POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Budynek po dawnym szpitalu znów w rękach średzkiego starostwa

Podpisanie umowy w Poznaniu fot.: facebook / Sebastian Burdzy

Wczoraj (28 października) w Poznaniu podpisano umowę przedwstępną na zakup nieruchomości przy ulicy Kolejowej w Środzie Śląskiej.

Mówi się, ze nie ma rzeczy niemożliwych. To prawda:) Wczoraj dopięliśmy sprawę przejęcia budynku szpitala. W Poznaniu w formie aktu notarialnego przeniesiona została własność nieruchomości na Powiat Średzki. Przed nami dużo pracy o powrót usług medycznych do Środy Śląskiej. Damy radę - poinformował wicestarosta średzki Sebastian Burdzy na swoim profilu na Facebooku.

 Aby dokonać transkacji kupna i przejąć nieruchomość od syndyka, niezbędna była zgoda rady na wprowadzenie wydatku na ten cel do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Ta została uzyskana w ubiegłym tygodniu w trakcie sesji rady powiatu. 

Kwota zakupu nieruchomości wynosi 4,6 mln złotych. Podpisanie umowy przedwstępnej wiąże się z przelewem na konto syndyka kwoty 10 proc. wyżej wymienionej wartości. Na wpłatę pozostałej części starostwo ma czas do końca stycznia przyszłego roku. Władze powiatu skierowały także pisma do włodarzy poszczególnych gmin, aby te wsparły finansowo zakup budynku

Pozostaje jeszcze kwestia ruchomości, czyli wyposażenia szpitala. W miniony czwartek radni przystali na projekt uchwały zarządu powiatu i zdecydowali o zabezpieczeniu około 480 tysięcy na wykup. Nie jest jednak powiedziane, że to ostateczna kwota za sprzęt. - To maksimum. Wszystko zostanie sprawdzone. Będziemy negocjować kwoty - informuje Sebastian Burdzy.

emka

34

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Budynek po dawnym szpitalu znów w rękach średzkiego starostwa

    2019-10-29 17:56:47

    gość: ~Całą prawda

    Szpital odkupiony ale kto będzie tam pracował żeby stworzyć cala ekipę to jest lata pracy słabo to widzę postarajcie się o jeszcze jedna karetkę bo brakuje powodzenia

  • 2019-10-29 20:34:59

    gość: ~Olek

    Co to za biznes ? oddano w pełni wyposażony działający w trakcie modernizacji szpital.
    Pozostawiono Nas bez opieki szpitalnej, trzeba było krążyć po Świdnicy, Legnicy, Brzegu Dolnym i Wrocławiu
    teraz musimy zrujnowany, bez sprzętu na Nasze pieniądze odkupić !!
    kto za to wszystko odpowiada że musimy za to wszytko płacić ??

  • 2019-10-29 22:16:29

    gość: ~Pacjent

    @~Olek
    Przepraszam, ale głupki nie powinny się wypowiadać publicznie .Ole!!!

  • 2019-10-29 21:58:02

    gość: ~Mery

    Sprzedał konia, kupił kurę. Cały biznes poszedł w górę.

  • 2019-10-29 23:10:36

    gość: ~to ja

    delegacje za wyjazd do Poznania wzięte?

  • 2019-10-29 23:34:24

    gość: ~lolo

    nie dziwię się że Miękinia się zastanawia nad dotacją na zakup szpitala. Budynek to nie wszystko a personel, sprzęt, pewnie jakiś remont? Studnia bez dna, a to jeszcze stary budynek. Zakup 2020, otwarcie 2025.

  • 2019-10-30 11:50:37

    gość: ~do lolo

    Bo widocznie nie mają "jaj" i tyle co do Miękini. Nic nie dać, nie wesprzeć a kiedy wszystko ruszy to korzystać i domagać się więcej to jest cała polityka bardzo "biednej" gminy.Wstydu nie mają .

