POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Strajk nauczycieli w powiecie średzkim. Jak wygląda sytuacja?

Protest nauczycieli w Środzie Śląskiej fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

8 kwietnia w Polsce ma rozpocząć się strajk nauczycieli. Czy szkoły będą otwarte? Co zrobić z dzieckiem, jeśli pracuję? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Wcześniej informowaliśmy o placówkach szkolnych, które zadeklarowały swój udział w ogólnopolskim strajku

Przypomnijmy: 4 marca prezydium ZNP podjęło uchwałę w sprawie terminu przeprowadzenia referendów strajkowych i wyznaczenia daty strajku. Ma on rozpocząć się w poniedziałek 8 kwietnia i będzie trwał do odwołania - do czasu spełnienia przez rząd postulatów nauczycieli. Na czas jego trwania szkoły mają być zamknięte. Jednak co najważniejsze termin strajku zbiega się z planowanymi egzaminami gimnazjalnymi(10, 11 i 12 kwietnia) i ósmoklasisty (15, 16, 17 kwietnia).

Trwają rozmowy

Najnowszy komunikat dotyczący rozmów prowadzonych między związkowcami, a rządem pojawił się 5 kwietnia. - Podczas dzisiejszych rozmów strona rządowa przedstawiała konfrontacyjną ofertę polegającą na radykalnym zwiększeniu pensum (od 25 do 33 proc.) połączoną ze wzrostem średniego (czyli wirtualnego) wynagrodzenia do roku 2023. Strona związkowa nie otrzymała – mimo wielokrotnych próśb – tej oferty w formie pisemnej. Natomiast materiały te – w postaci komunikatu prasowego oraz prezentacji – otrzymali dziennikarze na konferencji prasowej strony rządowej, która odbyła się tuż po rozmowach - informują przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Według przewodniczącego propozycje rządu oznaczają: brak realnych podwyżek wynagrodzenia zasadniczego w 2019 roku, znaczącą redukcję etatów nauczycielskich, pogorszenie oferty edukacyjnej w szkołach wiejskich i zwiększenie obowiązków i czasu pracy nauczycieli. - Podkreślamy, że strona związkowa w trakcie negocjacji trwających od 25 marca przedstawiła aż trzy propozycje dotyczące wzrostu wynagrodzeń. Nie spotkały się one z aprobatą strony rządowej. Także dzisiaj przedstawiciele rządu nie odnieśli się do propozycji FZZ i ZNP złożonej w środę wieczorem (3 kwietnia 2019 r.), polegającej na rozłożeniu 30 proc. podwyżki na dwie tury (15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września br.). Dotychczasowe propozycje rządu nie dają podstaw do odwołania strajku w ramach legalnie toczącego się sporu zbiorowego - wyjaśnia Broniarz.

Dziś wieczorem w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie mają odbyć się rozmowy przedstawicieli strony rządowej z centralami związkowymi dotyczące oświaty. Jeżeli obie strony nie dojdą do porozumienia, 8 kwietnia w poniedziałek nauczyciele rozpoczną bezterminowy strajk. 

Średzkie szkoły będą zamknięte

Na terenie województwa dolnośląskiego aż 611 placówek zadeklarowało swój udział w strajku.

Wśród średzkich szkół dołączyły:

 • Gmina Środa Śląska: Szkoła Podstawowa w Ciechowie, Przedszkole Publiczne nr 1 w Środzie Śląskiej, Przedszkole nr 3 w Środzie Śląskiej, Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej, Szkoła Podstawowa w Szczepanowie, Szkoła Podstawowa w Rakoszycach
 • Gmina Miękinia: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pisarzowicach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lutyni, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Miękini;
 • Gmina Malczyce: Publiczne Przedszkole w Malczycach, Szkoła Podstawowa w Malczycach;
 • Gmina Udanin: Szkoła podstawowa w Udaninie, Przedszkole w Ujeździe Górnym;
 • Gmina Kostomłoty: Szkoła Podstawowa w Mieczkowie, Szkoła Podstawowa w Karczycach, Szkoła Podstawowa w Kostomłotach;
 • Powiat Średzki: Powiatowy Zespół Placówek Oświatowych w Środzie Śląskiej, Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i 2 w Środzie Śląskiej, Samorządowy Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Środzie Śląskiej.

