POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

"Dziękujemy za wsparcie i prosimy, spróbujcie nas zrozumieć". Drugi dzień strajku nauczycieli

Drugi dzień strajku nauczycieli fot.: anbo

Trwa kolejny dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Wciąż między stroną związkową a rządową nie doszło do porozumienia.

Od wczoraj szkoły są puste. Na korytarzach lub w salach możemy spotkać jedynie protestujących nauczycieli. W budynkach są także pracownicy i dyrekcja. Dzieci (jeśli przyszły do szkoły) mają zajęcia z opiekunami np. na świetlicach. Często są z nimi katecheci.

Nam udało się porozmawiać z Emilią Latos, nauczycielką języka polskiego, która od 26 lat pracuje w Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej. Jest także przewodniczącą komitetu strajkowego i prezesem ogniska ZNP w szkole. - Przeszłam w tej szkole naprawdę wiele. W 1993 roku także był strajk nauczycieli, ostatni tak dużo znaczący. Wtedy matury odbyły się z opóźnieniem, czego dziś już nikt nie pamięta - mówi kobieta.

Nauczycielka opowiada o trudach związanych z tą pracą. - Mamy za sobą potężny chaos w oświacie na przestrzeni kilku ostatnich. My jesteśmy od tego, żeby wykonywać zadania ministerstwa i tak robimy. Jest zmiana, dostosowujemy się do niej i pracujemy. Taką trudną sytuacją było wprowadzenie do szkół 6-latków. Tworzyliśmy takie klasy, aby te dzieci sobie poradziły. Pamiętam, że był taki moment, że mieliśmy w szkole trzy równoległe podstawy programowe. Nauczyciel idąc do innych klas, musiał się przeprogramowywać na inny tryb nauczania. To było bardzo trudne. Zanim ten etap się skończył przyszła nowa reforma wprowadzona bez jakichkolwiek konsultacji - przyznaje Emilia Latos.

Przewodnicząca komitetu porusza także kwestię zarobków nauczycieli. - Pieniądze są ważne. My nie zarabiamy godnie. Nauczyciel stażysta na rękę dostaje około 1,8 tys. złotych. Taka osoba przychodzi do pracy i ma perspektywę, że jeszcze długo będzie zarabiać kiepsko, jeżeli nie ma małżonka, który zarabia dobrze. Za takie pieniądze nie jest się w stanie samodzielnie utrzymać, wynająć mieszkanie, bo o kredycie nie ma mowy. Finansowo jest to naprawdę trudna sytuacja - mówi nauczycielka i dodaje: - Nie byłoby protestu, gdyby nie to, że wciąż słyszymy, że budżet ma się świetnie. Prosimy, żebyśmy też byli jego beneficjentami.

Jak wygląda strajk w średzkiej "trójce"?

W Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Środzie Śląskiej strajkuje 94,4 proc. nauczycieli. W budynku dawnego gimnazjum to około 86 proc. Dla rodziców uczniów jedną z ważnych kwestii jest zbliżający się egzamin gimnazjalny. Czy się odbędzie? - Ciągle liczymy, że dojdzie do porozumienia rządu z nami. Mimo że jest strajk, w szkole odbędzie się egzamin. Trwają do niego przygotowania. Będzie on w trochę innych warunkach, bo siłą rzeczy jest mniej egzaminatorów. Obawiam się jednak, że w skali kraju nie będzie tak, że wszędzie uda się przeprowadzić egzaminy. Powstanie wielki chaos. Uważam, że nie można zrzucić winę na nauczycieli za ten chaos. Rząd jest od tego, żeby rządzić tak, żeby się porozumieć - wyjaśnia nauczycielka. To, że odbędzie się egzamin, potwierdza także dyrektor szkoły Alina Kargol. - Robimy wszystko, aby egzamin się jutro odbył - zapewnia.

Jak wygląda strajk w szkole? Co robią nauczyciele? - Strajk nie jest dniem wolnym dla nauczyciela. Po wczorajszym dniu przyszłam do domu i spałam przez dwie godziny. To, co się teraz dzieje to dla nas wielkie emocje, ale i ogromny stres. To nie jest tak, że my jesteśmy szczęśliwi, że przystąpiliśmy do strajku. Zdajemy sobie sprawę, że stopniowo zawód nauczyciela jest postrzegany w społeczeństwie coraz gorzej. Czujemy to. Straciliśmy poważanie w społeczeństwie.  Rodzice są bardziej roszczeniowi, ale my to szanujemy. Jesteśmy do dyspozycji dla nich i naszych uczniów przez cały dzień. Na mobilnym dzienniku odpowiadamy na pytania, udzielamy informacji telefonicznie, spotykamy się po lekcjach. To nie jest tak, że my tylko pracujemy te 18 godzin przy tablicy w tygodniu. W tym miejscu warto dodać, że istnieją niezależne badania, które przeprowadzone zostały dwa lata temu i wykazały, że nauczyciel średnio pracuje 46 godzin tygodniowo - opowiada Emilia Latos.

"Życie prywatne? Jego nie ma"

Nauczycielka opowiada także o tym, jak przygotowuje się do lekcji w domu. - Zwłaszcza jako polonistka muszę przygotować się do zajęć, sprawdzić wszystkie zadania, kartkówki, sprawdziany. Oprócz tego są jeszcze obowiązki wychowawcy, wycieczki szkolne, całodobowa opieka - mówi polonistka. Zapytana o życie prywatne odpowiada: - Życia prywatnego nie ma. Mam czas, żeby ugotować obiad rodzinie, ale żeby z nią pobyć już nie. My się na to godzimy. W naszej szkole większość nauczycieli to są ludzie z misją. Tylko takie osoby przyjdą pracować za takie pieniądze z dziećmi. Poświęcamy siebie cali.

- Cieszę się, że rozmawiamy ze sobą. Mam nadzieję, że dzięki tej rozmowie, chociaż część osób spojrzy na nas trochę inaczej. Zdania o strajku są bardzo podzielone. Niektórzy średzianie reagują na nas pozytywnie, ale są też osoby, które nas autentycznie atakują. Spotkaliśmy się z hejtem pod naszą szkołą, gdzie starszy pan zatrzymał się i wykrzykiwał, jakimi jesteśmy nierobami i jak nam się nie chce pracować. Jeśli się włączy media, które powinny być obiektywne a obiektywne nie są, to już wiemy, skąd się to bierze. Niestety czujemy, że robi się tak, by nas skłócić ze społeczeństwem. Sprawa dotyczy nas wszystkich, bo każdy z nas ma w rodzinie dziecko, które się uczy - przyznaje Emilia Latos.

Wśród rodziców są zwolennicy i przeciwnicy strajku. Wiele osób stara się zrozumieć decyzję nauczycieli i wspiera ich. Jak reagują teraz? - Spotykając się z rodzicami np. na zebraniach, nie mamy zwyczaju stawać przed nimi i wymieniać samochwałki np. ile to robimy dla ich dzieci. Nie ma czegoś takiego. Są ludzie, którzy dostrzegają i doceniają naszą pracę. To nas niesamowicie cieszy. Czujemy wsparcie rodziców na co dzień i za to im dziękujemy. Teraz rodzice są bardzo zaangażowani w szkołę - mówi nasza rozmówczyni.

Nie brakuje także hejtu. -  Tym wszystkim, którzy nas nie rozumieją, mogę tylko powiedzieć: spróbujcie nas zrozumieć. Spróbujcie spojrzeć na sprawę od tej drugiej strony. Rozumiem, że macie w tej chwili problem, ale szkoła się nie zamknęła. Jest opieka dla dzieci, a my mamy teraz ten jeden, jedyny moment, żeby spróbować coś zmienić. Czujemy, że jeżeli teraz się poddamy to już nikt nas nie potraktuje poważnie - podsumowuje nauczycielka Emilia Latos.

anbo

159

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • "Dziękujemy za wsparcie i prosimy, spróbujcie nas zrozumieć". Drugi dzień strajku nauczycieli

    2019-04-09 13:06:51

    gość: ~rodzice

    Taką trudną sytuacją było wprowadzenie do szkół 6-latków. Tworzyliśmy takie klasy, aby te dzieci sobie poradziły. Pamiętam, że był taki moment, że mieliśmy w szkole trzy równoległe podstawy programowe. Nauczyciel idąc do innych klas, musiał się przeprogramowywać na inny tryb nauczania. To było bardzo trudne. Zanim ten etap się skończył przyszła nowa reforma wprowadzona bez jakichkolwiek konsultacji- GDZIEŚCIE BYLI WTEDY? CZEMU NIE BYŁO STRAJKÓW JAK NAM NA SIŁĘ PO DZIECI CHCIAŁA SZKOŁĄ USZCZĘŚLIWIĆ?? WTEDY BYŁO OK? A TERAZ? TYLKO O PIENIĄDZE WAM CHODZI, POWIEDZCIE TO WPROST. A I NAJLEPSZY TEKST: Po wczorajszym dniu przyszłam do domu i spałam przez dwie godziny. NO TO TYLE W TEMACIE...

  • 2019-04-09 17:42:08

    gość: ~ktoś

    @~rodzice
    Tak, tacy zmęczeni, że po strajku muszą relaksować się się na basenie. Ale czy to na pewno "relaks"?

