POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Czy gminy dorzucą się do kupna budynku po szpitalu?

Spotkanie w sprawie wykupu budynku szpitala fot.: Ewa Sikora

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

21 października przedstawiciele starostwa oraz pięciu gmin spotkali się, aby porozmawiać na temat możliwych opcji wykupu budynku szpitala od syndyka PCZ.

Budynek po szpitalu w Środzie Śląskiej był w tym roku wystawiany na sprzedaż dwukrotnie. Pierwotna cena za nieruchomości oraz wyposażenie przekraczała kwotę 10 mln złotych brutto. Nikt nie złożył oferty. W drugim podejściu mowa była o kwocie w granicach 7 mln złotych. I ta opcja nie spotkała się z zainteresowaniem kupujących. Doszło więc do posiedzenia rady wierzycieli ustanowionej w upadłości PCZ SA, w trakcie której przedstawiciele Powiatu Średzkiego złożyli ofertę na kupno budynku wraz z działką. Mówimy o kwocie w granicach 60 proc. oszacowanej wartości nieruchomości - 4,6 mln złotych. Obecni na spotkaniu członkowie rady wyrazili zgodę na przyjęcie tej propozycji.

21 października doszło do spotkania władz powiatu oraz zaproszonych przedstawicieli wszystkich pięciu gmin. W jego trakcie rozmawiano na temat możliwości udzielenia przez poszczególne samorządy wsparcia finansowego na rzecz wykupu budynku po dawnym szpitalu. Zaproponowany udział procentowy miałby się przedstawiać następująco: Powiat Średzki - 50,01 proc. (2,3 mln), gmina Środa Śląska - 30 proc. (1,39 mln), gmina Miękinia - 10 proc. (466 tys.), pozostałe gminy (Kostomłoty, Malczyce, Udanin) po 3,33 proc. (155 tys.).  Umowa przedwstępna z syndykiem miałaby zostać podpisana w ciągu najbliższych tygodni. - Będziemy zobligowani teraz do zapłacenia 10 proc. wartości obiektu. Na spłatę całości mamy czas do końca stycznia 2020 roku - informuje Sebastian Burdzy, wicestarosta powiatu. Zanim jednak dojdzie do podpisania umowy przedwstępnej z syndykiem radni muszą podjąć stosowną uchwałę zmieniającą Wielotlenią Prognozę Finansową powiatu.

Co dalej? W przyszłym roku ma zostać opracowana koncepcja wykorzystania budynku oraz dokumentacja remontu zdegradowanej jego powierzchni. Rewitalizacja miałaby zostać dokonana do końca 2021. Przewidywany koszt to około 3 mln złotych. W tym samym czasie przewiduje się reaktywację działalności medycznej w wyremontowanych już pomieszczeniach, w których znaleźć mogłyby się przychodnie specjalistyczne, czy gabinety lekarskie na wynajem.

- Kolejna kontraktacja szpitalnych usług medycznych przez NFZ będzie na przełomie stycznia, lutego 2021 roku. Mamy więc trochę czasu, aby się przygotować. W tej chwili najważniejsze jest jednak, abyśmy uzyskali informację, czy mamy partnerów jako powiat, czy państwo rozważycie możliwość wsparcia finansowego powiatu w odzyskaniu budynku. W kolejnym etapie będziemy rozmawiać o dalszym kształcie placówki i jej funkcjonowaniu  - mówił w trakcie spotkania Sebastian Burdzy.

Głos zabrał także Piotr Frankowski, wójt gminy Malczyce, który podkreślił, że samorząd jest za tym, aby reaktywować szpital w Środzie Śląskiej. - Będziemy się włączać w te działania na tyle, na ile pozwoli nam budżet. Deklarujemy pomoc. Zaznaczam jednak, że nie interesuje nas tworzenie tu przychodni. Warunkiem udzielenia przez nas pomocy jest uruchomienie w tym miejscu szpitala.

Burmistrz Środy Śląskiej również zadeklarował wsparcie w wysokości 30 proc. wartości obiektu. Pytał przy tym jednak o ostateczną kwotę netto uwzględniającą odzyskane przez powiat wierzytelności za wcześniejszą sprzedaż budynku. - Odzyskane kwoty będą przychodem powiatu, a skoro będą przychodem, to powinno to zmniejszyć wartość tego, co mamy wyłożyć na szpital  - mówił. Podkreślił także, że współpraca powiatu przy udziale wszystkich pięciu gmin pozwoli na rozłożenie ryzyka, ale też pokaże solidarność tych samorządów. - Bo potrafimy dogadywać się choćby w tematach drogowych. Dziś powinniśmy dyskutować ewentualnie o proporcjach, jeśli chodzi o wkład finansowy, a nie o współpracy w ogóle - zakończył swoją wypowiedź Adam Ruciński.