Na stronach internetowych szkół zostały udostępnione informacje dotyczące funkcjonowania placówek na czas strajku. - 8 kwietnia rozpocznie się w naszej szkole i przedszkolu w Ujeździe Górnym akcja strajkowa. Przewiduje się poważne problemy w funkcjonowaniu placówek. W związku z powyższym zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą zawieszone. W miarę możliwości zapewnimy zajęcia opiekuńcze. Podczas strajku nie będzie działała kuchnia, dlatego dzieci nie otrzymają posiłków w szkole i w przedszkolu. Od 10 kwietnia 2019 roku zajęcia w przedszkolu będą odwołane. Decyzja została podjęta w uzgodnieniu z Wójtem Gminy Udanin - informuje dyrekcja szkoły.

- Uprzejmie informuję, iż od 8 kwietnia do odwołania w PZSP nr 1 planowany jest strajk. Informacje dotyczące funkcjonowania szkoły w tym okresie będą stopniowo zamieszczane na bieżąco na stronie internetowej - komunikat PZSP nr 1 w Środzie Śląskiej. Siostrzana szkoła ponadgimnazjalna dodała komunikat dziś tj. 7 kwietnia. - W związku z niewyjaśnioną sytuacją ze strajkiem nauczycieli informujemy, że w przypadku, gdy porozumienie między wymienionymi stronami nie będzie zawarte, zajęcia dla uczniów w poniedziałek będą odwołane - dzień dyrektorski wolny od zajęć dydaktycznych. Zajęcia w zakładach pracy odbywają się zgodnie z harmonogramem. Uczniowie dowożeni na praktyki mają dowóz. (...) Pragniemy uspokoić rodziców uczniów klas maturalnych, że wasze dzieci będą miały zajęcia bez względu na sytuację, gdyż część nauczycieli poprowadzi zajęcia. W przypadku, gdy strajk jutro się rozpocznie, nauczyciele, którzy nie strajkują, proszeni są o przyjście do pracy o godz. 8.00, aby w wyznaczonym przez dyrektora czasie pracować nad narzędziami ewaluacji - informuje wicedyrektor PZSP nr 2 Ilona Pietrzak.
 
- Szanowni rodzice, od 8 kwietnia (do odwołania) pracownicy pedagogiczni oraz niepedagogiczni Szkoły Podstawowej nr 3 im. W. Broniewskiego w Środzie Śląskiej podjęli decyzję w przeprowadzonym referendum zorganizowanym przez ZNP oraz Solidarność o przystąpieniu do zaplanowanego ogólnopolskiego strajku protestacyjnego. W związku z tym informuję, że wszystkie dzieci, które pojawią się w tym dniu w szkole, będą miały zapewnioną opiekę. Dyrektor szkoły dokłada wszelkich starań, aby egzaminy klas trzecich gimnazjalnych oraz klas ósmych szkoły podstawowej odbyły się zgodnie z planem - informuje dyrektor placówki Alina Kargol.
 
Komunikat wydała także dyrekcja zespołu w Pisarzowicach. - Ze względu na planowany od 8 kwietnia Ogólnopolski Strajk Pracowników Oświaty informuję, że przedszkole publiczne będzie zamknięte. W związku z tym proszę o zapewnienie opieki państwa dzieciom we własnym zakresie. Jednakże na terenie placówki organ prowadzący przedszkole przewiduje prowadzenie zajęć animacyjnych dla ograniczonej liczby dzieci przez pracowników Samorządowego Ośrodka Kultury w Miękini. Pracownicy Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach przystąpili do strajku. Zajęcia zostaną odwołane. Zwracam się do państwa z prośbą o zapewnienie swojemu dziecku opieki na czas trwania strajku - informuje dyrektor Iwona Żurek.
 
- Informujemy, iż w trakcie trwania strajku nauczycieli, Samorządowy Ośrodek Kultury w Miękini będzie prowadził zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywać się będą w godzinach od 8 do 15 na boiskach typu "Orlik" w miejscowościach: Wilkszyn, Lutynia i Miękinia - poinformował Urząd Gminy Miękinia.
 