  • 2019-04-09 18:05:11

    gość: ~Do Rodzice

    @~rodzice
    Jak 6 latki wysylali do szkoly, to chyba rodzice mieli zabrac glos. Dzieci sa panstwa, budynku szkolnego czy rodzica. To wstyd ze rodzice tak pisza, bo jaki przyklad przynosza swoim dzieciom, ze chca je tylko gdzies podrzucac, bo sa nimi zmeczeni. Brawo wy!!!!!!!!!!

  • 2019-04-10 00:01:18

    gość: ~P9o

    @~rodzice
    A może to rodzice powinni wtedy zastrajkować? To "szkoła" i nauczyciele chcieli "na siłę uszczęśliwić dzieci" czy raczej Ministerstwo Oświaty?
    Jako rodzic powinna Pani/powinien Pan być wdzięczna/-y, że nauczyciele podołali tym wszystkim zmianom.
    Sądząc po powyższej wypowiedzi bez pracy nauczycieli niektórzy rodzice nie nauczyliby swoich dzieci ani czytać ani pisać.

  • 2019-04-09 13:16:44

    gość: ~dawnny uczeń

    To ta podstawówka jeszcze nie jest zamknięta ze względu na stan budynku?

  • 2019-04-12 17:36:26

    gość: ~rodzic

    @~dawnny uczeń
    Ta podstawówka ma się dobrze dzięki staraniom dyrektora i grona pedagogicznego. Dawny uczen najwidoczniej niszczył to i owo skoro tak sie dzisiaj dopytuje. a Jak już zakonczył swoje edukacje nic wielkiego sie nie dzieje. Wybierz sie na ul. Gorna i sie przekonaj, ze budynek stoi. Mieszzkam to widze go codziennie.

  • 2019-04-09 13:18:03

    gość: ~Gość

    Trzymamy kciuki za strajkujących jedne szkoły w gminie są solidarne inne cóż... czarna rozpacz walczą nieliczni

  • 2019-04-09 13:24:13

    gość: ~ewa

    bądźcie silni i się nie przejmujcie tym hejtem. Głośno krzyczących nigdy nie brakuje

  • 2019-04-09 13:55:08

    gość: ~zosia

    "Życie prywatne? Jego nie ma" Według mnie ŻENADA!!!!

  • 2019-04-09 14:44:56

    gość: ~gość

    jak się nie podoba to potrzebują do Robena,Vibry tam was nauczą pracya a nie więcej wolnego jak nauczania

  • 2019-04-10 17:32:55

    gość: ~ojojoj

    @~gość
    no i gościu błysnął elokwęcją :P

  • 2019-04-10 20:47:15

    gość: ~Ggg

    @~gość
    Podoba się, a gdzie im będzie lepiej z tyloma przywilejami ...tylko tu w budżetówce.

  • 2019-04-12 17:40:05

    gość: ~rodzic

    @~gość
    Niechaj gosc sie podpisuje jak zaprasza. Jak sie nie chciało nosic w szkole teczki, to trzeba teraz nosic dachóoweczki, czy inne sprawuneczki. O ile wiem to tam chyba slabo sobie brygadzisci radza, bo juz w miescie od dawna mowi sie ze na przerwach sniadaniowych macie dostarczane dopalacze i inne srodki wyskokowe na lepsza wydajnpsc. To chyba slabo wam wychodzi robota.

  • 2019-04-09 15:18:51

    gość: ~the

    ja też wczoraj mogłem po pracy odpocząć, bo normalnie pomagam odrabiać lekcje (IV klasa podstawówki) 2 do 3 godzin dziennie. No chyba że pani przypomni sobie o ćwiczeniu z polskiego to wtedy nawet 4

  • 2019-04-09 18:06:53

    gość: ~do the

    @~the
    Jak dziecko takie malozdolne to sie siedzi rodzicu. Moze ta szkola i ten program za trudny to trzeba szukac latwiejszej.

  • 2019-04-09 18:46:24

    gość: ~the

    @~do the-- wiedziałem że gwiazdor się znajdzie, jak będziesz miał dzieci to porozmawiamy

  • 2019-04-09 21:34:12

    gość: ~Www

    Nawet zdolne dzieci mają do zrobienia zadania domowe. Ja muszę ze swoimi siedzieć po 3-4 godziny dziennie po 8 godzinach pracy w fabryce w hałasie i brudzie a nie jak wy 4 godziny w szkole i potem w domu "sprawdzając kartkówki". Rodzice też pracują i to z regóły 8 godzin co daje 40 godzin tygodniowo a nie 18 w szkole a reszta teoretycznie w domu, mają tylko 26 dni urlopu a nie 80 (wajacje, ferie, przerwy świąteczne) nie mają co 7 lat rocznego płatnego urlopu na poratowanie zdrowia co daje kolejne 50 dni wolnego rocznie. Poroponuję żebu nauczyciele wnioskowali o to zeby musieli przebywać 8 godzin w szkole (4 godziny lekcji i 4 na resztę pracy którą muszą zrobić. W wakacje i ferie weźcie 26 dni urlopu a resztę dni wolnych dla dzieci siedźcie w szkole i się szkolcie, douczajcie i róbcie wszystko na co nie macie czasu.

  • 2019-04-10 09:42:41

    gość: ~Ona

    @~the
    Chodziłam do trójki lata temu, podstawa programowa była dużo bardziej rozbudowana. Byłam w klasie "kujonow", wiec sila rzeczy musialam sie dobrze uczyc i jakoś nie przypominam sobie, aby moi rodzice musieli siedzieć ze mną przy lekcjach. Byłam w stanie przeprowadzić własne rodzeństwo ze szkoły, przypilnowac ich przy zadaniach domowych i przy tym sama posiadać "czerwone paski". Zaznaczam, że nigdy nie byłam typem kujona, a bardziej rozrabiaka, który ma własne zdanie na każdy z tematów :-). Dziwi mnie, więc fakt, że ktoś musi poświęcać tyle godzin dziennie przy lekcjach. Lekcje to sa obowiązki dziecka, lecz niestety większość dzieci w dzisiejszych czasach nie jest przystosowanych w żaden sposób do życia... r
    Rodzice wyrażają dzieci we wszystkim, w czym mogą, bo tak wygodniej... Pozniej wtrastaja mimozy życiowe, którym się wydaje, że powinny mieć wszystko nie wymagając nic od samych siebie.

  • 2019-04-09 15:50:32

    gość: ~i7tflik

    A ta Pani w środku robi na basenie

  • 2019-04-09 17:58:37

    gość: ~Fika

    @~i7tflik
    Tak, pracuje "społecznie".

  • 2019-04-09 15:56:50

    gość: ~rodzic

    "Nie byłoby protestu, gdyby nie to, że wciąż słyszymy, że budżet ma się świetnie." Podziękujmy rządowi za propagandę Arkadii w naszym kraju.
    Ta grupa zawodowa mocno przesadza: wszystko co robią to podobno dla NASZYCH dzieci i właśnie teraz kiedy czekają ich egzaminy NAUCZYCIELE (TAK, WŁAŚNIE ONI) STWORZYLI IM NAJLEPSZE WARUNKI !!!!

  • 2019-04-09 18:48:07

    gość: ~mieszkanka

    @~rodzic
    Czasem trzeba pomyśleć trochę dalej, niż tylko dziś-jutro. Korzyści z tego strajku odniosą też dzieci i to na długo.
    Jak nauczyciele protestowali w sprawie ostatniej reformy, to szanowni rodzice, poza drobnymi wyjątkami, też potrafili tylko pomyje na nauczycieli wylewać, a teraz ŁAŁ! Programy przeładowane!
    Żal mi Was,ciężko się chyba żyje z taką nieustanną frustracją...

  • 2019-04-09 21:21:13

    gość: ~jużnienauczyciel

    @~rodzicPolitycy od dawna wykorzystują dzieci, nauczycieli, całe społeczeństwo oszczędzając na edukacji i bawiąc się w reformy/deformy edukacji wyłącznie w celach zbicia kapitału politycznego. Informują personel szkół "za pięć dwunasta" o wprowadzanych zmianach, aby ktoś przypadkiem na czas nie zorientował się jakie będą konsekwencje tych zmian. A potem bezczelnie mówią"dlaczego nie protestowaliście wtedy, gdy wprowadzaliśmy zmiany?". Perfidne działanie i wykorzystywanie nie tylko dzieci, nauczycieli ale całego społeczeństwa do swoich gierek politycznych. OD DAWNA. Aaaa czy zapomniałam wspomnieć o przekupstwie wyborczym za pieniądze podatników? Niech wreszcie za te pieniądze podatników, podatnicy otrzymają dla swoich dzieci edukację na właściwym poziomie na koszt państwa, a nie na koszt dobrego, OFIARNEGO serca nauczycieli. Jeśli cokolwiek w szkole jest obecnie na dobrym poziomie, to tylko dlatego, że mamy nauczycieli, którzy nie pracują tylko na tyle, ile im płaca. Zastanówmy się, czego wymagamy od nauczyciela dla naszego dziecka. (Nauczyciel biologii w ramach etatu (18 lekcji/tydz.) uczy 11 klas (w kl. 21 uczniów ) co daje 231 uczniów spotkanych na lekcjach w jednym tygodniu. Ile sił i czasu potrzeba na poznanie każdego ucznia i dopasowanie wymagań do indywidualnych potrzeb każdego z nich? A ile to będzie uczniów w tygodniu, jeśli zwiększyć pensum do 24 lekcji w ramach jednego etatu? Kto będzie wstanie choć twarz ucznia zapamiętać?

