POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Burze w powiecie średzkim. Najwięcej strat w gminie Udanin

Wojewoda w gminie Udanin fot.: emka

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

15 czerwca przez powiat średzki przeszła gwałtowna burza gradowa. Obfite opady deszczu spowodowały podtopienia w wielu miejscowościach, głównie na terenie gminy Udanin.

Intensywne opady deszczu rozpoczęły się po godzinie 17. Chwilę później strażacy otrzymali pierwsze wezwania do podtopionych domostw. 

- Szacowany opad to około 160 mm na metr kwadratowy, to trzy razy tyle, co w ciągu całego roku. Wygląda na to, że najgorsza sytuacja miała miejsce w Lusinie. Woda przy jednej z ulic dochodziła do wysokości pół metra. Dostała się do kilku budynków mieszkalnych, budynków gospodarczych, zalała piwnice. Jeszcze przed godziną 18. zostały podjęte pierwsze działania. Najpierw przez lokalne jednostki straży pożarnych, później dysponowaliśmy kolejne - informuje Marek Wawrejko, komendant PSP w Środzie Śląskiej.  

Strażacy byli wzywani nie tylko do Lusiny, ale w trakcie burz ucierpieli także mieszkańcy Konar, Piekar, Różanej i Dźwigórza. - Było podtopionych kilka budynków w Udaninie, ale tam skala była znacznie mniejsza. Do tego dochodzą zdarzenia w pozostałych gminach. Wypompowywaliśmy wodę w Dębicach, w Kulinie był zerwany dach, w Gałowie było powalone drzewo - komentuje Marek Wawrejko.

- Zbieramy zgłoszenia od mieszkańców. Byliśmy na wizji w Młynie Zawadka, gdzie doszło do podtopień. Na miejscu działania prowadzili strażacy z Wilczkowa. Teraz sytuacja jest stabilna. Właściciel działa jeszcze we własnym zakresie - informuje Paweł Harom, pracownik gminy Malczyce.

- Wstępnie mówimy o około 50 zdarzeniach. Łącznie, w sobotę,  zadysponowaliśmy 32 zastępy, w tym 3 spoza powiatu średzkiego - z Kątów Wrocławskich, Świdnicy i Wrocławia - i 9 państwowej straży pożarnej - dodaje komendant straży.

W trakcie działań wóz strażacki z Lusiny ugrzązł na podmytym poboczu, wobec czego do pomocy wzywano także ratowników technicznych. - Na szczęście auto nadal było sprawne - mówi Marek Wawrejko. - Ze Świdnicy dojechał do nas pluton pompowy. Zespół pracował najpierw w Lusinie, potem w Piekarach aż do godziny 1-2 w nocy. W tym samym czasie przycinaliśmy drzewo przy drodze wojewódzkiej 345, gdzie podmyta została jezdnia. Trasa była przez całą noc zablokowana. Pozostałe jednostki prowadziły działania do około 3 w nocy. Wznowiliśmy je w niedzielę rano - dodaje.

- Gdy otrzymaliśmy pierwsze informacje o podtopieniach powołaliśmy w trybie pilnym sztab kryzysowy - informuje Wojciech Płaziuk, wójt gminy Udanin. - Zanotowano duże straty w uprawach, a także w obrębie domów mieszkalnych oraz dróg. Na tę chwilę sytuacja jest opanowana. Dużo pracy przed nami. Mamy środki z rezerwy budżetowej - 59 tysięcy złotych - wykorzystamy je, aby pomóc mieszkańcom - dodaje wójt.

W niedzielę rano w Udaninie pojawił się także Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski. Zapewnił on samorządowców o pełnym wsparciu i gotowości do pomocy poszkodowanym mieszkańcom dotkniętym przez ulewy i burze. Zaapelował także o jak najszybsze składanie odpowiednich wniosków w tym zakresie.

emka

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Burze w powiecie średzkim. Najwięcej strat w gminie Udanin

  2019-06-17 11:20:24

  gość: ~doświadczonynie

  nie wiem czy to ma jakiś związek ale jest to gmina gdzie PiS ma największe poparcie w powiecie 64,78 % w ostatnich wyborach do PE czyżby znak boży ?

