POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Projekt utworzenia inkubatora przedsiębiorczości odrzucony. Burmistrz: "Dajecie mi czerwoną kartkę"

Projekt z 2016 roku fot.: Urząd Miejski

W trakcie sesji rady miejskiej burmistrz Adam Ruciński przedłożył radnym projekt uchwały uwzględniający powstanie w Środzie Śląskiej inkubatora przedsiębiorczości.

Utworzenie inkubatora przedsiębiorczości to jeden z głównych punktów programu wyborczego obecnego burmistrza, którym przekonywał do siebie wyborców jeszcze w 2014 roku. Miało to być miejsce, gdzie nowo powstające mikro i małe przedsiębiorstwa miały znaleźć dogodne warunki do rozwoju, wsparcie lokalowe, organizacyjne i doradcze. Jednak pierwsze podejście do tematu budowy - mimo uzyskania na ten cel niebagatelnej kwoty dotacji w wysokości 6,5 mln złotych - zakończyło się fiaskiem. Same prace nad projektem technicznym trwały przeszło 1,5 roku. 

Ponadto kosztorys inwestorski przedstawiony przez projektanta spod Opola w II kw. 2019 na kwotę prawie 20 mln. zł bardzo znacząco, tj. o ponad 10 mln. zł. wykracza ponad pierwotnie szacowane w 2016 r koszty realizacji inwestycji na pierwotnym poziomie 9,5 mln zł - informują pracownicy urzędu miejskiego.

Do tematu powrócono we wrześniu tego roku w trakcie sesji rady miejskiej. Wniosek burmistrza o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały zmieniającej Wieloletnią Prognozę Finansową (WPF) gminy, a co za tym idzie ujęciu w niej budowy inkubatora (ale już w okrojonym zakresie), został wiekszością głosów odrzucony. - Są ważniejsze wydatki, aniżeli utworzenie inkubatora przedsiębiorczości - komentował wówczas radny Paweł Rosenbeiger. Mimo tego burmistrz złożył wniosek o dofinansowanie zadania. Miesiąc później ponownie podjął próbę wprowadzenia stosownych zmian w WPF i... ponownie większość była przeciwna. Do trzeciego głosowania doszło 27 listopada. Wcześniej jednak Rafał Ratuszniak, pracownik urzędu miejskiego, przybliżył radnym koncepcję realizacji projektu. 

W pierwszej części przygotowanej prezentacji przedstawił przesłanki jego utworzenia. Wśród wymienionych znalazły się między innymi potrzeba wsparcia firm w początkowym okresie ich działalaności, czy chęć wsparcia firm innowacyjnych (IT, HR, outsourcing usług). Docelowo budynek miałby zostać usytuowany przy ulicy Spółdzielczej. Koszt realizacji inwestycji oszacowano na przeszło 7,8 mln złotych brutto. Budowa miałaby ruszyć na początku 2021 roku i potrwać około 12 miesięcy. - Jak to finansować? Otóż dotacja z UE będzie stanowiła 5,4 mln złotych, zwrot z VATu 1,467 mln i środki własne gminy 957 tysięcy złotych - poinformował Ratuszniak. - Zatem budujemy budynek za środki europejskie, a nie środki własne gminy - dodał.

Mówił także o planowanych przychodach związanych z wynajmem pomieszczeń, czy z tytułu świadczenia usług doradczych. Określono je na poziomie 258 tysięcy złotych rocznie. Przeliczono też koszty funkcjonowania obiektu, w tym wynagrodzenia. Tu mowa była o 527 tysiącach rocznie. Średnioroczny wynik bilansowy wynosić miałby zatem 269 tysięcy na minusie. W tym miejscu głos zabrał burmistrz Adam Ruciński, który przytoczył zestawienie dopłat do ważniejszych spółek gminnych.

- Dopłata do ośrodka sportu i rekreacji: 1,2 mln w roku. Dopłata do transportu zbiorowego: 1,45 mln. Ten projekt nam się bardzo udał - przekonywał. Przytoczył także przykład domu kultury, który otrzymuje dofinansowanie na poziomie 1,57 mln, biblioteki publicznej (834 tys.), czy centrum NGO (172 tys. rocznie). 