  • 2019-04-09 16:18:14

    gość: ~Adam

    A co to za kombatanci 2019?

  • 2019-04-09 16:32:36

    gość: ~Aga

    Za poprzedniej władzy nawet nie pisknęli jak im wiek emerytalny podnosili. A teraz po tysiącu z naszych podatków żądają...

  • 2019-04-09 16:50:55

    gość: ~Kolo

    Zanim zaczeliscie strajki to trzeba bylo zrobic dyzury zeby chociaz dzieciom zagwarantowac jakiea dodatkowe zajęcia. Jestem wscielky na was i wielu ludzi tez bo zamkneliscie szkole przed dziecmi i narobiliscie rodzicom kłopotu z tym gdzie upchnąć dzieci w czasie pracy , bo nie kazdy moze zabrac dziecko do pracy. A zdrugiej strony nie chcieliscie 750 tylko 1000 i za chwile jeszcze wiecej i bedziecie jesc i jesc coraz więcej. Chcecie sie stac chyba drugą elita po lekarzach pod wzgledem zarobkow w budzetowce. Pozdrawiam " elitę" ze Srody Śląskiej.

  • 2019-04-09 17:01:03

    gość: ~Rodzic

    @~Kolo
    Zmienić kadrę 100% i po klopocie

  • 2019-04-09 17:12:57

    gość: ~Jarek

    Zwiazek Nauczycieli Politycznych. PO i Schetyna znalezlis sposob zeby wku...ludzi przeciwko Pisowi ale wyjdzie na odwrót a wy jestescie tylko uzywka w grze politycznej a Brodniarz sterowany jest przez Schetyne i ta bande z PO co Wam za czasow swoich rządów fige dali.

  • 2019-04-09 18:01:32

    gość: ~Pisowy gosc

    Kasujesz 500 plus, nie robisz, masz czas i luxus i jeszcze sie przyznajesz glosno ze na kaczorka- dyktatorka idziesz glosowac. Daj znac w dniu wyborow to cie podrzucimy do lokalu.

  • 2019-04-09 17:09:37

    gość: ~Ktoś

    @~Kolo
    To Ty upychasz swoje dziecko? Biedne dziecko.

  • 2019-04-09 17:59:15

    gość: ~Gosc

    Jak chce się komentować to trzeba sie najpierw podpisac, bo tak to kazdy moze wylac swoja tworczosc. A dyzury ta sa w przychodni.

  • 2019-04-09 18:50:24

    gość: ~Nina

    @~Kolo
    "upchnąć dzieci" - no comments. Żenada.

  • 2019-04-09 20:38:16

    gość: ~Ooo

    No wlasnie i zaczyna sie problem co zrobic z dzieckiem. Zachowaj sie jak rodzic i zajmij sie nim. Jak ja moge to ty tez. Dziecko nie jest tylko od tego zeby je gdzies wsadzic i miec spokoj na kilka godzin.

  • 2019-04-10 00:07:27

    gość: ~Adam

    @~Kolo
    Co z Ciebie za rodzic skoro chcesz gdzieś "upchnąć" swoje dzieci? Może zmiany zacznij od siebie? Odrobinę samokrytyki!

  • 2019-04-10 09:16:35

    gość: ~do kolo

    @~Kolo
    Upchnąć dzieci.....i wszystko jasne!!!!

  • 2019-04-10 17:19:25

    gość: ~Ministra

    @~Kolo
    Swietlice szkolne pelnia dyzury zapraszamy . Wyksztalceni rodzice pelnia dyzury umawiajac sie na opieke kilkuosobowych grup trzeba tylko chciec ale nie wszyscy potrafia sie zajac wlasna dziatwa zrobic i podrzucic ot fantazja

  • 2019-04-09 17:40:41

    gość: ~Gość

    @~Aga Z moich podatków dają miliony niepracującej patologii i Rydzykowi

  • 2019-04-09 18:08:40

    gość: ~Gosc

    @~Aga
    Z naszych podatkow wszystkich to paniusia inkasuje 500 plus albo i wiecej, bo moze kazde z innym gosciem ma i potem lamentuje ze samotna matka.

  • 2019-04-09 17:42:15

    gość: ~vet123

    Ludzie z misją. No spadłem z krzesła.

  • 2019-04-09 18:55:52

    gość: ~wijas

    i co zrobicie? pójdziecie zagłosować na jesieni na PO albo PiS. mój naród, taki głupi...

  • 2019-04-09 19:38:30

    gość: ~Więcej zaangażowania w pracę

    Próbuję Was zrozumieć ale za skarby nie potrafię i nie zrozumiem.
    Ciągle słyszę tylko kasa kasa...

  • 2019-04-09 19:48:14

    gość: ~rozczarowana

    czytam te wszystkie komentarze i nie dowierzam. Ludzie ile w Was jest jadu! Ja rozumiem krytykę, posiadanie innego zdania, ale ludzie! Zero kultury. Jakbyście mogli to jeszcze byście ubili. Co z Wami? Mało było o szkodliwości hejtu? Zastanówcie się co piszecie. Chcielibyście, żeby ktoś tak po Was jechał? Ci ludzie przez wiele lat wychowują nasze dzieci, kształtują je! Ile Wy im poświęcacie po robocie? To jest dopiero żenada, Wasza postawa. Wstyd mi, że żyję w takim społeczeństwie. (disclaimer: darujcie sobie komentarze o przeprowadzce jak się nie podoba)

  • 2019-04-09 19:54:32

    gość: ~Tak

    Popieram komentarz. Apel do nauczycieli nie bierzcie tych głupich komentarzy do serca. Niestety ale nie wszyscy rozumieją waszą sytuację. Powodzenia w strajku

  • 2019-04-10 00:13:12

    gość: ~to prawda

    @~rozczarowana
    To prawda, masz rację! Aż strach pomyśleć, że ci wszyscy komentujący-hejtujący mają dzieci i wychowują je na takich samych agresywnych, niekulturalnych krytykantów jakimi sami są... Współczuć dzieciom, że mają takich wulgarnych rodziców.

  • 2019-04-11 23:12:18

    gość: ~Taka

    @~to prawda
    Rodzice przy dzieciach wygaduja takie dyrdymały a one chłoną. Współczuję rodziców -hejterow.

  • 2019-04-09 19:48:18

    gość: ~mła

    Tak należy strajkować do skutku,aż ta władza upadnie i może wtedy dowiemy się co nam zgotowali.Bo przecież jest dobrobyt tyle kasy odzyskali jak twierdzą z różnych mafii,i uszczelnienia podatków.A przyszłość naszą mają głęboko w czterech literach .Jak by to było w latach 80 to już dawno by ulica wrzała.I co by wtedy zrobili?,może i tak by było lepiej.

  • 2019-04-09 19:52:16

    gość: ~Wiki

    Niech nauczyciel zarabia nawet 10tyś.a co niech mają. Tylko 26 dni urlopu, a oczywiście dalej na zasadach jak przysłowiowy Kowalski po studiach. Tylko drodzy nauczyciele uczyć dzieci a nie wymagać, zadawać a później przypisywać sobie zasługi!!Jak rodzic nie zadba o edukację swojego dziecka to zwykle kończy się to tragicznie. Czyli wpisanie m dziecka w poczet tzw. ... Czyli dyskwalifikacja tzw.klasowa. Taka smutna prawda,to rodzic ciągle musi walczyć o edukację swojego dziecka!!! Więc nauczyciele egzamin nie zdany !@!@

  • 2019-04-09 20:32:43

    gość: ~Miki

    @~Wiki
    Zgadzam się. 26 dni urlopu, kodeks pracy i niech mają te podwyżki.

  • 2019-04-09 20:01:30

    gość: ~Pytajnik

    Sorki, a za co te podwyżki?

  • 2019-04-10 00:15:30

    gość: ~Wykrzyknik

    @~Pytajnik
    A Ty za co chcesz podwyżkę w swojej pracy? :>

  • 2019-04-12 17:48:16

    gość: ~rodzic

    @~Pytajnik
    za prace z dziecmi, ktore w domach sa tylko chowane, bo nawet kultury nie maja w stosunku do doroslych. A tu opinie o trudnosciach dzieci w szkole, zadaniach. Jak dziecko sobie nie radzi to mamy w Srodzie szkole prostsza,ktora uczy podstaw,zycia i zawodu. Nie kazdy musi byc olimpijczykiem jak nie ma mozliwosci intelektuwalnych. Jest poradnia, badac i nie zmuszac dzieci na sile do pracy, jak nie mowi, nie slyszy, nie czyta, boi sie swiata. Tak na sile robi sie krzywde swemu dziecku.

