POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Święto Konstytucji 3 Maja w gminie Kostomłoty

Święto Konstytucji 3 Maja fot.: Gmina Kostomłoty

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Mija 228 lat, odkąd Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii, jako pierwsza w Europie i druga na świecie

Z okazji święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Piotrowicach spotkali się samorządowcy gminy Kostomłoty – radni, sołtysi, pracownicy urzędu, pracownicy jednostek organizacyjnych, dyrektorzy szkół, poczty sztandarowe szkół podstawowych w Kostomłotach, Karczycach i gimnazjum w Kostomłotach, młodzież i nauczyciele ze szkoły podstawowej w Mieczkowie, przedstawiciele ochotniczej straży pożarnej oraz mieszkańcy gminy, by podczas mszy świętej odprawionej przez Księdza Leszka Pierzeckiego modlić się w intencji Ojczyzny i Wolności. Oprawę muzyczną podczas mszy i przemarszu zapewniała Kapela Kostomłocianie, której akompaniament dodał świętu pięknego i doniosłego charakteru.                                                                                  

Kluczowym punktem uroczystości był przemarsz na cmentarz w Piotrowicach, gdzie pod pomnikiem „PAMIĘCI SPOCZYWAJĄCYCH TUTAJ 45 WIĘŹNIÓW OBOZU GROSS - ROSEN ROZSTRZELANYCH PRZEZ NIEMCÓW W 1945 ROKU PODCZAS ,,MARSZU ŚMIERCI" W PIOTROWICACH I MYSŁOWIE” złożono wiązanki biało czerwonych kwiatów, odśpiewano Hymn Narodowy a p. Janina Gawlik Wójt Gminy Kostomłoty odczytała przemówienie, w którym podkreślała istotę wolności, państwowości i patriotyzmu. Wiceprzewodniczący rady gminy Kostomłoty p. Ryszard Pisarek podziękowała zebranym za uczestnictwo, szczególne słowa wdzięczności i uznania za obywatelską postawę kierował do dzieci i młodzieży.

Mogiła zbiorowa jeńców filii obozu koncentracyjnego Gross - Rosen znajdująca się na terenie cmentarza parafialnego w Piotrowicach to pierwotnie mogiła, w której byli pochowani jeńcy którzy zginęli podczas, tzw.: ,,marszu śmierci" w styczniu 1945 roku w trakcie ewakuacji Funfteichen (filii obozu Gross - Rosen w Miłoszycach). W latach 60 - tych i 70 - tych ubiegłego wieku została przeprowadzona ekshumacja, a szczątki przeniesiono na teren cmentarza w Kostomłotach. W 2006 roku podczas prac budowlanych w Piotrowicach zostały odnalezione szczątki 42 jeńców wojennych. W wyniku przeprowadzonego śledztwa przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przy Instytucie Pamięci Narodowej we Wrocławiu ustalono, że są to szczątki jeńców filii obozu Gross - Rosen w Miłoszycach (Fünfteichen) – gmina Jelcz – Laskowice, którzy w styczniu 1945 roku zginęli podczas tzw. ,,marszu śmierci”. Natomiast w 2007 roku w kompleksie leśnym we wsi Mysłów, w okolicach Bolkowa zostały odnalezione szczątki trzech więźniów z obozu Gross – Rosen. W wyniku przeprowadzonego śledztwa przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przy Instytucie Pamięci Narodowej we Wrocławiu stwierdzono, że miejsce odkrycia mogiły jest znane miejscowej ludności jako tzw. ,,miejsce straceń”, gdzie mieli byli pochowani zamordowani przez hitlerowców więźniowie.  W dniu 6 czerwca 2009 r. odbył się uroczysty pogrzeb odnalezionych szczątków ludzkich, które zostały pochowane w przedmiotowej mogile w Piotrowicach.

W imieniu samorządu gminy Kostomłoty serdecznie dziękujemy za uczestnictwo. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do Kapeli Kostomłociania, pocztów sztandarowych, dyrektorów szkół, nauczycieli i młodzieży którzy mimo długiego weekendu czynnie brali udział w biało czerwonych uroczystościach.  

 

Gmina Kostomłoty

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA