POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Zbierają na system sygnalizacji przeciwpożarowej

Zamek w Wojnowicach fot.: emka

Gospodarze Zamku na wodzie w Wojnowicach uruchomili zbiórkę pieniędzy na wyposażenie obiektu w system ochrony przeciwpożarowej.

- Zamek na wodzie jest jedną z niewielu tego typu budowli w Polsce. W całości został wniesiony na palach dębowych wzmocnionych głazami i gliną, umiejscowionych w wodzie. Historia tej wyjątkowej budowli rozpoczyna się w XIV wieku. Jako jej założyciela podaje się Johanna Skoppa - czytamy na oficjalnej stronie poświęconej zabytkowi.

Od pięciu lat opiekunem obiektu jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Od tego czasu przeprowadzono szereg prac rewitalizacyjnych, uruchomiono w nim hotel i restaurację. Cyklicznie organizowane są różnego typu przedsięwzięcia muzyczne, wystawy, warsztaty, a nawet turniej rycerski. Zamek nie posiada jednak żadnego systemu ochrony przeciwpożarowej. Patrząc przez pryzmat niedawnego pożaru katedry Notre Dame, czy innych cennych zabytków kultury, montaż takowego wydaje się wręcz niezbędny.

System musi być zamontowany we wszystkich pomieszczeniach Zamku oraz być połączony radiowo z najbliższą jednostką państwowej straży pożarnej - informują przedstawiciele Kolegium.

Koszt całego przedsięwzięcia oszacowano na kwotę przeszło 113 tys. złotych. 30 tysięcy na ten cel przeznaczyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 20 tys. pochodzi z darowizn otrzymanych w ramach prowadzonej zbiórki publicznej. Obecnie brakuje nieco ponad 60 tysięcy złotych. Przewiduje się, że prace instalacyjne mogłyby się zakonczyć jeszcze w tym roku. Mówimy o montażu 64 czujek pożarowych i 11 sygnalizatorów akustycznych.

Projekt systemu przeciwpożarowego został opracowany przez architekta Józefa Cempę na podstawie ekspertyzy brygadiera Henryka Słabickiego. Na przeprowadzenie zaprojektowanych prac wydano pozytywną decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pozwolenie na budowę - dodają członkowie Kolegium, którzy uruchomili na portalu zrzutka.pl zbiórkę pieniędzy. 

emka

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA