POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Rusza budowa centrum czytelnictwa i kultury w Rakoszycach

Uroczyste podpisanie umowy i aktu erekcyjnego pod budowę fot.: akme

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

We wtorek 7 maja oficjalnie podpisano umowę na budowę nowego obiektu użyteczności publicznej w Rakoszycach. Swoje miejsce znajdzie tam biblioteka i świetlica wiejska.

Budowa Rakoszyckiego Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej kosztować będzie niemalże 1,5 mln złotych. – Firma El-Sol Instalacje z Lubszy zobowiązała się do wykonania I etapu prac (stan surowy) do 15 listopada 2019 roku. Natomiast II etap (roboty wykończeniowe) zakończy się 30 kwietnia 2020 r. - informują urzędnicy ze średzkiego magistratu.

Głównym inwestorem inwestycji jest Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej, natomiast zastępczym gmina Środa Śląska. Przedstawiciele obu podmiotów - Anna Czajkowska-Kuszlik, dyrektor biblioteki burmistrz Adam Ruciński - podpisali 7 maja umowę z wykonawcą na realizację inwestycji. Tego samego dnia wszyscy zainteresowani powstaniem centrum złożyli swoje podpisy na wmurowanym po oficjalnej części aktem erekcyjnym. 

– To kluczowy projekt, długo wyczekiwany przede wszystkim przez mieszkańców Rakoszyc. Proces jego przygotowania był bardzo złożony i wymagał wiele cierpliwości. Gratuluję Wam –zwrócił się Burmistrz Adam Ruciński do sołtysa wsi Rakoszyce Władysława Błacha oraz Rady Sołeckiej – determinacji i wytrwałości. Bez wątpienia będzie czym się pochwalić. Dziękuję też Pani dyrektor Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej Annie Kuszlik-Czajkowskiej, która stoi za tym projektempodsumował włodarz.

– A ja dziękuję wszystkim za wsparcie przy realizacji tej inwestycji. Jeszcze dużo pracy przed nami, ale ufam, że efekt końcowy sprosta oczekiwaniom mieszkańców i każdy znajdzie tu coś dla siebie - mówi dyrektor biblioteki. - Planujemy oranizować tu zajęcia i dla dorosłych, w tym seniorów, i dla dzieci. Zamierzamy organizować w tym miejscu spotkania autorskie i tematyczne, jak choćby Noc z Andersenem - jest to projekt skierowany do najmłodszych. Takich projektów jest jednak znacznie więcej. Liczymy na współpracę ze szkołą i radą sołecką, ale też ze wszystkimi mieszkańcami, którzy będą mogli korzystać z naszej oferty - dodaje Anna Czajkowska-Kuszlik.  

RCCiKL będzie budynkiem parterowym, przypominającym swoim kształtem literę „T”, składającym się z dwóch części. Jedną z nich stanowi sala wielofunkcyjna, drugą parterowe zaplecze sanitarne.  W części sanitarnej znajdziemy kafejkę internetową, aneks kuchenny, a także szatnie i magazynki. Głównym elementem obiektu będzie jednak biblioteka. Zostanie tam przeniesiony księgozbiór z Cesarzowic.  

Otwarcie obiektu planowane jest na III kwartał 2020, wcześniej będą jeszcze przeprowadzone przetargi i zlecone wykonanie instalacji wentylacyjnej, zagospodarowania terenu i wyposażenia obiektu - dodają urzędnicy.

Z realizacji inwestycji cieszą się również strażacy z OSP Rakoszyce, bowiem obecnie remiza strażacka współdzieli pomieszczenia w budynku ze świetlicą wiejską. Po wybudowaniu nowego obiektu funkcję świetlicy pełnić będą pomieszczenia RCCiKL, dzięki czemu strażacy zyskają dodatkową powierzchnię.

em

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Rusza budowa centrum czytelnictwa i kultury w Rakoszycach

  2019-05-14 20:43:48

  gość: ~Ze Szczepanowa

  To ja współczuję mieszkańcom Rakoszyc. Dziwnym trafem kolejny raz wygrała znajoma firma Pana R. Już pokazała co potrafi w Szczepanowie przy rozbudowie przedszkola. Najgorsze materiały partackie wykonanie i już pękają ściany. Ale najważniejsze że znajoma firma bo znajomym trzeba dać zarobić. To jest wyższy poziom.

 • 2019-05-18 11:20:33

  gość: ~Gość

  @~Ze Szczepanowa
  Skąd takie dziwne u absurdalne informacje.jestem również ze szczepanowa budynek oglądam codziennie, ponieważ prowadzam tam dziecko i nie widziałam spekanych ścian. Jeżeli ktoś przekazuje takie rewelacje to powinien mieć na to jakiś dowód. To są zwyczajne pomówienia. A druga sprawa jeśli jesteś pewny swych słów to się podpisz.Póki co jesteś anonimowy

 • 2019-05-20 10:30:47

  gość: ~UM w Środzie Śląskiej

  ostatnio dodany post

  @~Ze Szczepanowa
  Szanowny Panie,
  Wykonawca na zadaniu pn. " Budowa Przedszkola w Szczepanowie" wykonał roboty budowlane zgodnie z projektem budowlanym i wykonawczym oraz zgodnie ze sztuka budowlana. Potwierdzeniem tego jest bezusterkowy protokół odbioru końcowego. Wszystkie użyte materiały zostały wbudowane zgodnie ze specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót zatwierdzonych przez inspektora nadzoru. Na obiekcie nie ma żadnych spękań i wad.

 • 2019-05-15 22:03:39

  gość: ~czytelnik

  A Pani dyrektor coraz piękniejsza, nie wiem jak Ty to robisz Aniu :)

REKLAMA


REKLAMA