  • 2019-04-09 20:30:17

    gość: ~Kobieta

    Tam w Clinico mozna godnie zarobic tylko na 3 zmiany trzeba pracować Najpierw konczycie studia adekwatne do pracy a później szukacie pieniędzy Ci nauczyciele urodzili sie wczoraj i tak naprawde decydujac sie na prace w szkole nie wiedzieli ile będą zarabiac. A tak w ogóle etety etaciki umowy zlecenia i korepetycje wstydu nie maja jeszcze do zdjecia pozować Dobrze ktoś dał komentarz 100 % wymienić kadrę

  • 2019-04-09 20:48:57

    gość: ~Gosc

    Ile jadu jest w tych komentarzach. Cześć pewnie wychodzi z zazdrości, a część z nieudolności wychowania swojego dziecka. Nie traktujecie szkoły jako miejsca w którym może się czegoś nauczyć tylko jako przechowywalnie. A to,że pracujecie z dziećmi w domu jest jakimś problemem? Ja nie mam problemu żeby pracować z moim dzieckiem. Ciesze się kiedy mogę mu pomóc i mogę jako rodzic czegoś go nauczyć i spędzić z nim czas,a każdy sposob jest dobry bo poznajesz swoje dziecko. A to,że nauczyciele chcą wiecej zarabiać to normalne, każdy chce, każdy chodzi po podwyżki tylko,że oni muszą w taki sposób. To co zarabiają jest żartem

  • 2019-04-09 20:57:13

    gość: ~Aga

    Tez jestem po studiach i prace zaczynałam od mniejszej pensji niż wasz stażysta, teraz pracuje już ok. 10 lat w biurze w fabryce pod Środą i mam lekko więcej a pracuje 40 godz w tygodniu, mam 26 dni urlopu. Tez mam swoją misje. Błagam nie mówcie ze jesteście lepsi od nas wszystkich, nie jesteście, a macie się za nie wiem kogo... nie popieram

  • 2019-04-09 21:19:57

    gość: ~Miki

    @~Aga
    Dokładnie. Po studiach miałam staż z PUP przez kilka miesiący. Dojeżdżałam do Wrocławia i starczało wówczas na bilet. Wykonywałam najczarniejszą robotę przez 8 godz. Dziennie + dojazd z Wrocławia. Nie narzekałam - cieszyłam się, bo inni w tamtych czasach nawet tego nie mieli A tutaj oburzenie, że po studiach tylko 1800 PLN na pół etatu...Nie popieram !

  • 2019-04-09 22:02:51

    gość: ~Gosc

    @~Miki
    A jakie to byly czasy???Bo chyba zamierzchle skoro tak pani pisze. Epoka sie skonczyla i mamy XXI wiek.

  • 2019-04-09 22:09:39

    gość: ~Mimi

    @~Gosc
    To był XXI wiek drogi Gościu.

  • 2019-04-09 21:30:48

    gość: ~Nina

    @~Aga
    aha,i dlatego, że TY nie masz, inni też mają nie mieć. Typowo polskie...

  • 2019-04-09 22:13:38

    gość: ~Aga

    @~Nina
    Nie, nie dlatego, nie rozumiem tylko waszego wywyższania się , bo my nauczyciele to wielka elita. Każdy pracuje, każdy ma swoją misję. A tu zniżki, tu podwyżki, bo mało im. Każdemu jest mało. Rząd powoli podnosi wam pensje, ale niech podniesie każdemu, nauczyciele nie są lepsi od innych!

  • 2019-04-10 17:17:21

    gość: ~Gosc

    @~Nina
    Nooo tak nikt nie moze miec lepiej bo nie wytrzymam z zazdosci.Kazdy na stazu mial malo, kazdy tak zaczynal ale nauczyciel to nie stazysta.

  • 2019-04-10 20:37:15

    gość: ~Aga

    @~Gosc
    No właśnie nauczyciel zawsze jest lepszy, bez przesady, takie czasy dawno minęły, to na szczęście zwykły człowiek

  • 2019-04-09 22:01:34

    gość: ~Gosc

    @~Aga
    Skoro tak źle, to może warto przejść do szkoły, przedszkola i będzie pani ten miodek miala rowniez jaki to problem.

  • 2019-04-09 22:06:32

    gość: ~Aga

    @~Gosc
    Jak dadzą mi tam prace to czemu nie, tylko w środzie do szkoły za pracą to tylko po znajomosci :)

  • 2019-04-09 22:39:38

    gość: ~No i się wydało

    @~Aga
    Czyżby zawiść? Nieładnie. To nie na poziomie. Tylko jak przyjdziesz się zatrudnić, to zacznij od streszczenia swoich postów.

  • 2019-04-09 23:40:57

    gość: ~Aga

    @~No i się wydało
    Na pewno tobie je będę streszczać :) przecież jasne kto tu się wypowiada w obronie nauczycieli ...

  • 2019-04-10 06:00:10

    gość: ~Ktoś

    @~Aga
    Mnie nie musisz, bo nic to Ci nie da. Pracuję w sektorze prywatnym. Po prostu szanuję tych ludzi, bo bardzo pomogli mojemu dziecku. Zacznij już szukać dla swoich dzieci , o ile je masz, szkół prywatnych, tam będziesz być może zadowolona.

  • 2019-04-10 06:49:53

    gość: ~Aga

    @~Ktoś
    Wg mnie to nauczyciele zarabiają dużo kasy, chciałabym zarabiać jak oni wiec podwyżki wydają mi się zbędne

  • 2019-04-10 17:24:35

    gość: ~Hmmm

    To prosze sie starac o posade w szkole lub w przedszkolu. Moze bez znajomosci sie uda :)

  • 2019-04-10 06:51:59

    gość: ~Aga

    @~Ktoś
    Po prostu nie rozumiem tego, ze ciagle im mało

  • 2019-04-10 17:20:34

    gość: ~Gosc

    Zgadzam sie z komentujacym Aga

  • 2019-04-09 23:07:25

    gość: ~Hmm

    @~Aga
    Co za brednie

  • 2019-04-11 23:20:21

    gość: ~Gość 2

    @~Aga
    Współczuję tej Adze nieszczęść i kompleksow.Staz nauczyciela to juz praca. Kiedy zostanie kontraktowym to robi dalej staż na mianowanego itd.

  • 2019-04-10 11:51:45

    gość: ~Zocha

    @~Aga
    Nie rozumiesz otaczającej Cię rzeczywistości dziecko.

  • 2019-04-10 21:38:37

    gość: ~Aga

    @~Zocha
    Odezwała się nauczycielka :)

  • 2019-04-09 21:08:31

    gość: ~Gość

    Nie rozumiem tego ataku na nauczycieli. Gdy strajkowali policjanci było super bo przynajmniej nie stawiali mandatów tak? Gdy strajkowala służba zdrowia, która za przeproszeniem ma pacjentów głęboko w..... To też było ok ale zaczęli strajkowac ludzie którzy wychowują wasze i moje dzieci zajmują się nimi przez kilka godzin tygodniowo uczą je itd. I nagle zaczął się problem bo raz na ruski rok musicie poświęcic dzieciom kilka dni. To są nasze dzieci i dla mnie to nie problem na kilka dni zorganizować im czas. Bądźmy sprawiedliwi każdy ma prawo do walki o polepszenie swojego bytu i fala takiego hejtu na nich mnie poprostu szokuje. A gdzie to słynne STOP NIENAWIŚCI?

  • 2019-04-09 21:17:21

    gość: ~Edward

    @~Gość
    Jeżeli popierasz podwyżki to jesteś ok, jeżeli jesteś przeciwko to jest hejt.
    Nie ośmieszaj się!

  • 2019-04-09 21:41:49

    gość: ~123

    @~Edward
    Chodzi o sposób w jaki ludzie wyrażają swój sprzeciw są okrutni, obrażają i mam wrażenie że gdyby mogli utopilby ich w łyżce wody ot tak dla zasady.. To nie jest normalne.

  • 2019-04-09 21:47:09

    gość: ~obserwator

    I tu sie mylisz kolego bo Policja nie zamykala Komend, lekarze, pielegniarki nke zamykali szpitali---wy zamkneliscie szkoly. A gdybym byl nauczycielem to tez bym mial wiecej czasu dla swoich dzieci mając wolne te wszystkie ustawowo dni wakacje itp i pracowal nie 8 a kilka godzin dziennie.

  • 2019-04-09 22:46:19

    gość: ~Ktoś

    @~obserwator
    Szkoły nie zostały zamknięte. Każde dziecko ma zapewnioną opiekę.

  • 2019-04-10 19:56:15

    gość: ~Aga

    @~Ktoś
    Jasne w przedszkolu na strzeleckiej dzieci zostawione same sobie w jakiejś sali bez żadnego jedzenia bo opiekunki rozsiadły się na schodach wielkie strajkujące

  • 2019-04-10 20:24:40

    gość: ~Ktoś

    @~Aga
    Jeżeli tak rzeczywiście tam jest, to im powiedz, co o tym myślisz.

  • 2019-04-11 11:34:26

    gość: ~Nauczyciel

    @~Aga
    Jestem jedną z tych "siedzących" na schodach. Dzieci mają zapewnioną opiekę przez dwie panie dyrektor. Są prowadzone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Dzieci przebywają w sali przedszkolnej i mają zapewniony ciepły posiłek. Ktoś napisał nieprawdę.

  • 2019-04-11 23:24:29

    gość: ~Gość 2

    Peenie przychodzi do ptzedszkola usmiecha się do opiekunek a tu tylek im obrabia.