Włodarz poruszył także temat zdegradowanego terenu przy Spółdzielczej i konieczności jego rewitalizacji. - Zbiegają się tu zatem dwie rzeczy. Wstydliwy teren, który jest jednocześnie w strefie aktywności gospodarczej. To cóż innego wymyślić - mówił. Przekonywał także, że przeszktałcenie tego terenu na potrzeby choćby mieszkaniowe, jest pomysłem chybionym. Zwrócił także uwagę, że po zakończeniu okresu trwałości projektu, w miejsce to mogłyby zostać przeniesione niektóre z wydziałów urzędu. 

Ostatecznie przystąpiono do głosowania. Siedmiu radnych było "za" przyjęciem wniosku burmistrza (Borkowska, Czyrniański, Kruszelnicki, Kryciński, Maciejewski, Ostrówka, Wasylkowska), natomiast ośmiu "przeciw" (Gruszczyński, Hibner, Lisiecki, Łabatczyk, Rosenbeiger, Sendyka, Skóra, Sozański). 

- Przyjmuję ten wynik głosowania ze smutkiem. Nie rozumiem tak skrajnego, negatywnego podejścia do tego typu projektu przy tak dużej ilości argumentów świadczących za tym, żeby chociażby dać mu szansę - skomentował wynik głosowania burmistrz. - Nie zdarzyło się nigdy, aby tak negatywnie projekt tak pozytywny został oceniony. (...) Nigdy nie ośmieliłbym się, będąc radnym, zagłosować w tak negatywny i jednoznaczny sposób, nie przedstawiając przy tym argumentów istotnych i ważnych przeciwko szansie na realizację tego typu przedsięwziecia. Odbieram to jako votum nieufności dla mnie, jako burmistrza Środy Śląskiej. Nie wiem, czym sobie zasłużyłem - mówił. Dodał również, że dokonał należytej staranności, jeśli chodzi o przygotowanie projektu, ale też jego wyjaśnienie, choćby w trakcie komisji, czy sesji.

- Dajecie państwo czerwoną kartkę. Nie tylko temu projektowi, ale przede wszystkim mi, jako osobie, która została wybrana większością głosów (...). Dlatego tego głosowania nie potrafię w żaden racjonalny sposób wyjaśnić, oprócz votum nieufności dla mojej osoby. (...) Żadnej argumentacji przeciw nie było. (...) Ja, gdybym był w opozycji na państwa miejscu, nie ośmieliłbym się tak zagłosować, bo to jest działanie na szkodę gminy. (...) Bardzo mocno osłabiliście dziś moją motywację do starania się bycia dobrym samorządowcem, osłabiliście mój zapał, energię i to jest bardzo wielka wartość ujemna tego głosowania. Poległ nie tylko inkubator, ale samorządowiec - podsumował Adam Ruciński.

akme

51

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Projekt utworzenia inkubatora przedsiębiorczości odrzucony. Burmistrz: "Dajecie mi czerwoną kartkę"

    2019-11-28 07:34:12

    gość: ~EDi

    "Ja, gdybym był w opozycji na państwa miejscu, nie ośmieliłbym się tak zagłosować..." obraz naszego burmistrza. Nie możesz mieć swojego zdania,a ja zawsze mam rację...

  • 2019-11-28 16:21:23

    gość: ~Alo

    Brawo Radni, dzisiaj pokazaliście, że macie jaja. Ruciński nie potrafi ponosić porażek i było widać, że się aż zagotował. Już raz miał szansę wybudowania inkubatora, którą totalnie zmarnował i musiał zwrócić ponad 6,5 mln dotacji ze środków zewnętrznych.....przy tym poniósł spore koszty na przygotowanie niedoszłej inwestycji i teraz boi się konsekwencji ze względu na niegospodarność. Dlatego usilnie stara się kontynuować tą inwestycję uciekając od odpowiedzialności. CBA takim frajerom nie odpuszcza......Panowie Radni tak trzymać!

