POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Nie chcą piaskowni, a przede wszystkim śmieci. Protestowali przed urzędem

Protest przeciwko powstaniu piaskowni w Chełmie fot.: emka

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Mieszkańcy Chełmu i okolicznych miejscowości wyrazili swój sprzeciw wobec planów prywatnego inwestora uruchomienia w ich sąsiedztwie żwirowni.

Prywatny inwestor chce w granicach administracyjnych Chełmu zbudować piaskownię. Opracowane w 2008 roku studium miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego umożliwiło mu podjęcie pierwszych kroków w celu realizacji inwestycji. Z własnych funduszy, aby przyspieszyć cały proces, sfinansował przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Przed jego przyjęciem przeprowadzono konsultacje społeczne. - Zastrzeżenia zlożyła tylko jedna osoba. Nikt więcej. Nie jest ona jednak mieszkańcem Chełmu, a właścicielem jednej z nieruchomości położonej na terenie wsi. Po czasie, przeciwko inwestycji, zaczęli występować także inni mieszkańcy. Doszło do trzech, czy czterech spotkań, w trakcie których sołtys miejscowości powtarzał, że nie chcą piaskowni, bo wraz z nią pojawią się śmieci – komentuje wójt Piotr Frankowski. 

W efekcie rozmów z mieszkańcami większość radnych opowiedziała się za odrzuceniem uchwały z planem. Dwa tygodnie później zwołano dodatkową, specjalną sesję rady, w trakcie której doszło do ponownego jej procedowania. Tym razem jednak przed urzędem gminy zorganizowano pikietę. Mieszkańcy trzymali w rękach transparenty z napisami: "Stop piaskowni i degradacji wsi Chełm. Mieszkańcy miejscowości Chełm nie chcą piaskowni i wysypiska. Nie chcemy dziury 16 ha"  

- Planowana inwestycja miałaby być oddalona o 120 metrów od najbliższego domostwa. W przypadku innych zabudowań mówimy średnio o 250-300 metrach - informuje sołtys miejscowości Wojciech Owsiany.  - Po wydobyciu zostaniemy z wielką dziurą. Mamy ogromne obawy, że powstanie tam wysypisko śmieci. W sąsiedztwie tych działek, w gminie Wądroże Wielkie w miejscowości Sobolew, też była piaskownia. Dziś jest tam dzikie wysypisko i nikt z tym nie może nic zrobić. Boimy się, że u nas będzie dokładnie ta sama sytuacja. Nasz wójt mówi, że dla gminy będzie to zastrzyk finansowy w postaci 2 mln złotych, że będzie czysto i zgodnie z przepisami, ale po sąsiedzku też miało tak być, a teraz tamta wójt rozkłada ręce twierdząc, bo nic nie może zrobić. Uważam, że spokój nasz i naszych dzieci jest więcej wart, niż te miliony - dodaje sołtys. 

Według relacji mieszkańców inwestor zapewnił ich, że po wydobyciu złoża teren zostanie zalany, dzięki czemu miałoby powstać tam miejsce wypoczynku. Nikt jednak w te zapowiedzi nie uwierzył.

W studniach wody brakuje. Rzeka Cicha Woda prawie wyschła, to jak to będzie możliwe? Ziemia jest spękana. Wyschło każde źródełko, które znaliśmy. Skąd on tam weźmie wodę? - pyta Małgorzata Owsiana, mieszkanka Zawadki. - To zwykłe mydlenie oczu. Ta inwestycja będzie szkodliwa dla środowiska. Wpłynie też na obniżenie wartości pobliskich działek rolnych, nie mówiąc o degradacji dróg, bo przecież jakoś będą to złoże wywozić - dodaje rolnik z tej samej miejscowości.

Mieszkańcy wzięli udział również w sesji, w trakcie której przedstawili zebranym swoje obawy i oczekiwania. - Nie przyszliśmy prosić o gwiazdkę z nieba, ale o normalne życie dla naszych rodzin, dla naszych dzieci - mówiła jedna z mieszkanek. - Nasze ziemie nic nie będą warte - dodała inna.

Głos zabrał także inwestor. - Zabezpieczyliśmy państwa w ten sposób, że nie możemy, nie mamy prawa i nie będziemy mieli prawa wwożenia tam czegokolwiek (...). Jako inwestor, od samego początku zrobiłem wszystko co w mojej mocy, teraz jeszcze zrobiłem oświadczenie notarialne, że nie zostaną tam żadne śmieci przywiezione - mówił do zebranych. Jego zapewnienia nie przekonały jednak mieszkańców.

Gdy przyszło do głosowania sześciu radnych było przeciw przyjęciu uchwały z planem, jedna osoba była „za” a sześć się wstrzymało. Tym samym inwestycja została zablokowana.

- Inwestor zrobił plan na swój koszt, cały czas dostawał pozwolenia od nas, zainwestował ileś set tysięcy złotych, a dziś mu mówimy, że się na tę kopalnię nie zgadzamy. Nie będziemy zdziwieni, jeśli odda sprawę do sądu - komentuje wójt. Dodaje także, że nie będzie uchwały ponownie poddawał pod głosowanie.

emka

16

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Nie chcą piaskowni, a przede wszystkim śmieci. Protestowali przed urzędem

  2019-07-12 20:03:42

  gość: ~antek

  Brawo mieszkańcy Chełma! Nie dajcie sobie wcisnąć docelowo składowiska śmieci! Limit składowania i wypuszczania w atmosferę wszelkich odpadów z zewnątrz w gminie Malczyce już dawno został przekroczony...