  • 2019-04-12 00:09:30

    gość: ~Ja

    @~Gość 2
    Komentujcie sobie dalej, jak tak wam się nudzi na tym strajku :)

  • 2019-04-12 14:40:40

    gość: ~Aga

    @~Gość 2
    Wiesz bo mnie to wszystko denerwuje- meganauczyciele i opiekunki a teraz mają dzieci gdzieś, najlepiej gdyby w ogóle dzieci nie przychodziły do szkoły przedszkola bo problem, a rodzice nagle bardzo roszczeniowi, dzieci wielce problematyczne.. no sorry , super nauczyciel poradzi sobie z każdym dzieckiem i nie ma dla niego roszczeniowych rodziców.. moi prawdziwi nauczyciele ze szkoły w życiu by sobie nie pozwolili żeby stracić choć jedną lekcje , zwłaszcza w klasie maturalnej, bo mieli materiał do przerobienia i koniec, nawet okienka wykorzystywali żeby podgonić z materiałem, a wy nie, do matury nie dopuszczą żeby ugrać swoje. Kurcze przecież to jest wasza praca, uczniowie na was liczą a wy tylko po kasę .. nie widzicie ze ten protest jest polityczny,pogadajcie sobie z rządem pod koniec roku, lub w wakacje ale nie marnujcie swojego i uczniów życia, albo zgódźcie się na takie warunki jakie wam proponują a za rok spróbujcie znów, po trochę, 1000 naraz to żaden pracodawca nie da, nie róbcie takiej szopki, przecież wszyscy chcą żyć normalnie, rodzice tez nie mogą miesiąc nie przychodzić do pracy, nie rozumiem was..

  • 2019-04-14 00:30:32

    gość: ~tak

    @~Aga
    No fakt, nie rozumiesz. Już dawno Broniarz spuścił z tonu i 1000zł, to przeszłość. Ale to by trzeba trochę poczytać i posłuchać, a Ty tak się zajęłaś hejtowaniem, że widać czasu na to już nie starczyło.

  • 2019-04-10 19:58:35

    gość: ~Aga

    @~Ktoś
    Bo pod topolą to chociaż dyrektorka poszła osobiście po obiad do szkoły dla dzieci. Szacun

  • 2019-04-10 22:16:07

    gość: ~ja

    @~Aga
    a kto był z dziećmi? to właśnie w tej sytuacji dyrektor / lub zastępca, a takiego pod topolą nie ma/, z racji pełnionej funkcji nie może strajkować i jest osobą, która sprawuje opiekę nad dziećmi

  • 2019-04-10 23:22:43

    gość: ~Aga

    @~ja
    A ja wiem, nie było mnie tam :)

  • 2019-04-10 23:21:36

    gość: ~Aga

    @~
    Ja tam już dzieci w przedszkolu nie mam ale moje kuzynki mają i oddają je do przedszkola bo pracują, mówiły ze porażka

  • 2019-04-11 21:32:50

    gość: ~Jaki

    @~Aga
    Nie osobiście tylko im przywieźli

  • 2019-04-10 17:29:40

    gość: ~Pip

    @~obserwator
    Swietlice pracuja normalnie zapraszamy do szkol podrzuc dziecko i sie relaksuj nieroby sie nim zajma

  • 2019-04-10 10:21:52

    gość: ~oooo

    @~Gość
    Policja jak strajkowała, nie zamykała się w komendzie, tylko ograniczyli pełnienie swoich obowiązków. Kiedy strajkowali rezydenci, czy pielęgniarki, szpitale były otwarte, chorych nikt do domu nie odsyłał, czy pozostawiał samych. Chcą strajkować, niech strajkują, ale niech pełnią dyżury i przeprowadzą egzaminy. Niech to nie odbędzie się kosztem dzieci, które pracowały na to, by dalej móc się kształcić

  • 2019-04-11 01:13:53

    gość: ~Jacek

    @~Gość
    Nauczyciele też mają wszystko czyli uczniów w d.....

  • 2019-04-09 21:56:29

    gość: ~Realistka

    Praca z dziećmi to nie to samo, co stanie przy taśmie na strefie, albo przekładanie kartonów w Biedrze, więc darujcie sobie głupie komentarze. Nauczyciele dbają o bezpieczeństwo naszych dzieci, a my możemy wtedy spokojnie pracować. Nie ma takiej kasy, dla której chciałabym pracować w szkole. A z drugiej strony, jak to taka super lajtowa praca,to dlaczego chętni nie pchają się drzwiami i oknami? Aha, zapomniałam, zawodówka to chyba trochę za mało,żeby "cudze dzieci uczyć".Pozdrowienia dla wszystkich lejących jadem, nauczyciele, jestem z Wami!

  • 2019-04-09 22:07:40

    gość: ~Ha

    @~Realistka
    Zgadzam się z w 100 %.

  • 2019-04-09 22:11:22

    gość: ~sredzianin

    @~Realistka
    Dokladne sedno, po zawodowce to jest sie tylko odwaznym aby pohejtowac bez podpisu.Jak sie dzieci ma to ma sie i obowiazki. Dzieci trzeba wychowac, aby w przyszlosci nie laly wykrzyczanej mamusi. Jak jest problem z zadaniem domowym, to widac ze szkola na podstawowce sie zakonczyla. Myslicie ze tak milo jest w szkole, przechodze z dzieckiem to widze jak sie dra te super wychowane dzieci, jak chodza z nosem w komorach, jak nie potrafia przejsc tylko biegaja jakby im spacerow z rodzina bylo malo.Chore osmarkane wypychane do szkoly, bo mama ma kosmetyczne umowiona.Bez sniadania bo po co robic kanapki z 500 plus da sie kase na chemie ze sklepiku, a potem jak sie docukrzy to jakby mrowki mialo w spodniach zachowuje sie na lekcji. I klucz programu szkolnego to z wszawica do szkoly wysylane, bo w domu chyba zapomina sie do czego sluzy woda. W szkole mamy kadra wlasciwa poza wyjatkami, ale w kazdy zawodzie nie ma 100 na 100 idealnosci. I na koniec jak sie tak tu piszacym rozchodzi o urlopy to idzta do szkoly pracowac to bedziecie miec to samo.

  • 2019-04-09 22:55:01

    gość: ~matka polka

    @~sredzianin- Masz duzo racji. Praca z coraz trudniejszymi dziećmi i kontakt z roszczeniowymi rodzicami to chleb powszedni nauczycieli. W klasie mojego dziecka rodzice nie chcą się w nic angażować, najlepiej gdyby wychowawczyni zaadoptowała ich dzieci i mieliby problem z głowy. Gdy na zebraniu trzeba było wybrać trójkę klasową, to prawie powchodzili pod ławki, żeby tylko nie wykrzesać z siebie choć trochę chęci do udzielenia się w szkolnym życiu własnych dzieci. Ale komentować,oceniać to pierwsi. A najgłośniej zawsze krzyczą ci co nic nie robią. Straszne to. Ja nie zazdroszczę nauczycielom ani jednego dnia wolnego, za nic bym się nie zamieniła z nimi na taką trudną pracę z żywym materiałem. Trzymajcie się pedagodzy!

  • 2019-04-10 08:59:31

    gość: ~to ja

    @~matka polka -- właśnie, bo ci roszczeniowi rodzice pokończyli te świetnie funkcjonujące i z fantastycznymi nauczycielami szkoły

  • 2019-04-10 22:44:05

    gość: ~ola

    @~matka polka
    to może jak nauczycielom mało to niech się przekwalifikują i zmienią pracę na dobrze płatną. Wybierając taki zawód można rzec " wiedziały gały co brały"

  • 2019-04-10 11:59:32

    gość: ~Besta

    Człowiek po zawodówce to w obecnych czasach gość - ze świecą szukać specjalistów po zawodówce. Proszę nie oceniać w taki sposób tej grupy społecznej. I proszę nie wrzucać do jednego worka wszystkich dzieci i rodziców, bo z całą pewnością są dzieci inteligentne, ambitne, grzeczne i pomocne. Wystarczy poczytać o laureatach konkursów, średnich ocenach uczniów. Przykro, że spotyka Pani tylko te „zawszone” i obsmarkane. Czy coś Pani zrobiła w tej sprawie, gdzieś to Pani zgłosiła? Czy szkoła zareagowała i wdrożyła środki ?

  • 2019-04-14 00:34:45

    gość: ~tak

    @~Besta
    "Proszę nie oceniać w taki sposób tej grupy społecznej. I proszę nie wrzucać do jednego worka wszystkich dzieci i rodziców (...)" I proszę nie oceniać negatywnie wszystkich nauczycieli, bo nie wszyscy są niedouczeni, leniwi i olewający. Ci strajkujący też.

  • 2019-04-10 21:42:10

    gość: ~Jasne

    @~Realistka
    No jasne ale nie każdy nauczyciel ma powołanie, zapominacie o tym ze większość nauczycieli przychodzi odwalić swoje i po 5 lekcjach nareszcie do domu, jeżeli ktoś zasługuje na te podwyżki to nieliczni ..

  • 2019-04-11 08:35:49

    gość: ~Ojciec

    @~Jasne
    Tak, jest taka jedna w szkole, ma synka w 5 klasie i tylko drze sie na dzieci z tej klasy i innych. Pracuje z malymi i robi w klasie terror. Na przerwach szarpie dzieci i sie tylko drze od jakich tylko. Moze ktos z tym co porobi.

  • 2019-04-11 13:37:26

    gość: ~po zawodówce

    @~Realistka TY a co Ty masz do ludzi po zawodówce ?! Gorsi są ?!

