POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Nauczyciele rozpoczęli strajk. Sprawdzamy jak przebiega w średzkich szkołach

Nauczyciele strajkują m.in. w szkole w Malczycach fot.: Wójt Piotr Frankowski/FB

Zgodnie z zapowiedziami dziś w szkołach w całej Polsce nauczyciele rozpoczęli strajk. Dyrektorzy nie mogą zamknąć szkół, dlatego placówki są otwarte. 

Czy do szkół przychodzą nauczyciele, uczniowie? Jak zapewnić dziecku opiekę i co ze zbliżającymi się egzaminami? Na bieżąco będziemy się starali odpowiedzieć na te pytania.

Dziś rano komunikat ws. strajku opublikował Urząd Gminy Malczyce. - Od dziś, tj. 8 kwietnia trwa bezterminowy strajk nauczycieli. W związku z powyższym nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. W szkole podstawowej przy ul. Szkolnej 6 sprawowany jest dyżur, podczas którego zapewniona jest opieka nad dziećmi, których rodzice nie mają takiej możliwości. Informujemy również, że mimo trudności, egzaminy gimnazjalne (10, 11, 12 kwietnia) oraz ósmoklasistów (15, 16, 17, kwietnia) odbędą się zgodnie z planem. O przerwaniu akcji protestacyjnej poinformujemy Państwa na naszej stronie internetowej - czytamy w komunikacie.

Jako jeden z nielicznych włodarzy głos zabrał także wójt Piotr Frankowski. Na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikował wpis. - (...) Proszę o wyrozumiałość dla naszej malczyckiej oświaty i nauczycieli, którzy naprawdę są wspaniałymi ludźmi i często za nas samych wychowują nasze dzieci jak swoje. Pamiętajmy też o paniach w kuchni, porządkowych i innych osobach. Dzisiaj rano ich odwiedziłem i starałem się dodać otuchy, bo to też nie jest dla nich sytuacja komfortowa. Bądźmy z nimi i nie dajmy się poróżnić, wspólnie tworzymy jedną wielką wspaniałą rodzinę i nie pozwólmy nikomu tego zniszczyć - napisał wójt.

Strajk jest także w szkołach na terenie gminy Miękinia. O sytuacji opowiada dyrektor Samorządowego Centrum Usług Wspólnych w Miękini Ewelina Mazurkiewicz. - W tej chwili w szkole w Pisarzowicach jest troje nauczycieli - dwoje wicedyrektorów i dyrektor. W Miękini jest sześciu pedagogów, a w Lutyni troje. Zajęcia w placówkach się nie odbywają, ponieważ z powodu braku nauczycieli nie możemy zapewnić bezpiecznych warunków dla uczniów. Przedszkola są otwarte, jednak liczba miejsc dla dzieci jest ograniczona. Szykujemy się na egzaminy, które rozpoczną się w środę - wyjaśnia dyrektor.

W Samorządowym Ośrodku Kultury w Miękini odbywają się zajęcia dla dzieci. Podobne miały być na orlikach, jednak było zbyt małe zainteresowanie. - W porozumieniu z organem prowadzącym, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miękini zostają odwołane ! Odwołane zostają dowozy uczniów. Organ prowadzący zapewnia zajęcia dla uczniów ze strażakami z OSP Miękinia na boisku Orlik, a w razie niepogody na terenie zespołu - poinformowała w komunikacie dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Miękini.

Do średzkiej trójki przyszło ponad 20 dzieci

Na terenie gminy Środa Śląska na osiem placówek do strajku włączyło się siedem. - W tej chwili strajk jest pod kontrolą. Dzieci, które przychodzą do szkoły nie są odsyłane. Nie wiemy, jak będzie jutro, ale póki co w większości do szkół przyszła niewielka ilość dzieci. Najwiecej około 50 uczniów przyszło do placówki w Rakoszycach. Do szkoły nr 3 w Środzie Śląskiej ponad 22 dzieci, a w pozostałych placówkach 2/3. Zobaczymy co będzie jutro. Boimy się tych egzaminów i takim sądnym dniem będzie środa - informuje dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Środzie Śląskiej Krzysztof Peryga. W szkołach nauczyciele są. - Nauczyciel wchodzący do szkoły podpisuje listę, jako osoba, która strajkuje lub nie - dodaje dyrektor. 

