POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Budynek szpitala w Środzie Śląskiej wystawiony na sprzedaż: podejście drugie

Budynek po dawnym szpitalu fot.: emka

12 sierpnia syndyk masy upadłościowej PCZ po raz drugi wystawił budynek szpitala na sprzedaż. Termin składania ofert mija 13 września tego roku.

Działalność szpitala pod kierownictwem spółki z grupy PCZ zakończyła się w 2016 roku, wraz z zamknięciem ostatniego pracującego tam oddziału pediatrycznego. Przez ostatnie lata toczyła się batalia powiatu o odzyskanie nieruchomości, a co za tym idzie: pieniędzy z jej sprzedaży, do której doszło w 2012 roku. Ostatecznie w 2017 roku budynek trafił pod zarząd syndyka, czego oczekiwanym od miesięcy skutkiem było ogłoszenie przetargu na sprzedaż obiektu. Stało się to w drugiej połowie marca. Cena wywoławcza całości (działka, szpital z wyposażeniem oraz budynek gospodarczy) opiewała na kwotę blisko 8,6 mln złotych netto (ponad 10,5 mln brutto). Ostatecznie nikt jednak nie złożył oferty. 

- Zaproponowana przez syndyka kwota była dla nas zdecydowanie za wysoka. Budżet powiatu nie udźwignąłby takiego wydatku - informuje Krzysztof Szałankiewicz, starosta. 

W lipcu doszło do spotkania wierzycieli, w trakcie którego wyrazili oni zgodę na obniżenie ceny wywoławczej za nieruchomość. - Niestety tylko o 20 procent. Dobra wiadomość jest jednak taka, że syndyk uwzględnił nasze argumenty, dzięki czemu sprzedaż nieruchomości podlegać będzie zwolnieniu z podatku VAT. Niestety nie dotyczy to wyposażenia budynku, w efekcie czego łączna kwota przetargu opiewać będzie na kwotę około 7 mln złotych - informuje Sebastian Burdzy, wicestarosta powiatu.

Nowe ogłoszenie o przetargu pojawiło się 12 sierpnia. Cena wywoławcza za nieruchomości, przy uwzględnieniu 20 proc. obniżki, wynosi 6,2 mln złotych (bez VAT). Sam zakup wyposażenia to koszt rzędu 790 tys. złotych (z należnym już podatkiem VAT). Podmiot, który weźmie udział w przetargu, będzie zatem musiał liczyć się z wydatkiem na poziomie 7 mln złotych. To o ponad 3 mln mniej, aniżeli kwota z marca tego roku. - Nie będziemy ukrywać, że nadal jest bardzo wysoka. Jesteśmy w stałym kontakcie z syndykiem. Przed nami bardzo trudna i ważna decyzja, i jest to nasz temat priorytetowy. Podejście zarządu powiatu nie zmieniło się w tej materii - chcemy budynek odzyskać - dodaje Sebastian Burdzy.

emka

35

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Budynek szpitala w Środzie Śląskiej wystawiony na sprzedaż: podejście drugie

    2019-08-21 19:59:19

    gość: ~pytanie

    Tzn., że Powiat wystartuje w przetargu?

  • 2019-08-21 20:13:03

    gość: ~123

    Pewnie nie bo dla powiatu za drogo. Lepiej budynek starostwa odnowić posadzić kwiatki itp

  • 2019-08-21 22:47:46

    gość: ~Waldek

    nie rozumiem, niech mi ktoś wyjaśni
    powiat sprzedał to pieniądze za sprzedaż ma, to o co teraz chodzi ?
    sprzedał wcześniej za tanio ? dlaczego ?
    cena obecna odpowiada rzeczywistej wartości ?
    powtarzam : dlaczego wcześniej sprzedał tak tanio ?

  • 2019-08-22 07:34:44

    gość: ~egon

    @~Waldek
    Prawnik burdzy podpisal umowe sprzedaży szpitala w mysl ktorej kupujacy stal sie wlascicielem po wplaceniu 10 procent ceny. Taka umowa byla. Brawo prawnik vel starosta burdzy! Skutki widac oplakane...W nagrode, nieudacznika sredzki ludek wybral na kolejne 5 lat. Teraz idzie do sejmu. Wyborcy wiedzą co robia?

  • 2019-08-22 07:08:05

    gość: ~Rrr

    Zapytaj sie pana burdzego

  • 2019-08-22 08:39:55

    gość: ~wyborca

    Niech specjalista od reformy służby zdrowia kupi to za swoje pieniądze i odda mieszkańcom powiatu.

  • 2019-08-22 11:04:34

    gość: ~Adam

    Burdzy, anie Szałankiewicz? Ten, na kutek dzialania któego de facto oddano szpitalny obiekt za darmo, będzie szukał milionów na odkup? I jest twarzą tego przedsięwzięcia? Gratuluję średzianom wyboru i dalejże do Sejmu.