- Jeśli chodzi o wierzytelności jesteśmy dobrej myśli. Mogę zagwarantować, że wszystkie odzyskane środki zostaną przeznaczone na działalność medyczną. To nie będzie tak, że pieniądze, które wpłyną z gmin, zostaną przeznaczone na inne cele. Absolutnie. Wszystko będzie przeznaczone na wykup budynku, ewentualnie na jego dalsze prowadzenie. Wszystko jednak będzie z państwem uzgadniane - zapewniał wicestarosta. 

- Na pewno będę wspierać działania, jako gmina, aby przejąć budynek - zapewniała Janian Gawlik, wójt gminy Kostomłoty. Podkreśliła także, że w jej opinii najlepszym rozwiązaniem byłoby wydzierżawienie obiektu podmiotom zewnętrznym. - My się po prostu na tym nie znamy. Dajmy to prowadzić podmiotom prywatnym, które będą chciały pozyskać pacjentów, aby się utrzymać i uzyskać z tego tytułu dochody. (...) Absolutnie nie widzę tego, aby samorządy partycypowały w kosztach bieżących szpitala i dodam, że ja nie mam na to pieniędzy - poinformowała. 

- Przepraszam, ale mam kolejne spotkanie, więc powiem krótko. Jako wójt wyraziłem jasno swoje zdanie w tym temacie w lutym. Ale jeśli będzie wniosek wówczas rada gminy zajmie stanowisko w tej sprawie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby starosta i wicestarosta przyjechali na posiedzenie: zarówno komisji, jak i na sesję, i przedstawili swoje stanowisko, co do istosty utworzenia na nowo szpitala w Środzie Śląskiej - poinformował wójt gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn. Zanim wyszedł ze spotkania chęć uczestniczenia w obradach komisji i sesji rady gminy Miękinia wyraził Adam Ruciński. - Czy mogę? - zapytał. - Każdy może wziąć w nich udział - skwitował krótko Jan Marian Grzegorczyn, po czym opuścił salę.

W dalszej części spotkania deklarację partycypacji w kosztach wykupu budynku zdeklarował wójt gminy Udanin. - Ostateczną decyzję podejmie rada gminy Udanin. Też zapraszam na sesję. Osobiście będę zabiegał, aby wykupić ten budynek. Myślę, że jako samorządowcy musmy wspólnie podjąć działania, aby ten budynek wykupić a potem określić w jakiej formie będzie funkcjonować szpital. Ważne jest także zabezpieczenie takie, że jeśli ten szpital nie zostanie uruchomiony, to włożone przez nas środki zostaną gminom zwrócone - mówił Wojciech Płaziuk. 

Głos zabrał ponownie Sebastian Burdzy, który zapytał wprost burmistrza Środy Śląskiej, co z deklaracją pomocy finansowej, jeśli jedna z gmin - konkretnie Miękinia - się wycofa? - Od udziału wszystkich gmin w partycypacji w kosztach uzależniał pan swoją pomoc. Czy zatem możemy liczyć na nią w takim przypadku, czy nie? - pytał.

- Powinniśmy wszyscy, którzy mają na to wpływ, zrobić wszystko, co w naszej mocy, dokonać należytej staranności, żeby przekonać radę gminy Miękinia do partycypacji w tym projekcie. Nie może być tak, że gmina o stumilionowym budżecie się z tego alienuje, to się nie mieści w formule powiatu średzkiego. Musimy zrobić wszystko, aby tak się nie stało - mówił Adam Ruciński. Zasugerował także, aby w przyszłości, w przypadku odmowy ze strony jednej z gmin, zastanowić się nad współpracą z nią. - Zarząd powiatu kształtuje pewną politykę w różnych obszarach w stosunku do gmin powiatu średzkiego i to gdzieś powinno być w takim przypadku zaznaczone - podkreślił. Dodał także, że jeśli gmina Miękinia nie będzie partycypować w kosztach odkupu budynku po dawnym szpitalu, koszt ten powinien spaść na powiat średzki. - Takie jest nasze stanowisko - odpowiedział.

