POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Złożyli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w Krynicznie

Zdjęcie ilustracyjne fot.: em

Sołtysi Kryniczna, Wojczyc oraz jeden z mieszkańców złożyli w Prokuraturze Rejonowej w Środzie Śląskiej pismo z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Złożony dokument w prokuraturze jest wynikiem ostatnich wydarzeń w sołectwach związanych z planowaną modernizacją zakładu przetwarzania odpadów w Krynicznie. W miniony piątek odbyło się spotkanie przedstawicieli firmy z mieszkańcami. Szerzej o tym pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

Autorzy zawiadomienia piszą: (...) składamy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (...) polegającego na takim zarządzaniu spółką (...), które doprowadziło do bezprawnego i niezgodnego z przepisami prawa: składowania odpadów na terenie RIPOK, które doprowadza do istotnego obniżenia jakości powietrza, powierzchni ziemskiej, wody oraz innych elementów środowiska naturalnego (...). W dalszej części czytamy: narażenie zdrowia i życia mieszkańców Kryniczna, Wojczyc oraz innych okolicznych miejscowości znajdujących się w obszarze ponadnormatywnego oddziaływania RIPOK.

Dalej w piśmie podano kolejne argumenty: stwarzanie zagrożenia epidemiologicznego, niszczenie mienia prywatnego, zakłócanie miru domowego, czy zmuszanie do rezygnacji ze swobody korzystania z lokalów mieszkalnych położonych w/w miejscowościach. Cały dokument ma kilkanaście stron, gdzie jego autorzy szczegółowo opisują problemy, z jakimi się borykają.

Kopia pisma została wysłana także do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, policji oraz Prokuratury Krajowej.

"W ciągu miesiąca zostanie przygotowany plan minimalizacji uciążliwości zakładu"

Do firmy jeszcze nie dotarła informacja o złożonym dokumencie przez mieszkańców. Udało nam się jednak zdobyć komentarz ws. planowanej modernizacji. - Staramy się być w kontakcie z mieszkańcami i władzami samorządowymi i reagować na ich uwagi dotyczące uciążliwości zakładu w Krynicznie. W połowie zeszłego roku wdrożyliśmy konkretne działania diametralnie redukujące uciążliwości związane z owadami. 7 i 8 marca zorganizowaliśmy dwa spotkania informacyjne, zapraszając na nie mieszkańców Wojczyc oraz Kryniczna, w celu przedstawienia planowanej modernizacji zakładu w Krynicznie. Unowocześnienie naszych instalacji ma na celu, między innymi, zminimalizowanie wpływu zakładu na otoczenie - poinformował nas dyrektor zakładu Paweł Ogrodowczyk.

- Podczas spotkań, zainicjowanych przez FBSerwis, mieszkańcy mieli okazję zadać pytania dotyczące inwestycji oraz zgłosić swoje obawy. W wyniku rozmów ustalono, że mieszkańcy Wojczyc oraz Kryniczna wytypują swoich przedstawicieli, którzy będą ich reprezentować w kontaktach z FBSerwis. Przedstawiciele firmy poinformowali, że w ciągu miesiąca zostanie przygotowany plan minimalizacji uciążliwości zakładu, którego efekty będą widoczne w ciągu najbliższych miesięcy - dodaje dyrektor. - Już w momencie zakupu zakładu przez FBSerwis mieliśmy świadomość, że wymaga on inwestycji, zarówno w zakresie dostosowania technologii przetwarzania do zmieniającego się strumienia odpadów, jak i w kontekście wyeliminowania jego uciążliwości. Dlatego opracowywanie planów modernizacji rozpoczęło się tuż po nabyciu zakładu. Proces ten wymaga jednak dużych nakładów pracy oraz czasu, między innymi na ustalenie możliwego zakresu modernizacji i jej zgodności ze strategicznymi dokumentami planowymi województwa dolnośląskiego, dlatego prosimy o cierpliwość w oczekiwaniu na efekty - podsumowuje Paweł Ogrodowczyk.

emka

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Złożyli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w Krynicznie

  2019-03-15 17:38:07

  gość: ~Mieszkaniec

  Brawo mieszkańcy i Panie Sołtys,
  Dość już kłamania że jest ok i nie śmierdzi, dość już ciemnych interesów i przymykania oczu i NOSA na jeden wielki smród.
  Mieszkańcy wzieli sprawy w swoje ręce, bo mieszkają tam i wiedzą że są zatruwani. Kłamstwo zawsze wychodzi na jaw i tutaj jest tak samo.

 • 2019-03-15 17:58:02

  gość: ~Kryniczno

  Pan Prezes FBSerwis był na spotkaniach 7 i 8 marca i tak się przejął, że już 11 marca był na wakacjach w USA. Na tych zdjęciach zdaje się nie przejmować zbytnio przyziemnymi problemami mieszkańców https://www.instagram.com/sebastianhowanski/ Szkoda gadać. Teraz już wiadomo dlaczego spotkanie grupy roboczej nie mogło odbyć się w ciągu 2 tygodni od spotkania z mieszkańcami. Ignorancja, hipokryzja czy buta? Chyba wszytko naraz.

 • 2019-03-15 18:33:48

  gość: ~Mmmm

  Wzięliśmy się za jedno , weźmiemy się za drugie w kierunku Rakoszyc.

 • 2019-03-15 18:40:55

  gość: ~Mieszkaniec

  Koniecznie trzeba skończyć z tym cwaniactwem. Zrobili sobie z naszej miejscowości folwark do robienia przekrętów uprzykrzając życie wszystkim dookoła. Organizujmy się i zróbmy porządki. Sołtysi działajcie, my mieszkańcy deklarujemy pełne wsparcie.

 • 2019-03-16 13:20:31

  gość: ~urzędnik

  Jeżeli chodzi o to przy Gozdawie to Sołtys Kryniczna wraz z US Środa Śląska ma już złożone zawiadomienie do prokuratury i WIOŚ. Choć trwa to już drugi rok są już małe postępy - były robione odwierty, toczy się postępowanie o cofnięcie zgody na rekultywacje

 • 2019-03-16 09:43:22

  gość: ~zzz

  Może w końcu na poważnie firma potraktuje mieszkańców.

 • 2019-03-16 14:15:40

  gość: ~Z Malczyc

  @~zzz
  Mogliby się też Ruskiem zająć. Bo tam też jeden wielki smród za urząd mówi, że nic się nie dzieje. To wszystko to jedno wielkie kolesiostwo.

 • 2019-03-19 23:10:17

  gość: ~luby

  ostatnio dodany post

  kryniczno ? pojedzcie zobaczyć do łowęczyc, 50 ciężarówek dziennie dowozi śmieci z całego wrocławia. zanim ktoś się tym zainteresuje dziura będzie zasypana, ziemią zagłaskana

REKLAMA


REKLAMA