Oficjalny komunikat dotyczący strajku wydał Urząd Miejski w Środzie Śląskiej.  - Istnieje potencjalne zagrożenie strajku w szkołach i przedszkolach znajdujących się na terenie gminy Środa Śląska. (...) Po przeprowadzonym referendum w naszej Gminie, udział w strajku zadeklarowała zdecydowana większość pracowników szkół i przedszkoli. (...) W związku z zaistniałą sytuacją, Burmistrz Środy Śląskiej deklaruje, że we wszystkich placówkach publicznych zapewnione zostaną zajęcia opiekuńcze (sportowo-rekreacyjno-kulturalne). Ponadto, wychodząc na przeciw oczekiwaniom rodziców, poczynając od 8 kwietnia zmianie ulegną godziny funkcjonowania świetlic wiejskich. Na czas trwania protestu będą one otwarte w godzinach od 8 do 13. Świetlice wiejskie będą funkcjonować w większości miejscowości z wyjątkiem Bukówka, Jastrzębiec, Kryniczna, Kobylnik, Przedmościa, Słupa, Szczepanowa i Świętego - czytamy w komunikacie. - Za wszelkie utrudnienia przepraszamy. Liczymy na współpracę i zrozumienie u wszystkich państwa. Jednocześnie ze względu na trudną sytuację kadrową prosimy, w miarę możliwości o zapewnienie opieki dzieciom we własnym zakresie - dodają urzędnicy.
 
Podobne udogodnienie dla rodziców mają lokalne przedsiębiorstwa. Zakłady pracy udzielają urlopy dla rodziców, albo dają możliwość, aby do pracy przyprowadzić swoje dziecko. Na pomoc mogą liczyć także urzędnicy Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej. - Jeżeli ktoś będzie miał problem, aby zapewnić opiekę dziecku, to może je przyprowadzić do urzędu. Jako pracodawcy nie widzimy problemu, żeby dziecko przez te osiem godzin było ze swoim rodzicem. Na ten czas jakoś musimy sobie dać radę - poinformował nas wicestarosta Sebastian Burdzy.

anbo

42

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Strajk nauczycieli w powiecie średzkim. Jak wygląda sytuacja?

  2019-04-07 13:57:02

  gość: ~rodzic

  Ja bym im nie dał grosza. Niech się przekwalifikują jak inni.

 • 2019-04-07 22:45:14

  gość: ~Alilia

  @~rodzic
  Idac tym tokiem rozumowania mieszkancy kryniczna i wojczyc nie powinni protestowac przeciwko rozbudowie smietniska tylko powinni zaakceptowac ta rozbudowe i sie wyprowadzic.

 • 2019-04-08 12:55:45

  gość: ~HENRYK

  @~rodzic
  NAJLEPIEJ NA ŚWINIE I KROWY

 • 2019-04-15 16:44:36

  gość: ~Alina

  ostatnio dodany post

  Proszę trochę poczytać na temat dopłat z Unii Europejskiej, a dowie się Pan(Pani) o co chodzi z tymi świniami i krowami!
  Wylewać pomyje na rolników, nauczycieli, czy kogo tam popadnie w internecie- to takie łatwe!

 • 2019-04-07 14:42:54

  gość: ~gość

  Jak im nie pasuje,to zapraszamy do górnictwa.Wtedy docenią wartość złotówki

 • 2019-04-07 19:39:58

  gość: ~Wojewoda

  @~gość
  Górnictwo to akurat słaby przykład. Dobre zarobki (np w KGHM), praca odrobinę bardziej ryzykowna niż w przeciętnych Januszpolach, a do tego w wieku około 45-50 lat przyzwoita emerytura (zwykle więcej niż zarabia przeciętny Polak).

  Kwestią jest czy powinni dostać 1000zł podwyżki. Moim zdaniem to za dużo (tym bardziej na raz). Ale z tego co czytałem, związkowcy obniżyli żądania.

 • 2019-04-07 17:38:54

  gość: ~Pracownik i rodzic

  Za strajk nie powinni mieć zapłacone bo z jakiej racji skoro nie było się w pracy.Większość ludzi w kraju pracuje za takie lub mniejsze pieniądze. NIE PASUJE TO SZUKAĆ PRACY GDZIE INDZIEJ ale tam nie będzie już takich preferencji tylko harówa i wyzysk.

 • 2019-04-07 17:39:16

  gość: ~Pracownik i rodzic

  Za strajk nie powinni mieć zapłacone bo z jakiej racji skoro nie było się w pracy.Większość ludzi w kraju pracuje za takie lub mniejsze pieniądze. NIE PASUJE TO SZUKAĆ PRACY GDZIE INDZIEJ ale tam nie będzie już takich preferencji tylko harówa i wyzysk.

