POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Remont remizy i budowa świetlicy w Malczycach. Są projekty funkcjonalno-użytkowe. Co dalej?

Wjazd do remizy przy okazji przekazania nowego wozu, musiał zostać obniżony fot.: emka

Remiza strażacka w Malczycach ma około 70 lat. Mimo że strażacy ochotnicy dbają o jej stan, to nie spełnia ona w pełni ich oczekiwań.

W budynku jest wilgoć, obiekt powinien zostać ocieplony. Gdy trzy lata temu jednostka otrzymała nowy wóz, okazało się, że wjazd jest za niski. Wówczas strażacy we własnym zakresie obniżali podjazd. Wobec powyższego gmina przystąpiła do opracowania projektu funkcjonalno-użytkowego nowej remizy. Ma ona powstać kilkadziesiąt metrów dalej, po drugiej stronie drogi. Oprócz nowoczesnego miejsca przeznaczonego dla strażaków, w budynku umiejscowiona będzie świetlica wiejska o powierzchni około 150 metrów kw. z aneksem kuchennym.

- Budynek mieścić się będzie przy ulicy Mickiewicza. W jego sąsiedztwie planujemy usytuowanie nowego ośrodka zdrowia, czy zakładu rehabilitacji. W połowie listopada zakończyliśmy projekt funkcjonalno-użytkowy tych dwóch obiektów. Na podstawie tych dokumentów możemy wszczynać procedury wyłaniające wykonawców, składać wnioski do różnych instytucji. Dzięki temu mogliśmy oszacować też koszty, czy przewidzieć ile potrwa budowa. Remiza strażacka ze świetlicą wiejską ma kosztować 3 mln, natomiast ośrodek zdrowia 2,5 mln złotych - informuje Piotr Frankowski, wójt gminy Malczyce. 

Projekt jest. Co dalej? Póki co samorząd czeka na ogłoszenie odpowiednich programów rządowych lub unijnych, aby móc złożyć wniosek na dofinansowanie budowy i remizy, i ośrodka zdrowia. - Bez wsparcia nie udźwigniemy tego tematu. Póki co obie inwestycje są w zawieszeniu. Budżet na przyszły rok także uniemożliwia nam realizację tak kosztowych przedsięwzięć. Gdbyby nam się to jednak udało, wówczas w starym obiekcie po ośrodku zdrowia moglibyśmy np. stworzyć inkubator instytucji pozarządowych, może dzienne domy opieki dla seniorów. Rozwiązań jest wiele - uzupełnia Piotr Frankowski.

akme

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Remont remizy i budowa świetlicy w Malczycach. Są projekty funkcjonalno-użytkowe. Co dalej?

  2019-12-03 15:01:16

  gość: ~mieszkaniec

  W razie przeniesienia ośrodka zdrowia w starym budynku można byłoby wygospodarować miejsce na Izbę Muzealną, żeby była w centrum Malczyc.

 • 2019-12-03 15:38:28

  gość: ~Z Malczyc

  Obiecanki Cacanki. Milion długów ma komunalka, budżet gminy ledwo dyszy. Już brakuje na pensje, a tu takie bzdury. A znając postępowanie Frankowskiego to budynek przychodni podzieli los portu. Sprzeda i nikt pieniędzy nie będzie oglądał. A może pytanie do radnych, szczególnie tych z Malczyc. Może zapytają pana wójta na co poszła kasa z portu? Bo do dziś nie wiemy.

 • 2019-12-03 15:57:32

  gość: ~Leo

  Po drugiej stronie ulicy, to jest niszczejąca restauracja KOBO i to chyba na sprzedaż.Może niedrogo? Tam zmieściłaby się remiza, świetlica i jeszcze coś!

 • 2019-12-03 20:40:16

  gość: ~Elo

  @~Leo
  Co z tą restauracja. Jak to teraz wygląda? Kiedyś dostarczał posiłki nawet na strefę w Komornikach. Czemu taka ładna sala juz nie funkcjonuje. W jakim to jest teraz stanie?