 • 2019-06-17 12:12:36

  gość: ~Wójt Gminy Udanin

  @~doświadczonynie
  Proszę o powstrzymanie się od tego typu komentarzy... Naszą Gminę nawidził ulewny deszcz i grad. Wielu mieszkańców jest poszkodowanych i oczekuje pomocy. Taką pomoc już od Soboty udzielamy. W przypadku tego typu zdarzeń nie ma barw politycznych. Trzeba tylko znać procedury i je wdrażać w życie. Pozdrawiam.

 • 2019-06-18 11:30:06

  gość: ~doświadczony

  @~Wójt Gminy Udanin Pan kompletnie nie zrozumiał sensu mojej wypowiedzi.Chciałem zmobilizować władze wojewódzkie do udzielenia pomocy sprzętowej i ludzkiej do likwidacji skutków nawałnicy a nie tylko wizytowania i wyrażania słów otuchy.Z relacji wiem że strażcy nie tylko Udanina ale również ościennych gmin działają z poświęceniem ale to tylko OSP i nie posiadają odpowiedniego sprzętu do walki z powodzią.Konieczne jest natychmiastowe działanie bo po kilku dniach to już tylko likwidacja skutków a nie ratunek.Zresztą nie tylko pan ale czytając komentarze większość zainteresowanych nie wie o co chodzi.Chciałem wam pomóc ale słusznie mówiła moja babcia lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć

 • 2019-06-17 15:38:35

  gość: ~Żal mi ciebie

  @~doświadczonynie
  Wielu mieszkańców poniosło szkody oraz rolników którzy stracili swoje plony a ty piszesz o polityce... Niech na ciebie zejda wszystkie plagi egipskie to wówczas z podkulonym ogonkiem będziesz prosił o pomoc... Nieraz trzeba się, zastanowić co jaki komentarz się dodaje.. Ale tak tylko może jedna osoba....

 • 2019-06-17 16:37:41

  gość: ~to ja

  @~doświadczonynie spierdalaj

 • 2019-06-17 21:41:17

  gość: ~Mieszkaniec

  @~to ja
  idz do jarka po kase

 • 2019-06-17 18:32:33

  gość: ~BARABASZ

  Chłopaki z OSP wielki ukłon i podziękowania

 • 2019-06-17 19:11:03

  gość: ~Tak

  @~BARABASZ
  Ale chyba więcej osób powinno być uwzględnionych w podziekowaniach. Pa barabara

 • 2019-06-17 19:21:58

  gość: ~BARABASZ

  @~Tak
  masz na myśli tych spacerowiczów co jeszcze g-wno zrobili ale do zdjęć pozują. mogli dać zdjęcia jednostek OSP a nie karierowiczów

 • 2019-06-17 20:55:08

  gość: ~OSP

  @~BARABASZ
  Marek a gdzie był Jarosław??? Spacerowal...

 • 2019-06-18 14:46:21

  gość: ~BARABASZ

  @~OSP
  Mowa o jarosławie k

 • 2019-06-18 13:01:42

  gość: ~Adam

  @~BARABASZ
  riozumiem , że masz starostę i etatowego Pierzchalskiego na myśli?

 • 2019-06-18 14:44:18

  gość: ~BARABASZ B

  @~Adam
  No to nic nie rozumiesz!

 • 2019-06-18 23:14:04

  gość: ~Adam

  ostatnio dodany post

  @~BARABASZ B
  Rozumiem,rozumiem
  Marek ostatnio przyjmował posłanki PIS obiadem w remizie. A drugi komentator milionik zmarnował i jakoś leci.

REKLAMA


REKLAMA