 • 2019-04-07 18:17:43

  gość: ~mła

  Powinni strajkować do skutku,policja mogła lekarze mogli a co nauczyciele są gorsi?!.A nawet kosztem wakacji niech mają rządzący,za swoje rozdawnictwo i cwaniactwo bo nawet krowa i świnia dostanie bo co im się należy.Tak strajkować i niczym się nie przejmować jak w gospodarce jest super to czemu nie .

 • 2019-04-07 19:31:43

  gość: ~Wojewoda

  Ludzie, zachowajcie umiar w komentarzach.

  "Jak się nie podoba to niech się przekwalifikują" - a kto będzie wtedy uczył wasze dzieci w przedszkolach i szkołach. To wcale nie jest takie proste użeranie się z dziećmi i ich uczenie.

  "Za strajk nie powinni mieć zapłacone" - tak się składa ze strajk zapoczątkowany sporem zbiorowym i ogłoszony wcześniej jest legalny i w Polsce płaci się za nie strajkującym pracownikom. Płaciło się strajkującym górnikom, policjantom, pogranicznikom, lekarzom, pracownikom sądów. Dlaczego nie można płacić nauczycielom?

  A teraz do sedna. Jeśli nauczycielom po studiach (pedagogicznych i kierunkowych) płaci się np 2400 brutto w obecnych czasach za ok 30 godzin tygodniowo w szkole (a nikt nie liczy sprawdzania zeszytów/kartkówek w domu, przygotowania do lekcji to sorry ale to faktycznie jest mało.

  Druga sprawa, rząd nie ma pieniędzy(z naszych podatków) na podwyżki dla nauczycieli, ale ma kasę na piątkę Kaczyńskiego. Czy nie wydaje Wam się, że obietnice wyborcze PIS śmierdzą populizmem. Przypominam, że rzad nie ma swojej kasy, Kaczyński też ze swojej pensji wam nie zasponsoruje 13 emerytury itp. Rząd ma kasę z podatków, dywidend ze spółek państwowych itp. Jak rządowi braknie kasy na obiecane programy to:
  a) weźmie kredyty jak Gierek a wasze dzieci i wy będziecie je spłacać w wyższych podatkach
  b) ograniczy inne, równie potrzebne wydatki - drogi, służba zdrowia, dofinansowanie ZUS, modernizacja i utrzymanie armii itp
  c) od razu podniesie podatki - czyli jak dobry wujek, niby da wam 500, ale zabierze 600

  Na koniec, nie jestem nauczycielem

 • 2019-04-07 19:58:37

  gość: ~Wojewoda

  Jako, że świerzbi mnie język to dodam jeszcze parę rzeczy. Główny negocjator ze strony rządowej to jest hańba. Była premier (obecnie vice) Beata Szydło, która sama sobie przydzieliła "nam się należało" ponad 40 tysięcy. Dla niej 40 tysięcy to było za dobrą pracę(?), ale innym odmawia godnych zarobków.

  Kobieta nie ma o niczym pojęcia, a bierze się za negocjacje. Do tego startuje do parlamentu europejskiego (z podkarpackiego albo małopolskiego, tam ma pewny wybór bo to bastion PISu). Ale kasa z UE nie śmierdzi.

  Przecież ona oprócz przeciętnej polszczyzny, nie włada innym narzeczem jak angielski, francuski, niemiecki. Z kim ona się tam dogada i jak nas będzie reprezentować? Taką reprezentację, wraz z innymi ancymonami jak Jaki, Zalewska (ta od edukacji, SiC) szykuje nam PiS do eurowyborów. No żenada.

 • 2019-04-07 20:18:10

  gość: ~nauczyciel

  @~Wojewoda
  Popieram. Ja nie wypowiadam się na temat pracy górnika, rolnika czy pani na kasie, bo tam nigdy nie pracowałem i nie znam specyfiki. Ale wy też nie znacie specyfiki naszego zawodu. To, że kiedys chodziliście do szkoły lub macie dzieci, nie upoważnia was do wylewania żółci na nauczycieli. Argument o zmianie zawodu jest śmieszny. Górniku, jeśli zazdrościsz nauczycielowi wakacji, idź pracować do szkoły. Chyba wojna nie przeszkodziła ci w zdobyciu odpowiednich kwalifikacji....