  • 2019-08-22 11:15:43

    gość: ~a żeby było śmieszniej

    Burdzy jest z wykształcenia ekonomistą i dlatego sprzedał tanio za "czapkę śliwek" jak to komentowali mieszkańcy. Teraz opowiada jak dba o budżet powiatu, ale koniecznie chce odkupić, mimo, że powstanie i działalność szpitala w Środzie Śl. jest prawie niemożliwa jak się patrzy na ogólną sytuację w służbie zdrowia w Polsce. No ale w okresie przedwyborczym nie ma znaczenia jak się mówi o kandydacie na polityka, ważne żeby nie przekręcać nazwiska

  • 2019-08-22 14:30:32

    gość: ~egon

    @~a żeby było śmieszniej
    Dokładnie tak. I smiesznie i strasznie. Czlowiek honoru by dawno odszedł, ale nie seba... Ma swoje srodowisko ok. 800 głosów i jest mu bardzo dobrze...

  • 2019-08-22 15:52:24

    gość: ~Emerytka

    @~egon
    Dobra zmiana zrobi i poprowadzi szpital .W Polsce szpitale powstają jak grzyby po deszczu i otwierają nowe oddziały szpitalne.Lekarzy i pielęgniarek nie brakuje a wydatki państwa są największe na służbę zdrowia.

  • 2019-08-22 16:24:45

    gość: ~prawda

    @~Emerytka akurat z wydatkami nie trafiłeś, bo są największe od lat.

  • 2019-08-22 17:03:36

    gość: ~Emertyka dzban

    @~Emerytka
    Coraz więcej placówek zawiesza funkcjonowanie oddziałów, bo nie ma medyków. Niedawno zamknięto oddział zakaźny w Makowie Podhalańskim, to samo stało się w Skierniewicach. W Cieszynie zniknął oddział chirurgii dziecięcej, a w Rzeszowie wystarczy, że część lekarzy weźmie urlop i praca szpitala jest sparaliżowana. pis nie daje kasy musi miec na loty dla swoich

  • 2019-08-22 18:29:59

    gość: ~Mieszkaniec

    Pytanie ile kosztuje wybudowanie nowego budynku np 1000 m2 spełniającego normy ? bez wyposażenia.
    Odpowiedz - np nowy domy 250 m2 to wydatek 600 tyś zł i x 4 =2 400 000 zł, za mało ? ok dorzucimy jeszcze 1 mln zł. Może być ? Nie ? mało ? no to jeszcze jeden 1 mln zł. Razem mamy 4 400 000 zł, czyli 1000 m2 za niecałe 5 mln zł bez wyposażenia oczywiście, To ja się pytam Po co WAM stary XIX wieczny budynek z wieloletnimi bakteriami w tynku ?

    Czy to ma być tylko po to aby udowodnić komuś że odzyskaliśmy stare g.... za pieniądze podatników ?
    Panowie Starostowie, Odwagi i budujemy nowy a wtedy każdy lokalny przedsiębiorca się dorzuci.

  • 2019-08-22 20:58:42

    gość: ~Mccarthy

    Ten budynek nadaje się na dom starców.. Oczywiście dla wszystkich grandziaży którzy przyczynili się do byznesu stulecia w SS. Burdzy w nagrodę za osiągnięcia powinien tam zamieszkać jako Agent 001

  • 2019-08-22 21:07:49

    gość: ~Em

    @~Mccarthy
    Dobra zmiana zrobi i poprowadzi szpital .W Polsce szpitale powstają jak grzyby po deszczu i otwierają nowe oddziały szpitalne.Lekarzy i pielęgniarek nie brakuje a wydatki państwa są największe na służbę zdrowia.Komu się to nie podoba?

  • 2019-08-22 22:08:35

    gość: ~Adam

    @~Em
    Pani EM (erytko?) ten szpital jako budynek sprzedał pan Burdzy nie pytając Rady o zgodę. Wcześniej wraz z kilkoma kolegami z obecnej i ówczesnej Rady sprzedali szpital jako firmę. Nic do tego nie ma dobra zmiana , te zła zmianę zafundował mieszkańcom powiatu pieszczoch Środy Śląskiej p. Burdzy. Proponuję głosować na niego do Sejmu/ Pani Kidawa Błońska spadła nam na jedynkę PO jak manna z nieba. Może obieca szpital. A jak obieca to da. Jak informację o OFE. Polecam jej rozmowę w RMF, kiedy zagarnięto nasze środki z kont indywidualnych.

  • 2019-08-22 23:03:10

    gość: ~Misiu

    @~Adam
    A o Mateuszku kłamcy i lotniku marszałku co za nasze lata to zapomniałeś ? A gdzie był Mariusz nie vice ?

