POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Posterunek policji w Miękini oddany do użytku. Co z komendą w Środzie Śląskiej?

Uroczystości w Miękini fot.: akme

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Zakończył się remont posterunku policji w Miękini. Funkcjonariuszom oddano do użytku nowoczesny, monitorowany obiekt.

- Wspominając poprzedni stan budynku możemy mówić o jego ówczesnej agonii. Dziś, z pełnym przekonaniem stwierdzam, że znajdujemy się w miejscu na miarę 21 wieku. Tak powinny wyglądać wszystkie posterunki i komisariaty, i do tego sukcesywnie dążymy - komentuje Tomasz Jędrzejowski, naczelnik wydziału inwestycji i remontów w dolnośląskiej policji.

Koszt wykonania remontu zamknął się w kwocie 1,2 mln złotych. - Należy podkreślić, że budynek przeszedł kompleksową renowację - od piwnicy po dach. Dziękujemy w tym miejscu za wsparcie ze strony gminy, dzięki której mogliśmy wstępnie wyposażyć poszczególne pomieszczenia. Mówimy o kwocie około 200 tysięcy złotych - dodaje Jędrzejowski.

Oficjalne przecięcie wstęgi i oddanie budynku do użytku miało miejsce 14 maja. W uroczystości uczestniczyli między innymi Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji podinsp. Robert Frąckowiak, Starosta Powiatu Średzkiego Krzysztof Szałankiewicz, Wójt Gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn, Komendant Powiatowy Policji nadkomisarz Dariusz Smoliński i zastępca Komendanta Powiatowego Policji podinspektor Dariusz Matuszczyk. Obecni byli także przedstawiciele współpracujących z policją instytucji.

- Po kilkunastu miesiącach trwającego remontu doczekaliśmy się dziś szczęśliwego otwarcia. Obiekt ten spełnia wszelkie standardy. Jest estetyczny, funkcjonalny. Ponadto zyskaliśmy nowe pomieszczenia: punkt przyjmowania interesantów, punkt obsługi osób niepełnosprawnych, salę odpraw czy pomieszczenie socjalne dla funkcjonariuszy, a także dodatkowe miejsca parkingowe przed posterunkiem. Przed remontem korzystano jedynie z górnej jego części, dolna część nie nadawała się do użytku - mówił Dariusz Smoliński. - Chciałbym podziękować w tym miejscu wojtowi gminy Miękinia, który nie tylko udzielił nam wsparcia finansowego na doposażenie, ale również był pomocny na każdym etapie realizowania tej inwestycji. Dziękuję mu też za to, że na czas trwania remontu udostępnił i przystosował dla nas pomieszczenia w Samorządowym Ośrodku Kultury. Ukłony kieruję także w stronę pani dyrektor SOK za wyrozumiałość i cierpliwość - dodał, po czym pogratulował funkcjonariuszom z Miekini nowego miejsca pracy. - Zazdroszczą wam policjanci z komendy powiatowej w Środzie Śląskiej, a wiem co mówię. Wystarczy porównać warunki, w których będziecie teraz pracować do warunków, które mamy w komendzie - podsumował. 

- Tak to właśnie powinno wyglądać. Współpraca służb mundurowych i samorządów. Za to obu stronom: i policji, i panu wójtowi chciałbym podziękować.  Powinniśmy się uzupełniać - dodał Paweł Hreniak, który z okazji 100-lecia funkcjonowania policji złożył również funkcjonariuszom najlepsze życzenia. Głos zabrał także starosta Krzysztof Szałankiewicz, który podkreślił wagę powstania w tym miejscu w latach 80-tych posterunku i konieczność jego modernizacji. - Bardzo dziękuję, za tak piękny obiekt - mówił.

- Nie jestem politykiem. Jestem działaczem samorządowym. Mam zatem wielką prośbę. Tu jest napis "posterunek". Póki jestem wójtem pomogę i - panie wojewodo - mam nadzieję, że znajdą się pieniądze, aby tu był "komisariat" - apelował wójt Jan Marian Grzegorczyn do zgromadzonych przedstawicieli władz wojewódzkich.

Po przemówieniach przyszedł czas na przecięcie wstęgi oraz wspólne zwiedzanie obiektu.

"Nie ma gruntu, to nie ma na czym budować"

W trakcie rozmów kuluarowych wiele osób poruszyło temat budowy nowej komendy w Środzie Śląskiej. Przypomnijmy. W 2016 roku podpisano list intencyjny w sprawie powstania nowej siedziby policji przy ulicy Mostowej. Sygnatariuszami listu zostali: Powiat Średzki, gmina Środa Śląska, Wojewódzka Komenda Policji we Wrocławiu oraz Powiatowa Komenda Policji w Środzie Śląskiej. Podpisując list Powiat zobowiązał się do sfinansowania połowy kosztów dokumentacji projektowej, a także przekazania dotychczasowego budynku komendy - po otrzymaniu zgody Wojewody Dolnośląskiego - gminie Środa Śląska, która z kolei zadeklarowała gotowość przekazania działki budowlanej. Od tej pory niewiele się jednak w tej sprawie wydarzyło.

