POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

W ratuszu i starostwie złożyli protesty. Mieszkańcy nie odpuszczają i sprawę z sortownią nagłaśniają

Spotkanie mieszkańców z reporterem przy sortowni fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Mieszkańcy Wojczyc i Kryniczna nie zgadzają się na rozbudowę sortowni śmieci, która znajduje się w pobliżu sołectw.

O sprawie jako pierwsi informowaliśmy na łamach naszego tytułu. Przedstawiciele firmy FB Serwis spotkali się z mieszkańcami, aby poinformować ich o planowanej rozbudowie zakładu. Przypomnijmy: celem inwestycji jest zwiększenie poziomu odzysku odpadów poprzez ich głębsze przetwarzanie, unowocześnienie technologii przetwarzania odpadów oraz minimalizacja wpływu zakładu na otoczenie. 

Spotkania w trakcie których omówiono plany przedsiębiorstwa, odbyły się w Krynicznie i Wojczycach. Wówczas mieszkańcy wyrazili swoje obawy i sprzeciw wobec planowanej inwestycji. Na spotkaniach wręcz punktowali zaniedbania i uciążliwości, z jakimi borykają się przez działalność sortowni.

Sprawę nagłośnili także na ostatnich sesjach Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej i Rady Powiatu. Sołtysi Kryniczna i Wojczyc złożyli w imieniu mieszkańców protesty. - Instalacja ta (przy. red. zakład przetwarzania odpadów) działa u nas od ośmiu lat. Są momenty, że funkcjonuje lepiej, a są, kiedy jest gorzej. Ostatnio to, czego doświadczają mieszkańcy, przechodzi wszelkie pojęcie. Nie mamy możliwości, żeby przywieźć tu państwu zapach, a mówiąc dokładnie smród, z jakim się borykamy - mówiła na sesji w powiecie sołtys Iwona Szachniewicz. Przedstawiciele wsi mówili także o ogromnych ilościach much, z którymi walczą, szczurach, które chodzą po wsi i dużym ruchu transportu, który dojeżdża do zakładu. - Składam oficjalny wniosek, abyśmy wspólnie (powiat, gmina, mieszkańcy) spotkali się z firmą - dodała sołtys.

 Na sesji rady powiatu głos zabrali przedstawiciele sołectw

Sprawa trafiła do prokuratury

Mieszkańcy złożyli zawiadomienie do prokuratury, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, do Urzędu Gminy i Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej. - Po zawiadomieniu prokuratury udaliśmy się na sesję rady miejskiej i powiatu. Wówczas zaprezentowaliśmy radnym, z jakim problemem się borykamy m.in. pokazaliśmy zdjęcia i filmy, jak to dzisiaj wygląda. Rada Powiatu miała uruchomić komisję, która tę sprawę tutaj miała zbadać - mówił na wczorajszym spotkaniu z TVP Adam Rybski, mieszkaniec Kryniczna. - 2 kwietnia zostałem przesłuchany przez policję. Boję się tylko, że sprawa zostanie umorzona. Dla mnie to wygląda tak, że ten zakład zarabia kosztem mieszkańców - dodaje mężczyzna.

Na spotkaniu z telewizją obecni mieszkańcy opowiedzieli o swoich problemach z zakładem. Mówiono o wcześniej już wspomnianym smrodzie, dużym ruchu, szczurach, czy muchach. Przyznali jednak, że na nagraniach nie będzie widać bałaganu wokół firmy, ponieważ przez weekend został on uporządkowany. - Na zdjęciach widać wszystkie śmieci, które tutaj są - informowali mieszkańcy. - Obawiam się tego, że po tygodniu dwóch znów będziemy mieli tutaj to samo, czyli masę tirów i śmieci wokół - mówili średzianie. - Proszę nam wierzyć, my mamy już tego dosyć. Chcielibyśmy tu spokojnie żyć - dodała jedna z kobiet.