 • 2019-12-03 21:06:14

  gość: ~Leo

  @~Elo Upadła i chyba przejął ją jakiś bank, w międzyczasie od wewnątrz rozszabrowana.Ale ogólnie budynek duży i wciąż w dobre kondycji. Tyle, że zarasta już wkoło krzakami.

 • 2019-12-03 18:01:45

  gość: ~Kozioł

  Co to znaczy po drugiej stronie ulicy?, w którym miejscu konkretnie?

 • 2019-12-03 19:34:20

  gość: ~Architekt

  @~Kozioł Pomiędzy domem 13 a nr 19 jest puste miejsce, tzn ogródki przydomowe. Pewnie tylko w dzierżawie...

 • 2019-12-03 20:11:58

  gość: ~Pip

  Najlepiej wszytsko zabetonowac i zaasflatować

 • 2019-12-04 14:09:46

  gość: ~Pan tu nie stał

  O jak śmieję się na myśl o kolejnej dotacji z UE... Panie Wójcie, skoro skarbnik gminy ledwo na włos powiązał koniec z końcem budżetu, a Pan będzie budował nową OSP za pieniądze z UE, to może walniemy też kanalizę, na początek do Ruska? Czytam co się dzieje w tych naszych Malczycach i czas chyba się przeprowadzić, bo gminą rządzą ludzie, których ekonomii uczył 3 dzieciak. Wie Pan co to budżet zrównoważony? To taki budżet, że wydaje się tyle ile się uzbierało. Pan wydaje na kredyt. Problem polega na tym że kiedyś kredyt trzeba będzie spłacić, a na sprzedaż zostało Panu tylko kilka działek , ze dwa budynki użyteczności publicznej i ego. Przedrenował Pan gminę przeznaczając kase na gów**projekty zamiast próbować zachęcić inwestorów do osadzania zakładów i płacenia podaktów. Sama kostka brukowa i kilka chodniczków oraz 2 drogi zrobione przy współpracy z powiatem i kilka budek dla kotów to troche mało. Niech Pan zakończy inwestycje i spłaca długi, bo do następniej kadencji narobi Pan takiego bałaganu, że następcy (oby był ktoś nowy) nie zrobią nic przez 10 lat i Malczyce przy Miękini czy choćby Udaninie, mając nieproporcjonalne większe możliwości (rzeka, kolej, DK94) będą wyglądały jak tania zaniedbana panienka przy damach z wyższych sfer.

 • 2019-12-04 16:52:37

  gość: ~99

  Gdzie pieniadze za port ale gdzie pieniadze za las???

 • 2019-12-04 20:15:31

  gość: ~gościu

  @~99 Jaki las??

 • 2019-12-04 22:18:16

  gość: ~Strażak

  @~gościu
  Dobre sobie a od kiedy i skąd takie informacje, że będzie dofinansowanie do budowy remizy? Przecież nawet nikt o tym nigdy nie mówił. Ale ok życzę powodzenia!

 • 2019-12-06 23:23:53

  gość: ~haha

  @~Strażak
  Oj tam oj tam. Przecież wójt nie musi tego nikomu mówić, z nikim konsultować. Sam sobie panem, sterem i żeglarzem... Czy jakoś tak to leciało

 • 2019-12-09 23:16:25

  gość: ~ixi

  Remiza nowa, lub przebudowa starej jest potrzebna jak najbardziej. Świetlica, no tu by można się zastanowić nad wskrzeszeniem zabytkowej sali na Dworcowej. Tam wszystko było, kuchnia itd. Zostało to ileś tam kadencji rady gminy temu, zostawione na zmarnowanie. Miejsce fajne, a ile imprez tam było... Nie rozumiem tylko nagłej potrzeby nowego ośrodka. Czyżby przebudowa (nie tania) i dostosowanie nowego były na darmo??

 • 2019-12-09 23:18:12

  gość: ~ixi

  ostatnio dodany post

  @~ixi "starego" miało być :)

REKLAMA