  • 2019-04-09 22:13:35

    gość: ~Mmm

    Żenada jak zachowuje się społeczeństwo. Miejcie szacunek do nauczycieli. Tak trzeba się wyżyć na kimś.

  • 2019-04-09 22:34:00

    gość: ~Aga

    Do wszystkich popierających strajk- ok. Dajmy tego tysiaka podwyżki, bo to ciężka praca, dużo godzin w domu itp. Ale dajmy tym, którzy naprawdę na to zasługują, tym którzy potrafią uczyć nasze dzieci, wzbudzić w nich pasje i poszerzać horyzonty.. ale nie tym, którzy nie lubią dzieci, którzy przychodzą do szkoły odwalić swoje, zabijają kreatywność. Miałam w szkołach może z pięciu nauczycieli godnych tej podwyżki. Reszta przychodziła, mowila przeczytajcie sobie temat w domu i miała gdzieś czy wszyscy rozumieli czy nie. Albo była tak nudna ze słuchać się nie dało, zero pasji, starań, przyjść byle przyjść. I pamietam w szkole obchodziło się każde święto, byle nie mieć lekcji i do domu. Nie każdy nauczyciel zasługuje na podwyżkę, a większość nie zasługuje. Dlatego jestem przeciw.

  • 2019-04-09 22:50:07

    gość: ~JOANNA

    RODZICE STRAJKUJMY PRZECIWKO NAUCZYCIELOM NIE POPIERAJMY TEGO STRAJKU KTÓRY JEST SKIEROWANY RÓWNIEŻ PRZECIW NAM NA SOJE 2000 TYSIĄCE PRACUJEMY OSIEM GODZIN CZĘSTO DOŚWIADCZAMY UPOKORZENIA ZE STRONY NAUCZYCIELI KTÓRZY DOJĄ Z NAS JAK MOGĄ KASĘ PODWYŻKA OWSZEM ALE NIECH PRACUJĄ JAK MY OSIEM GODZIN A ICH NIE MA W SZKOLE JUŻ O 12

  • 2019-04-09 22:57:52

    gość: ~hmmm

    @~JOANNA
    Ktoś chcial Cię wydoić? To 500+ Ci się należy

  • 2019-04-09 23:00:57

    gość: ~gosc

    @~JOANNA
    Jak cie nauczyciel upokorzył? Powiedział,że masz dziecko niewychowane czy co?

  • 2019-04-09 23:03:41

    gość: ~Justyna

    Biorąc pod uwagę ciągłe zmiany w szkolnictwie naszego Szanownego ministerstwa edukacji wcale się nie dziwie ,że strajkują. I dobrze niech im się należy zaraz po lekarzach i całej służbie zdrowia jak i straży pożarnej. Ci ,którzy są solidnym fundamentem naszego schodzącego na psy Państwa przez ciągłe zmiany rządu i braku solidarności o ,której tak ciągle mówimy w Polakach są najmniej doceniani w Polsce. Osobiście nie dziwię się ,że brakuje i będzie brakować odpowiedniej kadry nauczycielskiej więc doceńmy to co mamy jeszcze.. Kto by wziął na swoje barki "wychowywanie" dzieci, bo o tym też mowa? Powinni być to rodzice ,a bardzo często nauczyciele zamiast wziąć się za obowiązki ,które do nich należą czyli szkolnictwo najpierw muszą sobie "wychować dzieci" ,bo niestety postawa uczniów jak i rodziców bardzo często jest roszczeniowa. Weźmy pod uwagę wielką reformę Pani minister edukacji powrotu do podstawówek.. Ona robi reformę bez podstaw na to ,a kto ma sobie radzić z zmianą trybu nauczania? Z zwiększoną ilością uczniów w szkołach średnich? Nauczyciele ,bo to ich obowiązek? Przez bezmyślność naszego rządu wszystko spoczywa na barkach szkół jak i nauczycieli bo to oni sobie muszą z tym poradzić? Można polemizować odnośnie naszego szkolnictwa. Zdania zawsze będą różne i podzielone bo różni są ludzie, ale dlaczego naszemu Szanownemu rządowi podwyżki mają się należeć za ciężką pracę? Za ciągłe zmiany i dążenie do niczego? Niech zaczną lepiej doceniać ludzi ,którzy na prawdę tworzą Polskę. Bo ludzie chcą dobrze (nadal szkolą się na lekarzy, służby zdrowia, nauczycieli.. i za to powinien należeć im się szacunek jak i godne wynagrodzenie) Służba zdrowia u nas leży nie od dziś i z szkolnictwem będzie tak samo ;) -Obiektywna ocena z punktu widzenia nikogo ważnego

  • 2019-04-10 09:25:58

    gość: ~felix

    @~Justyna Pierdu, pierdu - nie mieszajmy tu dużej polityki. Za PO to arkadia normalnie była, wszyscy byli nauczyciele szczęsliwi i opływali w dostatki. Proszę bez politycznych manipulacji

  • 2019-04-10 09:30:15

    gość: ~do Justyna

    @~Justyna
    nie jest dobrze u nas ale jedź na zachód Justyna,zobaczysz leżącą ochronę zdrowia...zatęsknisz za naszą!! Wiem co mówię!

  • 2019-04-09 23:48:33

    gość: ~Oxymoron

    "...rząd jest od tego, żeby rządzić tak, żeby się porozumieć - wyjaśnia nauczycielka." A nauczyciel jest od tego, żeby dziecko nauczyć a nie zniechęcać do szkoły!
    Na czele strajku stoi PO-wiec, więc porozumienie z PiS-orami nie wchodzi w grę.
    Protest w takiej formie i w tym okresie uczniom krzywdy nie zrobi, wręcz przeciwnie, im w to graj. Wszystko uderza w rodziców, więc uważam, że zyskacie finansowo ale stracicie poważnie i przychylność dużej części społeczeństwa.
    Jestem ciekaw w jaki sposób nauczyciele "nadgonią" z materiałem po strajku? Pewnie będą zadawać po 10 zadań domowych, co na pewno "uszczęśliwi " rodziców.

  • 2019-04-10 00:10:35

    gość: ~nauczyciel

    @~Oxymoron
    Drodzy Rodzice,
    mam wiele lat pracy za sobą i z przykrością muszę stwierdzić, że nie wychowujecie swoich dzieci, ale jedynie je hodujecie. Przyjdźcie do szkoły i zobaczcie ile po korytarzach, klasach przewala się jedzenia typu jabłka, marchewki, rzodkiewki itp w zależności od tego, co jest akurat w danym dniu dawane dzieciom w ramach programu Warzywa i owoce. Jest to skandaliczne, ponieważ to Rodzice od najmłodszych lat powinni wpajać dzieciom szacunek do pokarmów oraz pracy innego człowieka. To Rodzice są pierwszymi wychowawcami, nie nauczyciele. Państwo usilnie próbuje zwolnić Was z wielu obowiązków: karmi, daje pieniądze, opiekę, ksiązki, szafki, świetlice od bladego ranka do wieczora itd. A Wy jesteście coraz bardziej roszczeniowi. Jeśli zdarzy się, że trzeba odkupić jeden podręcznik, bo zaginął, jest problem. A jak, a gdzie, a za ile, a po co, a czy na pewno trzeba, a co jak nie odkupię? Może wróćmy do stanu sprzed 200 lat, kiedy do szkoły chodzili tylko bogaci, nie było obowiązku szkolnego, zadań domowych. Ale pomyślcie kim był wtedy nauczyciel? Nie sądzę, żebyście byli zorientowani jaka była pozycja nauczyciela w społeczeństwie, w którym nieliczni mogli zdobyć wykształcenie. Możecie jednak o tym poczytać i zastanowić się choć przez chwilę, dlaczego edukacja jest tak bardzo spychana na plan dalszy, bo nawet nie drugi, Prosta sprawa: im gorzej i mniej wykształcone społeczeństwo, tym łatwiej nim manipulować.

  • 2019-04-10 08:17:31

    gość: ~Gosc

    @~nauczyciel
    Pozycja nauczyciela w społeczeństwie ma być taka sama, jak każdego innego, pracującego człowieka. Nie ważne, czy zamiatacza ulicy, czy sędziego. Każdemu należy się szacunek i proszę z nauczycieli nie tworzyć elity, bo te czasy o których mowa j/w i gloryfikacja tego zawodu na szczęście minęły.

  • 2019-04-10 09:15:27

    gość: ~stahlzug

    @~Gosc Wiec przecież tak sie zachowują - jak inna grupa zawodowa.Za mała płaca - więc nie ma to tamto, że misja, dzieci. Walczą o podwyzke i tyle. Więc powinni sie zdecydowac,czy należa do naszego świata, z tymi regułami co w innych branżach - czy misja, etos, odpowiedzialność i elita? Choć maja pozycje mosniejszą - im (na razie) nikt nie powie: podwyżka/ Jak sie nie podoba to wynocha, przyjmiemy ukraińskiego nauczyciela.Na razie...

  • 2019-04-10 10:53:28

    gość: ~Brygida

    Nauczyciele też mają rodziny, dzieci, obowiązki domowe. Rząd nimi gardzi, rodzice hejtują. Pisanie, że niech zmienią pracę to jeszcze większa pogarda i niezrozumienie przez społeczeństwo, któremu się wydaje, że każdy może uczyć w szkole. Na szczęście są tacy, którzy to rozumieją.

