POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Umowa na utworzenie dziennego domu dla seniorów podpisana

Podpisanie umowy na realizację inwestycji fot.: Gmina Kostomłoty

Dokumenty zostały podpisane 3 października. Zadanie polega na utworzeniu w Osieku domu dziennego pobytu dla osób starszych.

Koszt realizacji robót budowlanych to 807.879,36 zł. Wykonawcę jest zakład remontowo budowlany reprezentowany przez Krzysztofa Kuśmierka z Niemczy - informują urzędnicy z gminy Kostomłoty.

Dom seniora powstanie w budynku dawnej szkoły w Osieku. Miejsce w nim znajdą osoby starsze, nieaktywne zawodowe, w wieku 60 plus. W wyniku realizacji zadania powstanie infrastruktura pozwalająca na aktywne spędzanie czasu wolnego przez osoby starsze. W domu "Senior +" realizowane będą różne formy aktywności: ruchowe, usprawniające umysł oraz zajęcia o charakterze kulturalno-oświatowym, które pozwolą na zaktywizowanie seniorów. Budynek przygotowany będzie do przyjęcia 20 seniorów w wieku 60+, w tym osób niepełnosprawnych. Uczestnicy projektu zostaną zrekrutowani przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kostomłotach. Przy wyborze uczestników brana będzie pod uwagę sytuacja życiowa i dochodowość kandydatów. Obecnie na terenie gminy Kostomłoty nie funkcjonuje żaden obiekt zapewniający opiekę dla osób starszych - dodają urzędnicy.

W budynku wyodrębnione zostaną kuchnia, pokój aktywności ruchowej, pomieszczenie klubowe, pomieszczenie ogólnodostępne, szatnia, łazienka, pokój zabiegowo – pielęgniarski, pokój do odpoczynku, pokój do terapii indywidualnej. Seniorzy będa mogli liczyć na co najmnniej jeden ciepły posiłek dziennie. - Placówka działająca w formie Dziennego Domu "Senior+" powinna zapewniać co najmniej 8-godzinną ofertę usług w dniach od poniedziałku do piątku - dodają urzędnicy.

Minimalny standard zatrudnienia w Dziennym Domu „Senior+” to co najmniej 1 pracownik na 15 seniorów oraz fizjoterapeuta lub terapeuta zajęciowy, bądź instruktor terapii, pielęgniarka albo ratownik medyczny w wymiarze czasu odpowiednim do potrzeb placówki. Dodatkowo, w zależności od potrzeb, w placówce może być zatrudniony inny specjalista. W przypadku placówek o liczbie miejsc większej niż 15, a mniejszej niż 30, jednostka samorządu we współpracy z urzędem pracy może zaangażować stażystę. 

W związku w planowanym funkcjonowaniem placówki od stycznia 2020 roku gmina Kostomłoty będzie występować do instytucji zewnętrznych  z wnioskiem o dofinansowanie kosztów bieżącej działalności - kończą pracownicy gminy.

 

 

em

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Umowa na utworzenie dziennego domu dla seniorów podpisana

  2019-10-05 21:08:25

  gość: ~doAdamaRucinskiego

  Dlaczego nie w Środzie Śl? Niema tu seniorów albo za mało ich?

 • 2019-10-07 07:26:32

  gość: ~Mariusz

  ostatnio dodany post

  Proponuje zamiast szpitala utworzenie takiego obiektu.

REKLAMA


REKLAMA