POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Zdewastowany pomnik odzyska swój pierwotny wygląd

Bohaterom o wolność fot.: emka

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

30 lipca tego roku w wyniku zdarzenia drogowego zniszczeniu uległ pomnik "Bohaterom o wolność" znajdujący się w Środzie Śląskiej przy ulicy Malczyckiej.

Pod koniec lipca 30-letni mężczyzna jadący BMW ulicą Malczycką w stronę Szczepanowa stracił panowanie nad samochodem, zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie najpierw uderzył w latarnię, a następnie wjechał w ogrodzenie okalające pomnik uszkadzając przy tym jego poszczególne elementy. Kierowca otrzymał mandat, ale zniszczenia pozostały. Wszystko wskazuje jednak na to, że jeszcze w tym roku miejsce to zostanie przywrócone do pierwotnego stanu.

23 października tutejszy urząd otrzymał informację na temat przyznanego odszkodowania  związanego z likwidacją szkody pomnika powstałej 30 lipca w wyniku zdarzenia drogowego. W chwili obecnej prowadzone są rozmowy z potencjalnym wykonawcą prac związanych z odtworzeniem zdewastowanego ogrodzenia oraz pomnika. Gmina Środa Śląska ze swojej strony dołoży wszelkich starań, aby przedmiotowa inwestycja została zrealizowana do końca bieżącego roku - informuje Jaromir Stawirej, kierownik wydziału promocji urzędu miejskiego w Środzie Śląskiej.

Pomnik poświęcony jest zamordowanym w tym miejscu w styczniu 1945 roku przez hitlerowców 93 więźniom obozów koncentracyjnych. Wśród nich było 53 Polaków. 

emka

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Zdewastowany pomnik odzyska swój pierwotny wygląd

  2019-11-15 23:32:28

  gość: ~z gminu

  To smutne, że to miejsce jest tak ważne i tak mało znane.Czyżby z powodu poprawności politycznej ?

 • 2019-11-17 00:37:00

  gość: ~Mattylda

  Brawo!!! Dla "Miasta" i "decydentów" głęboki ukłon ... Przy okazji noszę w sobie nadzieję iż znaczącą część kosztów naprawy i modernizacji poniesie "kozak" z BMW.Wszak nie godzi się obciążać obywateli za "błędy" jednostek a,rachunki każdy płaci za siebie...!Jeszcze raz dziękuję w imieniu swoim i Rodzin wszystkich "bezimiennych" pomordowanych przez niemieckich faszystów.Ps. Bardzo proszę o stosowne dla miejsca oznakowanie i włączenie w opiekę oraz upamiętnianie każni uczniów średzkich szkół.

 • 2019-11-19 13:13:50

  gość: ~Średzianin

  @~Mattylda
  Zdaje się że ostatnie zdanie jest trochę niefortunne.Osoby spoza Środy mogą źle je zrozumieć

 • 2019-11-21 11:02:38

  gość: ~Mattylda

  ostatnio dodany post

  @~Średzianin
  Nie wiem jakie są "Twoje"doświadczenia szkolne ale, na pewno nie o to chodziło.Obawiam się że osoby spoza Środy jednak czytają ze zrozumieniem. Sorry za sarkazm...

REKLAMA


REKLAMA