POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Drugie podejście do budowy inkubatora przedsiębiorczości zakończone fiaskiem

Projekt z 2016 roku fot.: Urząd Miejski

Utworzenie inkubatora przedsiębiorczości to jeden z głównych punktów programu wyborczego obecnego burmistrza, którym przekonywał do siebie wyborców jeszcze w 2014 roku.

Inkubator miał być miejscem, gdzie nowo powstające mikro i małe przedsiębiorstwa miałyby znaleźć dogodne warunki do rozwoju, wsparcie lokalowe, organizacyjne i doradcze. Dwa lata po pierwszym wyborze Adama Rucińskiego na burmistrza, gmina rozpoczęła starania o pozyskanie wsparcia finansowego na wartą niecałe 10 mln złotych inwestycję. Miała ona powstać przy ulicy Spółdzielczej w Środzie Śląskiej. Mimo uzyskania 6,5 mln złotych z funduszy zewnętrznych, do fizycznej budowy nigdy nie przystąpiono, bowiem same prace nad projektem technicznym trwały przeszło 1,5 roku.

Mimo kilkunastu ponagleń i wezwań, (biuro projektowe - przyp. red.) nie przedstawiło projektu wykonawczego nieobarczonego wadami. Wady i uchybienia  w posiadanej przez gminę dokumentacji projektowej uniemożliwiały zlecenie i wykonanie inwestycji w sposób rzetelny - czytamy w opublikowanym w lokalnym periodyku oświadczeniu urzędu miejskiego.  - Ponadto kosztorys inwestorski przedstawiony przez projektanta spod Opola w II kw. 2019 na kwotę prawie 20 mln. zł bardzo znacząco tj. o ponad 10 mln. zł. wykracza ponad pierwotnie szacowane w 2016 r koszty realizacji inwestycji na pierwotnym poziomie 9,5 mln zł - argumentują urzędnicy z burmistrzem na czele.

Do tematu powrócono w trakcie sesji rady miejskiej, która odbyła się 25 września. Burmistrz chciał wprowadzić do porządku obrad projekt uchwały zmieniającej Wieloletnią Prognozę Finansową (WPF) gminy.

- Tu jest generalnie kwiestia ujęcia w tym WPFie wniosku, który ja chcę złożyć do regionalnego programu operacyjnego województwa dolnośląskiego (...) w zakresie drugiego podejścia do budowy średzkiego inkubatora przedsiębiorczości w wersji okrojonej o dwie trzecie, czyli bardzo minimalistycznej. Ten wniosek chcę złożyć do 30 września, czyli do poniedziałku - poinformował radnych. Zdradził także powód reaktywacji pomysłu sprzed lat.

- Wcześniejsze informacje i krytyka, że jest to jedna z tych niespełnionych obietnic, tych niezrealizowanych zadań jeszcze z tamtej kadencji rady miejskiej - tłumaczył. 

- Teraz chciałbym, abyśmy drugie podejście wykonali. Żebyśmy dali sobie szansę na to, aby zgłosić ten wniosek, gdzie do wzięcia jest około 5,3 mln złotych. Śmiem twierdzić, że nie będzie tu większej konkurencji. Kwota ta jest do wzięcia na rozwój przedsiębiorczości. Złożymy wniosek, a potem zobaczymy (...). To, czy powinniśmy budować inkubator, czy nie, to jest decyzja późniejsza. Ale jeśli dzisiaj nie damy sobie szansy i nie złożymy tego wniosku, to w ogóle nie będzie o czym dyskutować. Tę szansę stracimy już teraz - dodał na zakończenie. 

Przed głosowaniem nad wprowadzeniem projektu uchwały do porządku obrad przewodniczący rady zarządził przerwę. Zaledwie kilka minut wystarczyło, aby radni podjęli decyzję i przystąpili do głosowania. Aż osiem osób, w tym kilka z klubu "Razem dla Ziemi Średzkiej" (matecznika Adama Rucińskiego), było przeciwnych, trzy się wstrzymały, a tylko cztery były "za". 

- Po pierwsze: nie rozmawialiśmy o tym projekcie w trakcie komisji. Otrzymałem go tuż przed sesją, nie było szans, aby się z nim zapoznać. Po drugie: są ważniejsze wydatki, aniżeli utworzenie inkubatora przedsiębiorczości - komentuje krótko Paweł Rosenbeiger. Jego zdanie podziela również Arkadiusz Hibner.

- Brak omówienia projektu na komisji, poza tym wysokie koszty własne przy realizacji inwestycji oraz późniejszego utrzymania (a jest wiele innych ważniejszych wydatków). Do tego dochodzi wątpliwa przydatność inkubatora na dzisiejszym rynku i przy dzisiejszych warunkach pracy. Nie mogłem zagłosować inaczej - dodaje radny.

Tym sposobem temat inkubatora na kolejne lata trafia znów do szuflady.

 

emka

16

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Drugie podejście do budowy inkubatora przedsiębiorczości zakończone fiaskiem

  2019-09-26 19:36:58

  gość: ~NIE

  "Teraz chciałbym, abyśmy drugie podejście wykonali. Żebyśmy dali sobie szansę..."
  Ty daj nam szansę i uwolnij nas od siebie...