Spotkanie zakończył starosta powiatu Krzysztof Szałankiewicz, który poinformował, że włodarze otrzymają oficjalne pisma z prośbą o pomoc finansową w tym zakresie. 

emka

29

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Czy gminy dorzucą się do kupna budynku po szpitalu?

    2019-10-24 15:22:15

    gość: ~Nick

    Mam od dłuższego czasu wrażenie że gminie Miękinia nie za bardzo odpowiada uczestnictwo w powiecie średzkim i „ciągnie” ją w kierunku powiatu wrocławskiego. Prowincja jest „be”, wielkie miasto zaś ok. A najlepiej żeby wioska Miękinia została stolicą powiatu średzkiego, wtedy byłoby „cool” . Jest takie przysłowie, „wyżej s...., niż d... masz”. Tylko że w powiecie wrocławskim byliby „maluczkim” nic nie znaczącą gminą. Pytam więc, czy tak pewny siebie wójt Miękini, zabroni swoim mieszkańcom przyjeżdżać do nowopowstałego szpitala i czy jeśli przyjadą mimo wszystko to nie będzie mu głupio że nie chciał się dołożyć do wykupu.
    Ps. Pytanie retoryczne. Pycha kroczy przed upadkiem

  • 2019-10-24 15:26:38

    gość: ~Z miekini

    @~Nick dlaczego pycha? Może po prostu doświadczenie i wiedzą na temat powiatu? Brawo wójt mamy bliżej do Wrocławia a szpital niech wykupi ten co go sprzedal

  • 2019-10-24 18:01:46

    gość: ~Tom

    @~Nick
    Dziwne, że jak Burdzy sprzedawał szpital, to nie pytał się gmin czy są zadowolone z tej transakcji, a teraz płacz, że gmina Miękinia nie chce się dołożyć do odkupienia i to po wyższej cenie.Powiat nie ma pieniędzy na kupno budynku A co dopiero na prowadzenie szpitala i tu nie chodzi o 5 czy 7 mln złotych tu mówimy o kwocie co najmniej 50 mln złotych. Przetrzyjcie ludzie oczy...znowu jesteście wodzeni za nos przez powiatowych "włodarzy ".

  • 2019-10-24 18:09:46

    gość: ~Nick

    @~Tom
    Wodzenie widzeniem, Burdzy Burdzym, masz jakieś zarzuty formalne czy natury karnej, zgłoś to do prokuratury, przecież masz takie prawo i nikt Ci go nie zabiera. Weź odpowiedzialność za swoje słowa, myśle że skoro tak piszesz to jesteś pewny swych twierdzeń. A my jesteśmy tu i teraz... zastanowić się trzeba czy w ogóle jest potrzebny ten szpital. Byłeś na SOR we Wrocławiu, obyś nigdy nie musiał tam być, ani Ty ani Twoja rodzina..

  • 2019-10-24 18:27:16

    gość: ~Tom

    @~Nick
    Faktycznie może to nie była osobista decyzja ówczesnego starosty, decyzje te zapadły zgodnie ze strategią jedynej PO-porawnej partii.Sprzedajmy wszystko: szpitale, państwowe zakłady pracy, zlikwidujmy szkoly branzowe, zlikwidujmy posterunki policji itp. szkoda tylko że dróg powiatowych nikt nie chciał kupić .

  • 2019-10-24 19:49:28

    gość: ~Nick

    @~Tom
    Przecież nikt nie twierdzi, ze była to wówczas dobra decyzja. Ale skoro ją krytykujesz, jesteś więc za tym żeby był szpital w Środzie, zatem zgadzamy się że powinien być. A jeśli się zgadzamy warto by zrobić, to co można zrobić , aby go przywrócić. I zupełnie niepotrzebny jest ten sarkazm dotyczący sprzedaży dróg, szkół itp. Myślę że nikt o zdrowych zmysłach nie jest za ich sprzedażą. Zadań własnych powiatów po prostu się nie sprzedaje. Ot i tyle w tym temacie.

  • 2019-10-25 12:39:44

    gość: ~Brawo

    @~Tom
    Brawo w punkt odpowiedz

  • 2019-10-24 20:06:33

    gość: ~Marian

    @~Nick
    Słusznie postepuje wójt Miekini. Bądźcie realistami. Szpital można kupić otworzyć. I kto będzie przyjmował? Chyba Frankowski z Burdzym. Bo lekarze tu nie przyjdą, bo ich po prostu nie ma. Pielęgniarki odchodzą na emeryturę młodsze wyjeżdżają. To co planuje starosta to kosmos. trzeba było walczyć i nie zamykać. Za wszelką ceną. Tak jak w Strzelinie. Biedny, ale jest. Choć też co jakiś czas krązy informacja, że go zamkną.

