POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Komunikacja powiatowa: Czytelnicy pytają, starostwo odpowiada

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

W związku z pytaniami mieszkańców starostwo opublikowało dodatkowe informacje na temat połączeń komunikacyjnych planowanych na przyszly rok.

Pytania pojawiły się zarówno na naszym portalu, jak i pod postem na stronie Powiatu na Facebooku. Poniżej informacje uzyskane od Grzegorza Pierzchalskiego, etatowgo członka zarządu, stanowiące uzupełnienie wcześniejszego artykułu.

– Czy Powiat, jako wnioskodawca projektu, będzie mieć wpływ na ceny biletów na planowanych liniach?

Z tymi przewoźnikami, z którym będziemy mieć podpisane umowy, tak. Będziemy chcieli, aby były jak najbardziej atrakcyjne dla mieszkańców. Jak rozkłady jazdy wejdą już w życie i mieszkańcy przyzwyczają się do nich, i będą z nich rzeczywiście korzystać, to może zdarzyć się taka sytuacja, że rentowność linii wzrośnie, co oznacza mniejsze koszty dla samorządów i - w efekcie tego - tańszy bilet. Nie mamy wpływu na ceny biletów innych przewoźników, a tacy są i będą funkcjonować na terenie naszego Powiatu. Przykładem tego są Tarnowscy, których linia Lubin – Wrocław  przebiega przez nasz Powiat.

Udało nam się doprowadzić do tego - i jest to bardzo dobra informacja - że nasi przewoźnicy tzn. ci, z którymi podpiszemy umowy, nie będą ze sobą konkurować. I tak każdą linię będzie obsługiwał ktoś inny. Na dzisiaj ustalenia są takie:

 • linia P1 (Środa Śląska - Miękinia - Środa Śląska) Szymon Kruk
 • linia P2 (Damianowo - Ujazd Górny - Środa Śląska) i linia P3 (Lusina - Łagiewniki Średzkie - Środa Śląska) Stefan Ślusarski
 • linia P4 (Chełm - Malczyce – Środa Ślaska ) Kazimierz Słobodzian
 • linia P4 (Wichrów – Kostomłoty) Mieczysław Malec

Podkreślę jeszcze raz - bardzo ważna jest liczba osób korzystających z połączeń! Bardzo byśmy chcieli, aby ona rosła. Szczególnie zależy nam na uczniach, aby mieli dojazdy do szkół i przez to też wybierali nasze powiatowe szkoły średnie.

– Dlaczego tak różne koszty ponoszą samorządy? Dlaczego kilometry planowanych połączeń nie wiążą się ściśle z kosztami gmin? Gmina Kostomłoty dofinansuje projekt kwotą 10 tys. zł a Malczyce 23 tysiącami.

Rzeczywiście ponoszone koszty nie zależą od kilometrów połączeń, a dzieje się tak gdyż każda linia ma inna dochodowość, nie na każdej linii zarabia się tak samo. Są linie bardziej dochodowe i te mniej i stąd różnica w wkładach Gmin. Bazą do oceny rentowności połączeń są sprzedane bilety miesięczne, bo to głownie one są źródłem dochodów przewoźników. Bilety indywidualne są na drugim miejscu. Stąd różnica, którą my - Powiat i Gminy, musimy dopłacić.

– Gdzie będzie można kupić wspomniane bilety miesięczne?

Tak jak dotychczas, czyli bezpośrednio u przewoźników. W praktyce oznacza to zakup u kierowcy. Na pewno nie będziemy sprzedawać biletów w starostwie, bo nie możemy tego robić.

– Z kim były konsultowane nowe linie i rozkłady jazdy? Już są głosy dlaczego nie Karczyce albo Mazurowice?

Decyzje odnośnie przebiegu tras i godzin połączeń konsultowaliśmy z włodarzami gmin. To wójtowie wspólnie z przewoźnikami zaproponowali nam rozkłady jazdy, które my przyjęliśmy.

– Czy dla pana, osoby odpowiedzialnej za temat powiatowych dróg, zaproponowane połączenia są satysfakcjonujące?

W mojej ocenie tak. Naszym priorytetem było skomunikowanie miejscowości, które nie maja żadnego połączenia z Powiatem i jego siedzibą. Tak właśnie było w całej Gminie Miękinia oraz części Gminy Udanin. Również w Kostomłotach, po wycofaniu się Polbusu, były miejscowości bez połączeń. Teraz będą, i to liczne i dopasowane do potrzeb mieszkańców.

– Czy mimo to będziecie oceniać i weryfikować te nowe połączenia? Czy w projekcie na 2021 rok mogą pojawić się inne propozycje?

Będziemy starali się skomunikować wszystkie miejscowości z tych naszych czterech gmin: Malczyc, Miękini, Udanina i Kostomłotów, jednak to w decydującej mierze zależy od możliwości przewoźników. Po wprowadzaniu programu będziemy mogli mówić o 90 procentowym skomunikowaniu tych gmin. Co już jest bardzo dobrym wynikiem! Trzeba mieć też świadomość, że są trasy obsługiwane przez niewspółpracujących z nami przewoźników, jak np. linia do Mazurowic, i w tym przypadku nie mamy wpływu na jakość i cenę połączenia. 

Podsumowując - będziemy oceniać zasadność i rentowność nowych linii, i być może w programie na 2021 rok wprowadzimy uzupełnienia, czy też ulepszenia, jeśli będzie taka potrzeba. Jeszcze więcej szczegółów przekażemy Państwu jeśli nasz wniosek zostanie pozytywnie oceniany i dojdzie do podpisania umów z przewoźnikami.

mpr

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Komunikacja powiatowa: Czytelnicy pytają, starostwo odpowiada

  2019-12-04 21:02:29

  gość: ~Super

  Tylko panowie przewoźnicy proszę zadbać też o to, czym będziecie wozić ludzi.Co niektóre busy ledwo się, kupy ,, trzymają! Ciasne i nie przystosowane często do bezpiecznego przewozu ludzi.Bo przecież to ludzi Panowie wieziecie,a nie warzywa na targowisko! Poza tym pomysł godny pochwały!

 • 2019-12-05 12:34:09

  gość: ~Mieszkanka

  p.Pierzchalski mówi np. o kostomłotach i wycofaniu polbusu i na to miejsce powstają nowe połączenia ( kilka !!!) a co z miejscowościami, które nie miały i nie mają żadnego połączenia z Powiatem( Chmielów, Lisowice Jarzabkowice)- czy Powiat zapomniał o tym miejscowościach , bo Gmina Kostomłoty zapomniała. Proszę p.Pierzchalskiego o odpowiedź

 • 2019-12-31 10:13:25

  gość: ~mieszkaniec powiatu

  ostatnio dodany post

  @~Mieszkanka POLECANY KOMENTARZ popieram,ale odpowiedzi Z POWIATU brak

REKLAMA


REKLAMA