POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Unijne inwestycje w średzkich gminach. Kto liderem?

Budowa szkoły w Lutyni fot.: emka

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące projektów realizowanych ze wsparciem unijnym na terenie danej gminy czy miasta.

Listę gmin, gdzie inwestycje mają największą wartość w przeliczeniu na jednego mieszkańca, otwierają gminy wiejskie. Są to Krotoszyce w województwie dolnośląskim z kwotą realizowanych projektów na poziomie 304 tys. zł na mieszkańca. Zawrotna wartość wynika z budowanej tam drogi ekspresowej S3 na odcinku Legnica-Lubawka. Należy zatem zaznaczyć, że w rankingu uwzględniono projekty realizowane na terenie danej gminy czy miasta, ale niekoniecznie konkretnie przez dany samorząd. W zestawieniu GUS nie wzięto także pod uwagę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Jeśli chodzi o powiat średzki to w 2018 roku największa wartość umów, na łączną kwotę przeszło 141 mln złotych, została zarejestrowana w gminie Miękinia. W przeliczeniu na jednego mieszkańca daje to kwotę 8.7 tys. złotych. Na wynik taki mogła wpłynąć między innymi budowa szkoły w Lutyni.

Niecałe 75 mln złotych pozyskano na terenie gminy Środa Śląska. W przeliczeniu na jednego mieszkańca daje to 3.7 tys. złotych. Niemalże 43 mln złotych zanotowano w gminie Malczyce (7.1 tys. na mieszkańca), prawie 11 mln w gminie Udanin (2 tys./mieszkańca) i 7.9 mln zł w gminie Kostomłoty (1.1 tys. zł/mieszkańca).

emka

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Unijne inwestycje w średzkich gminach. Kto liderem?

    2019-07-27 13:32:12

    gość: ~litości

    o połowe mniejsza wartość inwestycji w Środzie śl. stosunku do Miękini - katastrofa! Panie burmistrzu, niech pan zrezygnuje ze stanowiska dla dobra mieszkańców tej gminy!

  • 2019-07-27 15:08:38

    gość: ~Olo

    @~litości
    Jak tak dalej pójdzie to za chwilę łykną nas Malczyce, a Lordzik tylko zachwyca się swoimi autobusikami. Cofamy się w rozwoju, a ten rok będzie wyjątkowo nędzny. Wstyd Ruciński. Wracaj do szkoły pracować.....

  • 2019-07-28 21:52:29

    gość: ~Zuza

    @~Olo
    Malczyce już łyknęły Środę. Patrząc na wartość inwestycji w przeliczeniu na mieszkańca przegoniły ją dwukrotnie. Brawo Malczyce:)

  • 2019-07-27 18:01:41

    gość: ~re

    Środa Śląska na II miejscu w Polsce

    http://www.emka.news/wiadomosc/34624,sroda-slaska-na-ii-miejscu-w-polsce?utm_source=em&utm_campaign=zobacz_takze&utm_medium=News

  • 2019-07-27 19:45:22

    gość: ~czytam

    Polkowice Sroda Śląska
    Dochód 270 mln. 94 ml.

    Inwestycyny 130mln. 29,5

    Wydatki Gmyny Środa to 113,7 milionów

    Brakuje więc bo ----113,7-94= 19,7 milionów długu !

    Co oznacza że Prawie Wszystkie inwestycje Gminy poszły na kredyt! 20 baniek na kredyt!!!!
    A gdzie są te inwestycje???????????
    Rozsądek! Rozsądek!
    I jeszcze ciekawe ile Kasy kosztował udział w tym Konkursie???????

  • 2019-07-28 12:48:02

    gość: ~Wojewoda

    @~czytam porównujesz Polkowice żyjące z kopalni miedzi, jedną z najbogatszych min w Polsce do Środy Śląskiej. Gdzie wydatki stałe (nieinwestycyjne) są w proporcji do wielkości gminy i ilości mieszkańców podobne?

    Polkowice stać na wydanie 130mln co jest niecałą połową budżetu na inwestycje, gdzie Środa nigdy takiego budżetu nie miała. Nie baw się tak, porównuj do Wrocławia, wyjdzie jeszcze większa abstrakcja.

  • 2019-07-28 12:22:32

    gość: ~Taaa

    @~re
    Opłacony konkurs z gminnych pieniędzy za 25 tys. Zł. Mało było tak naiwnych gmin w Polsce żeby wyłożyć tyle kasy, to i miejsce wysokie. Ja bum się tym tak nie chwalił.

  • 2019-07-28 12:25:26

    gość: ~Hehe

    @~re
    Czyli chwalisz się tym że Środa Śl.wygrała opłacony konkurs?

  • 2019-07-28 12:42:23

    gość: ~Wojewoda

    Co do dotacji z UE. Gmina Środa Śląska to gmina miejsko - wiejska i nie może korzystać z wielu funduszy i programów przeznaczonych dla gmin wiejskich. W tym roku prawie nie inwestuje więc też nie ma za bardzo podpisywanych kontaktów.

    Do tego czytać ze zrozumieniem:
    "Jeśli chodzi o powiat średzki to w 2018 roku największa wartość umów, na łączną kwotę ..., została zarejestrowana w..."

    Została zarejestrowana czyli umowy o czasie realizacji 1-2-3-4-5 lat które będą/są realizowane od 2018 roku

    "Należy zatem zaznaczyć, że w rankingu uwzględniono projekty realizowane na terenie danej gminy czy miasta, ale niekoniecznie konkretnie przez dany samorząd"

    czyli niekoniecznie dana gmina dostała tą kasę. Mógł być to powiat czy województwo realizujący na terenie danej gminy np drogę wojewódzką, stopień wodny itp inwestycje. Problem z inwestycjami jest taki że trzeba je później utrzymywać co kosztuje stałą kasę z budżetu gminy. Łatwo można przeholować.

    Co nie znaczy, ze coś nie widać za wiele inwestycji na terenie miasta. Jeśli jest to zbieranie kasy na nową szkołę to ok. Ale jak w ciągu 2 lat nie ruszy budowa to Ruciński nie ma co liczyć na mój głos.

  • 2019-07-28 21:36:53

    gość: ~re

    Środa Śląska na II miejscu w Polsce

    http://www.emka.news/wiadomosc/34624,sroda-slaska-na-ii-miejscu-w-polsce?utm_source=em&utm_campaign=zobacz_takze&utm_medium=News

  • 2019-07-29 13:19:10

    gość: ~Adam

    Samorządy KUPUJĄ statuetki to powszechna taktyka pozdrów.
    http://archiwum.wlkp24.info/m/aktualnosci/18496,kupiony-tytul-dla-samorzadu-quot-to-powszechna-praktyka-quot-.html

  • 2019-07-29 17:44:03

    gość: ~Lider bider

    @~Adam
    Niezła ściema:)
    Ja nie będę taki pazerny i za marne 3 piwa mogę wręczyć statuetkę "złotej strzały", już zaczynam rzeźbić w lipowym klocku.

  • 2019-08-04 15:30:37

    gość: ~iza

    Środa Śl. taka niby prężna gmina - cienko