POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Uroczystości jubileuszu 45-lecia kapłaństwa ks. mitrata Michała Szlagi

Uroczystości jubileuszu 45-lecia kapłaństwa ks. mitrata Michała Szlagi fot.: Powiat średzki

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Uroczystości jubileuszu 45-lecia kapłaństwa ks. mitrata Michała Szlagi odbyły się 20 czerwca 2019 r. w parafii prawosławnej w Malczycach.

To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło wielu wiernych, przyjaciół, władze samorządowe oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Świętą Liturgię sprawował Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Diecezji Wrocławsko – Szczecińskiej i Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego.

Ks. mitrat Michał Szlaga od 1985 roku jest proboszczem parafii prawosławnej w Malczycach. Urodził się w Przemkowie. Jak sam przyznaje urodził się i wychował w miejscowości, w której nie było cerkwi. Jest Łemkiem, został ochrzczony u katolików, a jako młody chłopiec służył do mszy św. jako ministrant. Święcenia diakońskie otrzymał 2 sierpnia 1974 r. w świątyni parafialnej w Podbielu, a kapłańskie już kilka dni później – 15 sierpnia w Katedrze Metropolitalnej w Warszawie. Podczas swojej posługi był proboszczem w Szczecinku i Bobolicach w latach 1974-1977 oraz Koszalinie w latach 1977-1981. Zanim przyjechał do Malczyc przez 4 lata związany był z diecezją łódzko-poznańską, był również wikariuszem parafii katedralnej w roku 1984 w Łodzi. Następnie do 12 września 1985 r. p.o. proboszcza we Włocławku i Aleksandrowie Kujawskim, a już 13 września przeszedł do pracy duszpasterskiej w diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Od 1985 r. nieustannie związany z Malczycami, choć równolegle służył również w Samborzu do 2006 r. oraz Studzionkach w latach 1989-2001, ciekawostką również jest to, że od 1989 jest kapelanem w Zakładzie Karnym w Wołowie.

Za swoją dotychczasową posługę został nagrodzony: orderem św. Marii Magdaleny za remont cerkwi w Koszalinie w 1977 oraz w 1999 r. z okazji 25-lecia kapłaństwa, palicą (prawosławna szata liturgiczna) w 1999 r., krzyżem z ozdobami w 2000 r. oraz mitrą w 2009 r.

Ks. mitrat Michał Szlaga jest przedstawicielem parafii prawosławnej w Malczycach.  W miejscowości, gdzie od kilkudziesięciu lat w naturalnej zgodzie żyją obok siebie wierni kościoła prawosławnego i katolickiego. Zdarza się, że wierni różnych wyznań chętnie uczestniczą w nabożeństwach w cerkwi: ślubach, chrzcinach, pierwszej spowiedzi, pogrzebach bliskich czy znajomych. To wszystko zasługa ks. mitrata Michała, tutaj wszyscy go znają i szanują. Swoją osobą jednoczy dwa kościoły, bo przecież mieszkańców łączy wiara w jednego Boga, to jak bardzo, często sam podkreśla.

Jest osobą, która nigdy nie odmawia pomocy, chętnie współpracuje z samorządem, szkołą, mniejszymi jednostkami, a przede wszystkim z mieszkańcami. Cechuje go życzliwość i otwartość, zawsze chętnie podejmuje gości, podróżnych i zainteresowanych odwiedzeniem i poznaniem historii cerkwi. Znany jest również z doskonałego poczucia humoru, w towarzystwie zawsze jest tą dobrą duszą. Ma w sobie "to coś", ludzie lubią go słuchać i z nim przebywać.

Pomimo tylu obowiązków, tak wymagającej posługi, znalazł czas na założenie rodziny, od 45 lat tworzy szczęśliwe małżeństwo z żoną Heleną, mają dwoje dzieci córkę i syna oraz czworo wnucząt. Jak sam przyznaje kochają się, szanują, a gdy pojawiają się problemy, to potrafią je wspólnie rozwiązać.

Warto nadmienić, że podczas uroczystości świętowano również 65-lecie przebudowy cerkwi dla potrzeb prawosławnych oraz 45-lecie małżeństwa ks. mitrata Michała Szlagi. Z tej okazji wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski wręczył pamiątkowy obraz przedstawiający cerkiew. Wśród gości nie zabrakło włodarzy powiatu, którzy podziękowali szanownemu Jubilatowi za oddanie sprawom duchowym, dokonania oraz życiową postawę. W marcu 2018 roku ks. Szlaga, w dowód zasług, został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Powiatu Średzkiego”.

mpr

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Uroczystości jubileuszu 45-lecia kapłaństwa ks. mitrata Michała Szlagi

  2019-06-21 18:38:10

  gość: ~IwanGelik

  za postawienie tego bazarowego monidła przed zabytkowym budynkiem powinni go ścigać z urzędu.....

 • 2019-06-21 19:35:25

  gość: ~Cave

  @~IwanGelik Takie specyficzne obiekty charakterystyczne są dla prawosławia. Państwo przekazując świątynię dawno temu, musi przymykać oko na takie rzeczy.

 • 2019-06-23 12:23:01

  gość: ~Ksiądz

  ostatnio dodany post

  Ściskac się z wójtem z zarzutami!? Wstyd dla prawdziwych wierzących. A księża jak widać, bez honoru. Politycy a jie księża

REKLAMA


REKLAMA