POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

"Powinniśmy kupić ten budynek"

Wnętrza budynku po szpitalu w Środzie Śląskiej fot.: emka

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Pierwszym przetarg na sprzedaż budynku po byłym spzitalu zakończył się fiaskiem. Nikt nie złożył oferty. Czekamy na drugie ogłoszenie i obniżenie ceny za nieruchomość.

Cena wywoławcza podana przez syndyka masy upadłościowej PCZ w pierwszym ogłoszeniu o przetargu opiewała na kwotę około 10,5 mln złotych brutto. - Nie wpłynęła żadna oferta - informuje Jacek Hampelski, przedstawiciel syndyka, który w rozmowie z nami, że do końca czerwca ogłoszenie o sprzedaży powinno zostać ponowione. Tym razem cena wywoławcza prawdopodobnie opiewać będzie na kwotę o około 30 proc. niższą. - Zadecyduje o tym rada wierzycieli - dodaje Hampelski.

Już po zakończeniu procedur związanych z pierwszym przetargiem radni powiatu średzkiego udali się z wizytą do wnętrz budynku po dawnym szpitalu, aby ocenić jego stan. Wielu, już po kilku minutach "zwiedzania", nie ukrywało zaskoczenia. - Mówiono nam, że to ruina, tymczasem większość pomieszczeń jest wyremontownych - mówił w trakcie obchodu Marek Majerowski.

W trakcie przeszło godzinnej wizyty w murach budynku pojawiały się skrajnie różne opinie na temat przyszłości placówki i tego, czy powiat powinien wziąć udział w drugim przetargu.

- To była moja druga wizyta w przeciągu dwóch tygodni w tym obiekcie. Budynek jest po częściowym remoncie, w stanie nawet niezłym. Przed nami wykup budynku i uważam, że powinniśmy to zrobić. Sprawą dyskusyjną jest: za ile. Będę starał się kupić go za jak najniższą cenę. Decydujący głos będzie tu miał zarząd powiatu i rada powiatu - komentuje Krzysztof Szałankiewicz, starosta powiatu.

Radni mówili o możliwościach uruchomienia w budynku na nowo szpitala, bądź innej placówki medycznej. 

- Na gorąco możemy stweirdzić, że jak na nasze potrzeby średzkie, miasta Środa Śląska, które liczy tylko 9400 mieszkańców, to ten szpital jest zbyt wielki, zbyt okazały. Zlecimy opracowanie przestrzenno użytkowej obiektu i na pewno z tej koncpecji wyciągniemy to, co jest najlepsze. Prawie wszyscy radni i mieszkańcy powiatu średzkiego są za tym, aby był SOR, żeby nasi mieszkańcy nie musieli oczekiwać w kolejkach w szpitalach wrocławskich czy jakichś innych. Myślimy nad ZOLem, nad oddziałem rehabilitacji, dlatego że w Środzie Śląskiej na rehabilitację czekamy pół roku. Ten nasz budynek nadawałby się do takich celów. Na pewno gabinety specjalistyczne. Myślę, że znajdziemy chętnych do korzystania z tego obiektu, mówię o wynajmie, tym bardziej, że są braki lokalowe na rynku. Mamy też możliwość ściągnięcia mieszkańców Wrocławia, którzy są po jego zachodniej stronie, szczególnie okolice Leśnicy, którzy mogliby skorzystać z oferty - dodaje starosta i podkreśla, że w jego opinii jest jedno rozwiązanie.

- Budynek musimy wykupić. A później będziemy się zastanawiać co zrobić, korzystając z opinii wyspecjalizowanej firmy, z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców. Póki co negocjujemy z firmą cenę. Oferta jest zbyt wysoka - mówi. 

W trakcie wizytacji Honorata Dulska pytała o możliwość porzucenia pomysłu wykupu starego budynku i wybudowania nowego, spełniającego wszystkie normy w innym miejscu.

- Na początku swojej kadencji też bardzo mocno zastanawiałem się nad budową szpitala, jednak po konsultacjach i rozeznaniu cen doszedłem do wniosku, że jest to nierealne. Głównie z przyczyn finansowych. Wybudowanie szpitala kosztowałoby nas co najmniej 30 mln. Nie ma na ten cel żadnego dofinansowania. To ogromna przeszkoda. Wiele osób zarzuca nam budowę CeKA, ale tam otrzymaliśmy ponad 6 mln złotych. Szpital musielibyśmy wybudować z własnych pieniędzy. To nierealne - odpowiada Krzysztof Szałankiewicz. 

emka

18

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • "Powinniśmy kupić ten budynek"

  2019-05-29 08:44:58

  gość: ~z gminu

  Zaraza,zaraz...., a gdzie jest artykuł informujący o wizytacji powiatowych radnych w dawnym szpitalu i zdjęcia ???????????