  • 2019-10-30 13:14:16

    gość: ~PanB

    @~do lolo
    Jaja to trzeba mieć żeby sobie jasno powiedzieć, jaki był tu szpital przed zamknięciem. wożenie pacjentów pomiędzy Wrocławiem a Środą śląską brak laboratorium brak tomografu komputerowego rezonansu magnetycznego. Wykańczalnia ludzi! a zgodnie z rejonizacja za każdym razem w czasem ciężkim stanie byliśmy w wożeniu najpierw tam a potem 30 km do Wrocławia. Mam wrażenie że w tej Środzie po prostu chcielibyście coś mieć nieważne na jakim poziomie, a otwarcie takiego bubla po prostu zablokuję tylko budowę normalnego prawdziwego szpitala w okolicy

  • 2019-10-30 19:35:54

    gość: ~Marian

    @~do lolo
    Nie wiesz o czym mówisz Lolo. Założę się, że jednak nie damy rady. To są ogromne pieniądze. A kto przyjdzie pracować do takiego szpitala? Lekarze teraz naprawdę zarabiają dużo. Młodzi lekarze muszą robić specjalizacje. No chyba nie w Środzie. A gdzie pielęgniarki? O sprzęcie już nawet nie ma co wspominać.No i jeszcze NFZ i kontrakty.

  • 2019-10-30 23:24:29

    gość: ~lolo

    @~do lolo
    Trzeba myśleć przyszłościowo, i przeanalizować czy się opłaca, nie sztuka mieć budynek. Kupia budynek gminy się złoża a co dalej ? Jakie oddziały, koszty roczne ile znowu gminy biedne i bogate będą musiały dokładać. Bogatosc gminy świadczy o mądrych decyzjach, nie o tym czy ma ktoś "jaja" i wyklada 30% bez analizy.

  • 2019-10-30 09:10:43

    gość: ~panie Burdzy

    Skąd u pana takie dobre samopoczucie,doprawdy nie wiem!Przecież,gdyby nie pana idiotyczne decyzje, nie byłoby dzisiaj tego problemu!!!!

  • 2019-10-30 11:12:17

    gość: ~baba jaga

    Od kiedy umowa przedwstępna przenosi własność nieruchomości panie starosto?

  • 2019-10-30 14:28:56

    gość: ~Emerytka

    Smog zwiększa liczbę zawałów, udarów i ataków astmy

  • 2019-10-30 15:17:20

    gość: ~do ~PanB

    PanieBee proszę nie obrażać personelu który był jak sprzedawałeś szpital
    np porodówka jedna z najlepszych w WOJEWÓDZTWIE
    oddział dziecięcy jeden z lepszych
    więc proszę nie pisać teraz negatywnie o Naszym szpitalu, bo i tak się tym nie usprawiedliwisz, a pisanie o tomografie czy rezonansie nie wszystkie szpitale to mają i działają, od tego są szpitale specjalistyczne i tam się rzeczywiście takich pacjentów wozi.
    nam potrzebne jest kilka podstawowych oddziałów podstawowy szpital powiatowy a nie wojewódzki szpital specjalistyczny !!!
    widać po niektórych wypowiedziach że komuś bardzo zależy żeby nadal nie było szpitala, dziwię się temu bardzo, o co tak naprawdę temu komuś chodzi ??


  • 2019-10-30 16:31:49

    gość: ~PanB

    @~do ~PanB
    Ja nikogo nie obrażam, właśnie porodówka była najlepsza a co z resztą ? Nie napisałem że pracował tam zły personel tylko nie mieli czym leczyć, i dalej nie będą mieli. A jak pojadę karetka do Wrocławia to odeślą do środy bo przecież szpital jest. Temu komuś chodzi o to żeby był szpital z prawdziwego zdarzenia który pozwoli na prawdę leczyć i pomagać ludziom.

  • 2019-10-30 19:42:07

    gość: ~z Malczyc

    @~PanB
    Zgadzam się. Urodziłam tam córkę i naprawdę nie narzekam(koniec lat 90). Super opieka, świetna atmosfera, naprawdę fajny personel. Ale co z tego, skoro nawet inkubatora nie mieli. Dla noworodka z zachłystowym zapaleniem płuc sprowadzano na cito karetkę z Wrocławia. Nie mogli mu pomóc niestety w Środzie. To mnie przeraziło. Drugie dziecko urodziłam we Wrocławiu.

