POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Sesja w Malczycach: wójt z wotum zaufania i absolutorium

Piotr Frankowski fot.: emka

Piotr Frankowski, podczas czerwcowej sesji rady gminy, uzyskał wotum zaufania. Udzielono mu także absolutorium.

W wyniku głosowania wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski otrzymał zarówno wotum zaufania za stan gminy w roku poprzednim oraz absolutorium. Zanim doszło do głosowania wójt w kilku słowach podsumował rok 2018 oraz podziękował pracownikom Urzędu Gminy bez których, jak stwierdził, nie byłoby możliwe zrealizowanie tak wielu przedsięwzięć roku 2018. A rok ten był wyjątkowy pod wieloma względami.

Podsumowując rok 2018 w kilku słowach można określić go jako rok HISTORYCZNYCH inwestycji, o dużym znaczeniu dla mieszkańców gminy Malczyce. W 2018 roku zakończona została rekordowa inwestycja –przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków wraz z remontem czterech stacji uzdatniania wody w Malczycach, Mazurowicach, Wilczkowie i Dębicach. To inwestycja w gospodarkę wodno-ściekową warta ponad 11 mln zł przy imponującej wartości dofinansowania, jakie zostało na ten cel pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 w wysokości 7 mln 650 tys zł. Doliczając odzyskany VAT kwota środków, które wrócą do budżetu gminy Malczyce wyniesie prawie 10 mln zł. Przedsięwzięcie przeszło już kontrolę Urzędu Marszałkowskiego, która nie wykazała żadnych zastrzeżeń.

Na realizację pięciu inwestycji gmina pozyskała samodzielnie bądź w projektach partnerskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 oraz NFOŚiGW i WFOSiGW rekordową kwotę 13 mln zł. Są to inwestycje polegające na:

 • wspomnianej wcześniej przebudowie i rozbudowie oczyszczalni ścieków wraz
  z remontem stacji uzdatniania wody,
 • termomodernizacji szkoły podstawowej i przedszkola,
 • przebudowie Gminnego Ośrodka Kultury w Malczycach, dzięki czemu od 2018 roku Malczyce mogą poszczycić się odnowioną salą widowiskową na 177 miejsc siedzących oraz zmodernizowanymi pomieszczeniami Gminnego Ośrodka Kultury w Malczycach,
 • montażu instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych,
 • rekultywacji wysypiska śmieci w Rusku – zadanie już zakończone i odebrane.

Dodatkowo wsparcie otrzymały również dwa projekty oświatowe na kwotę prawie 1 mln zł, co łącznie daje sumę pozyskanych środków – 14 mln zł.

Z punktu widzenia finansów gminy rok 2018 był również rokiem niezwykle ważnym, o rekordowym historycznie budżecie. Skumulowała się bowiem realizacja kluczowych inwestycji. Wszystkie inwestycje pochłonęły rekordową w historii gminy kwotę 18 mln zł. Było to olbrzymie wyzwanie dla budżetu, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę to, że dotychczas największe roczne nakłady inwestycyjne nie przekroczyły nawet 6 mln zł. W ubiegłym roku wydaliśmy więc na inwestycje trzy razy tyle co w najlepszym pod tym względem 2012 roku. Źródłem finansowania inwestycji były przede wszystkim fundusze unijne oraz środki własne gminy, które gromadzone były już we wcześniejszych latach.

Bardzo dziękuję Radzie Gminy w imieniu własnym oraz pracowników urzędu gminy za udzielenie wotum zaufania i absolutorium, które jest zwieńczeniem roku o bardzo nasilonej aktywności całej gminy. Smutne jest tylko to, że nie wszyscy radni dostrzegają jak wiele wokół nas zmienia się na dobre i jak wiele wysiłku i poświęcenia wkładają pracownicy urzędu w realizację zamierzonych planów gminy Malczyce – mówi Piotr Frankowski.

Gmina Malczyce

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Sesja w Malczycach: wójt z wotum zaufania i absolutorium

  2019-06-28 20:09:33

  gość: ~gość

  Gratulacje. Mamy w końcu prawdziwego gospodarza

 • 2019-06-30 01:29:27

  gość: ~Mce

  @~gość
  Nooo... I to z prawdziwymi zarzutami, ze sprawą w sadzie. Faktycznie. Tylko gratulować. Hahaha

 • 2019-06-30 22:09:38

  gość: ~Jarek

  A kiedy rusza proces w sądzie wojt jest osona publiczna wiec moze ktoś poinformuje na jakim etapie jest postepowanie - a moze juz umorzyli po cichu pod stolem.

 • 2019-07-01 09:18:19

  gość: ~O to tu to tam

  Czytam na strnie gminy na FB, że kolejna wielka inwestycja się szykuje i wzorem Środy będziemy kupować niskoemisujne autobusy by zrobić komunikację gminną. Brawo! Szeryf zapomniał tylko,że Malczyce nie mają czego tej kasy wziąć. Średzka strefa generuje przychód tak jak strefa w Miękini. W Malczycach jest tylko strefa biedy i wybijających studzienek kanalizacyjnych. Panie Wójcie mniej pielęgnacji włosów a więcej nauki o ekonomii. Pieniądze można wydać na trzy dobre sposoby. Pierwszy inwestycje generujące jeszcze więkdzy przychód. Drugi zainwestować na procent i odcinać kupony. Trzeci realizowany przez Pana , przeżeranie. Tak przeżeranie na niepostrzebne inwestycje typu domki dla kotów i termomodenizacje. Pudrowanie trupa byle do wyborów.. Nie ma Pan wieloletniego planu inwestycjnego opartego o Odrę i linię kolejową. Siedzi Pan na skarbie tyle tylko, że zamiast kopać łopatą by go wydobyć, to Pan stara się za wszelką cenę tę łopatę sprzedać. Przedrenował Pan budżet tak, że kiedy kasa na inwestycje będzie potrzebna to następne kadencje będą pięknie spłacać odsetki od kredytów. NIestety arkana ekonomii jeszcze są Panu obce. Szkoda.

 • 2019-07-01 10:27:04

  gość: ~ekonom

  A może coś więcej o deficycie gminy jaki "wypracował" na przestrzeni ostatnich 5 lat. To zobaczymy jaki z niego gospodarz

 • 2019-07-02 20:37:17

  gość: ~Justyna

  Super !! Gratuluje oby tak dalej ;) Panie wójcie prosze nie czytać tych komentarzy. To pisze pewnie jedna z radnych, która ma nawet na swój temat własna stronę .....

 • 2019-07-03 15:44:53

  gość: ~Janek

  ostatnio dodany post

  @~Justyna
  Justyna, co bierzesz??? Daj adres, albo choć nazwę, też wezmę. Wtedy może te bzdury zrozumiem.

REKLAMA


REKLAMA