  • 2019-11-28 23:03:59

    gość: ~Olo

    No, Ruciński karma wraca! Zniszczyłeś tylu dobrych i zaangażowanych urzędników i innych pracowników spółek gminnych, więc teraz czas na Ciebie. Powoli swoimi beznadziejnymi decyzjami sam siebie pogrążaż. Tak trzymaj. Sam siebie wykluczasz z tego społeczeństwa.....

  • 2019-11-28 09:02:18

    gość: ~Taco

    Ja,ja,ja...ma być tak jak ja chcę i koniec i będę tupał nóżką!!!!

  • 2019-11-28 17:28:10

    gość: ~Gdzie są łańcuchy

    @~Taco
    Najpierw się przymilał i zachęcał jak nie znalazł poparcia dla swojego poronionego pomysłu to zaczął fukać i strzelać piorunami. Jak bym oglądał rozwydrzonego pięciolatka.

  • 2019-11-28 09:26:57

    gość: ~Dyzio

    Czy to aby nie było przypadkiem zrobione pod publiczkę, żeby tego w ogóle nie robić ;)

  • 2019-11-29 10:20:01

    gość: ~Mariano

    @~Dyzio
    Zgadzam się. Ja tak właśnie uważam. On normalnie nie umie się wycofać, tylko robi to za pomocą innych. To jest mistrz intrygi.

  • 2019-11-28 09:31:43

    gość: ~Ja

    Nareszcie część radnych popierających Rucińskiego patrzy na uchwały z punktu interesu gminy i mieszkańców . Niestety niektórzy , nawet teoretycznie wybrani jako przeciwnicy burmistrza , nie potrafią wyjść ponad poziom d..... lizania. Wypowiedz Rucińskiego typowa dla dziecka , któremu ktoś odmówił zabawek. Jak to przecież do tej pory dostawał?

  • 2019-11-28 11:56:28

    gość: ~Adam

    Czerwona kartka to najlepsze podsumowanie 1 roku obecnej kadencji burmistrza. Stagnacja, pycha i buta. Koncentracja na drobnostkach lampy, barierki,muldy,nawet bieg pasów dla pieszych jest znieniany. A gdzie ważne projekty? Szkoła w rozsypce, mieszkanie+ - kielbasa wyborcza, sygnalizacja świetlna na dk 94 w kierunku Ciechowa utknela w generalnej dyrekcji dróg. To tylko wierzcholek góry lodowej a burmistrz teraz traci motywację bo radni powstrzymali szaleństwo. Nie ciekawa przyszłość czeka naszą gmine podwyżki podatków opłat śmieciowych i stagnacja (:

  • 2019-11-28 17:55:58

    gość: ~Gzik

    @~Adam
    Z tymi drobnostkami nie potrafi sobie poradzić więc może i dobrze że za nic większego się nie bierze albo nie dostaje na to zgody.

  • 2019-11-28 20:11:22

    gość: ~ffd

    @~Adam
    Właśnie zastanawiałem się co za bęcwał wymyślił skośne pasy na ulicy Legnickiej na wysokości sądu i policji.

  • 2019-11-29 10:24:20

    gość: ~Ania

    @~ffd On zajmuje się pierdołami, bo zbiera kasę na szpital. Tu jest lepszy PR.

  • 2019-11-29 13:04:27

    gość: ~Marianna

    @~Ania
    Alarmujące dane z polskich szpitali. Zobowiązania za trzy pierwsze kwartały tego roku wyniosły rekordową kwotę 14,3 mld zł, z czego zobowiązania wymagalne to blisko 2,1 mld zł – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

  • 2019-11-29 12:34:32

    gość: ~ewa

    @~ffd
    a ja sie zastanawiam, kto wymyslił poprzednie, wychodzące na wprost słupa latarni...

  • 2019-11-28 12:12:59

    gość: ~Rysiek

    Głupszego pomysłu nie było już jak ten projekt gdzie jest szpital!