 • 2019-04-07 21:09:26

  gość: ~Też nauczyciel

  @~nauczyciel
  A ja nie będę strajkowac, bo to nic nie da. Zrobili z nas marionetki polityczne i taki to strajk. Broniarz ręka w rękę z PO, a gdzie był przez 8 lat ich rządów. Już zapomnieliscie, że wtedy płace były zamrożone? Pierwsze podwyżki były za PiS i taka jest prawda! Trzeba zmiany zacząć od siebie i zmienić szefa ZNP, a nie strajkowac dla strajku. A do tego, niestety, czy nam się podoba czy nie, są wykorzystywane dzieci i to jest karygodne. Nie tędy droga koleżanki i koledzy nauczyciele. Od zawsze wiadomo, że zgoda buduje, więc dziś wiem, że tylko znowu stracimy na tym strajku. Przede wszystkim wizerunkowo. Jeszcze bardziej nasza reputacja się obniży. A dzięki komu? Dzięki nam samym.

 • 2019-04-07 21:39:13

  gość: ~strajkujący

  @~Też nauczyciel

  I tym zdrajcom powinni nie wypłacić podwyżek tylko jeszcze im zabrać!!!!!!!!!!!!!!

 • 2019-04-08 09:57:26

  gość: ~Daria

  Co za mściwy komentarz. Straszne że ktoś taki uczy dzieci.

 • 2019-04-08 09:01:30

  gość: ~Anna

  @~Też nauczyciel
  MIEJMY NADZIEJĘ,ŻE JAK NAUCZYCIELE WYWALCZĄ SOBIE PODWYŻKĘ TO TY NAUCZYCIELU SWOJEJ PODWYŻKI NIE WEŻMIESZ .

 • 2019-04-08 09:12:43

  gość: ~Magda

  Co wywalczycie?? To że na wakacje będziecie pracować,to że tracicie szacunek. podwyżki się należą ale realne powoli.

 • 2019-04-07 21:35:56

  gość: ~Mieszkaniec

  @~nauczyciel
  Poziom edukacji w SS jak wygąda, większość rodziców wie. Klasę 7 i 8 dzieci muszą przetrwać z jak najmiejszymi stratami, kto je przejmie w tych klasach (przedmioty ścisłe) , szkoda gadać. Ale kogo to obchodzi? O ogólniaku nie ma co mówić. Jak wygląda sprawa konkursöw zewnętrznych? Do jakich szkół ponadpodstawowych dostają się uczniowie? Uciekać, uciekać, uciekać ze ŚŚ, potem wrócić i zrobić porządek w tym grajdole. Ale przypuśćmy, że młodzi nauczyciele wejdą w to zgniłe środowisko muszą krakać jak reszta ( gęby pełne frazesów) . Adam ,gdzie jesteś, rób coś.

 • 2019-04-09 11:42:06

  gość: ~Rea

  @~Mieszkaniec
  Niski poziom mieszkancu. Nie znasz realiów szkoły.

 • 2019-04-07 21:25:44

  gość: ~Adam

  A podstawówka Ujdzie Górnym?

 • 2019-04-07 22:25:04

  gość: ~Mieszkaniec

  Pedagodzy muszą dobrze zarabiać i moim zdaniem kilku pedagogów na naszym terenie jest. Pedagog , który wychowuje , nie tłamsi ucznia . Pamiętajcie kłamcy , obłudnicy Pedagog nie"pedagog"

 • 2019-04-08 12:46:20

  gość: ~Kaz

  @~Adam
  Szkola pracuje normalnie mimo tego ze jest strajk. Ci ktorzy nie strajkuja prowadza zajeciA

