POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Nikt nie złożył oferty na kupno budynku po dawnym szpitalu

Szpital w Środzie Śląskiej fot.: emka

Do 13 moja można było składać oferty na wykup nieruchomości położonej w Środzie Śląskiej przy ul. Kolejowej. 

Cena wywoławcza podana przez syndyka masy upadłościowej PCZ w ogłoszeniu o przetargu opiewała na kwotę około 10,5 mln złotych brutto. - Nie wpłynęła żadna oferta. W trakcie trwania procedury były może dwa niezobowiązujące telefony w tej sprawie. Na początku czerwca zorganizujemy spotkanie wierzycieli. Oni zdecydują czy i o ile obniżymy cenę nieruchomości. Zwyczajowo o około 30 proc. - informuje Jacek Hampelski, przedstawiciel syndyka.

Oferty nie złożyło także starostwo powiatowe. - Nasz budżet by tego nie wytrzymał - informował nas pod koniec kwietnia Krzysztof Szałankiewicz, starosta. Kilka dni później odbyła się komisja budżetowa, w trakcie której Elżbieta Czarnota - skarbniczka powiatu - przedstawiła zgromadzonym analizę budżetową uwzględniającą przystąpienie do pierwszego przetargu. Po pierwsze poinformowała wówczas, że wierzytelność powiatu średzkiego (znajdująca się w kategorii IV) w wysokości ponad 4,48 mln złotych, którą powiat winien odzyskać od syndyka za sprzedaż budynku szpitala w 2012 roku spółce PCZ, nie może zostać zaliczona na poczet ceny zakupu. Informacja ta wywołała niemałe poruszenie na sali. W dalszej części wypowiedzi skarbniczka poruszyła temat możliwej pomocy gmin w tym zakresie. Zwróciła uwagę, że władze gminy Miękinia nie są zainteresowane partycypacją w kosztach związanych z odkupem i reaktywacją szpitala, co wielekrotnie jej przedstawiciele podnosili. Dwie inne - Udanin i Malczyce zadeklarowały wsparcie w ograniczonym zakresie, nie podając jednocześnie konkretnych kwot wsparcia. Jedynie radni Środy Śląskiej podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia woli udzielenia powiatowi pomocy finansowej.

- Jest to jednak uchwała intencyjna, nic więcej. Nie jest podstawą do wprowadzenia do planu budżetu powiatu średzkiego pomocy finansowej z budżetu gminy Środa Śląska. Należy podkreślić, że jednostki samorządu terytorialnego mogą udzielać pomocy finansowej w formie dotacji celowej, a podstawą udzielenia pomocy jest umowa. Do tej pory zarząd powiatu nie otrzymał od gminy Środa Śląska propozycji zawarcia umowy i to urząd miejski winien taką propozycję przygotować - dodała podkreślając jednocześnie, że uchwała mająca charakter intencyjny, nie stanowi zobowiązania dla burmistrza do zawarcia umowy, nie ma w niej także podanego roku przyznania pomocy, a także - co równie istotne - zabezpieczonych na ten cel w budżecie gminy środków. - Zarząd powiatu, ni emając podpisanej umowy z gminą, nie ma żadnej gwarancji, że wola rady miejskiej pozostanie niezmieniona - podsumowała.

W kolejnym punkcie zwróciła uwagę, że uchwała intencyjna przygotowana przez gminę Środa Śląska odnosi się do kwoty netto sprzedaży. - Tymczasem syndyk dolicza podatek VAT. Będzie to dodatkowy wydatek dla budżetu powiatu - mówiła. Zadeklarowała również, na wniosek radnych, że zwróci się o interpretację w sprawie możliwości odzyskania kwoty podatku z budżetu państwa.  

W dalszej części spotkania skarbniczka omówiła skutki wprowadzenia kwoty ponad 10.5 mln do budżetu powiatu. - Deficyt zwiększy się do kwoty 9,3 mln złotych, a zadłużenie do wysokości 19.217 mln - mówiła. Dodała także, że koszt emisji obligacji wyniesie dodatkowo około 2,3 mln złotych. W podsumowaniu analizy poinformowała, że przyjęte założenia nie spełnią wymogów ustawy o finansach publicznych. - Ponadto należy podkreślić, że powyższa analiza kosztów nie uwzględnia kosztów dostosowania budynku do wymogów pełnienia funkcji szpitala. Nie otrzymano również informacji z NFZ na temat możliwości uzyskania kontraktu na finansowanie usług medycznych i rozpoczęcie działalności szpitala - dodała. 

- Czym zatem zarząd się kierował, skoro od dawna było wiadome, że budynek zostanie wystawiony na sprzedaż, a w budżecie gminy zabezpieczono środki na budowę Centrum Kultury Alternatywnej? - pytał radny Mariusz Wojewódka.

