POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Ranking zamożności gmin za 2018 rok. Jak wypadły średzkie samorządy?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: istock.com

Nabogatsza gmina w Polsce - Kleszczów - opłaca uczniom kolonie w Chorwacji, a młodym rodzicom przyznaje 4 tys. becikowego. Dochody per capita wynoszą tu ponad 31 tys zł.

Pismo „Wspólnota" od kilku lat przygotowuje ranking polskich samorządów, biorąc pod uwagę ich bogactwo. Ich dochody w roku 2018 zostały podzielone przez liczbę mieszkańców. W taki sposób powstało zestawienie najbogatszych samorządów w kategoriach: województw, powiatów, miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu, miast powiatowych, mniejszych miast oraz gmin wiejskich. Przy obliczaniu wskaźnika użytego w rankingu pominięto wpływy z dotacji celowych.

Pozycja powiatu i gmin w rankingu

W zestawieniu dobrze wypada gmina Środa Śląska, która w rankingu miast powiatowych zajmuje 23 miejsce na 267. W 2017 roku gmina była na 22 pozycji. Zamożność samorządu per capita za 2018 rok wyniosła 3.743,14 złotych.

Najlepiej wśród gmin wiejskich (łącznie 1555 samorządów) wypada gmina Miękinia, która zajęła 101 miejsce, a na mieszkańca przypada tu 4.036,12 złotych. Co ciekawe jeszcze w 2012 roku Miękinia w zestawieniu zajmowała 324 miejsce. W tej samej kategorii na miejscu 778 znalazła się gmina Udanin, która rok wcześniej zajmowała 1157 pozycję. Zamożność per capita za 2018 rok wyniosła 2957,14 . Na 871 pozycji rankingu (970 w roku 2017) mamy gminę Kostomłoty, gdzie dochód na mieszkańca wynosił 2912,12. 

Gmina Malczyce znalazła się na 1180 pozycji z zamożnością w wysokości 2.776,31 złotych.  W 2017 roku Malczyce były na 413 miejscu.

Powiat Średzki w zestawieniu zajął 285 miejsce na 314 samorządów, a zamożność per capita wynosi 578,46 złotych.

 

emka

22

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Ranking zamożności gmin za 2018 rok. Jak wypadły średzkie samorządy?

    2019-12-05 09:45:15

    gość: ~brawo

    Gmina Udanin idzie mocno do przodu widać to w rankingach i odczuwają to mieszkańcy w realizowanych inwestycjach oraz wydarzeniach kulturowych.

  • 2019-12-05 12:37:05

    gość: ~Ja

    @~brawo
    Czy w kieszeniach mieszkańców też?

  • 2019-12-06 11:40:14

    gość: ~No prosze

    @~Ja
    Chyba chodzi o to aby lepiej się żyło. W kieszeniach mieszkańców....

  • 2019-12-05 19:03:44

    gość: ~mieszkaniec

    @~brawo
    A czy budżet w Gminie Udanin udało się już spiąć ? Bo z tego co wiem, to jeszcze dużo brakuje.

  • 2019-12-05 21:33:53

    gość: ~Czas

    @~mieszkaniec
    Czas jest do końca roku więc o co Ci chodzi...

  • 2019-12-07 12:19:39

    gość: ~Jasiek

    @~brawo
    Sprzedali się dobrej zmianie

  • 2019-12-08 12:06:42

    gość: ~BARABASZ

    @~brawo
    Ty brawo za 2018 .To nie zasługa nowych władz.

  • 2019-12-08 21:07:13

    gość: ~Brawo

    @~BARABASZ
    A właśnie ze nowych

  • 2019-12-08 21:16:44

    gość: ~BARABASZ

    @~Brawo
    Hehe
    SZUKAJ BAŃKI SZUKAJ!!!