 • 2019-05-29 15:25:14

  gość: ~Admin

  @~z gminu
  To była galeria, która jest "podpięta" do tego artykułu. Komentarze można znaleźć w "Komentarzach" i na stronie galerii :)

 • 2019-05-29 09:15:17

  gość: ~z gminu

  " Na gorąco możemy stweirdzić, że jak na nasze potrzeby średzkie, miasta środa śląska, które liczy tylko 9400 mieszkańców, to ten szpital jest zbyt wielki, zbyt okazały."-powiedzieli radni.
  O tempora,o mores!!!!!-1.czy ten szpital ma być tyko dla mieszkańców Śr.Śl.,czy dla powiatu???
  2.ile szpitali było w Śr.Śl.przed likwidacją?????????

 • 2019-05-29 09:52:11

  gość: ~a to ciekawe

  A skąd starosta wziął liczbę 9400 mieszkańców Środy Śląskiej?

 • 2019-05-29 13:17:00

  gość: ~luk

  w wikipedie sobie spójrz choćby...

 • 2019-05-29 10:07:35

  gość: ~z gminu

  I jeszcze jedno pytanie:Ile ośrodków kultury miała Śr.Śl.,a ile teraz będzie?
  Ten szpital to jeden wielki przekręt!!!! pytanie:
  1.Komu zależy na tym, by mieszkańcy powiatu(bogatego powiatu) nie mieli szpitala?????????
  2.Na czyje polecenie poprzedni artykuł został usunięty i dlaczego redakcja to zrobiła?????
  Czy dziennikarstwo w obecnych czasach to jeszcze rzetelność i bezstronność????????

 • 2019-05-29 15:26:16

  gość: ~Admin

  @~z gminu
  http://www.emka.news/galeria/15411,jak-wygladaja-wnetrza-dawnego-szpitala-bylismy-w-srodku

 • 2019-05-29 10:58:19

  gość: ~Janek

  Z usunięciem artykułu i komentarzy to przegięcie !!!
  Gdzie wolność prasy i wypowiedzi ????

 • 2019-05-29 15:26:24

  gość: ~Admin

  @~Janek
  http://www.emka.news/galeria/15411,jak-wygladaja-wnetrza-dawnego-szpitala-bylismy-w-srodku

 • 2019-05-29 12:00:19

  gość: ~Romek

  Jak czytam że ten szpital jest wielki i okazały i mało mieszkańców to ręce opadają a własnie gdzie podział się artykuł z wczorajsza wystraszyli się wielcy władcy tego powiatu.

 • 2019-05-29 15:26:36

  gość: ~Admin

  @~Romek
  http://www.emka.news/galeria/15411,jak-wygladaja-wnetrza-dawnego-szpitala-bylismy-w-srodku

 • 2019-05-29 12:44:58

  gość: ~Janusz

  Wniosek można wysnuć jasny:"wybrańcy z ludu"(radni)są po to żeby służyć elicie, a nie zwykłym ludziom.

 • 2019-05-29 13:02:12

  gość: ~Krzyś

  I macie tą swoja wolność słowa gdzie artykuł z wczoraj i fotki? Wszyscy się pochorowali kozetek zabrakło o przepraszam na jednym zdjęciu zauważyłem kozetkę a na nie umywalkę.

 • 2019-05-29 13:26:15

  gość: ~cebulak

  Czy komentarz internauty o nicku kkk tak obnażył działania naszej lokalnej władzy, że wczorajszy artykuł został usunięty ?

 • 2019-05-29 15:27:04

  gość: ~Admin

  @~cebulak
  To była galeria, która jest "podpięta" do tego artykułu. Komentarze można znaleźć w "Komentarzach" i na stronie galerii :)

  http://www.emka.news/galeria/15411,jak-wygladaja-wnetrza-dawnego-szpitala-bylismy-w-srodku

 • 2019-05-29 17:23:30

  gość: ~To ja

  Drogi admin sprawy bu nie było gdyby ten artykuł ukazał się normalnie a nie przy okazji nakrył inny artykuł. Wczoraj wasi czytelnicy zobaczyli jak napraw wygląda szpital w tej chwili. I za to bardzo wam dziękuję ale komuś ta prawda się nie spodobała.

 • 2019-05-30 10:06:25

  gość: ~komedia

  "wszyscy zgadzają się ze sobą, a będzie nadal tak jak jest " haha

 • 2019-06-14 09:44:15

  gość: ~zgroza

  ostatnio dodany post

  Zęby bolą i plomby wypadają, jak się czyta światłą myśl starosty, że kupi obiekt , który sprzedali i nie otrzymali pieniędzy a potem się będą zastanawiać co z nim zrobić.

REKLAMA