POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Ulica Gałowska w Lutyni gotowa. Kiedy kolejne drogi i ścieżki rowerowe?

Odbiór ulicy Gałowskiej w Lutyni fot.: Facebook

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Remont 600 metrów drogi transportu rolnego w Lutyni dobiegł końca. Zadanie wyceniono na kwotę 209 tys. złotych. 

Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu Terenowego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych (60 tys. zł.). - Wcześniej zmodernizowaliśmy drogę transportu rolnego w Słupiu, a w przyszłym roku będziemy ubiegać się o dotację w tym trybie na drogę Lipnica-Środa Śląska - informuje Grzegorz Pierzchalski, członek zarządu powiatu średzkiego.

Do końca listopada ma zostać wyremontowana także trasa od Udanina do Piekar. - Powstaną tam nowe chodniki i wybudowana zostanie ścieżka rowerowa. - Łącznie przebudowujemy niemalże 2,5 km dróg. Trasa dla rowerzystów liczyć będzie przeszło 380 metrów - dodaje Grzegorz Pierzchalski. Wartość zadania opiewa na kwotę 4,086 mln złotych. Niemalże połowa zostanie sfinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych. Po 25 proc. zapłaci Powiat i gmina Udanin.

Niebawem do użytku zostanie oddana także długo oczekiwana w gminie Środa Śląska ścieżka rowerowa łącząca Kulin z Cesarzowicami. - Czekamy na zakończenie żniw, ponieważ zgłosiliśmy wykonawcy poprawki. Mogłyby zostać wykonane od razu, ale z uszczerbkiem dla plonów znajdujących się w bezpośrednim jej sąsiedztwie. Stąd decyzja o przesunięciu terminu zakończenia zadania - komentuje członek zarządu. Nowa ścieżka ma 1,5 km długości i została wykonana z asfaltu. Koszt jej budowy to 485 tys. zł., z czego 200 tys. pochodzi z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a 95 tys. to wkład średzkiej gminy.

Powiat złożył także trzy wnioski o dofinansowanie na przebudowę dróg: Prężyce-Lenartowice (gm. Miękinia), Piekary-Konary (gm. Udanin) oraz droga 1606D od granicy gminy Miękinia do skrzyżowania z drogą 2020D relacji Bogdaszowice-Ramułtowice (gm. Kostomłoty). - W każdym przypadku gminy, na których terenie położone są wyżej wymienione trasy, zadeklarowały wsparcie finansowe w ich realizacji - dodaje Grzegorz Pierzchalski. 

W trakcie przygotowywania jest projekt na przebudowę drogi od granicy miasta Środa Śląska aż do Malczyc. - Odcinek ten podzieliliśmy na trzy części. Projekt pierwszej jest już gotowy - od miasta do Jastrzębiec. Za chwilę ukończony zostanie od Chomiąży do Malczyc. Dziś ogłoszono nabory i chcielibyśmy złożyć - w porozumieniu z gminami - wnioski o wsparcie na te dwie części. Najwięcej czasu zajmie opracowanie trasy od Jastrzębiec, przez las, do Chomiąży. Pojawił się tam problem z miejscem na ścieżkę rowerową. Możliwe, że będziemy musieli wziąć pod uwagę wykup gruntów - dodaje członek zarządu.  

Powstaje także dokumentacja na przebudowę drogi od Zabłota do granicy powiatu prez Jakubkowice-Siemidrożyce-Szymanowice-Samsonowice wraz z ciągiem rowerowo-pieszym na odcinku Zabłoto-Jakubkowice. - Projekt ma powstać do końca tego roku. Projektujemy również ściezki rowerowe relacji Cesarzowice-Ujazd Górny oraz Cesarzowice-Piersno-Jenkowice - informuje Grzegorz Pierzchalski.  

emka

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ulica Gałowska w Lutyni gotowa. Kiedy kolejne drogi i ścieżki rowerowe?

  2019-07-31 01:47:02

  gość: ~okrojony remoncik

  Tylko odcinek Prężyce-Lenartowice? Nie tak dawno starosta, w wywiadzie na stronie starostwa, zapewniał że będzie składany wniosek o dofinansowanie na remont odcinka Prężyce-Księginice. Skąd taka nagła zmiana planów?

 • 2019-07-31 06:39:06

  gość: ~to ja

  @~okrojony remoncik -- kasa Misiu, kasa

 • 2019-07-31 19:36:23

  gość: ~to ja

  Grzegorz: "Trasa dla rowerzystów liczyć będzie przeszło 380 metrów" no sukces niebywały, taki na miarę etatowego członka zarządu. A ile to będzie w kilometrach ?.

 • 2019-08-01 12:38:46

  gość: ~dajpanspokoj

  ostatnio dodany post

  Białków - Klęka niedługo się rozleci na kawałki

REKLAMA