POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Strażacy-ochotnicy z Cesarzowic mają już nowy wóz

Przekazanie wozu strażackiego fot.: eska

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Najnowszym samochodem ratowniczo-gaśniczym w powiecie mogą od kilku dni pochwalić się strażacy z OSP Cesarzowice. To Renault D16, który kosztował ponad 770 tys. zł.

Nowy samochód zastąpił 30-letniego Jelcza. Jego dane techniczne i wyposażenie robią wrażenie: napęd 4x4, silnik 280 koni, zbiornik na wodę na 3 tys. litrów, 300-litrowy zbiornik na środek pianotwórczym, maszt oświetleniowy, działko, zwijadło szybkiego natarcia. Samochód ma też system zraszaczy, który pozwoli na ograniczanie skażeń chemicznio-ekologicznych.

Uroczyste przekazanie samochodu odbyło się w sobotę 30 listopada w parku w Cesarzowicach. Nie zabrakło strażaków, oficjeli i przedstawicieli duchowieństwa. Kluczyki od burmistrza Środy Śląskiej odebrał prezes zarządu OSP Cesarzowice Ireneusz Chmielewski.

Dzisiejszy dzień to dla nas ogromne święto. Po wielu latach starań w końcu jest - fabrycznie nowy, wymarzony i długo oczekiwany. Bez wątpienia podniesie to bezpieczeństwo mieszkańców, jak i samych strażaków udających się do akcji, a zakup tego pojazdu jest kontynuacją inwestycji w OSP z terenu Gminy Środa Śląska – mówił prezes Ireneusz Chmielowski.

Bez wątpienia potencjał ratowniczy wzrósł, a dla komend powiatowej państwowej straży pożarnej to najważniejszy z priorytetów. Życzę wam, aby nowy samochód służył wam podczas szkoleń, ćwiczeń, zawodów i jak najrzadziej brał udziale rzeczywistych akcjach, bo każdy taki wyjazd wiąże się z jakimś nieszczęściem – powiedział Marek Wawrejko, komendant powiatowy PSP w Środzie Śląskiej.

Wartość samochodu to 773 tys. zł. Jego zakup został sfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (210 tys. zł) oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (250 tys. zł). Pozostała kwota została pokryta z budżetu gminy Środa Śląska.

Nowy samochód pierwszą akcję ma już za sobą. W nocy z piątku na sobotę brał udział w gaszeniu pożaru w okolicach Cesarzowic.

Warto dodać, że w powiecie średzkim funkcjonują 24 jednostki OSP i tylko kilka z nich może pochwalić się tak nowoczesnym wozem. Jego wartość wraz z wyposażeniem to blisko 1 mln zł.

eska

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Strażacy-ochotnicy z Cesarzowic mają już nowy wóz

  2019-12-03 00:52:29

  gość: ~pytacz

  Nie ma ujadających komentarzy?? Dziwne na tym portalu... Nie ma się do czego doczepić i wylać nienawiści ??

 • 2019-12-03 08:54:55

  gość: ~Waldek

  Panie Burmustrzu, kolejna obietnica związana z rozwojem jednostek OSP w Gminie została spełniona! Teraz zgodnie z Pana obietnicą i kolejnością jest budowa nowej remizy w Bukówku. Czekamy!

 • 2019-12-17 19:27:29

  gość: ~No no

  @~Waldek
  Oj przyjacielu, chyba się trochę rozpedziles... W kolejce do nowego wozu zostali chłopaki z OSP Rakoszyce... bo obecnie mają najstarszy wóz strażacki A są w KSRG!! Tak więc pierw bezpieczeństwo strażaków... A później wygoda ...

 • 2019-12-23 22:55:14

  gość: ~Reksio

  ostatnio dodany post

  @~No no
  Co z tego że KSRG ? A w którym roku auto zostało kupione do OSP Rakoszyce? Inne jednostki mogły tylko pozazdrościć wtedy używanego samochodu.

REKLAMA


REKLAMA