POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Współpracują już od 20 lat

Spotkanie w Kostomłotach fot.: emka

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W dniach od 30.05 do 02.06 w gminie Kostomłoty przebywała 21 osobowa delegacja z Francji na czele z Merem Sierentz Jean Marie Belliardem.

Najważniejszym punktem wizyty była uroczysta sesja, która zgromadziła samorządowców czynnie biorących udział w kształtowaniu i rozwijaniu partnerstwa gmin Kostomłoty i Sierentz. Początek sesji to upamiętnienie zmarłych w roku 2019: wójta gminy Kostomłoty Pana Wacława Jaskuły, którego wkład w rozwój współpracy jest nieoceniony oraz Pana Zenona Stankiewicza radnego gminy Kostomłoty, który równie czynnie angażował się w przedmiotową inicjatywę.

Podczas uroczystej sesji nie zabrakło wspomnień, historycznych aspektów oraz podziękowań i planów na najbliższe lata . W swoim wystąpieniu wójt gminy Kostomłoty podsumowała 20 lat współpracy, podobnego rekonesansu dokonał mer Sierentz Jean Marie Belliard oraz wójtowie poszczególnych kadencji Pan Zbigniew Michalewski, Pan Kazimierz Buba, Pan Aleksander Bąk oraz Pan Stanisław Wicha. Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy mówili o słuszności przedmiotowych inicjatyw o konieczności podejmowania działań służących wspólnemu dobru, w imię jednej zjednoczonej Europy. Za ciepłe i mądre słowa dziękujemy staroście powiatu średzkiego Panu Krzysztofowi Szałankiewiczowi oraz przewodniczącemu rady powiatu Panu Arturowi Boguckiemu.

Każdy jubileusz wymaga szczególnego potraktowania i upamiętnienia. Temu służą okolicznościowe pamiątki, które przypominać będą datę i okoliczności. Dla przyjaciół z Sierentz lokalni artyści przygotowali swoje prace Pani Renata Jamrozik z Kostomłotów i Pani Joanna Gąsiorowska z Lisowic wykonały obraz na płótnie i grafiki, które wręczono gościom. Obraz Pani Renaty trafi do merostwa a grafiki Pani Joanny do Periscoler - miejsca gdzie po zajęciach szkolnych spotykają się uczniowie z Sierentz na zajęciach dydaktycznych pozalekcyjnych. Mer Sierentz przekazał natomiast piękny witraż przedstawiający herby obu gmin, który trafił do budynku urzędu gminy.  

Po uroczystej sesji w GOK w Kostomłotach odbył się program artystyczny w języku francuskim w wykonaniu zdolnych i utalentowanych uczniów z Karczyc, nad przygotowaniem których czuwała Pani Małgorzata Mońka nauczyciel francuskiego. Występ Kapeli Kostomłocianie zakończył tę część obchodów. Bardzo dziękujemy Kapeli za pełen ekspresji występ.

W kolejnej odsłonie dnia obchodów znalazło się otwarcie ścieżki przyjaźni przy ścieżce rowerowej relacji Kostomłoty- Zabłoto. Skwer, który na tę okoliczność utworzono będzie miejscem przypominającym o 20 rocznicy zbliźniaczenia gmin.

- Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom, radnym poprzednich i obecnej kadencji, sołtysom, dyrektorom i kierowników jednostek organizacyjnych, młodzieży ze szkoły podstawowej w Kostomłotach za czynny udział w uroczystości - dodają przedstawiciele gminy Kostomłoty.

mpr

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA