POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Kim jest Agnieszka Kogutek?

Agnieszka Kogutek fot.: emka

W czerwcu walne zebranie członków Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Forum Sołtysów Powiatu Średzkiego wybrało nowy zarząd. Na jego czele stanęła Agnieszka Kogutek.

Kim jest Agnieszka Kogutek? Wiemy, że mieszkanką Środy Śląskiej, prezesem Koła Gospodyń Średzkich, a teraz stowarzyszenia społeczno-kulturalnego Forum Sołtysów, ale to chyba nie wszystko...

- Prywatnie jestem żoną i matką dwójki dzieci. Mieszkanką Środy Śląskiej jestem od ośmiu lat. Z wykształcenia i pasji jestem matematykiem, hobbystycznie animatorem sportu, a zawodowo menadżerem w międzynarodowej firmie. Moją codziennością jest rozliczanie wyników pracy, organizacja zebrań i szkoleń - doświadczenie to na pewno wykorzystam w działaniu na rzecz Forum Sołtysów:) Od stycznia bieżącego roku jestem członkiem Rady Sołeckiej Środy Śląskiej. Udało mi się dotychczas założyć i rozwinąć działalność Koła Gospodyń Średzkich. Panie startują w konkursach kulinarnych, wystawiają swoje potrawy podczas większości imprez plenerowych w naszym powiecie. Dodatkowo od pięciu lat społecznie zarządzam klubem sportowym - organizujemy dzieciom zajęcia popołudniowe, weekendowe turnieje oraz wakacyjne i zimowe wycieczki czy obozy...

Zawsze była pani takim społecznikiem?

- Zawsze lubiłam się angażować w różne lokalne przedsięwzięcia. Już w szkole podstawowej i liceum byłam członkiem samorządu szkolnego, współorganizowałam apele i uroczystości szkolne, akcje charytatywne - jarmarki, teatrzyki, a przez kilka lat również Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Byłam tez współodpowiedzialna za organizację mojej studniówki. W dorosłym życiu, gdy zostałam matką, pomagałam w wycieczkach i zielonych szkołach oraz szkolnym charytatywnym koncercie bożonarodzeniowym.

Od dzieciństwa miałam mocne wsparcie i zachętę najbliższych. Wychowywałam się w domu, gdzie wielozadaniowość była na porządku dziennym. Dodatkowe prace dorywcze, wędkarstwo, piłka nożna, przetwory owocowe i warzywne, żniwa u wakacyjnych sąsiadów - przed oczami mam takie slajdy z dzieciństwa. Nie było nudy i „blokerstwa". Było działanie i aktywność.

Macie Państwo za sobą pierwsze spotkanie nowego zarządu. I jakie wrażenia? Bardzo kobiece to gremium.

- Tak, akurat w taj kadencji w zarządzie stowarzyszenia przeważają kobiety. Na dziesięciu członków osiem to panie… Niemniej wszyscy są jednakowo zaangażowani, z głowami pełnymi pomysłów i zapałem do pracy. Pierwiastek kobiecy jest istotny w budowaniu relacji i myślę, że dzięki niemu współpraca zarządu będzie owocna. 

Udało się ustalić plany na najbliższy czas?

- Zaplanowaliśmy termin wrześniowego wyjazdu szkoleniowego sołtysów i członków rad sołeckich oraz lokalnych włodarzy. Omówiliśmy zapotrzebowanie na trenerów i szkoleniowców z interesujących nas dziedzin i podzieliliśmy się zadaniami odnośnie tego właśnie wyjazdu. Dodatkowo zaplanowaliśmy wstępnie termin i miejsce sierpniowego integracyjnego spotkania członków Forum Sołtysów, a także dalszych inicjatyw: spotkanie opłatkowe, karnawałowy Bal Sołtysów, Powiatowe Rozgrywki Sołtysów i Rad Sołeckich, jeszcze nie wiemy czy będzie to piłka nożna czy siatkówka czy może mix różnych konkurencji. Chodzą nam po głowie również powiatowe inicjatywy związane z kołami gospodyń, coś na kształt festiwalu kół gospodyń. Niedawno był taki w Mazurowicach, może warto ten pomysł rozwinąć...

Z tych planów wynika, że działalność stowarzyszenia poszerzy się...

- Tak, na pewno zwiększymy aktywność stowarzyszenia i poszerzymy obszar jego działalności. Dotychczas nie za wiele w nim się działo, tym bardziej jestem pozytywnie zaskoczona ilością pomysłów i planów już po pierwszym spotkaniu zarządu. Jestem pewna, że najbliższe pięć lat zaowocuje wieloma imprezami i aktywnością sołectw, co z kolei przyniesie wiele korzyści całej naszej społeczności.

Dziękuję za rozmowę i życzę dużo energii do działania.

------------------------------------------------

Funkcję wiceprezesa stowarzyszenia powierzono pani Wiesławie Janusz. Przybliżamy również jej sylwetkę. 

Wiesława Janusz - 49 lat, z zawodu informatyk, pracuje jako menedżer służby zdrowia. Mieszkanką powiatu średzkiego jest od 11 lat. W lutym br. została wybrana sołtysem sołectwa Wilkszyn. Aktywnie uczestniczy w działaniach rozwijających wieś oraz integrujących jej mieszkańców, w czym pomaga jej sprawnie działająca 4-osobowa rada sołecka. W czasie trwającej dopiero cztery miesiące kadencji udało się m.in. wspólnie z mieszkańcami zorganizować wiosenne sprzątanie wsi, uruchomić sołecką stronę internetową, utworzyć Koło Gospodyń Wiejskich, zorganizować wilkszyński festyn rodzinny, zadbać o nowe tablice informacyjne i pozyskać grant na doposażenie Międzypokoleniowego Centrum Integracji na terenie sportowo rekreacyjnym przy Orliku. Obecnie po ośmioletniej przerwie przywrócona zostanie tradycja robienia wieńca dożynkowego. Z jej inicjatywy lub na wniosek społeczności lokalnych, a przy jej aktywnym wsparciu, wiele spraw mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców jest procedowanych.

Rozmawiała: Ewa Sikora

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kim jest Agnieszka Kogutek?

  2019-07-28 10:04:36

  gość: ~Powiat

  A pieniądze na to wszystko skąd? Tylko łapy do samorządu??? Mam nadzieję że z moich podatków nawet 1 grosz na to nie pójdzie. Bale, hulanki. Jak się bawić ww jakieś fora niczemu nie służące, to za swoje,a nie za publiczne.

 • 2019-07-28 11:51:21

  gość: ~księgowy

  1."Zaplanowaliśmy termin wrześniowego wyjazdu szkoleniowego sołtysów i członków rad sołeckich oraz lokalnych włodarzy". 2."Zaplanowaliśmy wstępnie termin i miejsce sierpniowego integracyjnego spotkania członków Forum Sołtysów, a także dalszych inicjatyw: spotkanie opłatkowe, karnawałowy Bal Sołtysów, Powiatowe Rozgrywki Sołtysów i Rad Sołeckich". 3."Jestem pewna, że najbliższe pięć lat zaowocuje wieloma imprezami i aktywnością sołectw".
  No tak, same integracje i bale z włodarzami, sołtysami itp. za publiczne pieniądze, a może tak z własnych składek pobalujcie sobie szanowna pani Kogutek ?. Myślę sobie, że przy tylu zajęciach jakimi pani się obecnie zajmuje to tak naprawdę nie będzie pani w stanie wszystkie je zrobić porządnie. Życzę pani jak najlepiej, ale najpierw proszę zarobić na te planowane hulanki bo o tym to ani słowa pani nie wspomniała.

 • 2019-07-30 07:56:09

  gość: ~rence opadli

  @~księgowy
  Wiesz na czym polega stowarzyszenie i skąd ma pieniądze? nie? doczytaj, bo nie od powiatu ani podatników. Ręce opadają... Ignoranci.

 • 2019-07-28 23:27:00

  gość: ~Niech zgadnę

  Mężem pana kurki?

 • 2019-07-29 11:01:26

  gość: ~Andrzej

  A z komornikiem państwo K. się już uporali?

 • 2019-07-29 12:18:13

  gość: ~Adam

  A gdzie sołtys z KULINA?

 • 2019-07-30 12:07:56

  gość: ~Baba jaga

  Zawisc, typowa przywara Polaków, ale jakby zawistny był uczestnikiem spotkania integracyjnego to wszystko ok., Kalemu ukraść źle, kali ukraść dobrze, bardzo dobrze ..

 • 2019-07-30 15:50:58

  gość: ~Radny

  ostatnio dodany post

  @~Baba jaga
  Prezes kogutka jeszcze nic nie zrobiła a fala krytyki już płynie.zawsze znajdą się takie dziady obszczymury co nawet grosza podatku nie zapłaci nic dla społeczeństwa dobrego nie zaproponuje ale kogoś błotem obrzucać to pierwszy ch... jakiś...

REKLAMA