  • 2019-04-10 18:25:02

    gość: ~Aga

    @~Brygida
    Powtórzę za kimś tu - nie popieranie strajku to nie hejt, nie każdy musi się z tym zgadzać

  • 2019-04-10 19:40:01

    gość: ~Gość

    @~Aga nie popieranie strajku to nie jest hejt każdy ma prawo do swojego zdania. Ale gdy to zdanie przedstawiane jest w tak niekulturalny, chamski sposób jak w niektórych komentarzach to według mnie już tak. Trochę kultury jeszcze nikogo nie zabiło...

  • 2019-04-10 19:50:05

    gość: ~Aga

    @~Gość
    Jasne ale tak samo proszę mówić tez do drugiej strony, to się tyczy ogółu dyskutujących a nie tylko osób które nie popierają nauczycieli

  • 2019-04-10 10:55:15

    gość: ~Realistka

    Zalewska rozwaliła wszystko, a teraz sruuu do Eroparlamentu.

  • 2019-04-10 11:32:32

    gość: ~ufo

    To,że nauczyciel zwraca uwagę to już problem. Najlepiej dla Was Szanowni Rodzice byłoby żyć w zakłamaniu....Dziecko mimo, że nie zna zasad społecznych i łamie je na każdym kroku, więc nauczyciel ma go chwalić. Za to , że kradnie, kłamie, wyzywa innych, nie uważa na lekcji, nie uczy się, dostaje 1 też trzeba go chwalić?? RODZICE!!!! Czy to o to chodzi???

  • 2019-04-10 23:35:13

    gość: ~Goja

    @~ufo
    A to że nauczyciel mówi na lekcji do ucznia" że ma już go ku..wa dosyć to ok.że takiego głąba to już nic nie nauczy to też ok

  • 2019-04-13 16:51:30

    gość: ~Gość

    @~Goja
    A co nie ejst taki jak cie to rusza. Trza bylo nie palic i nie pic alkoholu w ciazy to bylby zdolniejszy. Jak go nie wychowalas tylko chowasz jak zagrzybiala rosline to mozna miec dosc jak smierdzacy po szkole chyba chodzi. Nie daje rady z nauka to jest latwiejsza szkola dla takich zdolnych dzieci wyszczekanych rodzicow na kajakach i problem z glowy.

  • 2019-04-10 11:35:11

    gość: ~matka

    Ja wolę usłyszeć od nauczyciela prawdę. Czyli jak moje dziecko nie umie czegoś to wolę to wiedzieć ,żeby mu pomóc- od tego chyba się ma rodziców. Strajkujcie nauczyciele!! I nie przejmujcie się zakłamanymi rodzicami, którzy same laurki o swoich rozwydrzonych dzieciach chcą usłyszeć.

  • 2019-04-10 11:36:51

    gość: ~ojciec

    A ja mam wrażenie, że szkoła oprócz nauczania ma się zająć wychowaniem. RODZICE od wychowania to my jesteśmy NIE SZKOŁA. Nauczyciele szkodliwe powinni dostawać od rodziców za pracę z ich niewychowanymi dziećmi, które notorycznie utrudniają naukę tym co chcą się czegoś dowiedzieć.

  • 2019-04-10 21:22:50

    gość: ~Klaudia

    @~ojciec
    Tak jasne teraz zróbmy z dzieci niewychowanych smarkaczy, wyzywających bijących się, a z rodziców niewychowujących wygodnych i podrzucających innym swoje dzieci, oczywiście w pogoni za luksusem i karierą i do tego wymagających, a i jeszcze biedni nauczyciele z misją wypełniający najgorszą robotę ... czy to nie jest hejt? Bo tak mi się wydaje ze to już podchodzi pod hejt przeciw rodzicom i dzieciom ...

  • 2019-04-10 12:08:50

    gość: ~Śreedzianin

    Pozwalniać dyscyplinarnie. Uczą po 2-3 godziny dziennie i czego jeszcze chcą.Jak za mało to na strefe,tam zarobicie do 5 tys.

  • 2019-04-12 17:54:51

    gość: ~rodzic

    @~Śreedzianin
    To jest żenujące co piszesz. Chyba czytanie ze zrozumieniem kuleje od szkoly i dlatego strefa pozostala.

  • 2019-04-10 13:49:07

    Mccarthy

    Nauczyciel jest zawodem takim jak każdy inny , ma swoje zalety i wady. Każdy dostaje wynagrodzenie wg efektów(tudzież zysku), wyników swojej pracy. Skamielina PRL-ZNP z towarzyszem S.B. zapomnieli ,że jest XXI wiek nie płaci się wszystkim po równo jak w Kołchozie. Chyba ,że Nauczyciele chcą Kołchozu, ale tam zawsze będą niskie płace.

  • 2019-04-10 15:44:22

    gość: ~jużnienauczyciel rodzic

    "Niech nauczyciel pracuje jak inni od 07.00 do 15.00 A co!" Tylko pytam się gdzie? Jeśli w domu, to już tak robi, tylko czas ten się często wydłuża od 06.00 do 23.00 Świadczy o tym statystyka logowań w Mobidzienniku szkoły, w której uczą się moje dzieci w Środzie Śląskiej (a praca z dziennikiem to tylko fragment całości obowiązków). "To niech pracuje w budynku szkoły!" Świetnie, tylko czy znajdzie tam miejsce do pracy w godzinach od 07.00 do 15.00, tak aby nikt go nie przeganiał z kąta w kąt, bo do sali, w której prowadził przed chwilą lekcje, teraz wchodzi następna klasa z innym nauczycielem. W pokoju nauczycielskim tez miejsca starczy tylko dla kilku osób, bo pokój nauczycielski zrobiono z magazynku, z części biblioteki lub gabinetu pielęgniarki (tak było w pierwszej szkole, w której uczyłam), a ten poprzedni-większy pokój nauczycielski przerobiono na klasę lekcyjną, żeby pomieścić wszystkich uczniów w szkole i dzięki temu zaoszczędzić pieniądze z portfela napełnianego przez podatników. "No to może w bibliotece, albo w stołówce?" Też skucha... tam też dzieci mają lekcje i aż dziw,że jeszcze nie padły z powodu braku tlenu. Ale kasa w budżecie państwa napełnianym przez podatników została (będzie czym przekupić wyborców). Tak więc NAUCZYCIEL NIE MOŻE PRACOWAĆ W DOMU - ON MUSI (!!!) PRACOWAĆ W DOMU. Bo tam sobie sam może/musi zapewnić spokojny i wolny kąt do pracy, z samodzielnie opłacanym z własnej wypłaty dostępem do internetu, aby zalogować się do dziennika elektronicznego (chwała,że już on jest), albo pobrać materiały potrzebne do przeprowadzenia lekcji. Aaa czy zapomniałam o kolejce do szkolnych komputerów w celu wydrukowania świadectw, kolejce w której się czeka często wiele godzin, bo komputery się zawieszają (ale były tańsze), bo łącze za wolne itd. O długopisach ołówkach, notesach i papierze do wydruków już nie wspomnę... bo to też z własnej wypłaty ofiarnie trzeba sobie(?) kupić(Albo wyprosić na papier pieniądze od rodziców, bo z budżetu państwa szkoła nie dostanie wystarczających środków i usłyszy,że "w budżecie pieniędzy nie ma"). I jeszcze sprawa kontaktów z rodzicami... kto z rodziców byłby szczęśliwy, gdyby konsultacje z nauczycielami odbywały się w godzinach od 07.00 do 15.00? A na zieloną szkołę kiedy dzieci pojadą, to po 15.00 pani wychowawczyni już telefonu nie odbierze, bo pracuje do 15.00 (Nie wystarczy, że odpowiada wtedy za bezpieczeństwo i rozrywkę Waszego dziecka 24 godziny na dobę? Jeszcze się o Wasz spokój ma troszczyć?). Pracowałam w trzech szkołach, ale już nie chcę i nie pracuję, chociaż uwielbiam pracę z dziećmi. (A na koniec pytanie. Czy pan dziennikarz w Wiadomościach pracuje tylko pół godziny, kiedy widzimy go na ekranie? A ile on bierze na rękę za to pół godziny?)W szkołach wolnych etatów co raz więcej. Skoro takie dobre warunki i tyle wolnego, można się zatrudnić!

  • 2019-04-10 16:12:49

    gość: ~Beats

    @~jużnienauczyciel rodzic
    Współczuję Pani takich drastycznych przeżyć, aż ciarki przechodzą po plecach. Ta szkoła to samo zło, niezorganizowane samo zło.

  • 2019-04-12 11:00:07

    gość: ~jjj

    @~jużnienauczyciel rodzic
    Już proszę nie przesadzać.
    "Kiepskiej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy". W szkole ponad 35 klas i nie ma miejsca. Ręce opadają...

