POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Kim jest Agnieszka Kogutek?

Agnieszka Kogutek fot.: emka

W czerwcu walne zebranie członków Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Forum Sołtysów Powiatu Średzkiego wybrało nowy zarząd. Na jego czele stanęła Agnieszka Kogutek.

Kim jest Agnieszka Kogutek? Wiemy, że mieszkanką Środy Śląskiej, prezesem Koła Gospodyń Średzkich, a teraz stowarzyszenia społeczno-kulturalnego Forum Sołtysów, ale to chyba nie wszystko...

- Prywatnie jestem żoną i matką dwójki dzieci. Mieszkanką Środy Śląskiej jestem od ośmiu lat. Z wykształcenia i pasji jestem matematykiem, hobbystycznie animatorem sportu, a zawodowo menadżerem w międzynarodowej firmie. Moją codziennością jest rozliczanie wyników pracy, organizacja zebrań i szkoleń - doświadczenie to na pewno wykorzystam w działaniu na rzecz Forum Sołtysów:) Od stycznia bieżącego roku jestem członkiem Rady Sołeckiej Środy Śląskiej. Udało mi się dotychczas założyć i rozwinąć działalność Koła Gospodyń Średzkich. Panie startują w konkursach kulinarnych, wystawiają swoje potrawy podczas większości imprez plenerowych w naszym powiecie. Dodatkowo od pięciu lat społecznie zarządzam klubem sportowym - organizujemy dzieciom zajęcia popołudniowe, weekendowe turnieje oraz wakacyjne i zimowe wycieczki czy obozy...

Zawsze była pani takim społecznikiem?

- Zawsze lubiłam się angażować w różne lokalne przedsięwzięcia. Już w szkole podstawowej i liceum byłam członkiem samorządu szkolnego, współorganizowałam apele i uroczystości szkolne, akcje charytatywne - jarmarki, teatrzyki, a przez kilka lat również Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Byłam tez współodpowiedzialna za organizację mojej studniówki. W dorosłym życiu, gdy zostałam matką, pomagałam w wycieczkach i zielonych szkołach oraz szkolnym charytatywnym koncercie bożonarodzeniowym.

Od dzieciństwa miałam mocne wsparcie i zachętę najbliższych. Wychowywałam się w domu, gdzie wielozadaniowość była na porządku dziennym. Dodatkowe prace dorywcze, wędkarstwo, piłka nożna, przetwory owocowe i warzywne, żniwa u wakacyjnych sąsiadów - przed oczami mam takie slajdy z dzieciństwa. Nie było nudy i „blokerstwa". Było działanie i aktywność.

Macie Państwo za sobą pierwsze spotkanie nowego zarządu. I jakie wrażenia? Bardzo kobiece to gremium.

- Tak, akurat w taj kadencji w zarządzie stowarzyszenia przeważają kobiety. Na dziesięciu członków osiem to panie… Niemniej wszyscy są jednakowo zaangażowani, z głowami pełnymi pomysłów i zapałem do pracy. Pierwiastek kobiecy jest istotny w budowaniu relacji i myślę, że dzięki niemu współpraca zarządu będzie owocna. 

Udało się ustalić plany na najbliższy czas?

- Zaplanowaliśmy termin wrześniowego wyjazdu szkoleniowego sołtysów i członków rad sołeckich oraz lokalnych włodarzy. Omówiliśmy zapotrzebowanie na trenerów i szkoleniowców z interesujących nas dziedzin i podzieliliśmy się zadaniami odnośnie tego właśnie wyjazdu. Dodatkowo zaplanowaliśmy wstępnie termin i miejsce sierpniowego integracyjnego spotkania członków Forum Sołtysów, a także dalszych inicjatyw: spotkanie opłatkowe, karnawałowy Bal Sołtysów, Powiatowe Rozgrywki Sołtysów i Rad Sołeckich, jeszcze nie wiemy czy będzie to piłka nożna czy siatkówka czy może mix różnych konkurencji. Chodzą nam po głowie również powiatowe inicjatywy związane z kołami gospodyń, coś na kształt festiwalu kół gospodyń. Niedawno był taki w Mazurowicach, może warto ten pomysł rozwinąć...

Z tych planów wynika, że działalność stowarzyszenia poszerzy się...

- Tak, na pewno zwiększymy aktywność stowarzyszenia i poszerzymy obszar jego działalności. Dotychczas nie za wiele w nim się działo, tym bardziej jestem pozytywnie zaskoczona ilością pomysłów i planów już po pierwszym spotkaniu zarządu. Jestem pewna, że najbliższe pięć lat zaowocuje wieloma imprezami i aktywnością sołectw, co z kolei przyniesie wiele korzyści całej naszej społeczności.