 • 2019-04-07 22:34:47

  gość: ~Banialuki

  Ja osobiscie strajk popieram. Uwazam, ze kazdemu nalezy godziwa pensja bez wzgledu czy jest sprzataczka, kasjerem, nauczycielem, urzednikiem, policjantem itp. Pana Broniarza nie popieram bo uwazam, ze bardziej szkodzi niz pomaga. Przykre jest to, ze zawody utrzymywane z podatkow sa tak zle oceniane przez innych ludzi gdzie id nich sporo zalezy jak np. Nasze zdrowie, bezpieczenstwo czy edukacja naszych dzieci. Przykre jest to, ze pracownicy panstwowi musza strajkowac by dostac podwyzke. Nauczycielskie pensje zamrozone byly przez ostatnich kilka lat, a np. pracownicy produkcji podwyzki maja cyklicznie. A jezeli wszyscy tak uwazacie, ze praca w szkole jest taka cudowna - to zatrudnijcie sie w szkole i wezcie na swoje barki taka odpowiedzialnosc. Wszedzie dobrze gdzie nas nie ma. Ale pomyslcie sobie pod wlasnym katem- zadowolony pracownik to dobrze wykonana praca. I pasuje to do kazdego zawodu bez wyjatkow.

 • 2019-04-07 22:43:41

  gość: ~Tinkz

  Najlepiej niech zniosa obowiazek szkolnictwa i przestana oplacac to z podatkow. Nie bedzie problemu, ze nauczyciele smia chciec zarabiac godziwe pieniadze z podatkow, nie trzeba bedzie oplacac budynkow, rodzice beda MUSIELI zapewnic swoim dzieciom i edukacje i opieke, a za edukacje beda musieli placic. Mam dwojke dzieci i jak przychodzi urlop wakacyjny, ferie czy nawet sobota gdzie caly dzien sa w domu, naprawde bywam zmeczony muszac zapewnic im opieke, wiec nie chce sobie wyobrazac jak zmeczony musi byc nauczyciel ktory piec dni w tygodniu ogarnia grupe 15 dzieciakow po 5 godzin dziennie. Nauczmy sie troche pokory i doceniajmy troche zawody, do ktorych kazdy ma pretensje ale suma sumarum nikt nie chce ich wykonywac za takie pieniadze za jakie sa wykonywane.

 • 2019-04-07 23:59:13

  gość: ~nauczycielka

  @~Tinkz
  DZIĘKUJĘ, pracuję ... mogę przypuszczać, że więcej, niż Pan ma lat, skoro dzieci wymagają opieki w czasie wakacji.A dziękuję, bo słowa o zmęczeniu własnymi dziećmi, słyszałam wielokrotnie od rodziców; jak pani to wytrzymuje, ja to bym .... Mam 25 dzieci, gdy jest ich mniej niż 20- zdarza się. Każdego dnia mam świadomość, że odpowiadam za każde dziecko-jego bezpieczeństwo, opiekę i naukę. Przykre są niektóre opinie o pracy nauczycieli ale też mam własne spostrzeżenia i cóż zdarzało się- pomyślałam o kimś, że minął się z powołaniem; tak bywa nie tylko wśród nauczycieli. Wielodzietna, samotnie wychowująca matka - nauczycielka.

 • 2019-04-07 23:13:13

  gość: ~Ania

  Przykre to wszystko ze kosztem dzieci. Współczuję zwłaszcza 8 klas i 3 gimnazjum.

 • 2019-04-07 23:17:29

  gość: ~Anna

  Szkoda że to wszystko kosztem dzieci. Współczuję zwłaszcza 8 klas i 3 gimnazjum.

 • 2019-04-08 00:15:35

  gość: ~Tata

  Tak się zastanawiam jak dzieci nauczycieli w tym czasie mieli. Egzamin jak by się czyli. To będzie ogromny konflikt między nauczycielami a rodzicami.

 • 2019-04-09 12:22:31

  gość: ~Nauczycielka

  Wielu strajkujących nauczycieli ma dzieci w 8 klasie lub 3 gimnazjum.

 • 2019-04-08 00:41:50

  gość: ~Iwona

  Współpraca z nauczycielami i rodzicami ojjjjjj pogorszy się. Konfliktttttt ??? . Teraz to będzie się działo.

 • 2019-04-08 07:28:13

  gość: ~hh

  mam cztery swinki morskie i jedna krowe w domu urodzone w polsce tez dostane za nie kase +

 • 2019-04-08 09:10:51

  gość: ~piotr

  Maja wakacje weekendyferie swieta wolne lonadto roczny urlop zdrowotny. Dostaja 750 brutto i malo in jak na jeden raz chca sie za jednym razem nazrec jak krowa na pastwisku. Do roboty a n i e porobia 4-5 godzin dziennie bo znam takich i krocie chca zarabiać.Niepodoba sie to do fabryki na 3 zmiany i wtedy docenią to co maja

 • 2019-04-08 09:21:47

  gość: ~A ty szkoły nie miałeś

  @~piotr
  Więc piszesz jak fleja.

