POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Od stycznia wzrośnie podatek od nieruchomości w średzkiej gminie. "1 zł za metr" historią

Urząd Miejski w Środzie Śląskiej fot.: emka

W trakcie październikowej sesji rady miejskiej radni przyjęli uchwałę w sprawie wysokości stawek w podatku od nieruchomości w roku 2020. Są podwyżki.

Zapisy uchwały zakłądają podwyżki w każdej z kategorii. Od stycznia 2020 roku podatek od budynków mieszkalnych lub ich części wyniesie 0,81 zł za metr kw. (poprzednio 0,79). Jeśli podatnik prowadzi działalność gospodarczą, to od budynków lub ich części związanych z jego firmą zapłaci teraz 23,65 zł za metr kw. powierzchni użytkowej (wcześniej 22,95 zł). Stawka jest niższa, o ile powierzchnia, z której przedsiębiorca korzysta, nie przekracza 25 metrów kwadratowych. Przez ostatnie lata kwota ta wynosiła 1 zł. Teraz wzrośnie do 4,87 za metr kw. Przeciwny tej podwyżce był radny Paweł Rosenbeiger.

- Czy nasz budżet jest już tak wyczerpany, że musimy tym przedsiębiorcom naszym, którzy mają do 25 metrów lokale, podnosić podatki? - pytał. Podkreślił przy tym, że forsowanie dotychczasowej, "jednozłotowej", mocno preferencyjnej stawki, zajęło sporo czasu i determinacji - zarówno burmistrza, jak i radnych poprzedniej kadencji. 

W odpowiedzi Adam Ruciński poinformował, że przyjęta w projekcie uchwały stawka jest o 75 proc. niższa, niż stawka podstawowa płacona przez przedsiębiorców w innych, przede wszystkim sąsiednich gminach. - Proszę wskazać inną gminę w naszym powiecie, która stosuje takie preferencje - mówił burmistrz. - Czy my nie mamy pieniedzy? Oczywiście, że mamy, bo jesteśmy gminą stabilną finansowo o ugruntowanych dochodach, natomiast sytuacja wszystkich samorządów ulega stopniowemu osłabieniu. (...) Wydatki rosną. Uważam, że tę stronę dochodową należy lekko poprawić - tłumaczył.  Dodał także, że zaproponowana stawka jest równoważna ze stawką płaconą przez zakłady opieki zdrowotnej, a zatem bardzo niską. 

Radny Rosenbeiger złożył wniosek formalny, aby dotychczasowa kwota pozostała na poziomie 1 złotego za metr kw. Wówczas głos zabrał skarbnik gminy, który poinformował, że w 2020 roku najniższą stawką podatku objętych będzie 442 podatników, a podwyższenie kwoty do poziomu 4,87 zł przełoży się na wzrost dochodów w budżecie gminy o 40 tysięcy złotych w skali roku. - Mówimy o podwyżce średnio o 89 zł na jednego przedsiębiorcę - dodał. 

Przystąpiono do głosowania. Sześciu radnych było "za" propozycją Pawła Rosenbeigera, a siedmiu "przeciw", jedna osoba się wstrzymała. Wniosek radnego został odrzucony. Ostatecznie dziesięciu radnych zagłosowało "za" przyjęciem uchwały z nowymi stawkami podatku od nieruchomości. Trzech było "przeciw", a jeden się wstrzymał.

emka

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Od stycznia wzrośnie podatek od nieruchomości w średzkiej gminie. "1 zł za metr" historią

  2019-11-27 09:13:17

  gość: ~Zdzich

  Macie swojego burmistrza. Zorientował się, że trzeba podnieść stronę dochodową gminy. Ciągle tylko ogląda się na inne samorządy. Sam nic nie umie wymyślić. A co będzie, jak sąsiednie gminy radykalnie podniosą inne podatki i opłaty? On też podniesie, tylko zwali winę na radę i zawsze to będzie o pół grosza niż inne gminy. I będzie kazał się wszystkim cieszyć, że w regionie jest to jedna z najniższych podwyżek. To jest spec od manipulacji...

 • 2019-11-27 10:42:13

  gość: ~z Malczyc

  W Malczycach też wczoraj na sesji wójt dał podwyżki i przeszło. Za śmieci chciał podnieść już od stycznia, chociaż ma czas do września 2020. I jakoś cisza.

