POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

"Ponad 10 mln za ten budynek to zdecydowanie za dużo"

Budynek szpitala w Środzie Śląskiej fot.: EMka.news

W drugiej połowie marca syndyk masy upadłościowej PCZ wystawił budynek szpitala na sprzedaż. Cena wywoławcza: blisko 8,6 mln złotych netto (ponad 10,5 mln brutto).

W międzyczasie odbyło się szereg spotkań i rozmów na temat możliwości odkupienia nieruchomości, przy współudziale pięciu gmin położonych na terenie powiatu średzkiego. Przedstawiciele dwóch z nich (Miękinia i Kostomłoty) już zapowiedzieli, że nie będą partycypować w kosztach związanych z wzięciem udziału w przetargu. - Udanin i Malczyce nie zadeklarowały konkretnych kwot, ale zapewne możemy mówić o poziomie nie większym niż 5 proc. - komentuje starosta powiatu, Krzysztof Szałankiewicz. 2,6 mln złotych, a zatem 30 proc. kwoty netto, jest skłonna przekazać na ten cel gmina Środa Śląska. Radni rady miejskiej podjęli w tej sprawie stosowną uchwałę intencyjną.

Termin składania ofert przetargowych mija 13 maja tego roku. Wiele wskazuje jednak na to, że rozstrzygnięcie przyszłości szpitala w Środzie Śląskiej nie nastąpi tak szybko.

- Cena podana przez syndyka jest dla nas nie do przyjęcia. Nasza skarbniczka wykonała symulację budżetową i nasz budżet by tego nie wytrzymał. Musielibyśmy zaciągnąć na ten cel dodatkowy kredyt, obligacje, zadłużenie byłoby na poziomie 22 mln. Pojawia się też pytanie co po wykupie? Co z dokończeniem remontu i wyposażeniem? Mówimy o kolejnych milionach przeznaczonych na ten cel. Musielibyśmy wstrzymać wszystkie inne inwestycje - to jest pewne. Jesteśmy w trakcie negocjacji z firmą, która dokona oceny przestrzenno-użytkowej. Dzięki temu okaże się, jaka działalność medyczna w tym budynku może być prowadzona. Już dziś wiemy choćby, że korytarze są za wąskie, a to tylko wierzchołek góry lodowej - komentuje starosta.

Temat szpital poruszono także w trakcie kwietniowej sesji rady powiatu. Krzysztof Szałankiewicz poinformował wówczas, że póki co powiat średzki jest jedynym podmiotem zainteresowanym kupnem obiektu.

-  Do dnia sesji nie mamy informacji, aby oprócz nas ktokolwiek ten budynek oglądał i dokonywał pomiarów i oceny jego stanu - mówił. Zwrócił się także do przewodniczącej komisji budżetowej Judyty Partyki-Basy oraz przewodniczącego klubu Bezpartyjni Samorządowcy Marka Majerowskiego o pomoc w podjęciu decyzji w sprawie dalszych działań odnośnie budynku szpitala. - Państwo wiecie, że ta cena, która jest obecnie, jest zaporowa - podsumował. 

Wówczas głos zabrał radny Wojewódka, który zwrócił uwagę, że kwota, o której wspomina starosta, jest o wiele wyższa, niż ta z przetargu (8,6 mln złotych). - Do tej kwoty syndyk doliczył podatek VAT, wobec czego mamy kwotę powyżej 10 mln złotych. Prowadzimy spór w tej sprawie. Stoimy na stanowisku, że ten VAT jest niewłaściwie naliczany przez syndyka. Dlatego też została przez niego zlecona odpowiednia interpelacja - odpowiedział Sebastian Burdzy, wicestarosta powiatu. Dodał także, że oprócz przeprowadzenia ekspertyzy budynku zarząd powiatu zwrócił się do dyrektora dolnośląskiego oddziału NFZ z pytaniami odnośnie tego kiedy, w jakiej wysokości i czy w ogóle jest możliwe pozyskanie kontraktu na prowadzenie działalności medycznej. - Oczekujemy na odpowiedź - poinformował.

Wiadomo już, że 6 maja w starostwie powiatowym spotyka się komisja budżetowa w sprawie przyszłości średzkiego szpitala.

em

22

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • "Ponad 10 mln za ten budynek to zdecydowanie za dużo"

  2019-04-30 10:54:19

  gość: ~Janek

  No dobrze, a za ile panie Sebastianie sprzedał pan szpital kilka lat temu ? Nie wtstarczy teraz na wykup ?
  Za te pieniadze można teraz szpital odkupić, po co szukac pieniędzy jak są z poprzedniej sprzedaży

 • 2019-04-30 13:37:14

  gość: ~To ja

  @~Janek nie szpital a budynek szpitala, a co Pan starosta zaproponował że opozycję do tablicy wywołuje niech pyta tych co biorą pieniądze w zarządzie

 • 2019-04-30 14:10:59

  gość: ~to inny ja

  @~To ja
  A przepraszam: radni pieniędzy nie biorą?

 • 2019-04-30 14:13:47

  gość: ~Adam

  @~to inny ja
  Radni nie decydowali. Ten co decydował prawdziwe ciężkie pieniądze bierze od 12 lat...

 • 2019-04-30 14:41:09

  gość: ~Mieszkaniec

  Po co Wam ten stary budynek nie spełniający norm ? Po to aby uwalić powiat ? Tylko budowa nowego budynku jest logicznym rozwiązaniem.