  • 2019-11-28 12:17:23

    gość: ~Mieszkaniec~obserwator

    Może w takim razie "Szanowny" (nie mylić z szanowanym)Pan Burmistrz , powinien po tak ciężkiej porażce, co wynika z jego wypowiedzi uwolnić Nas, myślę, że już aktualnie dużej części naszej społeczności od swoich genialnych poczynań w zakresie rządzenia naszym pięknym miastem. Ławeczek, kwietników i innych pierdoletów będących głównych efektem, już drugiej kadencji Pan Burmistrza, jest już wystarczająco dużo. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców naszego Miasta i Gminy i pogrążonego w rozpaczy Pana Burmistrza.

  • 2019-11-28 13:40:23

    gość: ~Nina

    Wstyd panowie Radni! Tak, to jest działanie na szkodę Gminy. Jak można blokować inwestycję dla ludzi przez pryzmat swojego EGO. DRAMAT! Od początku kadencji było widać, że niektórzy radni to przerost formy nad treścią! Robi się źle, nie robi się też źle -szkoda Burmistrza i całego magistratu, narobią się a inni przychodzą zrobić swoje show...

  • 2019-11-28 14:52:09

    gość: ~zapomniane zachoodnie

    A może z kasy która została chociaż oświetlić teren pomiędzy świecącymi lampami firmy Armacel a nowym oświetleniem za mostkiem .Mam czasami wrażenie ze o osiedlu całkowicie zapominano gdzie jest pan radny pytam gdzie .

  • 2019-11-28 16:00:27

    gość: ~Olo

    Przecież to jest takie wzajemne mizianie. Czy wy tego nie widzicie.
    To ustawka :)

  • 2019-11-28 17:32:14

    gość: ~kibic

    Czerwona kartka Rucińskiemu to się należy od 2014 roku, za raz po wyborach. On nigdy nie powinien być burmistrzem, bo przez niego spadł prestiż funkcji burmistrza Środy Śląskiej.

  • 2019-11-28 17:45:32

    gość: ~kkk

    @~kibic
    O prestiżu świadczy łańcuch, tylko gdzieś się zapodział na tej sesji. Może do koloru oczków nie pasował?

  • 2019-11-28 18:11:27

    gość: ~Mieszkaniec

    @~kkk
    Gratulacje dla Radnych, bardzo dobrze że nie pozwalacie na szaleństwa tego człowieka.

  • 2019-11-29 23:08:05

    gość: ~oczy czarne

    @~kkk
    A może zrozumiał, że mieszkańcy z niego łacha drą za te łańcuchy?

  • 2019-11-28 20:41:07

    gość: ~bit

    Może niech zaprosi Morawieckiego albo Kaczora specjalistów od zabicia samorządu to mu pomogą.
    Jednego nieudacznika już zaprosił i dał mu tytuł... nie zapomnę o tym przy głosowaniu,,,

  • 2019-11-28 23:44:20

    gość: ~ola

    @~bit
    A co chcesz od Morawieckiego? To bardzo mądry gość. Pewnie mędrcy typu Komorowski albo Wałęsa byliby najlepszymi doradcami.? hehe

  • 2019-11-29 13:10:38

    gość: ~Maria

    @~ola
    Bardzo mądryu gośc! Zobacz ile milionow ma, a ile Jego żona.

  • 2019-11-29 17:45:53

    gość: ~bit

    @~ola mój Boże tak komentują widzowie TVpis i trwam

  • 2019-11-30 13:47:37

    gość: ~Gość

    @~ola Kaczystka

  • 2019-11-28 20:41:25

    gość: ~Kibic

    Tylko patrzeć jak rano się obudzi z nowym pomysłem a może by tak stolice Polski przenieś do nas.

  • 2019-11-28 20:52:05

    gość: ~3XTAK

    @~Kibic
    i umieścić w inkubatorze!

  • 2019-11-28 21:24:07

    gość: ~Viktor

    Pan Burmistrz pokazał jaki jest słaby i nieudolny.silny jest tylko wtedy kiedy jedynym podpisem pozbywał się ludzi wartościowych.karma wraca.