  • 2019-10-28 09:05:44

    gość: ~PanB

    @~Nick
    Rzeczywiście można odnieść takie wrażenie, nawet jeśli to tak wygląda to proszę się nie bać! Gmina Miękinia nie "uczestniczy" a jest spójną częścią Powiatu Średzkiego. Czy ciągnie nas mieszkańców do Wrocławia? Owszem! Nie wyklucza to jednak poczucia przynależności do wspólnoty średzkich gmin. Proszę się nie gniewać na wybór miękińskiej społeczności czy bliżej jej do "prowincji" czy "wielkiego miasta". Sąsiedztwo GM i Wrocławia jest wielkim atutem, tylko głupi by nie korzystał.

    Miasto i Gmina Środa Śląska jest "Stolicą"/siedzibą Powiatu i całej ziemi średzkiej. Nikt nie ma aspiracji aby to zmieniać. Domyślam się, iż to właśnie ŚŚ otrzymała miano prowincji! Nie zgodzę się, ponieważ mieszkam w Brzezince Średzkiej na krańcach Powiatu. Tak właśnie w tej Brzezince, z której ostatni autobus PKS, do stolicy ziemi średzkiej odjechał kilkanaście lat temu.......

  • 2019-10-24 16:20:50

    gość: ~jola

    wójt Miękini - postawa jest co najmniej niestosowna. Z relacji tych spotkań wynika, że albo na nie nie przychodził, gdy mówiono o szpitalu, albo wychodził bo miał 'inne spotkania'. Podejście fantastyczne, godne dobrego gospodarza dbającego o swoich mieszkańców (który też mieszkają na terenie POWIATU ŚREDZKIEGO!). Masakra...

  • 2019-10-24 16:41:22

    gość: ~Ale

    @~jola
    Mieszkańcy może wola jeździć niedaleko czyli do Wrocławia ze środy i tak będą tam odsyłani więc o co kaman

  • 2019-10-24 16:56:08

    gość: ~Zoha

    @~Ale
    Napisz jeszcze raz to samo tylko z przecinkami bo ja nie wiem o co w Twoim wpisie kaman, lecisz ze słowami jak z karabinka bez interpunkcji i naprawdę nie rozumiem co chciałeś(-łaś) powiedzieć

  • 2019-10-24 17:40:17

    gość: ~Ale

    @~Zoha
    Ale po co? I tak wszyscy wiedzą o co chodzi

  • 2019-10-24 17:13:50

    gość: ~Fck

    @~Ale A jak hipotetyczny przyszły szpital, zdobędzie renomę i będzie lubiany, a mieszkancy gminy Miękinia będą chcieli do niego - to co wtedy? Blokady na drogach do Środy? Wrocławskie szpitale to bezduszne kombinaty i może akurat w Sreodzie byłoby lepiej pod niektórymi względami? Przypominam, ze np porodówka miała renomę i wrocławianki chvciały tu rodzić... Malczyczanie w sumie też mają bliziutko do legnickiego szpitala specjalistycznego = który leży na zachodnim krańcu Legnicy, jednak nikt tak do tego nie podchodzi jak miękiński włodarz.

  • 2019-10-25 17:16:58

    gość: ~Otak

    @~Fck
    Hipoteczny dobrze napisane

  • 2019-10-25 19:42:04

    gość: ~Fck

    @~Otak Czasami hipotetyczny staje się realny :) A osobiscie, jestem za wybudowaniem, nowego mini szpitala.Czystego, taniego w utrzymaniu i nie skażonego wiekowymi bakteriami zjadliwymi. System nowoczesny, tani wutrzymaniu i podatny na modernizacje, pawilonowy. SOR plus porodówka i pediatria.Byłoby to super minimum dla powiatu.

  • 2019-10-25 19:58:16

    gość: ~Fck

    Olać ten gmach, albo wykupic i zrobic hotel dla Ukrainców. Wtedy szybko sie zwróci.Nie mury tworzą szpital,tylko ludzie, chęci i pieniądze

  • 2019-10-24 19:04:38

    gość: ~wybrany

    a Udanin to się spina z powiatem, czy już nie? Tyle było gadania przy wybieraniu na wojta, to gdzie ten wojt udanina jest teraz?

