POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Dożynkowo w powiecie średzkim. Sprawdź gdzie i kiedy pobawisz się na gminnych Świętach Plonów

Obrzęd dożynkowy w Miękini fot.: emka

Obrzędy dożynkowe zainicjowano w Miękini, gdzie podczas Festiwalu Lata tradycyjnie połączono Święto Plonów z Dniami Miękini. Teraz czas na pozostałe gminy.

Już w najbliższą sobotę, 24 sierpnia gminne święto rolników odbędzie się w Wilczkowie w gminie Malczyce. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15.00 mszą polową na boisku sportowym w tamtejszym parku. Obrzęd dożynkowy wykona zespół ludowy Polanie ze Środy Śląskiej. Na scenie wystąpią również Krzysztof Naskręt i ks. Bogdan Skowroński, a gwiazdą wieczoru będzie Formacja Malibu, twórcy discopolowych przebojów tj. „Milenka” czy „Księciunio”. Zabawę pod gwiazdami poprowadzi DJ Omenio.

Dzień później, w niedzielę 25 sierpnia na boisku sportowym w Zakrzowie odbędą się dożynki gminy Środa Śląska. Podobnie jak w Wilczkowie Święto Plonów rozpocznie się mszą polową i obrzędem zespołu Polanie. Wystąpią także kapele ludowe Kulinianie i Dolnoślązacy. Cała impreza firmowana jest pod nazwą 6. Gala Disco Polo, a to za sprawą muzycznej obsady wydarzenia. Już o 17.00 zagra gwiazda imprezy Andre. Z pewnością wielu z Was kojarzy jego utwór „Ale Ale Aleksandra”. Później zaprezentują się takie zespoły jak Etna, Avangarde, Biesiadni i Atest, a o 22.15 rozpocznie się zabawa taneczna z DJ’em do białego rana.

Ostatni dzień wakacji to czas, w którym odbędą się dożynki gminne w Udaninie. 31 sierpnia Święto Plonów tradycyjnie rozpocznie się mszą świętą i obrzędem dożynkowym, tym razem w wykonaniu zespołu Cicha Woda. Po raz siódmy oglądać będzie można przegląd zespołów ludowych „Pieje Kur Pieje”. O oprawę muzyczną zadbają także takie zespoły jak Quattour, raper Gyros, Ślad i gwiazda wieczoru, czyli Classic, weterani polskiej sceny disco polo. Do godziny 2 pobawicie się przy muzyce serwowanej przez DJ’a Omenio.

Cykl imprez dożynkowych w powiecie średzkim 8 września zamknie Święto Plonów w miejscowości Zabłoto w gminie Kostomłoty. Na boisku sportowym odprawiona zostanie msza polowa, po której odbędzie się obrzęd dożynkowy i degustacja swojskiego jadła. Wystąpią Kostomłocianie, chór sołtysów Dyszkant, zespół Black and White, a DJ Omenio zaprezentuje blok muzyki polskiej oraz hity z lat 80. Gwiazdą imprezy będzie Gesek, znany z utworów „Na koncercie w dyskotece” czy „Daj mi swoje usta”. Od godziny 16 do 19 coś dla siebie znajdą dzieciaki w specjalnej strefie animacji.

Punktem wspólnym wszystkich imprez będzie rozstrzygnięcie tradycyjnych konkursów dożynkowych. Podobnie jak w roku ubiegłym trud przygotowania stoisk wiejskich nagrodzi Powiat Średzki. Komisja konkursowa na każdych gminnych dożynkach wyróżni i nagrodzi trzy takie stoiska. – Udział w konkursie nie wymaga zgłoszeń, wystarczy w dniu imprezy przyjąć komisję i zaprezentować jej swój dorobek. Wartość nagród to 500, 300 i 200 zł. Liczymy, że będzie to dodatkowa motywacja do aktywności i promocji walorów wsi – czytamy na profilu powiatu w mediach społecznościowych.

24.08.2019 Wilczków, gm. Malczyce

25.08.2019 Zakrzów, gm. Środa Śląska

31.08.2019 Udanin

08.09.2019 Zabłoto, gm. Kostomłoty

EMka.news

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Dożynkowo w powiecie średzkim. Sprawdź gdzie i kiedy pobawisz się na gminnych Świętach Plonów

  2019-08-23 07:58:34

  gość: ~adam

  takie laski nawśi nie istnieją dorzynki to zlot emerytów zawsze jest...

 • 2019-08-23 09:18:34

  gość: ~Wieśniak z pochodzenia

  Noooo, "Wysoka kultura" jak zwykle ojdiridi & picipolo w propozycjach włodarzy gmin. Stały krajobraz wieśniaka z kłonico czyli jak sie popijo to sie pobawio,smalcowa pajda i cienkuszowe niedolane piwo... Oczywiscie namiot dla wybrańców i klepisko dla "poddańców" A ja zapytam gdzie konkursy plonów,pracy, kwiatów,umiejętności i sprzętu rolniczego dawnego i współczesnego,rzemiosła i sztuki ludowej,również w wykonaniu działkowcow(każdy prawie jakąś działkę ma) więc i plony i wyroby ... Zeby nie było ,się nie czepiam "Tylko koni,tylko koni żal..." Wszyscy jesteśmy "Wieśniakami" , "Wieśniak" to brzmi dumnie ,szkoda że nie wszyscy są w stanie przebić się po za stereotypy i warstwę mentalną.

 • 2019-08-23 12:49:19

  gość: ~egon

  @~Wieśniak z pochodzenia
  Namiot dla szlachty

 • 2019-08-23 17:36:13

  gość: ~prawdziwy wieśniak

  ostatnio dodany post

  @~Wieśniak z pochodzenia


  Wieśniakowy wieśniak nie wie że jest wieśniakiem

 • 2019-08-23 16:00:34

  gość: ~Jak

  Sądząc po liście gości, topór między burmistrzem a radnym powiatowym Mariuszem został zakopany. Ciekawe na jak długo?

REKLAMA