- Działka finalnie nie została przekazana dolnośląskiej policji, wobec czego nie było możliwości uzyskania zgody Komendy Głównej na dopisanie tej inwestycji do programu modernizacji. Nie ma gruntu, to nie ma na czym budować. Sama intencja to za mało. Muszą iść za tym konkretne działania, a tych nie ma - komentuje Tomasz Jędrzejowski. - Jesteśmy przekonani, że w Środzie Śląskiej jest potrzeba budowy nowej komendy. Potencjał obecnego budynku jest niewystarczający, aby zapewnić odpowiedni standard policjantom. Od czasu, kiedy ta komenda zaczęła funkcjonować, pojawiło się wiele wymogów dla obiektów policyjnych, którym nie jesteśmy w stanie tam sprostać. Jak wspominałem: plan był taki, że ta nieruchomość w formie działki zostanie nam przekazana, do tej pory to nie zostało zrealizowane - dodaje. 

emka

10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Posterunek policji w Miękini oddany do użytku. Co z komendą w Środzie Śląskiej?

  2019-05-14 20:49:02

  gość: ~Z Malczyc

  Zapraszamy do Malczyc sredzka policję. Tu wójt z pewnością postawi nowy komisariat, a już tzw. "dołek" będzie wyposażony w jaccusi, żeby było przyjemniej w nim przebywać, hahahahaha

 • 2019-05-14 20:57:50

  gość: ~Intencja

  Gmina średzka ma same intencje jak widać.... Wstyd za radnych, podnoszą rękę za durnowatymi uchwałami o intencji w sprawie intencji, a najlepiej wariantowej albo etapowej. WSTYDU NIE MACIE!

 • 2019-05-14 21:08:28

  gość: ~dointencji

  @~Intencja
  najnowsza intencja gminy środa to Budowa mieszkań plus.Intencje budowy osiedla socjalnego skończyły się na 1 budynku i zdewastowanych fundamentach. Dziwię się tylko mieszkańcom że w tzw dobre intencje jeszcze wierzą. Sygnalizacja świetlna na dk94, inkubator przedsiębiorczości, szkoła, trybuny na stadionie. Włączcie Myślenie populistyczne intencje to za mało przykład komendy jest tego obrazem!!!

 • 2019-05-14 21:27:45

  gość: ~Ciekawy

  @~dointencji
  Fundamenty na osiedlu = zmarnowane pieniądze
  Projekt na inkubator=zmarnowane pieniądze
  Czyż nie powinny pojawić się zarzuty????

 • 2019-05-15 15:57:46

  gość: ~Olo

  @~dointencji
  Za Rucińskiego to zapomnijcie o jakichkolwiek pożytecznych inwestycjach. Te które rozpoczął i nie skończył to zmarnował nasze pieniądze. To musi skończyć się prokuratorem i odsunięciem ze stanowiska, bo kontynuacja grozi jeszcze większym zadłużeniem gminy. Panowie radni Wy głosując bez zastanowienia za idiotycznymi uchwałami przykładacie się do niszczenia naszego miasta. Ocknijcie się zanim nie jest za późno.

 • 2019-05-15 09:40:07

  gość: ~lolo

  Szybciej powstanie komenda w Miekini.

 • 2019-05-15 10:21:26

  gość: ~dololo

  z takim wójtem i wojewódzka by sie nie powstydziła

 • 2019-05-15 11:29:12

  gość: ~intencje intencje

  O intencji dołożenia się do odkupienia budynku dawnego szpitala powiatowego nie wspomnę. To tylko intencja, w którą nawet pani skarbnik nie wierzy. Tak ta sama pani, która kilka miesięcy temu pracowała dla gminy, a teraz pracuje dla powiatu. W sumie to ma rację, bo ja też nie wierzę. Dziwię się tylko tym ludziom, którzy mu uwierzyli i wybrali go na kolejną kadencję.

 • 2019-05-17 21:41:12

  gość: ~sylwia

  @~intencje intencje
  no niestety lata rządzenia w/w , lata zmarnowane

 • 2019-05-21 22:18:51

  gość: ~zuza

  ostatnio dodany post

  Szkoda Środy Śl. i nas !!! oby na kolejną kadencję wybrano kogoś sensownego .

REKLAMA


REKLAMA