POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

W gminie Udanin rusza budowa farmy wiatrowej

Mapa ulokowania wiatraków w gminie Udanin fot.: źródło: Gmina Udanin

Aktualnie utwardzane są drogi dojazdowe do 20 punktów położonych pomiędzy Różaną, Konarami, Lusiną i Udaninem, w których staną wiatraki. 

O budowie farm wiatrowych na terenie gminy mówiono od dawna. Teoretycznie urządzenia miały być uruchomione już cztery lata temu. W 2016 roku udaniński projekt wiatrowy przejął wywodzący się z Francji deweloper Quadran. Inwestor jest już po ustaleniach z gminą dotyczących korzystania z dróg będących pod jej zarządem. Trwają rozmowy z powiatem w tym zakresie. 

- Firma przystąpiła do utwardzenia dróg gminnych, polnych, prowadzących bezpośrednio do miejsc, w których staną wiatraki. Udostępniliśmy je pod warunkiem, że zostaną oddane po zakończeniu prac w stanie co najmniej takim, w jakim są obecnie. Zgodnie z obowiązującym prawem są to drogi publiczne, a co za tym idzie: każdy ma prawo z nich korzystać - komentuje Wojciech Płaziuk, wójt gminy Udanin.

Z planu usytuowania wiatraków wynika, że odległość pomiędzy urządzeniami a zabudowaniami wyniesie od około 650 metrów wzwyż. - Ze swojej strony złożyliśmy zapytanie do urzędu wojewódzkiego, czy wydana jakiś czas temu decyzja na pozwolenie na budowę jest zgodna z prawem, bowiem obowiązujące wówczas przepisy umożliwiały budowę wiatraków w odległości 450 metrów od zabudowań. Obecnie minimum to 10-krotność wysokości elektrowni wiatrowej, czyli około 1,5 km. Otrzymaliśmy odpowiedź, że gmina nie jest stroną postępowania, a co za tym idzie: farma może powstać w planowanym kształcie na terenie gminy Udanin - informuje wójt.

W tym roku urzędnicy zorganizowali spotkanie z mieszkańcami, w trakcie którego podejmowano temat planowanej inwestycji. - Były protesty w 2010 i 2011 roku, na tę chwilę takich protestów nie ma. Odzew na spotkanie był znikomy, ponieważ brały w nim udział - oprócz władz gminy i inwestorów - cztery osoby, które są przeciwne całemu projektowi. Nikt więcej. Możemy zatem domniemywać, że inwestycja jest akceptowalna społecznie. Przez te lata zwiększyliśmy wiedzę w zakresie wpływu na środowisko oraz zdrowie ludzkie. W niedalekiej odległości od naszej gminy powstały farmy wiatrowe, które funkcjonują bez większych problemów. Są też zobowiązania rządu, bowiem musimy się wywiązać z umów na wykorzystanie energii odnawialnej - wyjaśnia Wojciech Płaziuk. 

Wszystko wskazuje na to, że farma wiatrowa zostanie wybudowana do końca przyszłego roku. Szacuje się, że po jej uruchomieniu, z tytułu podatku od nieruchomości do kasy gminnej może wpłynąć od 1,5 do 2,5 mln złotych rocznie.

Obecnie opracowujemy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Udanin, w którym ograniczymy ilość i możliwość powstawania farm wiatrowych w bliskiej odległości od zabudowań - dodaje wójt.

emka

31

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • W gminie Udanin rusza budowa farmy wiatrowej

    2019-11-16 14:20:02

    gość: ~Fck

    Masakra...

  • 2019-11-16 17:59:14

    gość: ~Mieszkaniec Gminy

    A ja się ciesze że ludzie zmądrzeli w końcu.

  • 2019-11-16 23:27:48

    gość: ~wybrany

    jakos nie mozna tej info doszukac sie na stronach udanina, czy ktos sie chyba wstydzi?

  • 2019-11-16 23:46:13

    gość: ~Jakoś

    @~wybrany
    Zainteresowania na zebraniu zorganizowanym przez gminę nie było... Dodam tylko,że ogłoszenie o spotkaniu było wszędzie rozpowszechnione! A strona gminy nie jest stroną inwestora...