- Nie zadłużamy się na ten cel. W budżecie na rok 2019 nie mamy żadnych obligacji, ani zobowiązań zawartych w bankach, żeby to centrum wybudować. To, co dostaniemy z dofinansowania, pozwala nam na to, aby wybudować to z własnych pieniędzy i nie musimy się zadłużać - odpowiedziała Elżbieta Czarnota.

- W takim bilansie można stwierdzić, że działania zarządu powiatu w takim samym mniej więcej kształcie doprowadziły do tego, że straciliśmy szpital przez te osiem lat, a zyskaliśmy Centrum Kultury Alternatywnej i taki przekaz powinien trafić do mieszkańców. Nie czekam na żadne odpowiedzi. Stwierdzam fakt - mówiła radna Małgorzata Rachwalska. - Tu nie chodzi o pieniądze, bo ich nie ma. Tu chodzi o to, kto jest za to odpowiedzialny. Niech szuka pieniędzy, niech się weźmie do roboty. Państwo zrobiliście karygodny błąd sprzedając budynek. Będę powtarzać to w nieskończoność. Proszę nie grać na zwłokę albo powiedzcie: nie jesteśmy w stanie, nie będzie szpitala - skwitowała. 

W dlaszej części spotkania wicestarosta Sebastian Burdzy poinformował, że powiat chce odkupić budynek i z pewnością weźmie udział w drugim przetargu, w którym liczy na obniżenie kwoty o 30 proc., minus VAT, o odzyskanie którego jednostka będzie zabiegać. - Wóczas na taki wydatek będzie nas stać - zapewniała Elżbieta Czarnota. Wicestarosta poinformował natomiast, że specjalistyczna firma wykona ekspertyzę budynku, dzięki czemu będzie wiadome, jaki rodzaj działalności medycznej może być w nim prowadzony. Dodał również, że zarząd czeka na odpowiedź dyrektora NFZ w sprawie możliwości uruchomienia tu oddziałów szpitalnych. Poinformował także - co potwierdził syndyk - że w czerwcu odbędzie się spotkanie wierzycieli, w trakcie którego zarząd będzie zabiegać o obniżenie ceny wywoławczej budynku szpitala. - Robimy wszystko, aby ten budynek odzyskać - podsumował. 

Drugi przetarg, z dużym prawdopodobieństwem, zostanie ogłoszony pod koniec czerwca lub na początku lipca. 

emka

20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Nikt nie złożył oferty na kupno budynku po dawnym szpitalu

  2019-05-20 13:06:02

  gość: ~Rysiek

  Gdzie są moje cegiełki na szpital pytam się gdzie wpłacałem.Istny Albert Gold Średzki.Taki powiat i nie stać szpitala utrzymać tylko budować Aktywność na to pieniądze znalazły się jakimś cudem.

 • 2019-05-20 23:29:30

  gość: ~Marian

  @~Rysiek
  Drugi budynek Domu Kultury to zatrudnienie dla urzędnik.ów którzy utracili zatrudnienie w Domu Kultury na pl Wolności! Po co mieszkańcom dwa Domy Kultury? Kwestia nazwy jest nieistotna.np alternatywna, czy nowoczesna ...

 • 2019-05-20 14:16:04

  gość: ~Cave

  Mamy XXI wiek, a mikrobiolodzy już od dawna alarmują, że już wiadomo - każdy szpital po 25 latach powinien być zrównany z ziemią.Takie bakcyle tam w murach żyją... Po co nam poniemiecki bunkier, generujący koszty? Dziś szpitale powinno budować się lekko, w systemie parterowym pawilonowym. Tanie w utrzymaniu i łatwe do przebudowy lub rozbiórki.

 • 2019-05-20 19:28:56

  gość: ~Alternativ

  @~Cave Co by tu jeszcze nie wymyślić, żeby ludziom wmówić, że szpital w Środzie jest niepotrzebny. Już Prezes straszył pierwotniakami...

 • 2019-05-20 19:35:18

  gość: ~Cave

  @~Alternativ Nie "demagoguj" Jaki prezes? Ja tym wszystkich "prezesów' to głęboko w...mam. Lubię te swoje, strony i chciałbym aby tu było jak najlepiej.

 • 2019-05-20 14:55:22

  gość: ~Waldek

  Hmm na centrum kultury kasa jest na szpital nie...
  Tzn szpital został sprzedany czy nie ? Sa za to pieniadze ? Jesli nie ma pieniędzy za sprzedaz ?

 • 2019-05-20 14:58:15

  gość: ~Olaf

  Teraz nagle że szpital stary i zrównac go z ziemią
  A jeszcze kilka lat temu jak powiat go sprzedawał to wszystko było ok w dodatku miałobyć lepiej w tym właśnie budynku
  To o co chodzi ?