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Środzie Śląskiej opublikował informację dla rodziców i uczniów. Ośrodek na czas trwania akcji strajkowej w szkołach na terenie gminy Środa Śląska, przygotował specjalną ofertę dla opiekunów oraz dzieci. - Od 9 kwietnia do dnia zakończenia strajku nauczycieli, w godzinach od 8 do 13, wraz z Urzędem Miejskim w Środzie Śląskiej przygotowaliśmy specjalną ofertę na zagospodarowanie wolnego czasu dla uczniów oraz ich opiekunów prawnych. Bilet wstępu do Średzkiego Parku Wodnego, (jeden bilet upoważnia do wejścia maksymalnie 2 opiekunów z dokumentem potwierdzającym ukończenie 18 roku życia, oraz maksymalnie 4 dzieci) będzie kosztował 10 złotych w godzinach od 8 do 13. Będa także organizowane zajęcia przez animatora sportu na terenie orlika znajdującego się przy ul. Mostowej w Środzie Śląskiej, w godzinach od 8 do 13 - informują pracownicy ośrodka.

anbo

45

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Nauczyciele rozpoczęli strajk. Sprawdzamy jak przebiega w średzkich szkołach

    2019-04-08 13:49:32

    gość: ~gość

    Ciekawe dlaczego w przedszkolu w Malczycach nie jest sprawowany dyżur, podczas którego zapewniona jest opieka nad dziećmi.Może wójt wypowie się też w tym temacie. Wszystko kosztem dzieci i rodziców,tylko pogratulować fantazji osobom odpowiedzialnym za ten stan rzeczy.

  • 2019-04-08 21:51:54

    gość: ~do wójta

    Co wójt który jest na zwolnieniu lekarskim robi u strajkujących nauczycieli w Malczycach. Jeszcze do niedawna w bardzo niekorzystnych barwach prezentował malczycka oświatę, nasłał wizytatorów i obserwatorów a teraz taki wspaniały, opiekuńczy ojciec. Obłuda totalna naszego włodarza.

  • 2019-04-08 22:12:36

    gość: ~obserwator

    @~do wójta Malczycki wójt ponoć mocno poszkodowany w nocnym starciu, z ponaciąganymi nadgarstkami i nadwyrężonym stawem barkowym (tak relacjonował w TVP Wrocław) śmigał z aparatem po szkole i jak zwykle jak nie ma go na zdjęciu to przynajmniej podpis autorski złożył pod foto. Trzeba zawiadomić ZUS o sprawdzenie zwolnienia lekarskiego tego gościa.

  • 2019-04-08 14:19:01

    gość: ~MONIKA

    dlaczego takie zadowolone że kiedy są potrzebne dzieciakom przy egzaminach nie myślą o ich dobru tylko o sobie -MAM NADZIEJE ŻE ZA STRAJK NIE BĘDZIE WYNAGRODZENIE I NIE BĘDĄ MOGLI TEGO W WAKACJE ODPRACOWAĆ -"BO DZIECI SĄ GOTOWE DO NAUKI TYLKO NIE NAUCZYCIELE

  • 2019-04-08 21:16:25

    gość: ~MISIA

    @~MONIKA
    Popieram cię całkowicie pracują po 9 godz. tygodniowo a dzieci nie znają tabliczki mnożenia nie wiem ,jak z alfabetem bo nie umieją pisać Sami DYS-ORTGRAFI ITP

  • 2019-04-10 00:18:27

    gość: ~specjalista

    @~MISIA
    Ja tabliczki mnożenia uczyłam się w domu. Sorry, ale taka jest prawda. jak nauczyciel ma nauczyć dziecko tabliczki mnożenia. Siada dziecko na d.pie i się uczy, a ty, mamusiu, pilnujesz i pytasz. To jakiś obłed. Tylko zrobić dzieciaka i niech inni go wychowują i uczą. Super Mamusia. I naucz się, że spacji nie dajesz przed przecinkiem, specjalisto od ortografii.