  • 2019-11-16 23:48:59

    gość: ~Jakoś

    @~wybrany - coś Ci umknęło bratku...
    http://www.emka.news/wiadomosc/36569,spotkanie-w-sprawie-budowy-elektrowni-wiatrowych-w-gminie-udanin?utm_source=em&utm_campaign=zobacz_takze&utm_medium=News

    http://udanin.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=2&dzialy=2&akcja=artykul&artykul=2571

  • 2019-11-17 13:14:40

    gość: ~wybrany

    @~Jakoś - slaba to chyba jakos- bo w udaninie rusza budowa farmy wiatrowej= dodawane wyzej strony nie odnosza sie do zapowiedzi- dlaczego pytalem tylko

  • 2019-11-17 16:59:03

    gość: ~Protestujacy

    To nie ludzie są mądrzejsi. Tylko ten co 4 lata temu najgłośniej krzyczał STOP WIATRAKOM jest teraz wójtem. Zaczęło się palić pod dupą to wiatraki już cacy. Za późno!

  • 2019-11-17 18:19:13

    gość: ~Adam

    @~Protestujacy
    Zapraszamy do dyskusji z tą pania co sciągnęła to badziewie do gminy Udanin. Jak rozdawali ci "inwestorzy"kuchenki i ekspresy do kawy i aparaty fotograficzne w śmiesznych konkursach w szkole. Jak sponsorowali jej dozynki i inne "Kury". Daleko nie ma w starostwie chyba można spotkać...

  • 2019-11-17 18:34:09

    gość: ~BARABASZ

    @~Adamhehe!!!
    Zobacz jaka sprytna babka. Na dożynki miał na kury piejo miała na prezenty dla dzieci miała A wiatraków nie było. To chyba dla gminy nie dla Pani wójt.

  • 2019-11-17 19:08:27

    gość: ~Protestujący

    @~Adam
    Robisz za sekretarkę pani z Księgowości w starostwie? Jak Ona była księgową ty na qówno papu wołałes.pewnie myślałeś że kobieta wpadnie w depresję albo Bóg wie co jeszcze.A babka odpoczeła pół czy rok. I jak każdy normalny człowiek poszła do pracy bo jeżeli się coś zaczyna to i musi się skończyć na tym polega życie.

  • 2019-11-18 15:30:37

    gość: ~Adam

    @~Protestujący
    No wzruszenie odbiera mi mowę...Poszła do pracy. A co, miała nie iść? Aż tak sie przywiązała do stanowiska, że poł roku odpoczywała ? Jej sprawa, nic szczególnego. A gmina odżyłą i w sposób zrównoważony sie rozwija.

  • 2019-11-17 18:20:14

    gość: ~BARABASZ

    @~Protestujacy
    Ratuje swoją małą ojczyznę. Czym była gmina dla niego 4lata temu.
    Małą ojczyznę pod zaborem hehe

  • 2019-11-18 07:10:55

    gość: ~Emeryt

    Kto by nie był Wójtem w tej Gminie To i tak go ośmieszą znajdą co kol wiek ludzie nie potrafią się cieszyć że Gmina się pomalutku zmienia są jakieś inwestycje które wymagają czasu projektów a bycie na świeczniku nie jest usłane różami sami ludzie wbijają kolce.

  • 2019-11-18 08:10:27

    gość: ~BARABASZ

    @~Emeryt
    To nie ludzie to wilki.
    Tu chodzi o zwykłą szczerość. Mówienie że jest dobrze,gmina pnie się w górę itp.A budżet na2020 w dip.. e. Bo koleś myślał że usiądzie na stołku i będzie robił dobrze mieszkańcom gminy. Obstawiałem 2 lata A chłop wykłada się w pierwszym roku.bo żeby rządzić to trzeba myśleć!
    Pracujci w tej gminie A niesiedzicie na necie. Pozdro dla pracowników urzędu gminy.
    Czekamy na odpowiedzi hehe

  • 2019-11-18 09:05:55

    gość: ~Maniek

    A jak by nic nie zrobił przez swoją kadencje to tez byś marudził.

  • 2019-11-18 18:39:12

    gość: ~Wójt Gminy Udanin

    @~BARABASZ
    Zadłużenie w przeciągu roku spadło z 49% do 42%! Zostało zrealizowane wiele inwestycji, na które Gmina pozyskała dotację w większości powyżej 50%. Współpraca z wszystkimi instytucjami układa się dobrze. Realizowane są na terenie gminy inwestycje za kwotę 8 mln zł. Projekt budżetu na 2020 r jest przygotowany z nadwyżką. Więc o jakim piszesz wykładaniu się... Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale ten rok był dla gminy bardzo dobry i możesz sobie pisać co chcesz a efekty zamiany są widoczne! Oby w kolejnych latach był taki wzrost budżetu jak w tym roku!

