POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Odcinkowy pomiar prędkości sposobem na poprawę bezpieczeństwa na A4? Urządzenia powstaną już wiosną

Czy odcinkowy pomiar prędkości wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na podwrocławskim odcinku A4? fot.: wikimedia.org

Pomiędzy węzłami Kostomłoty i Kąty Wrocławskie staną urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości. Montaż możliwy jest już wiosną przyszłego roku.

Nad problemem zapewnienia bezpieczeństwa na podwrocławskim odcinku autostrady A4 zarządca drogi zastanawia się od lat. Temat wielokrotnie poruszany był również przez władze okolicznych gmin. Już od nowego roku, na wniosek zarządcy drogi, czyli wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pomiędzy węzłem Kostomłoty i Kąty Wrocławskie ustawiony zostanie odcinkowy pomiar prędkości. W przeciwieństwie do fotoradaru odcinkowy pomiar prędkości sprawdza średnią prędkość na kontrolowanym odcinku, zamiast badania punktowego.

Informacje potwierdziła nam Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. – Informujemy, że na A4 pomiędzy węzłami Kostomłoty, a Kąty Wrocławskie, tam gdzie dochodzi do częstych zdarzeń drogowych, Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje zamontować urządzenie do odcinkowego pomiaru prędkości. GITD oraz GDDKiA bieżąco współpracuje w sprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jednak w sprawie odcinkowego pomiaru prędkości decyzyjna jest GITD – mówi Magdalena Szumiata z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kiedy zatem użytkownicy A4 mogą spodziewać się urządzeń do pomiaru prędkości? – Ich montaż planowany jest najwcześniej na wiosnę, ponieważ wymagane są określone warunki atmosferyczne - brak opadów, temp. ok. 20 stopni – dodaje Szumiata.

Kolejny etap - AOW?

Podczas spotkań GDDKIA i GITD wskazano również potrzebę zamontowania takich urządzeń na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. – W tej sprawie nie zapadły jeszcze żadne decyzje. Z informacji przekazanych nam przez GITD wynika, że wykonywana jest dla nich obecnie analiza, która ma wskazać rekomendacje nowych lokalizacji na sieci dróg krajowych dla tego typu urządzeń – informuje Magdalena Szumiata.

Do tematu będziemy wracać po uzyskaniu dokładniejszych informacji od Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

EMka.news

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Odcinkowy pomiar prędkości sposobem na poprawę bezpieczeństwa na A4? Urządzenia powstaną już wiosną

  2019-11-02 11:49:23

  gość: ~Olek

  ten pomiar powinien być do Bielan, odcinek Kąty - Wrocław jest również niebezpieczny, tam też dochodzi do wielu wypadków

 • 2019-11-02 14:25:51

  gość: ~Rex

  To nie prędkość jest tutaj głównym powodem wielu zdarzeń/kolizji/wypadków. Po pierwsze natężenie ruchu do możliwości pseudo-autostrady A4 bez pasa awaryjnego. Po drugie od Bielan Wr. do Kątów są dwa zjazdy AOW i Krzeptów/Wierzbice(LG) zbyt blisko siebie często auta muszą się wpychać na prawy pas między rząd ciężarówek (bo te znowu mają zakaz wyprzedzania) i brak trzeciego pasa do płynnej jazdy. 3-Koszmarem są też zjazdy/wjazdy zaraz za wiaduktem gdzie albo nie widać ruchu pojazdów albo trzeba się trochę "wychylić" co niejednokrotnie spowodowało kolizję. Zjazd na LG to kolejny temat do opracowania (aż dziw że nie zastowano tego samego rozwiązania co Kostomlotach) że zjazd ma pierwszeństwo, zbyt często ten zjazd powoduje zatrzymanie ruchu prawego pasa A4 w stronę Kątów. Kolejny absurd bramki biletów wjazdowe na A4 w kierunku Katowic po co one wydają bilety? Jeżeli są informację że od punktu x jest to Autostrada płatna przejezdzamy bez zatrzymywania i tyle,rozliczamy się na zjazdach - brak bilety płacimy od Wrocławia - z biletem bramki na której wyjechaliśmy później (Strzelin, Opole, Nysa, itp)

 • 2020-01-28 21:58:21

  gość: ~zgoda ale nie zgoda

  ostatnio dodany post

  @~Rex
  To nie prędkość bo faktycznie komu przeszkadza auto jadące 200km/h na pustej autostradzie, ale ... chamstwo i cwaniactwo, jazda na zderzaku, brak kultury (choćby wpuszczenia kogoś z wjazdu na autostradę), lewy pas którym nie można wyprzedzić z przepisową prędkością, tylko trzeba jechać minimum 160 bo inaczej jakiś bezmózg będzie walił długimi światłami albo nas staranuje.

  Odcinkowe pomiary tak, ale przedewszystkim na odcinku Kąty - Wrocław

 • 2019-11-02 15:25:02

  gość: ~Olo

  Nie zapomnijcie o progach zwalniających ;) Pomiar prędkości nic tam nie pomoże na głupotę kierowców. Przydałby się oczywiście pas awaryjny.

 • 2019-11-02 16:57:33

  gość: ~wybrany

  @~Olo Jakie progi zwalniajace? TYlko odcinkowy pomiar prędkości i tyle w temacie. Prosze jechac przez Lubin tam jest to rozwiazanie i wszyscy jadą bepiecznie, i co najwazniejsze liczba kolizjii jest rowna zero

 • 2019-11-03 15:18:31

  gość: ~Edyward

  W końcu ktoś poszedł po rozum do głowy. To co się obecnie wyprawia na AOW to tragedia. Jazda slalomem między samochodami, wymijanie prawym pasem bo 140km/h to za wolno co dla niektórych.

REKLAMA


REKLAMA