  • 2019-04-08 14:55:21

    gość: ~Rodzic

    Ile godzin dziennie pracuje nauczyciel?

  • 2019-04-08 17:12:07

    gość: ~mieszkaniec powiatu

    @~Rodzic

    5-7 godzin dziennie przy tablicy plus drugie tyle na przygotowanie, sprawdzanie itp. więc takie pytanie proszę sobie wsadzić w kieszeń.

  • 2019-04-08 20:30:55

    gość: ~123

    A nauczycielka mojego dziecka z I klasy rano idzie do szkoły na 8:00 a 11:30 - 12:00 już wraca do domu.

  • 2019-04-08 20:38:54

    gość: ~gość gość

    @~123

    a od 12 pracuje w domu, proszę przyjść popracować 1 dzień i zobaczyć jak to jest. Nie jestem nauczycielką ale uważam, że ta grupa zawodowa szczególnie zasługuje na uznanie. Osoby, które twierdzą, że nauczyciel przychodzi do szkoły posiedzieć, wypić kawę, o 12 do domu i wolne chyba nie chodzili za długo do szkoły.

  • 2019-04-10 00:19:33

    gość: ~specjalista

    @~123
    Może wagaruje?

  • 2019-04-08 15:42:21

    gość: ~Śreedzianin

    Strajkujących-zwolnić z pracy i na strefę do pracy.

  • 2019-04-10 00:22:03

    gość: ~specjalista

    @~Śreedzianin
    I strefa przyjdzie uczyć dzieci. Super pomysł. Rozwinie się strefa, ale szara w szkołach.

  • 2019-04-08 16:27:49

    gość: ~Zenek

    Ile godzin dziennie nauczyciele będą strajkować? Czy będą strajkować w nadgodzinach?

  • 2019-04-08 21:12:52

    gość: ~MISIA

    @~Zenek
    PRACUJĄ 3 DO 9 godz tygodniowo

  • 2019-04-10 00:23:38

    gość: ~specjalista

    @~MISIA
    To chyba na część etatu muzyk

  • 2019-04-08 17:57:02

    gość: ~Mama 3 dzieci

    Dajcie spokój w końcu nauczyciele także mają udział wychowaniu naszych dzieci.Im poprostu się należy. Studia zajmują czas i wysiłek. Inny przez ten czas pracuje i zarabia.

  • 2019-04-08 18:33:21

    gość: ~Mmm

    Rakoszyce to trzymamy kciuki

  • 2019-04-08 20:00:26

    gość: ~Hmm

    @~Mmm
    Wsparcie bardzo im się przyda bo z całej szkoły strajkuje tylko kilkunastu nauczycieli reszta chyba nie potrzebuje pieniędzy i umywa ręce ciekawe jak wywalcza podwyżki czy pierwsi nie staną w kolejce po nie. Żenada

  • 2019-04-08 20:44:12

    gość: ~Gość

    @~Hmm
    Dokładnie tak! nauczyciele strajkujacy z Rakoszyc pokazali że mimo wszystko dołącza do walki o polepszenie sytuacji a ci tzw,, koledzy z pracy,, którzy odwrocili się od nich zamiast razem solidarnie stanąć do strajku powinni się wstydzić!

  • 2019-04-09 07:13:35

    gość: ~Ja

    A ja dziękuję tym którzy nie strajkują,czy w Rakoszycach czy w Ciechowie, czy Środzie Śląskiej bo mogłem dziecko zostawić...niestety mam tylko 26 dniu urlopu.....a Ty strajkujacy z Rakoszyc dalej Sr...j w swoje gniazdo....

