dłuższy dzień oraz ładna i słoneczna pogoda nie powinny „kusić” kierowców i „zachęcać” do rozwijania nadmiernych prędkości.

Ponadto należy mieć na wadze, że w okresie letnim wielu pieszych decyduje się na przemieszczanie poboczem drogi, a nie każdy z nich, pomimo takiego obowiązku, pamięta o elementach odblaskowych. Nadmierna prędkość uniemożliwia wówczas kierowcy zauważenie pieszego w porę i wykonanie właściwego, bezpiecznego dla wszystkich manewru.

KPP Środa Śląska

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA