POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

"Kup pan wieniec". Lub pożycz i... zgarnij nagrodę główną

Wieniec Chomiąży - zwycięzca w 2018 w gminie Malczyce i w 2019 w gminie... Środa Śląska fot.: emka

Za nami dożynki w trzech gminach: Malczycach, Miękini i Środzie Śląskiej. Podczas każdego z wydarzeń komisje wybierały najpiękniejsze wieńce dożynkowe. 

Zwycięzcy biorą następnie udział w konkursie powiatowym. Kolejny krok to udział w dożynkach wojewódzkich. "Po drodze" jego autorzy otrzymują na poszczególnych etapach nagrody pieniężne. Kwoty nie są małe, ale i nakład misternie wykonanej pracy winien być należycie doceniony. Sołectwo Gałów, za najpiękniejszy wieniec dożynkowy w gminie Miękinia, otrzymało 700 zł. Nagrodę główną i 500 zł otrzymali także mieszkańcy Chomiąży (gmina Malczyce). Pierwsze miejsce w gminie Środa Śląska, a co za tym idzie 1000 zł, zostało przyznane sołectwu Rzeczyca.

Chomiąża z najpiękniejszym wieńcem. W dwóch gminach...

W przypadku dożynek w Zakrzowie (gm. Środa Śląska) narodziło się jednak szereg - jak się okazuje słusznych - wątpliwości co do wyboru zwycięzcy konkursu. Prezentowany przez Rzeczycę wieniec został wykonany... przez mieszkańców sąsiedniej gminy, a konkretnie Chomiąży. Mało tego. Rok wcześniej - jako zwycięzca konkursu powiatowego - reprezentował nas na dożynkach wojewódzkich.

- Od tego czasu wieniec stał w stodole. Zgodziłem się go wypożyczyć koledze, ale nie do udziału w konkursie, a do samej prezentacji sołectwa w kościele - komentuje Michał Rydzanicz, sołtys Chomiąży. Podkreśla przy tym, że tworzenie wieńca od zera rozpoczyna się już w czerwcu. - Zbieramy wtedy pierwsze materiały. To długotrwały proces i naprawdę wiele godzin manualnej pracy - dodaje.

To także powód, dla którego proceder wypożyczania, czy też kupowania gotowych wieńców staje się coraz powszechniejszy. Na internetowych aukcjach gotową "koronę dożynkową" można wylicytować już za 250 zł. Sołectwa decydują się na taki zakup ze względu na korzyści, jakie mogą osiągnąć wygrywając dany konkurs. Łamią jednak przy tym zapisy regulaminów, które takich procederów zabraniają. - Wydział srodowiska zajmie się przypadkiem Rzeczycy i go wyjaśni. Z pewnością wieniec ten nie zostanie zgłoszony do konkursu powiatowego. Rozpatrzymy również dyskwalifikację i przyznanie nagrody głównej sołectwu Rakoszyce, które w Zakrzowie zajęło drugie miejsce - komentuje Jaromir Stawirej z wydziału promocji w sredzkim magistracie.

emka

59

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • "Kup pan wieniec". Lub pożycz i... zgarnij nagrodę główną

    2019-08-29 18:35:57

    gość: ~Gość

    Juszczyn powinien wygrać pierwsze miejsce w tym roku parodia była z wynikami za wieńce dla mnie to jest porażka coś się dzieje

  • 2019-08-29 18:36:50

    gość: ~Gość

    Odnoszę wrażenie że to wszystko to ustawka jest.......

  • 2019-08-29 18:43:31

    gość: ~Gość

    Juszczyn 1 Wojczyce drugie tam było widać ręczna prace były zdjęcia z prac przy wieńcu co ludzie robili to z pasją i sercem
    ..

  • 2019-08-29 19:56:46

    gość: ~Kryniczno

    @~Gość
    A Kryniczno trzecie

  • 2019-08-29 18:44:53

    gość: ~Obserwator

    W tej naszej Środzie wszystko zaczyna przypominać kabaret i wyreżyserowany za kasę spektakl. Kasa wydawana na lewo i prawo i lans władzy miejscowej oraz tej rządowej PISowatej.

  • 2019-08-29 18:49:35

    gość: ~Ala

    Powinno być tak nie ma zdjęć przy wieńcu to nie bierze udziału... Po co ta dokumentacja jeśli nie jest brana pod uwagę?

  • 2019-08-29 20:37:31

    gość: ~Mieszkaniec Gminy

    @~Ala
    dokładnie! Skoro są warunki a nieliczni się do nich stosują to niech nie będą brani wcale pod uwagę... Ale w tej gminie nie ma już żadnych zasad

  • 2019-08-29 19:32:38

    gość: ~Ala

    Miejmy nadzieję że będą konsekwencje wyciągnięte z tego.!!! Będą docenieni ci którzy naprawdę włożyli serce w robienie wienca. Jak dla mnie to powinni jeszcze raz oceniać i przede wszystkim komisja powinna brać pod uwagę regulamin!!!!!!!

  • 2019-08-29 20:10:17

    gość: ~Gość

    Wstyd wstyd wstyd!!!!!!!!!!

  • 2019-08-29 20:21:44

    gość: ~123an

    Z tego co wiemy Kulin też nie miał dokumentacji i na dodatek w tamtym roku ten sam wieniec nie zajął żadnego miejsca...

  • 2019-08-29 21:45:43

    gość: ~Mmjjj

    @~123an
    Tak, ten sam wieniec, parę rzeczy pozmienianych i o... 3 miejsce!!

  • 2019-08-29 20:35:53

    gość: ~Mieszkaniec Gminy

    Wszystko z góry przesądzone kto ma wygrać i tyle... A praca ludzi się nie liczy..
    Mały, dosłownie czarny wieniec w dodatku "pożyczony" zająłem pierwsze miejsce?! A inne, w ktoe włożono tyle pracy, czasu zostały do niego porównane? W dodatku jako te gorsze. Kilkumiesieczna praca poszła na marne.. 1 miejsce zasłużone dla Juszczyna, 2 Wojczyce 3 Rakoszyce.

  • 2019-08-29 20:42:33

    gość: ~Z Malczyc

    @~Mieszkaniec Gminy
    A chomiaza też powinna się wstydzić. Ale co tam. Jaki wójt takie sołectwa.

  • 2019-08-30 22:10:29

    gość: ~xyz

    @~Z Malczyc
    Wstydzić to powinieneś się ty, swoich idiotycznych komentarzy.

  • 2019-08-29 20:49:35

    gość: ~Ala

    @~Mieszkaniec Gminy
    Masz rację obraz nędzy i rozpaczy!!!!!!! Nie ma co się ścierac wogole...... Jak i tak nie jest brane pod uwagę nic....... Wszystko ustawione jak nic!!!!!!!!!!!!!!!!

  • 2019-08-29 21:10:51

    gość: ~Zniesmaczony

    W zeszłym roku jak robiło się wieniec to jeździła komisja sprawdzała czy naprawdę jest robiony w tym roku nie było nikogo chyba od początku wiadomo było kto wygra i kto jakie miejsce ma zająć

  • 2019-08-29 21:30:41

    gość: ~Obserwator

    @~Zniesmaczony

  • 2019-08-29 21:25:33

    gość: ~Średzianka

    WYDZIAŁ ŚRODOWISKA przypatrzy się sprawie dopiero teraz jak szambo wywaliło i się okazało, że kasę chcieli dać oszustom? BRAWO!!!

    Po co organizować konkurs, przy którym UCZCIWI ludzie się napracują, żeby okazało się, że wszystko było z góry USTAWIONE?

  • 2019-08-29 22:03:10

    gość: ~Gość

    @~Średzianka
    Podzielam twoja odpowiedź w 100% zrobienie wienca od podstaw to jest mnóstwo pracy i czasu... A na koniec dostaje się takiego kopniaka. Motywacja jak nic najlepiej będzie jak za rok na dozynkach nikt nie wystawi wienca zobaczymy co wtedy będzie.....