 • 2019-11-30 10:14:53

  gość: ~Słuchacz

  @~z Malczyc
  A propos śmieci... Przykład Legnicy, gdzie od nowego roku będzie nakaz segregacji. W Miękini stawka za niesortowane 48 zł. Może warto byłoby jednak zatrzymać się, pomyśleć i zrobić coś dla natury, póki jeszcze mamy gdzie żyć? P.S. Przez brak podwyżki od stycznia czeka nas co najwyżej kara za niedostosowanie poziomu segregacji, ale co tam, gmina zapłaci, a my dalej wywalajmy śmieci gdzie się da, niech inni sobie dbają o środowisko.

 • 2019-12-03 10:17:51

  gość: ~ile

  @~Słuchacz
  w miekini od stycznia zmiana stawek

 • 2019-11-27 12:48:16

  gość: ~wyborca

  Zapamiętamy tych radnych, którzy podnieśli nam podatku. Przy urnach podczas kolejnych wyborów wyrównamy rachunki.

 • 2019-11-30 10:11:46

  gość: ~Słuchacz

  @~wyborca
  Rząd robi co może, żeby osłabić samorządy. Łaskawie obniżył podatek dochodowy, oj, chwalmy Pana... A jaki jest tego skutek? Samorządy tracą miliony corocznego przychodu, do tego podwyżki płac dla nauczycieli. Z czego finansowane? Z budżetu gmin. Więc ludzie, skoro chcecie państwa socjalnego, bądźcie gotowi na podwyżki, tak to działa. Zaraz będą nam wmawiać, że samorządy w sumie nie są potrzebne, bo tylko nam podwyżki sprawiają. A przecież nasi rządzący chcą tak dobrze dla nas... Ludzie, włączcie myślenie.

 • 2019-12-01 21:56:15

  gość: ~Marian

  @~wyborca
  Radni powinni brakujące środki budżetowe poszukiwać po stronie Ratusza a nie mieszkańców.Można zmniejszyć o połowę ilośc urzędników i pensje burmistrza, radnych i urzędników.Tymczasem obciążą się niewinnych podatników!

 • 2019-12-02 20:52:24

  gość: ~Maria

  @~Marian
  Z głosowań wynika ,że większość czytających i głosujących to urzędnicy z Ratusza.

 • 2019-11-27 17:08:07

  gość: ~Romek

  Tylko jeden radny przeciwko podwyżce , chyba reszta zapomniała kogo ma reprezentować My będziemy pamiętać przy wyborach

 • 2019-11-30 22:11:00

  gość: ~Marian

  @~Romek
  Po wyjeździe Pana Prezydenta podwyżki? Nie wierzę.

 • 2019-12-02 20:55:30

  gość: ~Marian

  @~Marian
  Radni powinni brakujące środki budżetowe poszukiwać po stronie Ratusza a nie mieszkańców.Można zmniejszyć o połowę ilośc urzędników oraz obiżyć pensje burmistrza, radnych i urzędników.Tymczasem obciążą się niewinnych podatników!

 • 2019-12-03 12:05:16

  gość: ~Brawo Ty

  @~Marian
  Logiczne myślenie Marian. Przełóżmy je teraz na prywatną firmę, przykładowo zakład produkcyjny ze strefy w Komornikach. Zmniejszyły ilość pracowników o połowę, Ci którzy są i tak się pewnie srogo opierniczają. Pensje też mają na pewno za wysokie, obniżamy. W sumie czemu jeden człowiek nie może ogarnąć na raz 4 maszyn? Hmm... Wszystkim obniżmy pensje, będą pracować wydajniej. Czysty zysk, a i produkty będzie można sprzedać po kosztach, a co.

 • 2019-12-03 12:45:15

  gość: ~Maria

  @~Brawo Ty
  Marian oczywiście ma rację .Urzędników obecnie jest kilka razy więcej jak dawniej miast nie jest większe i nie wymaga więcej pracy.Tu prawo Pani Parkinson działa!
  Biurokracja się rozrasta i jest coraz droższa.

 • 2019-12-05 21:17:53

  gość: ~Zprasy

  ostatnio dodany post

  @~Maria
  Potrzebna jest reforma opodatkowania nieruchomości, etapowy proces budowy systemu podatku zależnego od wartości nieruchomości; zmiany powinny być oparte na regulacjach, do których podatnicy są przyzwyczajeni

REKLAMA


REKLAMA