  • 2019-11-18 20:39:11

    gość: ~BARABASZ

    @~Wójt Gminy Udanin
    Amen!

  • 2019-11-19 15:28:30

    gość: ~Komentator

    @~BARABASZ
    Odpocznij trollu. Juz se ne wrati. Przyjmij do wiadomości.

  • 2019-11-19 16:32:09

    gość: ~BARABASZ

    @~Wójt Gminy Udanin
    Mamy dobry rząd!
    Gospodarka się rozwija!
    Kraj idzie w dobrą stronę!
    A ludziom żyje się lepiej!
    Szkoda czasu na betony.
    CZEKAMY NA TEN BUDŻET Z NADWYŻKĄ!
    Jedzie KOMISARZ z daleka
    Na WojcieCHa przyszedł czas...

  • 2019-11-20 19:06:37

    gość: ~wybrany

    @~Wójt Gminy Udanin- a jakie to sa te inwestycje?

  • 2019-11-20 20:16:04

    gość: ~Barabasz

    @~wybrany
    on już się nie odezwie.w kolko to samo gada,swoją drogą to jak oni (pis) piorą im te mózgi? To jest fenomen.
    CHWDw

  • 2019-11-30 16:20:18

    gość: ~BARABASZ

    @~Wójt Gminy Udanin
    Już czytałem budżet na 2020 Wow że ty się nie boisz. Zastanów sie nie bądź jak Banaś.
    TEN BUDŻET TO FIKCJA te przychody to kosmos. Radni może się obudzą łaskawie i poczytają o budżecie.
    Oj Nie dobrze WojcieCHU.
    Jak byłeś radnym to wójtowanie wyglądało na łatwiejsze co? HAHAHAHA. Teraz budzisz się z ręką w nocniku.

  • 2019-11-30 21:48:36

    gość: ~BARABASZ

    ostatnio dodany post

    WojcieCHU zaczynam się martwić o ciebie 2 dni nic nawet pieski nie warrrrrczą.
    Czy coś się stało?
    Haahaaha

  • 2019-11-18 08:32:30

    gość: ~monia

    współczuję wam interferencją ktore będziecie odczuwać u siebie w domu i świst niemiłosierny

  • 2019-11-18 15:04:14

    gość: ~Kibic

    Podajcie mi Gminę Miasto Powiat gdzie włodarze nie maja zaciągniętych kredytów.!

  • 2019-11-20 21:01:56

    gość: ~Maria

    @~Kibic
    Miesiąc ograniczenia wolności i prace społeczne - taki wyrok wydał sąd rejonowy w Krakowie, za palenie w piecu centralnego ogrzewania węglem i drewnem, co według nowych przepisów, jest zakazane

  • 2019-11-20 21:21:25

    gość: ~BARABASZ

    @~Maria
    To na ch.... my utrzymujemy te kopalnie skoro palić nim nie wolno, importujemy od ruskich i z Afryki bo taniej,żeby było śmieszniej w tym roku otwarto nową . Dlaczego wszyscy rządzący boją się górników.

  • 2019-11-20 23:09:39

    gość: ~BARABASZ

    Dlaczego hutnik stolarz mechanik elektryk itd. Musi pracować na lince a qrwa górnikom tradycja i honor nie pozwala.

  • 2019-11-21 07:58:28

    gość: ~fck

    @~BARABASZ czemu jezdzisz autem, czemu uzywasz tworzyw sztucznych - wiesz jak zatruwa produkcja tego syfu i sam syf potem staje













    Nie badz wytworem propagandy pdseudo - ekologicznej. Zorientuj sie lepiej kto w Europie najwiecej wegla uzywa i wydobywa, i jak maja górnicy w tym kraju. Poza tym sa metody uzytkowania wegla nowoczesne, tylko niezbyt sie o tym mówi

  • 2019-11-21 16:24:44

    gość: ~BARABASZ

    @~fck
    Chyba się nie zrozumieliśmy. Skąd ta ekologia.? Staram się, smiecisortuje,pale węglem (POLSKI ORZECH)i koksem,Drzewem tylko rozpalam.Ale żeby od razu ekolog pseudo . Mój rząd i mój wójt w dupie mają to co będzie się działo z tym krajem za 15/20 lat! A Ja mam się przejmować ziemią. Ona jeszcz pareset lat pokręci się w około słońca.

  • 2019-11-21 17:03:03

    gość: ~fck

    @~BARABASZ ok,ok :)