POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Dyskwalifikacja Rzeczycy. Zwycięzcą konkursu wieńcowego sołectwo Rakoszyce

Wieniec dożynkowy: po lewej rok 2018 - zwycięzca w gminie Malczyce, po prawej 2019 - zwycięzca konkursu w gminie Środa Śląska fot.: emka

Jak co roku, w trakcie dożynek gminnych, wybierany jest najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Nie inaczej było w Zakrzowie, gdzie zwycięstwo przypadło Rzeczycy. 

Sołectwo odebrało nagrodę w wysokości 1000 zł. Juz następnego dnia do naszej redakcji wpłynęło zgłoszenie o możliwości naruszenia regulaminu konkursu. Szybko okazało się, że prezentowany przez Rzeczycę wieniec nie spełnił jednego z podstawowych warunków - nie był w całości wykonany samodzielnie przez mieszkańców sołectwa. Bazowali oni na wieńcu Chomiąży, który w ubiegłym roku zajął pierwsze miejsce w konkursie powiatowym i reprezentował nas podczas dożynek wojewódzkich.

Od tego czasu wieniec stał w stodole. Zgodziłem się go wypożyczyć koledze, ale nie do udziału w konkursie, a do samej prezentacji sołectwa w kościele - informował nas już po dożynkach w Zakrzowie Michał Rydzanicz, sołtys Chomiąży.

Sołtys Rzeczycy przekonuje natomiast, że wypożyczył jedynie szkielet, który uzupełnił następnie z członkami Koła Gospodyń Wiejskich kłosami zebranymi z tegorocznych zbóż. Dołączamy do artykułu zdjęcia obu wieńców. Ocenę podobieństwa w tym przypadku pozostawiamy również Państwu. 

Jak się okazuje, o "pożyczeniu" wiedziało gros osób, łącznie z pracownikami urzędu, jednakże dopiero nasza publikacja wymusiła zdecydowaną reakcję urzedników w tym zakresie. Kiedy już powołany przez burmistrza zespół przyznał, że doszło do opisywanego przez nas naruszenia (pożyczenie i tym samym złamanie regulaminu), Rzeczyca została zdyskwalifikowana, natomiast w rankingu nastąpiły przesunięcia. Tym samym zwycięzcą tegorocznego konkursu na najpiękniejszy wieniec zostało sołectwo Rakoszyce. Drugie miejsce zajął Kulin, a trzecie ex aequo Juszczyn i Przedmoście.  Zwycięzcom GRATULUJEMY!

emka

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Dyskwalifikacja Rzeczycy. Zwycięzcą konkursu wieńcowego sołectwo Rakoszyce

  2019-09-09 15:21:33

  gość: ~tuska

  ....ojojoj ale wstyd ....

 • 2019-09-09 22:50:15

  gość: ~pustka

  @~tuska
  Wstyd to tylko dla jury,którzy oceniali wieńce,że nie dopatrzyli się podobieństwa!,jak również braku dokumentacji zdięciowej z wykonania wieńca-co było w regulaminie!Jury powinno nie dopuścić więca do konkursu z powodu braku dokumentacji zdięciowej-taki wstyd! Podpowiem jeszcze a nikogo nie kabluję,ze w konkursie placka ziemiaczaczanego w timie Chomiąża brała udział Pani K.[rodo] mieszkająca w Malczycach?

 • 2019-09-09 23:40:06

  gość: ~pewien Pan

  ostatnio dodany post

  (this post was banned by administrator)

REKLAMA


REKLAMA