  • 2019-11-29 13:07:51

    gość: ~Marianna

    @~Kibic
    Prezydent już był. To mo0że faktycznie bedzie stolica?

  • 2019-11-28 21:59:03

    gość: ~Anna

    Ale jaja,PAPKIN zagrał na emocjach mało się nie popłakał. Panie Ruciński jaki z Pana samorządowiec??? Samorządowców to się Pan wyzbył z urzędu,zostali tylko Ci którzy liżą Panu nie powiem co... albo Ci zastraszeni, którzy nie rezygnują z pracy bo sie boją być bezrobotni. Czekamy aż formalności stanie się zadość i zejdzie Pan wkońcu z tą czerwoną kartką z boiska!!!

  • 2019-11-28 22:17:02

    gość: ~doswiadczony

    Brawa dla rady gminy więszość (niestety minimalna)myśli.Jest wiele innych potrzeb,radni zachowali się odpowiedzialnie Szkoda że odpowiedzialności brakuje radnym powiatu najpierw nie przeszkadzało im pozbycia się szpitala a obecnie reaalizacja kultury alternatywnej a jednocześnie eszukanie w gminach pieniędzy na wykupienie szpitala A wracając do burmistrza to nie wie że czerwona kartka oznacza wykluczenie z gry ?

  • 2019-11-29 06:50:00

    gość: ~Wyborca

    Tak dajemy ci odpowiedź
    Jesteś posiadaczem kartki
    Koloru czerwonego
    Czy potrzeba ci wyjaśnić co teraz masz zrobić/jednak trzeba/-zchodzisz z boiska

  • 2019-11-29 07:18:05

    gość: ~Romek

    Zróbmy w naszym mieście kasyna,hotele,baseny, restauracje całodobowe,posadżmy sztuczne palmy, w rynku zrobimy sztuczną plaże powiesimy wielki telebim na urzędzie i będzie drugie Las Vegas a kto bogatemu zabroni?!

  • 2019-11-29 08:46:30

    gość: ~Agnieszka

    ...jak nie daże pomysłów Burmistrza, ani sympatią wyborczą , ale tak z drugiej strony go rozumiem.

    To był jego plan wyborczy i jak każdy wygrany realizuje swoje postulaty, więc nie można w ten sposób go oceniać (chodzi mi o komentarze - płytkie i stronnicze), bo będzie rozliczany ze swojego planu wyborczego przez wyborców. Co do samego pomysł - nowatorski, ale chyba niepotrzebny.
    Duże koszty, bo co innego 2016, a co innego 2019! Druga sprawa, zakorkuje się i tak zakorkowana Środa Śl. (zakłady lepiej do strefy), nie wspominając o ludziach mieszkających na spółdzielczej i kolejna sprawa ludzi interesują podstawowe/przyziemnne rzeczy od chodników , oświetlenia , ławki itp itd..... a na pewno ucieszyliby się jakby była budowana autostrada do Biedronki. Stąd pewnie nie uzyska Pan Burmistrz poparcia społeczeństwa....
    Co do "czerwonej kartki" też sie nie dziwie Panu Adamowi, bo kto jak kto,ale to Panowie radni, którzy byli przeciw w większości wisieli na bilbordach pod jego szyldem i ze znaczkiem jego "partii", w każdej wsi i środzie śl., juz nie wspomne o słownej "lojalce" w I kadencji ... dlatego radni od Burmistrza poprzedniego przegrali. Więc nie dziwcie się, że tak jest zaskoczony i rozczarowany mówiąc o "votum zaufania" bo tak to się nazywa!

  • 2019-11-29 09:02:10

    gość: ~Ucho od sledzia

    @~Agnieszka
    To mowilem ja adam rucinski;)

  • 2019-11-29 18:31:46

    gość: ~Agnieszka

    @~Ucho od sledzia
    Widzisz, właśnie Cie zdziwię...nie głosowałam na Pana Adama za pierwszym razem i też za drugim i nie raz opisywałam negatywne komentarze odnośnie kierunku myslenia Włodarza.
    A teraz się nie zgadzam opisując to wyżej.
    To jest moja opinia.