  • 2019-12-09 20:33:30

    gość: ~Barabasz kontra

    @~BARABASZ
    Coś nie tak z głową i bańki potrzebne

  • 2019-12-11 11:36:21

    gość: ~Psychiatra

    @~Barabasz kontra
    Nie on ma, banki ale mydlane w głowie.. Niewarto się przejmować tym człowiekiem... Ma, swój świat i swoje banki

  • 2019-12-11 16:02:32

    gość: ~BARABASZ

    @~Psychiatra
    Uważaj żeby tobie parabanki nie musiały pomagać.

  • 2019-12-11 16:29:50

    gość: ~Psychiatra

    ostatnio dodany post

    @~BARABASZ
    Omnie się barabaszku niemart ja sobie radę dam... ALE Z TOBĄ JEST CORAZ GORZEJ... już cały powiat się, z ciebie śmieje że zamiast mózgu masz banki mydlane

  • 2019-12-05 11:09:12

    gość: ~z Malczyc

    No i wychodzi szydło z worka w Malczycach. Bida z nędzą. Wstyd. Coraz większy syf wszędzie to niestety widać. Zero inwestycji, zero rozwoju.

  • 2019-12-05 16:26:02

    gość: ~też z Malczyc

    @~z Malczyc toś chyba ślepy albo z własnego podwórka nie wychodzisz skoro tylko syf widzisz

  • 2019-12-06 11:37:15

    gość: ~brawo

    brawo wojt Miękini kazdy powinien brac przyklad ,mieszkancy najwazniejsi

  • 2019-12-06 22:04:34

    gość: ~Joker

    Strażakom?!!!
    Nawet nie miał odwagi osobiście się pofatygował. Szukają oszczędności . Jak żyje na straży nikt nie oszczędzał

  • 2019-12-06 23:56:01

    gość: ~As

    @~Joker
    Sprzęt pozyskany w tym roku dla straży za 1 200 000 zł a ty gadasz o oszczędnościach...
    Jak żyję nie widziałem takiej hipokryzji.

  • 2019-12-07 11:13:26

    gość: ~BARABASZ

    Widzę że powoli gmina Udanin otwiera oczy. Kredyt na obietnice wyborcze. Lampy w ujezdzie wykop i sprzedaj. I na stronie gminy Udanin KOLEJNE OBIETNICE SPEŁNIENIA. A teraz zauważyli że budżet nie jest z gumy i szukaj bańki .

  • 2019-12-07 12:32:10

    gość: ~BARABASZ kontra

    @~BARABASZ
    Ot i odkrywca... To jest mysiu pysiu kredyt który przewidziała w budżecie poprzednia Pani Wójt. Po drugie były podwyżki dla nauczycieleli pp trzecie wystarczy popatrzeć ile zostało zrobione w gminie przez rok. 99 procent zadań i inwestycji jest z ponad 50 prcentowym dofinansowaniem mysiu pysiu a naet z 80 prcentowym. Jedno z ostatnich miejsc w rankingu w kraju w wydanych pieniądzach na mieszkańca... A dług pozostawiony to 50 procent z planowanego budżetu w roku 2018. Wszystkie Gminy biorą kredyty ale liczy się na co i ile za to robią. Ten rok jest najlepszy dla naszej Gminy od wielu lat i rekordowy pod względem inwestycji. Wystarczy popatrzeć na drogi w jakim tempie są robione. Pozdrawiam mysiu pysiu.

  • 2019-12-07 13:08:18

    gość: ~BARABASZ

    @~BAŁWAN kontra
    Już pokazaliście rzetelność swoich wyliczeń przy nadwyżce budżetowej hehe.
    Daruj sobie te wyliczenia,
    I SZUKAJ BAŃKI SZUKAJ!
    HAHAHA HAHAHA HAHAHA

  • 2019-12-07 15:02:44

    gość: ~BARABASZ kontra

    @~BARABASZ
    Nie bój żaby bocianie. Ty już pokazałeś na wszystkich forach ze ci żal du... scisaka. Może ty jesteś wąski wiesiek. I pamiętaj że w końcu Ci pęknie żyłka z tej zawiesić i tych kłamstw. Nadwyżka będzie czy nie będzie to się okaże.