POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

W dawnej szkole powstanie dom seniora. Radni podjęli decyzję w tej sprawie

Dom seniora powstanie w Osieku fot.: istock.com

W Osieku (gm. Kostomłoty) powstanie dzienny dom seniora. Miejsce znajdzie w nim 20 osób.

Na dzisiejszej sesji rady gminy Kostomłoty radni podjęli uchwałę o wprowadzeniu do budżetu gminy zadania polegającego na budowie Dziennego Domu Seniora na terenie gminy. O inwestycji pisaliśmy w maju

Początkowo dom opieki miał znajdować się w zakładzie komunalnym, jednak sanepid nie wyraził na to zgody. - Pomieszczenia były podzielone wspólnym korytarzem z mieszkańcami mieszkającymi na piętrze. Zwizytowałam wszystkie nieruchomości gminy i doszłam do wniosku, że mamy bardzo ładny budynek po szkole podstawowej w Osieku. I tam przeniesiemy Seniora Plus - komentuje Janina Gawlik, wójt gminy Kostomłoty.

Samorząd otrzymał już na to zadanie dotację z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w wysokości 300 tysięcy złotych. Całość zadania opiewać będzie na kwotę przeszło 750 tysięcy. Inwestycja ma zostać ukończona jeszcze w tym roku.

W ramach zadania zostanie utworzony i wyposażony Dzienny Dom „Senior+” w Osieku, który będzie funkcjonować jako ośrodek wsparcia osób starszych - osób nieaktywnych zawodowo 60+. W wyniku realizacji zadania powstanie infrastruktura pozwalająca na aktywne spędzanie czasu wolnego przez osoby starsze. W domu "Senior +" realizowane będą różne formy aktywności: ruchowe, usprawniające umysł oraz zajęcia o charakterze kulturalno-oświatowym, które pozwolą na zaktywizowanie seniorów. Budynek przygotowany będzie do przyjęcia 20 seniorów w wieku 60+, w tym osób niepełnosprawnych. Uczestnicy projektu zostaną zrekrutowani przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kostomłotach. Przy wyborze uczestników brana będzie pod uwagę sytuacja życiowa i dochodowość kandydatów. Obecnie na terenie gminy Kostomłoty nie funkcjonuje żaden obiekt zapewniający opiekę dla osób starszych - informują urzędnicy.

W budynku wyodrębnione zostaną kuchnia, pokój aktywności ruchowej, pomieszczenie klubowe, pomieszczenie ogólnodostępne, szatnia, łazienka, pokój zabiegowo – pielęgniarski, pokój do odpoczynku, pokój do terapii indywidualnej. Seniorzy będa mogli liczyć na co najmnniej jeden ciepły posiłek dziennie. - Placówka działająca w formie Dziennego Domu "Senior+" powinna zapewniać co najmniej 8-godzinną ofertę usług w dniach od poniedziałku do piątku - dodają urzędnicy.

Minimalny standard zatrudnienia w Dziennym Domu „Senior+” to co najmniej 1 pracownik na 15 seniorów oraz fizjoterapeuta lub terapeuta zajęciowy, bądź instruktor terapii, pielęgniarka albo ratownik medyczny w wymiarze czasu odpowiednim do potrzeb placówki. Dodatkowo, w zależności od potrzeb, w placówce może być zatrudniony inny specjalista. W przypadku placówek o liczbie miejsc większej niż 15, a mniejszej niż 30, jednostka samorządu we współpracy z urzędem pracy może zaangażować stażystę. 

W związku w planowanym funkcjonowaniem placówki od stycznia 2020 roku gmina Kostomłoty będzie występować do instytucji zewnętrznych  z wnioskiem o dofinansowanie kosztów bieżącej działalności - kończą pracownicy gminy.

em

12

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W dawnej szkole powstanie dom seniora. Radni podjęli decyzję w tej sprawie

  2019-06-25 17:50:18

  gość: ~Ula

  To radni się jeszcze zastanawiali nad utworzeniem domu seniora? Czyli co ? Nie chcieli domu seniora? Którzy? Dlaczego? Chcieli oddać dotacje od Wojewody? Którzy radni byli przeciwko?

 • 2019-06-26 05:28:34

  gość: ~Wdzięczna

  W gminie kostomloty dużo sie dzieje ostatnio. Cieszymy sie ze będzie żłobek i dom seniora. Szkoda ze rada słaba i zawistna. No ale tak ludzie głosowali...wielka szkoda ze nie zależy im na dobru tej gminy. Wstyd.

 • 2019-06-26 10:06:16

  gość: ~mieszkaniec

  Panie Załobniak Przewodniczący Rady !!!!! Pana zachowanie to ŻENADA 111 Dobrze że ludzie z gminy to zauważają . Niech się Pan opamięta i przestanie radnym wpajać nienawiść !!!!.
  Pani Wójt i pracownikom Gminy GRATULUJĘ

 • 2019-06-26 10:45:30

  gość: ~xxxx

  Pani Aneto -warto być przyzwoitym - tak trzymać a mieszkańcy to napewno docenią

 • 2019-06-26 16:58:36

  gość: ~radny

  Bo przewodniczącemu i opozycji nie zalezy na gminie tylko aby zrobic na przekór wybranej przez mieszkańców Wójt.

 • 2019-06-27 08:59:06

  gość: ~mieszkaniec

  Może ktoś z radnych napisze kto był przeciw domu seniora i ponoć buntują co poniektórzy radni dożynki gminne w Zabłociu . To ważna informacja dla mieszkańców . Prosimy o dane

 • 2019-06-28 05:39:59

  gość: ~Urolog

  Rychu przestań pisać te pisowskie komentarze nie wzoruj się na paskach tvpis bo niedługo braknie ci pomysła na pseudonim
  Lepiej zażyj prostamol i odpocznij wróć do natury

 • 2019-06-28 07:29:26

  gość: ~Kaśka

  A ty naucz się pisowni jak już komentujesz.

 • 2019-06-28 10:09:22

  gość: ~ks

  dobrze, że nie został on Wójtem. Opatrzność jednak czuwa.

 • 2019-06-28 19:15:54

  gość: ~Wyborca

  @~ks
  Opatrzość czuwa ale tylko ta z plebani w Piotrowicach

 • 2019-06-29 11:37:26

  gość: ~mmkk

  D@~Wyborca
  Dobrze ze chociaz ta z plebani w Piotrowicach;)

 • 2019-06-30 09:29:08

  gość: ~Rabarbar

  ostatnio dodany post

  dobrze że powstanie dom seniora, złobek. Jeszcze budowa chodników, ścieżek rowerowych i dróg potrzebna. Koszty utrzymania pewnie będą duże ale wierzę ze Wójt podoła temu zadaniu i da radę.Trzymam kciuki za powodzenie i kibicuje Pani Wójt i załodze. Jest mocna;)

REKLAMA