  • 2019-04-14 12:28:41

    gość: ~Gosc

    @~jjj
    To idź do kopalni zobaczysz jak na chleb się zarabia

  • 2019-04-10 16:03:32

    gość: ~to ja

    dzisiaj słyszałem w tvn , że naszych strajkujących nauczycieli popierają w Wietnamie,

  • 2019-04-10 17:45:39

    gość: ~Jaaa

    Ja popieram nauczycieli, popieram ich z calego serca. Nie dajcie sie, walczcie, nie zwracajcie uwagi na te komentarze bo one sa zawsze od ludzi, ktorzy maja problem ale nie ze szkola tylko z samym soba. To jest zwykla zazdrosc. Sami staracie sie o podwyzki i co oni was hejtuja bo macie wiecej? Macie to cieszcie sie, niech oni tez maja. Niech zarabiaja. To co dostaja to psie pieniadze. Nasz rzad powinien sie wstydzic,ze chce zniszczyc taka grupe jakimi sa nauczyciele,a z naszego kraju zrobic ciemnote bo takim krajem najlepiej sie rzadzi. NAUCZYCIELE W WAS SILA !!!!!

  • 2019-04-10 17:46:09

    gość: ~jużnienauczyciel rodzic

    gość: ~Beats
    Szkoła to jest dobro, ale nie jest ono zapewniane na koszt państwa, tylko na koszt ofiarnego serca ludzi z pasją, których co raz bardziej i coraz bezczelniej społeczeństwo pod wodzą polityków wyzyskuje. A jeśli ktoś pracuje tyle, za ile mu państwo płaci, to społeczeństwo na nim psy wiesza. Kto nie doceni pracy nauczyciela, który uczy jego dziecko, ten nie będzie miał dla swojego dziecka edukacji na właściwym poziomie. Politycy przerzucają na nauczycieli odpowiedzialność za stan edukacji w Polsce, a sami nie stwarzają wystarczających warunków aby uzyskać ten właściwy poziom edukacji.

  • 2019-04-10 21:07:44

    gość: ~Gość

    @~jużnienauczyciel rodzic
    Patologia to jest w szkole jeździłem z nauczycielami i takie wykształcone A jeszcze do autobusu nie weszły to pijane pół drogi rzygaly A nie 1800 tylko ponad 3 macie więc boli was te 500 plus A w innych krajach jest dodatek dla dzieci i nikt o tym nie mówi A wy ma każdym kroku o tym ktoś wam broni jeszcze dzieci mieć

  • 2019-04-11 21:41:07

    gość: ~ktos

    @~Gość
    Chyba pani tak robila i psula dobre imie pedagoga, bo skoro o tym pisze. Jezdzily takie panie z roznych miejsc, ktore pol walizy szkla zabieraly. I same tak robily jak pani pisze, to chyba byla pani i kolezanki. Szacun za szczerosc

  • 2019-04-11 00:09:11

    gość: ~oxymoron

    -KOBIETA lat 69
    -PRZEZ 40 LAT W "PGR" - produkcja zwierzęca
    -GODZ. PRACY 3:30-7:00 i 14:00-18:30 CODZIENNIE!!!
    -WYCHOWAŁA TROJE DZIECI
    -EMERYTURA 1190 zł

    Nauczycielu, spójrz jej w oczy i powiedz, że jest ci ciężko i mało płacą.

  • 2019-04-11 08:55:37

    gość: ~Marek

    @~oxymoron
    Droga Pani, żeby oni zobaczyli prawdziwą pracę i zrozumieli co to ciężka praca to musieli by chociaż rok popracować na Pani miejscu. W pełni się z Panią zgadzam.
    P.S. bardzo dużo ludzi z wyższym i lepszym wykształceniem pracuje na produkcji...

  • 2019-04-11 21:44:43

    gość: ~ktos

    @~oxymoron
    Zapomniala pani napisac ze mleko, maslo, śmietana byly za darmoche, pasze tylem obory pasze wynoszono i w domu prosiaki nia karmiono. Cielaki byly za grosze.Mieszkania kupowaliscie za 1 zl za metr, wychodzily grosze. Premie miesieczne duze bywaly i paczki dla dzieci na mikolaja dla was tez robiono. To bylo tak zle? Jak sie cos smaruje, to niech to bedzie prawdziwe.

  • 2019-04-11 22:41:23

    gość: ~oxymoron

    @~ktos
    Tak 2 litry mleka jako deputat, a w świątecznej paczce trzy banany jedna pomarańcza i tabliczka czekoladopodobnego "czegoś"-raz do roku. No i świnki to pewnie w pokoju pod łóżkiem były hodowane. Mieszkanie - dwa pokoiki bez łazienki 48 mkw. rozłożone na 10 lat. No raj na ziemi. Nie masz pojęcia o czym mówisz

  • 2019-04-11 14:02:58

    gość: ~to ja

    wsparcie ??? Chyba kpicie

  • 2019-04-11 21:36:55

    gość: ~Jaro

    Schetyna dzis powiedział ze nauczyciele powinni strajkować nadal i jak tu bie odniesc wrazenia ze bardziej chodzi o gre polityczna, eskalacje balaganu w kraju niz o jakies sluszne racje. Jestem przeciw strajkowi

  • 2019-04-13 16:46:44

    gość: ~Rodzic

    @~Jaro
    To zapisz dziecko do prywatnej, aaaa kaski sie nie ma. To zmien prace wtedy bedzie.

  • 2019-04-12 04:39:41

    gość: ~Realista

    Karta nauczyciela do likwidacji. Niech mają dydaktyki 18 h, ale reszta w pracy - wtedy nie musieliby w domu robić i narzekać. Zobaczyliby co to praca. ZNIEŚĆ KARTĘ NAUCZYCIELA,

  • 2019-04-12 08:39:09

    gość: ~Grupa rodziców

    Chcecie byśmy to my Was rozumieli a kiedy popatrzycie na nas? Na nasze dzieci? Stawiacie nas w bardzo niewygodnej sytuacji. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, że dla nas rodziców obecnie to spory problem. Wy chcecie podwyżki płac i odchodzicie od uczniów, mówiąc że to dla ich dobra? Czyje dobro macie na uwadze kiedy o tym mówicie?
    Pielęgniarki kiedy strajkowały od łóżek nie odchodziły, lekarze również, biały personel wykonywał swoją pracę, można strajkować ale z głową.
    Otrzymujecie minimum 2500zł na rękę za pracę 25h w tygodniu to jest mało? Do tego wiele z Was prowadzi korepetycje i pobiera 80-100zł za godzinę? Mało? Nikt nie ma tyle wolnego czasu pracy co nauczyciel, nikt nie może sobie pozwolić na roczny urlop płatny!
    Jeżeli Wam się płaca i praca nie podoba są przyjęcia w Lidl, Biedronka, Carefour - przyjmijcie się tam.

  • 2019-04-12 12:37:07

    gość: ~ja

    80 zł za korepetycje??? To na pewno nie u nas! Za co 80 zł? Poniosło trochę Ciebie, Realisto

  • 2019-04-13 16:45:14

    gość: ~Grupa średzian

    @~Grupa rodziców
    Haaaa Haaaaaa Jak się nie chciało nosić teczki, to nosi się cieżareczki. Jak się ma dzieci, to nie dla kasy z 500 plus i innych dodatków z mopsu, gopsu, ale aby je wychować. Poczytaj, bo jak widze piszesz w swoim imieniu,sobie o strajkach innych grup, a nie pisz z księżyca. Chyba szanowni rodzice zobaczyli jakie bydełko wychowali, ze sami kilka dni spedzili i już mają dość swojego dziecka kochanego. No cóż jak się chamstwa w domu uczylo i zle karmilo, to teraz trzeba ponosic konsekwencje. A o pracy nauczyciela to ty gowno wiesz, dowiedz sie to pogadamy !!!!

  • 2019-04-14 12:25:28

    gość: ~Gosc

    @~Grupa średzian
    Po 1 bydło to macie w domu i mamusia cie wychowała na bydło jak by nie te ciezareczki to byś nie pisała bo stary by nie ruszył twojej mamy nara

  • 2019-04-12 11:47:14

    gość: ~to ja

    drodzy nauczyciele po tym strajku nic już nie będzie takie jak było wszyscy się znamy, razem mieszkamy, bawimy, robimy zakupy, chodzimy do kościoła wiem że macie swoje racje ale to co robicie swoim nie strajkującym kolegom i koleżankom, jak wypowiadacie się o naszych dzieciach i o nas rodzicach spowodowało że nie mam już do was za grosz sympatii.

  • 2019-04-13 16:40:42

    gość: ~Robert

    @~to ja
    To łaskawie podpisz się, bo anonimowo można poklikać wsio. A jak to jest groźba, to jest na to paragraf za publiczne podżeganie.

  • 2019-04-14 00:45:52

    gość: ~no własnie

    @~to ja
    i zaś wszystkich do jednego wora...

  • 2019-04-12 14:57:24

    gość: ~vet123

    Czy strajkujacy za te niepracujace dni otrzymają pensje ?
    Jeśli strajk potrwa dłuzej to w jaki sposób nauczyciele nadrobią materiał ?
    I dlaczego to wszystko dzieję sie kosztem naszych dzieci ? Normalnie żenada.

  • 2019-04-13 10:42:00

    gość: ~matka

    Jeśli uda im się wywalczyć te 1000 zł(teraz! już! natychmiast! nie mniej,a może jeszcze więcej) to stracą w większości społeczeństwa prestiż i szacunek.

  • 2019-04-14 00:49:55

    gość: ~pukpuk

    @~matka
    pobudka!! to już przestało być 1000 jakiś czas temu.

  • 2019-04-28 10:08:15

    gość: ~brajan

    ostatnio dodany post

    trymam kcuki