Dla nas o całej sytuacji wypowiedziała się także sołtys Kryniczna Iwona Szachniewicz. - Czekamy na reakcję ze strony gminy i powiatu na złożony przez nas protest. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. W międzyczasie wysłaliśmy do prokuratury dokumenty, na podstawie których liczymy, że zostanie to szczegółowo zbadane. Po raz kolejny spotkaliśmy się także z przedstawicielem firmy FB Serwis, który deklarował poprawę tych wszystkich uchybień, które wskazaliśmy na konsultacjach. Kolejne spotkanie z firmą będziemy mieli 10 maja. Jednak z ich strony jest wola, aby poprawić funkcjonowanie i współpracować z nami - wyjaśnia sołtys.

anbo

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W ratuszu i starostwie złożyli protesty. Mieszkańcy nie odpuszczają i sprawę z sortownią nagłaśniają

  2019-04-10 14:54:45

  gość: ~Mieszkaniec

  Brawo koniec jakichkolwiek uciążliwych inwestycji w Krynicznie i okolic. My na to sobię nie pozwolimy. Oby osobny odpowiedzialne za podjęcie decyzji z takimi przekrętami odpowiedzą za to wszystko prawnie. Koniec załamania prawa jak i sortownia w Krynicznie tak i wysypisko w kierunku Rakoszyc.

 • 2019-04-10 21:04:46

  gość: ~obserwator

  Trzeba przyznać że Kryniczno walczy, przykre jest to że nie ma wsparcia przy takim reportażu mieszkańców z innych wsi. Już nie śmierdzi w Wojczycach? Radakowice, Pustynka, Budziszow co z wami! W pojedynkę nie staje się do walki z tak dużą firmą. Będziecie odczuwać jej skutki jeszcze kilka lat więc trzeba wyjść z domu! Jeszcze będą konsultacje w sprawie rozbudowy-ostatnia szansa na wypracowanie właściwej relacji, pracy zakładu zgodnie z prawem!!!

 • 2019-04-12 10:12:37

  gość: ~Mieszkaniec

  @~obserwator
  We Wojczycach nadal śmierdzi.Tylko mieszkańcy najwyraźniej zapomnieli co to solidarność. Najlepiej nic nie robić, patrzeć na innych i czekać na gotowca.No chyba ,że do mieszkańców wsi należy tylko p.sołtys i jeszcze jedna osoba , która zgłosiła się do grupy roboczej?Po co wybieracie sołtysa, którego zostawiacie na lodzie? Wstyd!!!Jest okazja zawalczyć o wspólne dobro tak jak wyżej ktoś napisał "trzeba wyjść z domu"!Nawet Kargul z Pawlakiem potrafili połączyć siły dla wspólnej sprawy, więc do roboty i wspierajamy tych, którzy chcą dla nas zrobić coś dobrego.

 • 2019-04-12 12:10:35

  gość: ~z okręgu

  @~Mieszkaniec
  Gdzież to jest Pan Radny z tego okręgu? Jemu z pewnością brak rozwoju firmy fb będzie nie na rękę prowadząc usługi transportowe dla tejże. Pani Sołtys, ale z Kryniczna, walczy i widać, że ma z kim, bo trzeba łączyć, nie dzielić-brawo i powodzenia.

 • 2019-04-12 12:37:42

  gość: ~Wielbiciel burmistrza

  @~z okręgu
  Pewnie RADNEMU szefuncio nie podpowiedział co robić i biedny siedzi cicho.Bo jak się samodzielnie i mądrze wypowiadać jak się nie potrafi.A interes kręcić się musi i nieważne czyim kosztem.

 • 2019-04-12 12:42:46

  gość: ~Mieszkaniec

  @~z okręgu
  Co do radnego to zostanie napewno rozliczny.Dla mieszkańców Kryniczna wielka brawa i pozazdrościć sołtysa i p.Adama R.Trzeba mieć jaja żeby tak walczyć. Dajecie przykład innym i oby tak dalej.

 • 2019-04-12 12:25:03

  gość: ~Obserwator

  Pani Sołtys z Wojczyc też walczy tylko jak zwykle została sama z tym.....Mieszkańcy obudzcie się i sami też dzialajcie do wszystkiego nie jest wam. Potrzebna pani Sołtys

 • 2019-04-15 21:02:26

  gość: ~Thx

  Nie mają co robic to strajkuja, jedna sołtysa kampanie do gminy robi a druga do powiatu

 • 2019-04-16 11:11:03

  gość: ~Obserwator sytuacji

  ostatnio dodany post

  @~Thx
  Do Gminy do Powiatu? Oco chodzi.

REKLAMA


REKLAMA