  • 2019-08-29 21:27:10

    gość: ~Ania

    Wstyd dla gminy i władzy nie przestrxegajacej regulaminu.

    Szkoda waszej pracy drogie Panie.

  • 2019-08-29 22:22:21

    gość: ~Xyz

    Wiem, ile się wkłada w pracę takiego wieńca. Jeżeli faktycznie Rzeczyca postąpiła w ten sposób, to powinna mieć minimum 5 lat dyskwalifikacji na wystawianie wieńców na dozynkach i nie powinna być brana pod uwagę nawet jako miejscowość na przeprowadzenie dozynek. Wstyd drodzy państwo, wstyd!

  • 2019-08-29 22:26:52

    gość: ~Xyz

    @~Xyz
    I jeszcze jedno - wstyd też przede wszystkim dla Urzędu Miejskiego za nie trzymanie się zasad regulaminu, gdzie kontrola? Zresztą, jak mogli nie zauważyć, że to pożyczony wieniec, skoro ten reprezentował nas w województwie w tamtym roku!!!

  • 2019-08-29 22:56:30

    gość: ~Poldery honoru sołtysa

    Przebieg konkursu jak i "WYSTAWCA" osiągną "rzeczony poziom" czyli mniej niż zero."Wieniec Rzeczycki" przeszedł już do historii i tak też będzie zapamiętany.Mam nadzieję że wyniknie z tego konkretna nauka na przyszłość a,co do reszty to dyskwalifikacja i awans 2,3i4-tego wieńca. Czasu już się nie cofnie.

  • 2019-08-30 07:18:11

    gość: ~pat mat

    zacznijmy od tego, że komisja nie trzyma się regulaminu który sama wymyśliła nikt nie sprawdza ilości i różnorodności zbóż, ziaren, owoców które zostały użyte do stworzenia wieńca. zawsze jest kabaret z wyborem. a czy mieszkańcy wsi pletą ten wieniec? czy zamówieni artyści

  • 2019-08-30 07:19:10

    gość: ~pat mat

    zacznijmy od tego, że komisja nie trzyma się regulaminu który sama wymyśliła nikt nie sprawdza ilości i różnorodności zbóż, ziaren, owoców które zostały użyte do stworzenia wieńca. zawsze jest kabaret z wyborem. a czy mieszkańcy wsi pletą ten wieniec? czy zamówieni artyści

  • 2019-08-30 07:28:45

    gość: ~Olo

    Jeden wielki szwindel.

  • 2019-08-31 13:44:56

    gość: ~Mia

    @~Olo
    A Kobylniki też na allegro kupili

  • 2019-09-01 13:12:09

    gość: ~OKIDOKI

    @~Mia
    Ale nie wystawili do konkursu a,jedynie zaznaczyli swoją obecność! I to jest fer! OK.

  • 2019-08-30 08:09:17

    gość: ~Gość

    Ciekawe co na to wszystko powie nasz burmistrz? Czekamy na oświadczenie z jego strony.......

  • 2019-08-30 08:23:40

    gość: ~ze wsi

    @~Gość
    Moim zdaniem, przede wszystkim wstyd dla Rzeczycy że oszukała, wstyd dla Chomiąży, ze sprzedała, bo wiedziała na co to idzie. I tu są największe 2 oszustwa. A Urząd - ofiara oszustw sołectw i niby z czego ma się tłumaczyc? A ktos wziął pod uwagę, ze komisja wcale nie musiała wiedzieć, ze ten wieniec jest zeszloroczny? A gdzie były pozostałe sołectwa w czasie dożynek? Dlaczego nie zwróciliście uwagi komisji i burmistrzowi, ze to oszutwo? Tylko teraz urząd winny. Dla mnie winni to Rzeczyca i Chomiąża. Nikt inny.

  • 2019-08-30 09:08:16

    gość: ~Mieszkaniec

    @~ze wsi
    Nie tlumacz się i jak zwykle nie zwalaj winy.
    Wszyscy odeszli z urzędu i został sam narcyz, to jest kwintesencja twoich rządów.
    Kłamstwo, manipulacja i obłuda.