  • 2019-04-10 00:25:45

    gość: ~specjalista

    @~Ja
    I możesz ten urlop wykorzystać, kiedy go potrzebujesz w przeciwieństwie do nauczycieli

  • 2019-04-08 19:27:57

    gość: ~Brawo

    Powinno być tak. Podwyżka ale tylko kiedy będą wyniki np:
    Średnia klasy jest wysoka, średnia przedmiotu, średnia szkoły. Jak zweryfikować egzamin 4 klasa-podwyżka lub nie. 8 klasa podwyżka lub nie. Szkoła średnia podwyżka x2 lub nie.
    I na takiej podstawie powinniście strajkować.

  • 2019-04-10 00:28:16

    gość: ~specjalista

    @~Brawo
    Cóż za odkrywczy pomysł. To można już we wrześniu postawić piątki, ba co tam piątki szóstki i podwyzka razy 3. Jaki społeczeństwo taki rząd.

  • 2019-04-08 19:52:29

    gość: ~Tak trzymać

    Moje dzieci popierają strajk nauczycieli. Od rana grają na konsoli i nie mogą oczu oderwać od telewizora. Dobrze, że przynajmniej robią przerwę na toaletę. Mówią, że i tak za wiele się tam nie nauczą...

  • 2019-04-10 00:30:16

    gość: ~specjalista

    @~Tak trzymać
    Mamo lub Tato, czy jest strajk czy go nie ma Twoje dzieci i tak spędzają czas przed jakimś ekranem, a Ty się później dziwisz, że trzeba z nimi zadania odrabiać.

  • 2019-04-08 19:55:24

    gość: ~Gość

    .

  • 2019-04-08 20:04:31

    gość: ~gość

    Dokładnie podwyżki tylko dla nauczycieli którzy potrafią uczyć i tłumaczyć ze zrozumieniem. Bo ta pani ze zdjęcia sypie jedynkami jak z rękawa a po pieniądze to pierwsza stoi w kolejce

  • 2019-04-09 17:34:01

    gość: ~Gość

    A 500 plus tylko dla rodziców z odpowiednim ilorazem inteligencji.

  • 2019-04-10 00:33:16

    gość: ~specjalista

    @~gość
    Oj, tak, tak. Sypie jak szalona, a Twoja pociecha taka zdolna, tylko pokrzywdzona przez niedobrą Panią XY. Ja bym tam do prywatnej szkoły przeniósł bo i tak musisz swoje cudo na korepetycje przecież prowadzać, to już lepiej do prywatnej szkoły.

  • 2019-04-08 20:13:14

    gość: ~Dyzio

    Platforma podburza do strajku razem ze swoim Bronkiem, a przez 8 lat siedzieli cichutko jak myszy pod miotłą ;)

  • 2019-04-08 20:48:23

    gość: ~Stefan

    Niektórym te 5 Imperatora nieźle mózg zlasowały.

  • 2019-04-08 22:51:27

    gość: ~Abi

    Witam.Niech nauczyciel, zarabia ile chce ...Ale przy urlopie który ma 26 dni i nic więcej. Ciągle wolne( wakacje, przerwy świąteczne, dni nauczyciela , ferie itp) w sumie to bardzo dużo dni. A my rodzice np. 3 dzieci martwimy się co zrobić w te wolne dni ... zarabiajcie Ale innym też dajcie możliwość zarobienia.
    Nauczyciel tylko narzeka A w etacie ok 20 godz. To proszę codziennie zostać po 1 godz po zakończonych lekcjach i sprawa z głowy. Życzę możliwości dla nauczycieli i ,,zwykłych,, obywateli też:)

  • 2019-04-08 22:54:44

    gość: ~mieszkaniec

    Nie tylko nauczyciele mało zarabiają. Ale kiedy poprosiłem swojego szefa o podwyżkę to wyraźnie powiedział ,że jeżeli tak uważam to zawsze mogę zmienić branżę. Więc niezadowolonym proponuję to samo. Podobno nauczyciele nie od dziś mają z tym problem, więc po co wybierali taką pracę

  • 2019-04-10 00:34:42

    gość: ~specjalista

    @~mieszkaniec
    I co zmieniłeś?