 • 2019-05-20 19:32:54

  gość: ~Cave

  @~Olaf Bo to głupota była takie gadanie.W tym budynku, to może być coś publicznego, nawet mieszkania komunalne. Ale nie szpital. Jest ciśnienie i klimat - to zróbmy coś jak należy, według nowej wiedzy. Zbudujmy nowy szpital o charakterze lokalnym, doraźnym. Bez przesadnego brnięcia w specjalizacje. Porodówka, plus dziecięcy, plus coś doraźnego. Po to aby obywatele powiatu czuli się bezpiecznie i mieli to bezpieczeństwo na podstawowym poziomie.

 • 2019-05-20 23:30:00

  gość: ~Marian

  @~Cave
  Drugi budynek Domu Kultury to zatrudnienie dla urzędnik.ów którzy utracili zatrudnienie w Domu Kultury na pl Wolności! Po co mieszkańcom dwa Domy Kultury? Kwestia nazwy jest nieistotna.np alternatywna, czy nowoczesna ...

 • 2019-05-21 09:52:06

  gość: ~Marcin

  @~Marian
  A po co remontuje się luksusową wille byłego przedszkola koło Pulsa? Kosztowne ogrodzenie za kilka set tysięcy !!!Chodzi o to żeby wybrani urzędnicy pracowali w luksusie- nić nie robią pożytecznego dla mieszkańców.Kto za to zarządzanie miastem odpowiada?

 • 2019-05-22 09:59:07

  gość: ~SORRY

  @~Cave
  Ale nie wiesz o czym mówisz..Nie ma czegoś takiego jak lokalny szpitalik, bez specjalistyki! No chyba że prywatny, w przeciwnym razie nie ma szans na kontrakt z NFZ!

 • 2019-05-21 10:33:31

  gość: ~Mieszkaniec

  Przecież szpital jest po remoncie !
  Kilka lat temu przed sprzedażą był remontowany, a teraz nagle bakcyle ?
  Ktos chyba ma w tym kolejny interes

 • 2019-05-21 15:08:45

  gość: ~Cave

  @~Mieszkaniec Nie rozumiesz? Remonty nic nie dają ani odkażanie. Ale ludziom ściemnia się i łykają.

 • 2019-05-21 11:06:26

  gość: ~miekiniabrawo

  i bardzo dobrze ze Wójt nie bedzie inwestowal w stary budynek,mieszkancy maja stabłowice do srody i tak nikt nie pojedzie brawo wójt

 • 2019-05-21 18:55:33

  gość: ~Milka

  @~miekiniabrawo
  A jak niema nikt możliwości dojazdu do szpitala to jak po co a starsi ludzie samotni to nikt na to nie patrzy nie wszystkich stać na auta albo na taksówki szpital musi być w środzie bo taka duża gmina a brak szpitala wstyd

 • 2019-05-21 20:01:48

  gość: ~Pytam

  Czy zakup budynku to zakup szpitala? NIE
  Czy zakup budynku to gwarancja kontraktu z NFZ?
  NIE
  Szpital sprzedano sprzedając udziały a nie sprzedając budynek.
  A gdyby udziałów nie sprzedano czy szpital dotrwałby do dziś?
  NIE
  Co
  Szpitale zamykają jeden po drugim w całej Polsce. Ostatnia informacja o Brzegu Dolnym nie daje nadziei że przetrwa skoro od 1 czerwca zamykają 2 oddziały...

 • 2019-05-21 22:51:27

  gość: ~egon

  Ciekaw jestem, ile szpitali Środa Śl zwana wówczas Neumarkiem miała za Niemca albo w średniowieczu. Niedorajdy roz ie doliły nasz majątek co zostal po PRL U.

 • 2019-05-22 10:54:37

  gość: ~Waldek

  Nie rozumiem dlaczego mamy kupic szpital który tak naprawdę nie został sprzedany ?
  Niby został sprzedany ale jak nie ma pieniedzy to unieważnić umowę sprzedazy

 • 2019-05-23 08:21:02

  gość: ~szpit

  Wszyscy by chcieli szpital ale nie pomyślą że teraz szpitale się zamykają bo nie ma komu pracować.

 • 2019-05-24 07:54:55

  gość: ~mła

  ostatnio dodany post

  Jak widzicie czarno na białym to co było motywem przewodnim w kampanii wyborczej niestety
  okazało się wielką ściemą.Już od dawna było wiadomo że powiat ma gdzieś nasze zdrowie,i te słowa nowej skarbnik tylko to potwierdza,ale szukanie kasy w gminie i chęć podpisania jakiejś nie z precyzowanej umowy o pomoc z gminy ,to dopiero kpina z nas wyborców.Bo kto podpisze cokolwiek jak nawet sam starosta nie wie co może zrobić z budynkiem.Mam nadzieję że w gminie nikt nie podpisze umowy bez gwarancji reaktywacji szpitala i tylko szpitala.

REKLAMA


REKLAMA