Dziękuję za rozmowę i życzę dużo energii do działania.

------------------------------------------------

Funkcję wiceprezesa stowarzyszenia powierzono pani Wiesławie Janusz. Przybliżamy również jej sylwetkę. 

Wiesława Janusz - 49 lat, z zawodu informatyk, pracuje jako menedżer służby zdrowia. Mieszkanką powiatu średzkiego jest od 11 lat. W lutym br. została wybrana sołtysem sołectwa Wilkszyn. Aktywnie uczestniczy w działaniach rozwijających wieś oraz integrujących jej mieszkańców, w czym pomaga jej sprawnie działająca 4-osobowa rada sołecka. W czasie trwającej dopiero cztery miesiące kadencji udało się m.in. wspólnie z mieszkańcami zorganizować wiosenne sprzątanie wsi, uruchomić sołecką stronę internetową, utworzyć Koło Gospodyń Wiejskich, zorganizować wilkszyński festyn rodzinny, zadbać o nowe tablice informacyjne i pozyskać grant na doposażenie Międzypokoleniowego Centrum Integracji na terenie sportowo rekreacyjnym przy Orliku. Obecnie po ośmioletniej przerwie przywrócona zostanie tradycja robienia wieńca dożynkowego. Z jej inicjatywy lub na wniosek społeczności lokalnych, a przy jej aktywnym wsparciu, wiele spraw mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców jest procedowanych.

Rozmawiała: Ewa Sikora

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kim jest Agnieszka Kogutek?

  2019-07-28 10:04:36

  gość: ~Powiat

  A pieniądze na to wszystko skąd? Tylko łapy do samorządu??? Mam nadzieję że z moich podatków nawet 1 grosz na to nie pójdzie. Bale, hulanki. Jak się bawić ww jakieś fora niczemu nie służące, to za swoje,a nie za publiczne.

 • 2019-07-28 11:51:21

  gość: ~księgowy

  1."Zaplanowaliśmy termin wrześniowego wyjazdu szkoleniowego sołtysów i członków rad sołeckich oraz lokalnych włodarzy". 2."Zaplanowaliśmy wstępnie termin i miejsce sierpniowego integracyjnego spotkania członków Forum Sołtysów, a także dalszych inicjatyw: spotkanie opłatkowe, karnawałowy Bal Sołtysów, Powiatowe Rozgrywki Sołtysów i Rad Sołeckich". 3."Jestem pewna, że najbliższe pięć lat zaowocuje wieloma imprezami i aktywnością sołectw".
  No tak, same integracje i bale z włodarzami, sołtysami itp. za publiczne pieniądze, a może tak z własnych składek pobalujcie sobie szanowna pani Kogutek ?. Myślę sobie, że przy tylu zajęciach jakimi pani się obecnie zajmuje to tak naprawdę nie będzie pani w stanie wszystkie je zrobić porządnie. Życzę pani jak najlepiej, ale najpierw proszę zarobić na te planowane hulanki bo o tym to ani słowa pani nie wspomniała.

 • 2019-07-30 07:56:09

  gość: ~rence opadli

  @~księgowy
  Wiesz na czym polega stowarzyszenie i skąd ma pieniądze? nie? doczytaj, bo nie od powiatu ani podatników. Ręce opadają... Ignoranci.

 • 2019-07-28 23:27:00

  gość: ~Niech zgadnę

  Mężem pana kurki?

 • 2019-07-29 11:01:26

  gość: ~Andrzej

  A z komornikiem państwo K. się już uporali?

 • 2019-07-29 12:18:13

  gość: ~Adam

  A gdzie sołtys z KULINA?

 • 2019-07-30 12:07:56

  gość: ~Baba jaga

  Zawisc, typowa przywara Polaków, ale jakby zawistny był uczestnikiem spotkania integracyjnego to wszystko ok., Kalemu ukraść źle, kali ukraść dobrze, bardzo dobrze ..

 • 2019-07-30 15:50:58

  gość: ~Radny

  ostatnio dodany post

  @~Baba jaga
  Prezes kogutka jeszcze nic nie zrobiła a fala krytyki już płynie.zawsze znajdą się takie dziady obszczymury co nawet grosza podatku nie zapłaci nic dla społeczeństwa dobrego nie zaproponuje ale kogoś błotem obrzucać to pierwszy ch... jakiś...

REKLAMA


REKLAMA