 • 2019-07-12 20:26:12

  gość: ~f 16

  Żwirowni to nikt nie chce, ale żwir i beton czy tą betonową kostkę -to i owszem. Byle z dala ode mnie kopali te dziury...

 • 2019-07-12 20:51:33

  gość: ~gość

  Raptem 5 domów na krzyż w tym chełmie a ludzie chyba z okolicznych wiosek się zjechali na tą pikietę.W Chomiąży jest 10 razy więcej mieszkańców i piaskownia działa od lat

 • 2019-07-12 21:59:39

  gość: ~drug

  @~gość W Chomiąży są inne warunki - wody gruntowe są wyżej z powodu sąsiedztwa Średzianki i Odry.

 • 2019-07-12 20:53:07

  gość: ~Z Malczyc

  A dopiero co przed wyborami wójt tam obwodnicę obiecał, hahaha. To teraz pokazał jak mu zależy na mieszkańcach gminy. A inwestor? No cóż. Tylko mu współczuć, bo wydał kasę a pewnie też słyszał same obietnice od wójta. Zresztą ten człowiek mały ma taki sposób na mieszkańców. Obiecać wszystko, co tylko mozna. Ściśle według przysłowia NIKT WAM TYLE NIE ZROBI ILE JA WAM OBIECAM, hahaha

 • 2019-07-13 07:24:28

  gość: ~Rr

  Zamiat obwodnicy to macie zwirownie i jeszcze wiecej tirow ktore juz zajezdzaja wioseczke

 • 2019-07-13 08:48:41

  gość: ~malczyczanka

  Brawo Chełm. Trzeba się jeszcze zabrać z taczką przed urzędem dla pewnej osoby.

 • 2019-07-13 09:31:09

  gość: ~dolores

  Jak długo jeszcze ten mały krętacz będzie pobierał gminną gażę?

 • 2019-07-14 17:25:18

  gość: ~Ja

  Brawo mieszkańcy Chełma, wierzę, że się na tyle dobrze orientujecie albo macie pomoc prawną - że ten plan na złoże Chełm jest do wywalenia!!!!!! To nie żart!

  Jedno mnie zastanawia - która z osób, które wstrzymały się od głosowania, chciałaby mieć taką inwestycję blisko swojego domu???? Bo wiadomo, że nikt! Więc po co ta obłuda? Dajcie ludziom żyć, tak jak sami byście też chcieli.

  Chełm jest mała wioseczką i tym bardziej taka inwestycja zabija tą wioskę, a nie o to w tym chodzi. To jest wręcz stare, specyficzne, klimatyczne miejsce. Natężenie ruchu tirów wykończyłoby ludzi, inwestycja odwodniłaby już i tak wysuszone tereny w około, bezpieczeństwo dla dzieci byłoby bardzo naruszone, a co do zainwestowania po wyczerpaniu złoża pozostawia naprawdę wiele do życzenia (zapewnienia i podpisy to nic nie znacząca gadka)

  Zysk? - 2 mln dla gminy? Bujda na resorach. Wiadomo, że są to znikome kwoty od takiej inwestycji. Skąd niby taki dopływ finansowy by był? Ale co ważniejsze zysk-kosztem mieszkańców. O co tu chodzi panie wójcie? Pan by chciał żeby urochomiona została piaskownia w Malczycach i koło Pana domu w dzień i noc jeździły tiry? Wątpię.

  Wójt straszy, że nie będzie ponownie głosowany projekt uchwały. No i dobrze. Wiemy dlaczego Pan tak obstaje za tym projektem, to już nie jest tajemnica. Szkoda tylko, że pieniądze są w stanie tak manipulować...!

  Podsumowując - mieszkańcy Chełmu nie dajcie się! Brawo!

 • 2019-07-17 11:06:17

  gość: ~Ewa

  @~Ja
  Pani Mariolo proszę dać sobie spokój. Powiedziała Pani już swoje na radzie nie musi Pani tego tu komentować. Proszę się zając gminą Legnickie Pole i zobaczyć jak tam władza pracuje.

 • 2019-07-17 12:48:59

  gość: ~Ja

  @~Ewa
  Pani (Ewo) Agnieszko (Moniko), może proszę zająć się szukaniem zabójcy królika??? Zamiast przypisywać coś komuś.

 • 2019-07-14 22:05:13

  gość: ~Lok

  A to radny z Chełmu to czasem z obecnym wójtem nie startował? No to szybko się przekonał kim jest wójt! Oby też reszcie w końcu bielmo z oczu zeszło.

 • 2019-07-15 10:17:22

  gość: ~Wyborca

  Nie zgadzacie się na tzw piaskowanie. Później będą tam wozić śmieci tak jak to robią w Ławęczycach i Karczycach i mienia na nich mocnych.

 • 2019-07-20 13:28:30

  gość: ~Obserwer

  Teraz powinniście być zadowoleni :( A na sesji człowieka od kłamców wyzywaliście ... Telewizję i radio ściagneliście ...:(
  https://www.facebook.com/231980390284782/posts/1405000646316078/

 • 2019-07-20 13:30:15

  gość: ~Obserwer

  WÓJT Malczyc Piotr Frankowski informuje o śmierci inwestora, który chciał uruchomić w Chełmie piaskownię...

 • 2019-07-21 03:15:54

  gość: ~Miedzkaniec

  ostatnio dodany post

  @~Obserwer
  Brawo mieszkańcy Chełma, w Środzie niestety ludziom nic nie przeszkadza. Dzisiaj smród z sortowni w Krynicznie zasnął całe miasto i jest Ok. Panu kierownikowi urzędy ( Burmistrzowi ) to nie przeszkadza.

REKLAMA


REKLAMA