 • 2019-04-08 09:48:19

  gość: ~Pffff

  @~piotr
  A wiesz, ze nie kazdy nauczyciel moze pojsc na urlop zdrowotny?

 • 2019-04-08 11:12:10

  gość: ~Alilia

  @~piotr
  To jak tak im zazdroscisz to zatrudnij sie w szkole.

 • 2019-04-08 16:38:45

  gość: ~hh

  @~piotr bylo sie uczyc tempaku dla tego zapiepszasz nz tasmie

 • 2019-04-08 09:30:34

  gość: ~Olo

  Poziom szkolnictwa i tak już znacznie spadł w porównaniu do lat np. 70 czy 80.
  Nie wszyscy nauczyciele powinni dostać podwyżki, tylko ci którzy na nią zasługują.
  Powinni pracować po 8 godzin dziennie oraz w ferie i wakacje. Dać im normalnie 26 dni urlopu jak wszyscy.

 • 2019-04-08 09:50:31

  gość: ~Pfff

  @~Olo
  Czyli powinni buc zatrudnieni w oparciu o kodeks pracy. A wiesz z czym to sie wiaze? Ze nagle trzech nauczycieli bedzie chcialo urlop w ciagu tygodnia i go dostanie i Twoimi dziecmi nie bedzie mial sie kto zajac...

 • 2019-04-08 09:53:56

  gość: ~ala

  @~Pfff
  Chyba w twojej firmie dają wszystkim na raz urlopy. W normalnej firmie jest to nie do pomyślenia. Zawsze jest jedna dwie osoby na zastępstwo w zależności od obciążenia...
  P.S. po za tym i tak sporo nauczycieli choruje...

 • 2019-04-08 10:41:58

  gość: ~Jarek

  Szanuje prace nauczycieli ale myslicie zw jak dostana w koncu jakies podwyzki ro poziom nauczania co niektorych naszych np sredzkich pedagogow sie zmieni?Zeby te podwyzki poszly w parze z poziomem nauczania to ok ale wierzycie np ze poziom nauczania w sredzkim rolniku ulegnie zmianie? Jak sie slucha o poziomie w tej szkole na przykladzie rodzicow ktorzy maja tam dzieci albo wygaszajacyn sie Gimnazjum gdzie nauczyciele nauczajacy tam zostaj a nadal jako juz nauczyciele z podstawowki to rece opadaja. Prawda jest taka zw jak oni maja wylane na uda i tak uczniowie na nich

 • 2019-04-08 11:16:39

  gość: ~Dfge

  @~Jarek
  Trudno to oceniac. Zadowolony oracownik lepiej wykonuje swoja robote wiec moze jak beda lepiej zarabiac to lwpiej beda wyoonywac moje obowiazki. A z efektami ksztalcenia to jak sam pewnie wiesz jest roznie... mojej corce nie pomagaja ani koretetycje, ani dodatkowe lekcje ani to co ucza ja na lekcji. Po prostu chemia nie jest albo jej mocna strona, albo jest leniwa. Wiec nie zawsze efwkt ksztalcenia jest zalezny id nauczyciela ale takze od ucznia. Jak uczen nie bedzie mial checi to go nikt nie nauczy ale prawda jest tez to, ze donry pedagog powinien zachecic do nauki. Ald ten co ma dzieci i tez musi z nimi spedzac troche czasu w domu ten wie, ze to wcale nie jest takie proste.

 • 2019-04-08 11:10:45

  gość: ~Pfff

  @~ala widzisz jak malo wiesz a komentujesz... jezeli na Twojej zmianie w fabryce pracuje 20 osob to trzy osoby nie dostana wolnego? Jezeli w szkole pracuje 20 przedmiotowcow to trzech nie dostanie wolnego? Zastępstwo tak ale chyba nie wierzysz w to, zeJEDEN NAUCZYCIEL obejmie opieka dwie albo trzy klasy czyli jakies hmmm.. 60 osob?
  To nauczycielom nie wolno chorowac? Dobrze ze rodzicom wolno posylac chore dzieci do szkoly.

REKLAMA


REKLAMA