  • 2019-10-30 20:19:48

    gość: ~bot

    @~do ~PanB Chodzi o wstyd za całą tą tragikomiczną sytuację.Osoby związane z tamtymi decyzjami, beda opluwać wszelkie ruchy i wspomnienia na temat szpitala..

  • 2019-10-30 21:33:27

    gość: ~do ~z Malczyc

    w 2006 roku inkubator już był :-) choć nie wiem od kiedy
    poza tym z tego co wiem, kiedy szpital w Środzie miał poważniejszy przypadek to chorego odsyłano do Wrocławia
    wracając do porodówki, wiele kobiet z Naszego powiatu rodzi w Brzegu Dolnym, proszę podjechać zobaczyć porodówkę w ogóle cały szpital, Nasz przed sprzedażą był w lepszym stanie !!!!
    we Wrocławiu rodzić ? wrzućcie w google "kobiety wolą rodzić poza wrocławiem"
    ok, nie mówię że nie mają tam sprzętu, ale mają problem z wolnymi miejscami i traktowaniem pacjentek.
    Kto był na SORze we wrocławiu, sam wie kilka dobrych godzin na poczekalni, pacjenci z wrocławia jeżdżą poza wrocław żeby się nie wykończyć w kolejce
    naprawdę nie umniejszajmy Naszemu szpitalowi, do czasu ( 2-3 lata ) przed sprzedażą funkcjonował dobrze jak na polskie warunki, później zależało komuś żeby najpierw położyć szpital następnie go sprzedać

  • 2019-10-31 06:09:08

    gość: ~Roll

    @~do ~z Malczyc To wszystko racja, ale teraz to lepiej odsprzedac jakiemus inwestorowi -niech zrobi hotel dla zagranicznych pracowników, a wybudować coś lekkiego i parterowego, taniego w utrzymaniu i podatnego na rozbudowe czy modyfikacje. Szpitale nie powinny 100 lat być w tych samych murach na dodatek - z przyczyn bakteriologicznych.

  • 2019-10-31 11:10:11

    gość: ~do Roll

    @~Roll
    Nie zapominajmy że szpital był po kapitalnym remoncie
    Bakterie w ścianach, nowy budynek... jak słyszę że "stary" szpital bee bo bakterie, że bedzie brak personelu, ale już wybudowanie nowego budynku spowoduje że personel będzie się pchać drzwiami i oknami, że wtedy nie będzie z niczym problemu, to mam odczucie że znowu ktoś działa na niekorzyść odzyskania szpitala bo nowy budynek to dobre 5-7 lat pozwoleń, przetargów, budowy, odbioru i wyposażenia
    Szpitale na bieżąco są dezynfekowane w wiekszym lub mniejszym stopniu, poza tym znam ludzi którzy pracowali w Naszym szpitalu i jakoś żyją

  • 2019-10-31 14:06:29

    gość: ~Roll

    @~do Roll Cóż, na brak wiedzy nbe poradzę. Słyszałeś o szczepach tzw bakteri szpitalnych, zmutowanych? Sa zwłaszcza grozne dla ludzi osłabionych, chorych - nie dla pracownioków. Nic na nie nie działa, a żyją np w kanałach wentylacyjnych, tynkach i spoinach cegieł. Wg najnowszych badan , kazdy szpital po 25 latach powinien byc wyburzony lub przeznaczony na inne cele. Ale u nas, nie wykorzystuje sie okazji tylko dalej brnie się, brnie... To takie 'polskie' Polityka nad wiedza i nauką. Over