  • 2019-11-29 09:13:53

    gość: ~Sara

    @~Agnieszka
    Bardzo rozsądny i wyważony komentarz.

  • 2019-11-29 11:35:16

    gość: ~tak to

    "Dajecie państwo czerwoną kartkę. Nie tylko temu projektowi, ale przede wszystkim mi, jako osobie, która została wybrana większością głosów..." pragnę zauważyć że wszyscy radni też zostali wybrani większością głosów. Kadencję pan burmistrz zaczynał mając bodajże 13 "swoich" radnych. Teraz po roku zostało 7, szybko poszło

  • 2019-11-29 12:29:40

    gość: ~kibic

    Nowy budynek szkoły najlepszym inkubatorem .

  • 2019-11-29 13:02:11

    gość: ~Marianna

    Na temat SZPITALA,"Alarmujące dane z polskich szpitali. Zobowiązania za trzy pierwsze kwartały tego roku wyniosły rekordową kwotę 14,3 mld zł, z czego zobowiązania wymagalne to blisko 2,1 mld zł – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia".

  • 2019-11-29 14:56:18

    gość: ~obserwator

    Ludzie powinniście zobaczyć wcześniejsze sesje,przecież to było trzecie podejście do inkubatora.Więc burger powinien się spodziewać że nic z tego.Ale nie dalej pcha inkubator
    a czy myślicie że radni zagłosowali mu na złość?.Były też inne komisje gdzie to omawiano,a mimo to zonk.Jak by było wszystko zgodnie z prawem i interesem gminy zapewne by to dostał.

  • 2019-11-29 18:36:09

    gość: ~Masa

    @~obserwator
    Co innego myslenie obserwatora co innego jak Unia daje pieniądze i tzreba się wywywiązać, zeby dostać

  • 2019-11-29 23:16:57

    gość: ~stop krytyce

    Uważajcie z tą krytyką, bo jak spec od bezpieczeństwa i pijaru zacznie działać w UM, to się nie pozbieracie. :) Wszystkich pozwie hehehe

  • 2019-11-29 23:25:17

    gość: ~zabraniam się śmiać

    @~stop krytyce
    biedna nowa radczyni prawna, nie wie w co wdepnęła:)

  • 2019-12-01 10:04:59

    gość: ~Mieszkaniec osiedla

    Nie jest nam potrzebny żaden inkbator przedsiębiorczości. To dobre miejsce na park, teren rekreacji.

  • 2019-12-01 12:35:26

    gość: ~Teresa

    Jednego możemy mu zazdrościć że pomysłów mu nie brakuje fantazje ma ogromną!

  • 2019-12-04 19:37:34

    gość: ~roro

    Panu burmistrzowi juz dziekujemy za ten smieszny inkubator i za te hopki którymi usiane są drogi w Środzie.

  • 2019-12-06 04:26:27

    gość: ~PanB

    ostatnio dodany post

    Koncepcja stworzenia inkubatora przedsiębiorczości pojawiła się pierwotnie w Miękini. Nie jest to osobisty plan Burmistrza ŚŚ, tylko "marzenie" pracownika UM niegdyś zatrudnionego w Gminie Miękinia. Po wstępnym przedstawieniu pomysłu Wójtowi, nie poddano go dalszemu procedowaniu. Miękini IP nie był niezbędny do stymulacji przedsiębiorczości. Efekty i korzyści jakie miał przynieść gminie zostały poprostu osiągnięte przez inne skuteczne rozwiązania. Koncepcja sama w sobie nie jest zła, winna być wdrożona w gminie/mieście gdzie w odpowiednich proporcjach koszty=profity.

    Maniakalny upór oraz dziwne lobby dla tego projektu powinno dać wszystkim do myślenia. Choć przeciwnym spiskowym teoriom to wyczuwam chęć wzbogacenia się przez konkretne osoby, rzecz jasna w majestacie prawa.