 • 2019-09-26 19:58:12

  gość: ~Niegospodarny

  @~NIE
  Proszę spytać burmistrza ile wydał gminnych pieniędzy na nie zrealizowane pseudo projekty oto kilka przykładów:
  1. Inkubator przedsiębiorczości- około 200-300 tyś zł
  2. Przebudowa trybuny stadionu - 120 tyś
  3. Budowa sygnalizacji świetlnej ul Górna-75 tyś
  3. 3 nie wybudowane budynki osiedla socjalnego ul Wiejska - ponad 100 tyś
  4. Sygnalizacja świetlna dk 94 skrzyzowanie na Ciechow ponad 100 tyś
  5. Budowa komendy powiatowej policji - brak możliwości oszacowania strat gminy
  6. Przebudowa domu Napoleona....
  Można tak w nieskończoność

 • 2019-09-26 22:21:16

  gość: ~Aleks

  @~Niegospodarny
  Napoleon mieszkał w budynku ,obecnie w posiadaniu zakonnic.Czy ten budynek wymaga remontu?

 • 2019-10-01 13:59:39

  gość: ~mieszkaniec

  @~Niegospodarny

  jeszcze ten Psi Gaj

 • 2019-10-01 18:07:27

  gość: ~Aniołek

  @~Niegospodarny
  A co z fontanna w parku? Lata mijaja, a ona mimo obietnic remontow, jak straszyla tak straszy.

 • 2019-09-27 11:48:33

  gość: ~hela

  @~NIE
  ależ to typowe teraz... nikt nie lubi, wszyscy przeciwko a jakoś na wyborach pierwsi...

 • 2019-09-26 19:51:00

  gość: ~Średzianin

  Wygląda to na ustawkę. Dobry burmistrz próbuje ale źli radni mu nie pozwalają (i to nawet JEGO radni). Zagrywka znana od dawna.

 • 2019-09-27 11:47:38

  gość: ~jan

  @~Średzianin
  akurat tutaj dobrze to zrobili radni i czy to ustawka czy nie nie ma znaczenia, pomysł był chory od początku bo są o wiele większe potrzeby. szkoła przede wszystkim, animowanie wspólpracy z inwestorami a nie inkubator dla małych firm, gdzie normalny mikroprzediębiorca i tak by nic nie załatwił bez znajomości. Najjaśniejszy nam panujący poszedł po rozum do glowy w końcu, niesamowite...

 • 2019-09-26 20:04:23

  gość: ~Wojewoda

  Podzielam zdanie radnych. W obecnych czasach jest to zbędny projekt i nie ma sensu go dalej ciągnąć.

  A czy była to zagrywka burmistrza, aby rakiem wycofać się z nietrafionej inwestycji, nie mi oceniać.

  Zbierajcie kasę na szkołę...

 • 2019-09-27 06:53:02

  gość: ~Agnieszka

  @~Wojewoda
  Wydaje mi się, że zamiast bawić się w menagera Środy Sląskiej, warto pomysleć o parkingach (nie wiem może i nawet dwupoziomowych). Nigdy Środa Sl. nie była tak przeludniona i zakorkowana...brakuje parkingów i więcej rozwiązań komunikacyjnych (od choćby poszerzenie, może dobudowanie dróg wylotowych, usunięcie parkujących w wąskich uliczkach - ale dac im parking), nie budowanie więcej zakładów bo praca jest wszedzie , a i tak wszyscy chcą do Wrocławia (lepiej się pracuje jak mało się znamy), brakuje zielonych busików na dojazdach do Środy zamiast po Środzie no i najważniejsze brak więcej połaczenia na Wrocław (np śpk)
  Uważam, że budowa Inkubatora to nie trafiony pomysł i warto dać sobie spokój....
  Miały być budyki socjalne, a deweloperka robi sobie co chce.
  No i najważniejsze BASEN! ....nie dośc , że mały to przeludniony, no i prywatne zajęcia na Gminnym Basenie, prawi zawsze tory zajęte, to jeszcze wbijają się na basen relaksacyjny.
  Środa Śl. to już dzielnica Wrocławia - żałuje do dzis , że głosowałam.

 • 2019-09-27 09:50:25

  gość: ~git

  Komu ta ściema umyć rączki swoimi cały Adaś.Przestraszył i strasznie zbulgotał się na sesji po zwruceniu uwagi przez starszego Pana

 • 2019-09-29 11:16:12

  gość: ~Polak

  @~git
  Może któs napisze po co nam (ludziom) politycy? Czy bez nich świat by nie istniał? Piłsudski miał na ten temat swoje zdanie.

 • 2019-09-27 12:35:12

  gość: ~Średzianin

  GLOSOWANIE RADNYCH PRZYJMUJĘ Z ULGĄ.

 • 2019-09-27 21:29:16

  gość: ~Marian

  Czyste powietrze, który przez rząd był określany mianem największego w historii instrumentu walki ze smogiem, przynosi mierne efekty.

 • 2019-09-28 15:23:22

  gość: ~rNN

  lepiej niech gmina dofinansuje służbę zdrowia żeby lekarze specjaliści byli dostępni w przychodni bez czekania Inne gminy tak robią .

 • 2019-10-08 12:41:44

  gość: ~z gminu

  ostatnio dodany post

  Pomysł był dobry i dający szansę młodym i ambitnym na rozwój, ale Środa Śl.jest za mała no i blisko jest do Wrocławia, gdzie można się realizować. Taki projekt mógłby się udać we wschodniej Polsce.

REKLAMA