  • 2019-10-31 14:50:46

    gość: ~doktor nauk wszelakich

    @~Roll
    tak tak zamknąć zburzyć
    szpitale na klinikach we Wrocławiu mają ponad 100 lat, w pobliskim Brzegu Dolnym również i działają, co potem przedszkole lub szkołę tam otworzyć ?
    higiena i dezynfekcja to podstawa
    nawet w bogatej Norwegii co 25 lat nie budują nowych szpitali
    higiena i dezynfekcja to podstawa, tak ponoć brud pow 1 cm sam odpada, wtedy po 1 roku należy taki szpital zrównać z ziemią
    dlaczego 4 lata temu przed sprzedażą nie mówiono o bakteriach,tylko mówiono Nam że szpital będzie lepiej funkcjonował
    widać wyraźnie że jesteś przeciw przywróceniu szpitala, jedź więc na SOR do Wrocławia, powodzenia

  • 2019-10-31 18:38:02

    gość: ~Roll

    @~doktor nauk wszelakich Ja o jednym ty o drugim, Nie bedę się z koniem kopał - jest takie przysłowie. A jak cos jest , bo jest - to nie znaczy, ze jak jest okazja to nie mozna lepiej czegoś zrobić. Weż , domuruj jeszcze pare bunkrów i ziemianek do obecnego szpitala - zgodnie z filozofią przełomu XIX i XX wieku (boś mentalnie z tych czasów) gdy ten szpital powstawał. Nowoczesne technologie. lekkie, energooszczedne i tanie potem w utrzymaniu i zdrowe. To jest rozwiazanie, na które warto poczekac ze 3 lata, bo potem zaprocentuje.

  • 2019-10-31 18:53:05

    gość: ~Roll

    @~doktor nauk wszelakich Nie mówiono, bo nikt nie bierze pod uwage takich rzeczy - liczy sie tylko pier... polityka, a nie nauka i dobro, czy ekonomia. I zeby nie było - jestem za powiatowym szpitalem, tylko NOWYM. Chrzanic te stare, zasyfiałe mury - mury to nie szpital. Szpital to ludzie i organizacja , oraz wola polityczna

  • 2019-10-31 16:47:44

    gość: ~Ela

    Sprzedali za 50 tyś A kupili za 5 mln. Ot myślenie Pana starosty. Nie ma z czego się cieszyc

  • 2019-10-31 16:56:15

    gość: ~do Ela

    @~Ela
    tylko że za ten biznes to my zapłacimy
    i zgrywa teraz bohatera, lobbuje że kiedyś to było źle a dopiero teraz będzie lepiej

  • 2019-10-31 18:41:04

    gość: ~Roll

    @~Ela TYak to jest gdy polityka i populizm nad ekonomią i nauką góruje. Szkoda...

  • 2019-11-06 21:38:34

    gość: ~Emeryt

    @~Roll
    Były prezes ZUS potwierdza czarny scenariusz - czeka nas obniżka emerytur.Czy to możliwe?

  • 2019-11-06 21:45:00

    gość: ~Marian

    ostatnio dodany post

    @~Ela
    Co za bzdury piszesz.Masz czytelników za głupców!

  • 2019-10-31 17:03:04

    gość: ~Średzianka

    A jaki s..syn go sprzedał i za ile?

  • 2019-10-31 18:30:04

    gość: ~Sędzia

    Ten to nie ma za grosz ambicji honoru i jakiejkolwiek odpowiedzialności, samo krytyki wstydu najpierw sprzedał szpital A teraz niby to on przyczyni się do odzyskania szpitala co za ćwierć inteligent tacy jak on powinni zapaść się pod ziemię i chodzić kanałami bo tam jest jego miejsce typowy dwulicowiec pewnie myśli sobie będę miał co znowu sprzedać i znowu kasa wpadnie i tak bez końca ale może ktoś kiedyś go za to rozliczy i trafi w pasiaki pokój z widokiem na spacerniak

  • 2019-11-01 08:25:50

    gość: ~Tady

    szkoda że się tak nie chwalił jak szpital sprzedawał i zamykał

  • 2019-11-01 20:45:02

    gość: ~Marcin

    @~Tady
    Mieszkańcy wiedzą ,że szpital sprzedawało kilka osób a nie jedna.Niema co kłamać i siać nienawiści!!

  • 2019-11-06 21:41:35

    gość: ~Maria

    @~Marcin
    Tutaj wszyscy piszą anonimowo i mogą się podszywać pod każdego.Ale komputerowy numer ipn pozostaje