 • 2019-04-30 15:31:04

  gość: ~tete

  @~Mieszkaniec
  nowy budynek to ogromna ilość pozwoleń i odbiorów, które ciągnąć się będzie latami
  jest budynek który kilka lat temu przed sprzedażą był remontowany, jest w centrum miasta z parkingiem, działa tam doraźna świąteczna pomoc
  wystarczy w tym budynku odnowić kilka sal i w miarę szybko możemy odzyskać szpital, budowa nowego budynku to kilka lat i ogromne pieniądze

 • 2019-04-30 15:57:49

  gość: ~jh

  @~tete
  Czekalismy tyle to poczekamy jeszcze po co inwestowac w ruine

 • 2019-04-30 16:42:24

  gość: ~to ja

  @~to inny ja -- radni otrzymują diety, a zarząd (etatowi) otrzymuje wynagrodzenie za pracę ot taka mała różnica

 • 2019-05-01 10:57:14

  gość: ~Arek

  @~Janek
  Dobre pytanie P.Sebastianie niech Pan odpowie gdzie podziały się pieniądze że sprzedaży szpitala co Kieszenie se napchaliście ? Żenada żeby taka środa śląska z niedolnej pazerności nie miała szpitala

 • 2019-05-02 15:06:22

  gość: ~Mieszkaniez

  PAN BURDZY na sesji na której podejmowano decyzję o sprzedaży deklarował, osobiście w przpadku niepowodzenia poniesie odpowiedzialność i co po pierwsze to pusta deklaracja po drugie krótka pamięć. Co jeszcze robi na stanowisku z cy starosty !!!
  PANOWIE RADNI chyba pora rozliczyć tę błędną i durną decyzję.
  Naraził pan starostwa mieszkańców powiatu na brak opieki szpitalnej skazuje nas na koszmarny opieki w Wołowe.
  Mieszkaniec powiatu

 • 2019-04-30 15:38:41

  gość: ~poi

  Tuż przed zamknięciem i sprzedaniem szpitala widziałam prowadzone remonty wewnątrz budynku. Zakupywany był nowoczesny sprzęt, młodzi lekarze byli pełni optymizmu i chęci do pracy.Narzekali jedynie na brak personelu i środków do leczenia.
  Komu i dlaczego zależało na sprzedaży tego tak potrzebnego szpitala??????

 • 2019-04-30 17:02:12

  gość: ~do ~jh

  wielu może nie doczekać nowego szpitala :-(
  samo projektowanie i pozwolenia to kilka lat, przetargi, kosztorysy, to trwa latami, to jest szpital za publiczne pieniądze a nie domek jednorodzinny
  potrzebujemy kilka sal, które są po remoncie

 • 2019-04-30 23:57:53

  gość: ~Prawnik

  W przetargu rzecz ma taką wartośc jaką chcą zapłacić licytanci!

 • 2019-05-01 10:52:22

  gość: ~gość

  Syndyk spadł z księżyca z tą ceną.To celowe zawyżenie ceny gdyż zna potrzeby powiatu. Poczekamy do 2 przetargu cena będzie korzystniejsza jak w przypadku licytacji komorniczych.Powiat chce budować bezsensowną obwodnicę nie lepiej zaprojektować nowy szpital to i syndykowi rura zmięknie.

 • 2019-05-01 11:44:07

  gość: ~Piotr

  budynek starego szpitala jest solidny, mamy mury obronne z 13 wieku i mają się dobrze, choć nie uchroniły Nas przed sprzedażą szpitala
  stary budynek szpitala jest trwalszy od nowych budowli

 • 2019-05-02 22:03:33

  gość: ~aria

  Służba zdrowia w naszym kraju to jeden wielki SKANDAL>Nie pomagają dobre zmiany i propaganda.Rządzący leczą się w oddzielnych przychodniach i8 szpitalach,Jak za komuny i dlatego nie znają problemu zwykłych ludzi - mimo ,że często o tym mówią.Po zwykłego człowieka nie przyjedzie dyrektor generał.!!!!

 • 2019-05-02 22:23:29

  gość: ~Emeryt

  Najgorzej jest w weekendy i święta.Lekarze wyjeżdżają na wypoczynek i nawet prywatnie się do żadnego nie dodzwonisz.Piniędzy mają pod dostatkiem!!! O przychodniach czy szpitalach lepiej nie mówić.Są puste a SORY to pusty śmich.Ludzi czekają na przyjęcie do szpitala ponad 8 czy 12 godzin,Nic dziwnego ,że umierają.TV podaje to w formie sensacji (śmierć). Dlaczego Prezes Kaczynski i dama Szydło o tym nie mówią?

 • 2019-05-03 20:24:07

  gość: ~Ja

  @~Emeryt
  To prawda,ale nikt o tym nie mówi

 • 2019-05-06 20:53:50

  gość: ~Emeryt

  @~Ja
  Jezeli nie interesują się tematem leczenia mieszkańców a tylko sprawą szpitala to jest to tylko i wyłącznie politykowanie.Z wpisów wynika ,że chodzi tylko o politykowanie!!!! a

 • 2019-05-06 23:30:28

  gość: ~wer

  To jest porażka dla władz powiatu,żeby nie było szpitala ! Tyle fabryk w powiecie i żeby nie było stać władz na utrzymanie szpitala ? Może ktoś to wyjaśni, bo ja tego nie pojmuję.

 • 2019-05-07 13:04:58

  gość: ~wyborca

  Panie z-ca Starosty a za ile sprzedał powiat szpital spółce PCZ ?

 • 2019-05-07 20:42:05

  gość: ~Maria

  ostatnio dodany post

  @~wyborca
  Faktycznie chodzi tylko politykowanie a nie starania o leczenie mieszkańców.Politykierzy beznadziejni !!!!

REKLAMA


REKLAMA