  • 2019-10-25 00:27:05

    gość: ~Ze zrozumieniem

    @~wybrany
    Czytaj ze zrozumienie... Przecież jest napisane, że Udanin też wpłaci 3,33%

  • 2019-10-25 09:17:05

    gość: ~Admin

    @~wybrany
    Faktycznie - zabrakło wypowiedzi wójta gminy Wojciecha Płaziuka. Artykuł został uzupełniony.

  • 2019-10-25 00:51:43

    gość: ~pozytywistka z urodzenia

    Może jeszcze się znajdzie kilku doktorów Judymów, którzy zechcą pracować w prowincjonalnym, małym miasteczku dla dobra biednych ludzi ?

  • 2019-10-25 16:45:09

    gość: ~Fck

    @~pozytywistka z urodzenia Znajdą się. Jak bedzie pozytywna atmosfera i poczucie, że robią coś sensownego to się znnajdą. Pieniądze to nie wszystko...

  • 2019-10-28 12:22:28

    gość: ~PanB

    Decyzja wójta o nieudzieleniu wsparcia na reanimację szpitala jest słuszna. Dla wielu mieszkańców powiatu niezrozumiała a dla wójta nieopłacalna politycznie. Pozostaje mieć nadzieje, że RGM nie ulegnie emocjom i to stanowisko podtrzyma. Do tego konkretnie szpitala i w takim założeniu nie dołożyłbym złotówki. Pragnę państwu przypomnieć a szczególnie mieszkańcom GM, że to dzięki tak prowadzonej polityce Pana Wójta Miękinia jest dziś tak rozwinięta.

    Odkupienie budynku to tylko kropla w morzu. Nie trzeba być ekonomistą, wystarczy spojrzeć realnie na koszty funkcjonowania szpitali by zrozumieć, że to się nie uda. A jeśli nawet to będzie dziać nieudolnie i pieniądze zmarnowane. Jestem przekonany, że i władze powiatu i pozostali włodarze zdają sobie z tego sprawę. Lecz ze strachu przed swoimi wyborcami i konsekwencjami nie podjęcia działań dla szpitala oszukują siebie i wszystkich wokół.

    Proszę państwa włodarzy wierzę, że stać was na więcej! Szpital w naszym regionie jest niezbędny! Powinien powstać w innej lokalizacji, przy linii kolejowej Wrocław Legnica? Przy DK 94 bliżej obwodnicy miękini i przyszłego łącznika do A4? Szpital ten powinien powstać za pieniądze z budżetu państwa przy wsparciu i wkładzie samorządów. Powinien być nowoczesny, dobrze wyposażony i z taką ilością łóżek aby ostatecznie rozwiązał problem z dostępem do służby zdrowia w tej części województwa.

    Wiem wiem zaraz ktoś skomentuje,że bajki opowiadam jednak ja wierzę, że taka wizja ma większą szansę powodzenia niż ratowanie tego czego ja szpitalem bym nie nazwał.....

  • 2019-10-28 17:53:04

    gość: ~fanaberie

    @~PanB
    sorry ale najpierw piszesz że się uruchomienie się nie opłaca a za chwilę że jest niezbędny ...
    szpital był wyremontowany i wyposażony przed sprzedażą, sprzedano żeby działał lepiej jak wyszło to już wiemy
    niewiele potrzeba żeby szpital uruchomić, oczywiście po co nam kilkanaście oddziałów, ale 2-3 oddziały SOR i dziecięcy wiele by nam pomógł

  • 2019-10-29 12:46:02

    gość: ~PanB

    @~fanaberie
    Wiem co dokładnie napisałem proszę przeczytać jeszcze raz że zrozumieniem.

  • 2019-10-30 17:33:33

    gość: ~Zmiasta

    @~PanB
    Jednym słowem szpital powinien być we wsi Miękinia ,tak jak obwodnica,drogi dojazdowe do Wrocławia ,do autostrady,z krzyżówką w Błoniach itd.Z wiochy zrobić stolicę regionu !!!!Ambitny sołtys czy wójt.

  • 2019-10-28 19:13:36

    gość: ~Fck

    @~PanB Proponuję Malczyce, mimo, że teraz zaniedbane to układ komunikacyjny i logistyczny lepszy mają,

  • 2019-10-28 20:37:34

    gość: ~Super

    @~PanB
    Gratuluję wypowiedzi lepiej nie można tego ująć, budynek i co z tego a reszta? Też się gminy złoża? Bzdura

  • 2019-10-31 10:25:04

    gość: ~Maria

    ostatnio dodany post

    @~Super
    Honorowy Obywatel Środy Śl może pomóc ,ale trzeba poprosić!