  • 2019-08-23 11:22:26

    gość: ~Dorota

    @~Adam
    nie wydaje mi się aby decyzja była jednostronna w tej kwestii raczej wszystko jest uzgadniane i jest glosowanie wiec decyzji nie podejmuje tylko jedna osoba a za stan szpitala to odpowiadał jego dyrektor.. gdy był szpital krytykowaliśmy jego działalność gdy go nie ma też jest żle.. może trzeba zatrudnić jasnowidza w każdej kolejnej sprawie ..nie można przewidzieć niektórych sytuacji tym bardziej ,że on funkcjonował po tej sprzedaży..

  • 2019-08-23 14:44:01

    gość: ~Adam

    @~Dorota otóż ZONK. O sprzedaży decyduje zarząd z przewodniczącym czyli starosta na czele. I tak się zadziało. Rade tylko poinformowano. I takie działania zgodnie z prawem pozbawił powiat i miasto szpitala. Niczego nie trzeba się domyślać.

  • 2019-08-23 16:07:25

    gość: ~Maria

    @~Adam
    Dobra zmiana wszystko zmieni na dobre.Trudno to bedzie z ludzmi.Jak
    zrobić z głupoli mądrych a z hejterów porządnych i uczciwych? O to jest pytanie?

  • 2019-08-22 23:14:08

    gość: ~Cave

    @~Mieszkaniec Niesety, ludzie nie mają zbytniej wiedzy na tematy o których piszesz :/ Szpitale powinny po 25-30 latach albo byc zrównane z ziemią, albo zmienić funkcję

  • 2019-08-23 16:10:40

    gość: ~Marian

    @~Cave
    Przy każdych wyborach ktoś stale szczuje z tematem szpitala .Wiecie może kto to taki?

  • 2019-08-23 18:45:32

    gość: ~Adam

    @~Marian
    Niech zgadnę. Chorzy? No to i racja , że tak wyszło, jak wyszło. Panie, to chore ludzie som.

  • 2019-08-23 23:11:50

    gość: ~Zgadnę

    @~Adam
    Chorzy nie szczują bo chorują.To musi być jakiś politykier.

  • 2019-08-25 08:57:33

    gość: ~Ewa

    Wybory sie zbliżają a Burdzy chce się dostać do następnego koryta.Trzeba było nie sprzedawać SZPITALA bo był nie jego tylko wszystkich mieszkańców całego powiatu.Trzeba było sie ich spytać.

  • 2019-08-25 09:54:29

    gość: ~Prawda

    @~Ewa
    Czy sam sprzedawał czy z zarządem?

  • 2019-08-25 15:23:17

    gość: ~Adam

    @~Prawda
    W większości składu zarzad ten sam co dzisiaj.

  • 2019-08-26 07:32:09

    gość: ~Ewa

    Ale mógł temu sie sprzeciwić.To gdzie sa te pieniadze ze sprzedaży szpitala.

  • 2019-08-26 21:20:36

    gość: ~Maria

    @~Ewa
    Z PiSu nie było nikogo w zarządzie.

  • 2019-08-26 22:01:46

    gość: ~xyz

    @~Maria
    Nie masz wiedzy na ten temat, czy celowo wprowadzasz w błąd tą informacją ?

  • 2019-08-27 10:35:18

    gość: ~Odpow

    @~xyz
    Z wypowiedzi i wpisów wynika ,że sprzedała tylko PO ?

  • 2019-08-27 11:36:07

    gość: ~Adam

    @~Odpow
    Nie tylko. Budynek sprzedała koalicja PO-PSL. Spółkę zbyła szeroka koalicja sprzed 12 lat.

  • 2019-08-27 20:42:02

    gość: ~xyz

    @~Adam
    Zarząd tworzyli wówczas: Sebastian Burdzy - starosta, Mariusz Wojewódka - wicestarosta, Dariusz Maciejewski - reprezentant okręgu wyborczego nr 1 obejmującego miasto i gminę Środa Śl., Marek Majerowski - okręg nr 2 obejmujący gminy: Kostomłoty, Malczyce i Udanin, a także Czesław Kaczmarek - okręg nr 3 obejmujący gminę Miękinia. Informacja pochodzi ze strony Starostwa.

  • 2019-08-27 21:21:33

    gość: ~Mariusz

    @~xyz
    Nareszcie ktoś napisał prawdę.To już ostatni prawdomówny.Tera wszyscy kłamią, oczerniają,pomawiają itd.

  • 2019-08-28 14:26:38

    gość: ~hist

    ostatnio dodany post

    Józef Piłsudski powiedział:
    "Do polityki garną się ludzie , którzy nic nie osiagnęli , a więc nieudaczniacy i darmozjady.
    Polityka to dla nich deska ratunku , mogą godnie żyć nie dając w zamian nic ."