POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Zmiana prezesa podyktowana fatalną kondycją finansową spółki

Od lewej: Jarosław Arciszewski, Marcin Popiuk, Piotr Frankowski fot.: Gmina Malczyce

Jarosław Arciszewski został powołany na stanowisko prezesa zarządu Malczyckich Usług Komunalnych. 

Pod koniec maja rada nadzorcza malczyckiej spółki komunalnej odwołała Krystiana Żygadło z pełnionej funkcji prezesa. Informacja o tym pojawiła się na internetowej stronie urzędu gminy w Malczycach. W lakonicznym komunikacie podziękowano mu za "lata owocnej pracy i za osobiste zaangażowanie w działalność i rozwój spółki". Nieco więcej informacji na temat zwolnienia zdradza wójt gminy Piotr Frankowski.

- Zaraz po zwolnieniu pana Żygadło zwołana została komisja finansów, aby radni poznali aktualną sytuację finansową spółki, która jest - delikatnie mówiąc - tragiczna. W spotkaniu wzięli udział i księgowa, i kierownik spółki. Przedstawiony obraz - pod względem zleceń, należności - nie napawał optymizmem. Spółka była po prostu źle zarządzana. Były źle podejmowane decyzje. Nieterminowość wykonywania zadań zleconych przez mieszkańców, ale i gminę, to jeden z wielu przykładów. Do tego niedoszacowanie cen wody i ścieków, które powoduje główne obciążenie spółki. Mówimy o miesięcznej stracie w wysokości około 30 tysięcy złotych. Idźmy dalej. Spółka do tej pory nic nie robiła, aby się rozwijać. To spółka prawa handolwego, są różne opcje, aby oprócz generowania kosztów, zagwarantować przychody umożliwiające bilansowanie. Firma nie może czekać tylko i wyłącznie na pieniądze z urzędu. To samo z inwestycjami. Gmina nie może wszystkiego za nią robić - komentuje Piotr Frankowski, wójt gminy Malczyce.

Pojawiły się pytania mieszkańców dlaczego - skoro jest tak źle - były juz prezes nie został odwołany dyscyplinarnie. - Kodeks pracy nie przewiduje tego typu zwolnienia za to, że ktoś źle pracuje. Jeśli nie narusza przepisów prawa, nie było nadużyć, nie ma ku temu podstaw - odpowiada wójt. 

Tuż po odwołaniu poprzedniego prezesa ogłoszono konkurs, aby zapełnić powstałą lukę. Zgłosiło się trzech kandydatów. Komsja konkursowa zdecydowała o powierzeniu obowiązków szefa spółki Jarosławowi Arciszewskiemu. 

emka

10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Zmiana prezesa podyktowana fatalną kondycją finansową spółki

  2019-06-25 17:59:30

  gość: ~Wojewoda

  Ale MUK świadczy usługi dla mieszkańców gminy Malczyce. Aby nie wychodzić na minus będzie musiał podnieść opłaty za wodę, ścieki, może opłaty na cmentarzu. To w sumie nie ma różnicy czy zapłacicie 4,6zł/m3 wody (podobnie jak w Środzie) czy więcej za ścieki (macie tanio), czy jednak MUK dostanie dofinansowanie z gminy. Lepiej wygląda jak MUK będzie wychodził co najmniej na zero ale z perspektywy mieszkańca podniesienie cen wyjdzie na minus. Bo wójt sięgnie wam do kieszeni.

 • 2019-06-26 18:51:09

  gość: ~Cioteczka

  A za co pobierał wynagrodzenie p.Skarbnik Gminy, który przez lata zasiadał w radzie nadzorczej MUK?

 • 2019-06-27 08:43:24

  gość: ~Mce

  @~Cioteczka
  I nie można pominąc świetnej obsługi prawnej urzędu, która również zasiada w radzie nadzorczej. Mam nadzieje że zostaną wyciągniete konsekwencje wobec zarządu i rady nadzorczej. Jak z kierowniczką zoz - do prokuratury panie wójcie z nimi.

 • 2019-06-27 12:31:28

  gość: ~Jadzia i Madzia

  Zabieżcie w końcu od nas te butelki i puszki po piwie!

 • 2019-06-28 12:17:23

  gość: ~Kasia

  a co z Wójtem? gmina też jest w opłakanym stanie finansowym przeciez

 • 2019-07-02 13:39:52

  gość: ~mama

  Cóż za niespodzianka, że pan A. został prezesem!!! Kto by się spodziewał!!!

 • 2019-07-02 18:25:59

  gość: ~IwanGelik

  chyba ktoś tu coś nie rozumie....
  Panie Wójcie, MUK nie jest spółką prawa handlowego nastawioną na zysk. jej głównym celem jest podobnie jak i gminy zaspokajanie potrzeb mieszkańców. nie jestem fanem poprzedniego prezesa za to co zrobił "po godzinach", ale Pan raczej nie rozumie jakie są naturalne cele spółek komunalnych. problemem jest to że są w małych miastach, a ich zarządy myślą że mają przynosić zysk. raczej powinny wychodzić na przysłowiowe zero. wtedy mieszkańcy nie płacą kosmosu za wodę i ścieki, a UG nie musi dokładać. i nie idźcie w stronę prochowic bo tam sklepikarz się dopadł do władzy i tylko samochody kupuje. spółka ma około 30 pracowników, i od groma aut w leasingu. i ciągle jest tłumaczenie że spółka musi zarabiać.i bach cena wody i ścieków w górę, ku aprobacie bezradnych. według wszelkich prawideł makroekonomii spółka musi przetrwać. zyski mogą się pojawić po czasie. podkreślam przetrwać....

 • 2019-07-02 20:39:42

  gość: ~Kamil

  @~IwanGelik
  Hahha ty chyba nie wiesz o czym piszesz! Przecież większość radnych nie interesuje nasze dobro tylko interesuje żeby wszystko podmioty podlegające gminie przyniosły zysk . Posłuchaj sobie ich przemówienie na sesjach

 • 2019-07-03 00:33:43

  gość: ~Cave

  @~IwanGelik MUK jest niestety właśnie spółka prawa handlowego

 • 2019-07-03 20:58:51

  gość: ~IwanGelik

  ostatnio dodany post

  @~Cave, czytaj ze zrozumieniem.......

REKLAMA