  • 2019-08-30 10:48:25

    gość: ~PR

    @~ze wsi

    Nie jest wina urzędu?
    W tamtym roku jeździła komisja i sprawdzali czy wieńce faktycznie są robione przez daną wieś. W tym roku nic takiego nie było. Wymagana była dokumentacja fotograficzna, którą na pewno miał Juszczyn, Wojczyce i Rakoszyce.

    Nikt nawet się nie pofatygował, żeby domagać się wymaganych w regulaminie zdjęć prac nad wieńcem. Niedopatrzenie URZĘDU, który rozdaje kasę nie sprawdzając czy faktycznie się należy.

  • 2019-08-30 21:16:55

    gość: ~Xxx

    Przedmoście również miało swoją dokumentację ale jak zwykle nikt tego nie sprawdzał.
    Tak samo akcja z nagrodami za domek... Ciekawe, że wszyscy zachwycali się podczas dożynek dwoma domkami w szczególności =Szczepanowa i Przedmościa. Powiat docenił Przedmoście i narodził 1 miejscem a w konkursie gminy co?? Truskawki na 2 miejscu. Czym się wyróżniły?? Gra polityczna aby wynagrodzić im brak kanalizacji? Kpina. Co to za motywacja dla innych, którzy tygodniami pracują.
    Albo nagroda dla świnki... Za rok zobaczycie na dożynkach różowe krowy i koguty w łaty ciekawe czy wtedy dostaną nagrodę za kreatywność.
    Kpina jakaś.

  • 2019-09-01 14:10:13

    gość: ~gadzio

    @~Xxx
    Szczepanów miał domek-ale nie miał żadnego miejsca...

  • 2019-09-03 19:01:17

    gość: ~Yyy

    @~Xxx
    Mają kanalizację...

  • 2019-08-30 22:13:41

    gość: ~xyz

    @~ze wsi
    Umiesz czytać ze zrozumieniem? Chomiąża pożyczyła a nie sprzedała wieniec.O co masz pretensje do Chomiąży ?

  • 2019-08-30 09:51:22

    gość: ~Madzia

    To nie pierwszy raz w Brodnie też wygrał wieniec ze Świętego a był kupiony w Domaradzu.

  • 2019-09-03 12:07:37

    gość: ~Mieszkaniec

    @~Madzia
    Pni sołtys Przedmościa na faceboku też chciała sprzedać wieniec

  • 2019-09-05 23:25:24

    gość: ~Sołtys Przedmościa

    ostatnio dodany post

    @~Mieszkaniec
    Oczywiście że wystawilismy nasz wieniec na sprzedaż... Bo szkoda nam naszej pracy palić i niszczyć. W przyszłym roku i tak od nowa trzeba będzie zrobić stelaż. Niektóre wioski kupują wieńce nie na konkursy tylko do kościoła na święto plonów.

  • 2019-08-30 13:53:28

    gość: ~Obserwator

    Może jakieś oświadczenie co dalej sz.Panie Burmistrzu .
    Bo według naszej opini wieńce które nie miały dokumentacji powinny być zdyskfalikowane w dniu dożynek.
    A może ten regulamin to po prostu lipa.To teraz proszę o wyciągnięcie konsekwencji i naprawienia tego czego Urząd Nie DOPILNOWAL.

  • 2019-08-30 20:12:12

    gość: ~Gość 6

    @~Obserwator
    Jaki urząd takie wieńce

  • 2019-08-30 20:14:02

    gość: ~Malina

    @~Gość 6
    Jaki burmistrz takie wience

  • 2019-08-30 21:21:46

    gość: ~Gość

    Nasz burmistrz nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie a szkoda....

  • 2019-08-30 22:41:28

    gość: ~Boli głowa

    Co to się porobiło. Smutne. Zero honoru. Dziecinada. Powinny być jakieś konsekwencje takiego działania. Nagłośnić całą sprawę ku przestrodze na przyszłość.