  • 2019-04-09 08:09:01

    gość: ~z Malczyc

    A jedna z tych na zdjęciu to nawet magistra nie ma, a wielce podwyżkę chce?? Za co? A dzieciaki, które uczy nawet tabliczki mnożenia nie umieją!

  • 2019-04-09 11:29:01

    gość: ~ksiądz robak

    @~z Malczyc
    a jak dla mnie to powinno się zabrać pieniądze,lub nałożyć kary, na rodziców, którzy obwiniają nauczycieli za to, że ich dzieci z niskimi możliwościami intelektualnymi, które to zresztą odziedziczyli po swoich rodzicach, nie radzą sobie z tabliczką mnożenia, do której nie potrzebna jest inteligencja, tylko odrobina czasu na zapamiętanie rodzicu, której nie poświęcasz swojemu dziecku, tylko wygodnie zwalasz winę na nauczyciela! to twoja wina rodzicu, że twoje dziecko nie umie tabliczki!

  • 2019-04-09 17:37:35

    gość: ~Gość

    @~ksiądz robak
    Popieram. Ale poziom komentarzy pokazuje że Ci pseudo rodzice nie nauczą swoich dzieci szacunku dla dorosłych ani odrobiny kultury. Co tu mówić o tabliczce mnożenia??? Sami nie znają bo skończyli 8 klas i korytarz.

  • 2019-04-10 00:35:53

    gość: ~specjalista

    @~z Malczyc
    Tabliczki mnożenia sam naucz swoje dziecko! Do tego nie trzeba magistra.

  • 2019-04-09 08:19:09

    gość: ~rodzic

    Nauczyciele są (powinni) być ludźmi inteligentnymi, powinni być elitą narodu, ponieważ wychowują następne pokolenia, ale niestety swoja klasę pokazują poprzez domaganie się ogromnej podwyżki i tak nie najniższych pensji bez jakiejkolwiek chęci rozmowy o reformie systemu oświaty. KASA TAK, PRZYWILEJE TAK, DODATKI TAK - uczciwa, lojalna praca, podnoszenie poziomu edukacji czy nawet rozmowa o zmianach w systemie NIE

  • 2019-04-10 00:39:07

    gość: ~specjalista

    @~rodzic
    A ty widziałeś kiedy nauczyciele ostatnio domagali się podwyżki? Już przy krowach i świniach się przelało.

  • 2019-04-09 18:58:34

    gość: ~Kamil

    Dyrektor przedszkola publicznego w Malczycach zarobiła w przedszkolu w 2018r 81.583 zł prawie tyle co wójt 84.688zł i nie potrafi zorganizować dyżuru w opiece na dziećmi. Dyrektor szkoły więcej od wójta 85.541zł i jeszcze strajkują .WSTYD NA MAXA .Dana są dostępne na stronie bip.malczyce.wroc.pl

  • 2019-04-10 00:40:23

    gość: ~specjalista

    @~Kamil
    Zostań dyrektorem przedszkola i zarób. Jaki to problem? Przecież pracę zawsze mozna zmienić

  • 2019-04-10 08:43:51

    gość: ~Ksiegowy

    @~Kamil czytaj ze zrozumieniem zarobki wójta. Przy jego poborach to rocznie ponad 120 tyś.

  • 2019-04-14 22:17:11

    gość: ~hmmmm

    ostatnio dodany post

    @~Kamil
    A ilu jest dyrektorów w pr4zedszkolu/szkole?