  • 2019-08-31 16:48:32

    gość: ~Kazik

    @~Boli głowa
    Kolego Sołtysie jeśli to prawda to podaj się do dymisji...Wstydu oszczędź tym którzy uczciwi starają się chociaż być.Źadnego wyjaśnienia z Twojej strony jeszcze tu nie ma... Przeproś wszystkich ...Usuń się w cień...Długo Ci tego nie zapomną...Hańba !!!

  • 2019-08-31 17:03:05

    gość: ~Kazik

    @~Kazik
    Do poprzedniego komentarza
    nie dopisałem :PRZEPROŚ PUBLICZNIE, przed kamerą ROLANDA ,tak jak nagrody Tobie i waszmu sołectwie odbierałeś...Na pewno mieszkańcy Rzeczycy za Ciebie się wstydzą...ICH też przeproś...

  • 2019-09-04 23:22:22

    gość: ~Pan

    @~Kazik
    Ty cwelico co ty myślisz że twój mąż wsoczy na jego miejsce? Taki chuj!!!

  • 2019-08-31 19:35:14

    gość: ~aaaa

    Bardzo mnie dziwi, że nikt nie dopatrzył się, że wieniec który przedstawiła Rzeczyca jest wygranym wiencem z powiatu rok wcześniej. Czyżby osoby z komisji przeoczyły coś takiego? Skoro przyznali pierwsze miejsce dla Rzeczycy to dla mnie jest jasne, że nie ma problemu. Jak dla mnie to komisja powinna się zastanowić, a nie teraz wylewać wiadra pomyj na obie miejscowości.

  • 2019-08-31 19:58:15

    gość: ~Kazik

    @~aaaa
    Nikomu mie przyszło do głowy, ze ktoś się mógł dopuścić do oszustwa...Polak potrafi...Udowodnili to wolksdojcze...

  • 2019-08-31 20:10:23

    gość: ~Aaaa

    @~Kazik
    To tak na dobrą sprawę co drugi się dopuszcza. Na internecie jest od groma gotowych wieńców. Tak jak było w artykule miał być pożyczony tylko do kościoła, wszystko w tym temacie.

  • 2019-08-31 19:52:44

    gość: ~Ha ha

    Zostawcie trochę jadu na Święto Wina :D

  • 2019-09-01 14:13:18

    gość: ~Inga

    Na dożynkach w Zakrzewiu stałam obok grupki ludzi z Rzeczycy,gdy zostało wyczytane że zdobywają 1 miejsce...była taka radość że szok...wstyd dla Rzeczycy...

  • 2019-09-01 17:19:07

    gość: ~Yyyy

    @~Inga
    A co w tym złego, że się cieszyli bo nie bardzo rozumiem?

  • 2019-09-02 12:01:47

    gość: ~Inga

    @~Yyyy
    Dopuścili się oszustwa i to jest coś dziwnego,że udawali zaskoczenie

  • 2019-09-02 16:42:17

    gość: ~Yyy

    @~Inga
    Nooo jasne, bo już od początku imprezy przecież wiedzieli, że wygrają. Eh ręce opadają.

  • 2019-09-02 08:30:48

    gość: ~Mmmmm

    @~Inga
    Jakim Zakrzewiu? Zakrzowie jeśli już.

  • 2019-09-04 23:24:29

    gość: ~Pan

    @~Inga
    Taa stałaś... Chyba lezalas najebana pod stolem

  • 2019-09-02 07:03:24

    gość: ~Rysiek

    Do czego to doszło nawet na Dożynkach korupcja nie dziwię się roboty przy tym jest ne powiem


    Do czego to doszło że na Dożynkach korupcja roboty przy tym jest fakt kobiety maja co przy tym robić ale choćby jakieś nagrody poczciwe były za tą robotę bo czasem nawet 1000 zł nie dostaną.

  • 2019-09-03 20:26:45

    gość: ~wszystkie Ryśki

    A może robić słomiane Misie?