POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Budżet gminy Udanin przyjęty jednogłośnie. 1,6 mln przeznaczono na inwestycje

Relacja online z sesji fot.: Gmina Udanin

1,65 mln zł przeznaczono w gminie Udanin na inwestycje w 2020 roku. W planach jest m.in. zakup wozu strażackiego i poprawa stanu dróg.

23 grudnia odbyła się sesja budżetowa Rady Gminy Udanin, na której radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały budżetowej na 2020 rok. Dochody budżetu gminy ustalono na 26,57 mln złotych, przy wydatkach na poziomie 25,995 mln złotych. Nadwyżka w wysokości 575 tys złotych zostanie w całości przeznaczona na spłatę pożyczek i kredytów.

- Jest to odpowiedzialny budżet, tworzony w trudnych warunkach z licznymi ograniczeniami zw względu na wcześniejsze zobowiązania finansowe, które były zaciągnięte w ubiegłych latach. Pomimo konieczności spłaty kredytów z ubiegłych lat udało się w budżecie wygospodarować środki na Fundusz Sołecki - 371,952 tys złotych - i na inwestycje dające możliwość do dalszego rozwoju - komentuje Wojciech Płaziuk wójt gminy Udanin.

Najwięcej środków w 2020 roku - ponad 350 tys. - przeznaczono na gospodarkę wodno-ściekową i sporządzenie programu funkcjonalno-użytkowego. - Mamy złożony wniosek do urzędu marszałkowskiego na przebudowę wodociągu i hydroforni oraz zakup sprzęt do obsługi gospodarki wodno-ściekowej. Czekamy na ogłoszenie wyników. Mamy też przygotowane dokumenty na utworzenie aglomeracji Ujazd Górny - komentuje wójt. Wartość całkowita zadania wynosi przeszło 3,1 mln złotych. 

280 tysięcy pochłonie budowa drogi gminnej w Konarach. Wspólnie z powiatem gmina sfinansuje przebudowę i modernizację drogi od Udanina do Konar wraz z chodnikami i ścieżką rowerową na trasie Udanin-Piekary. 164 tys. wyniesie budowa oświetlenia hybrydowego na terenie poszczególnych sołectw. W Lusinie, przy drodze wojewódzkiej 345 powstanie chodnik i przejście dla pieszych. Koszt? 150 tys. złotych. Wyremontowany zostanie także chodnik w Gościsławiu

110 tys. gmina przeznaczy na zakup średniego samochodu pożarniczego dla OSP (wartość całkowita: 760 tys.). - O tym, która jednostka go otrzyma, zadecyduje zarząd - dodaje wójt. Samorząd dołoży także swoją cegiełkę - 2 tys. złotych - do zakupu radiowozu dla średzkiej policji. 

W planach na 2020 roku są także: rozbudowa altany w Ujeździe Górnym, czy budowa stref aktywności oraz montaż placów zabaw w kolejnych miejscowościach gminy. Przygotowane zostaną także projekty i kosztorysy na przebudowę dróg gminnych oraz - wspólnie z powiatem - przebudowy drogi od Pichorowic do Gościsławia, przez Pielaszkowice. 

emka

30

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Budżet gminy Udanin przyjęty jednogłośnie. 1,6 mln przeznaczono na inwestycje

    2019-12-31 15:42:44

    gość: ~Zainteresowany

    Droga Konary Damianowo do końca powiatu - na tą inwestycje jest przygotowany projekt.

  • 2020-01-01 16:21:25

    gość: ~to ja

    @~Zainteresowany ale to chyba droga powiatowa a nie gminna

  • 2020-01-01 18:21:53

    gość: ~Obserwator

    @~to ja
    Do wszystkich dróg powiatowych gmina dopłaca. Bez udziału Gminy nie były by robione.

  • 2020-01-01 14:03:02

    gość: ~Mieszkaniec Gminy

    Oby wszystko się spełniło czego Państwu życzę i sobie pożyjemy zobaczymy.

  • 2020-01-01 20:10:56

    gość: ~Zainteresowany

    Zgadza się starostwo przygotowuje projekt na tą drogę. Płatność dzieli się między gmine i powiat. Widocznie ktoś zapomniał tego wpisać w tym tekście, bo w innym artykule na temat budżetu powiatu jest mowa o tej drodze.

  • 2020-01-02 16:28:39

    gość: ~BARABASZ

    I co nasz miłościwie panujący wójcie tak słabo.? Gdyby Pani Wójt zostawił ci taki budżet na inwestycje w 2019r to może na te hopki by ci starczyło.
    S Ł A B O !!!

  • 2020-01-02 17:58:11

    gość: ~Psychiatra

    @~BARABASZ
    Cześć barabaszku... Słaby to już ty jesteś. Zanika już twój kontent siania fermentu... Jak pamiętam w grudniu o czymś innym pisałeś.. A widać że jest inaczej jak pisales

  • 2020-01-03 00:49:41

    gość: ~BARABASZ

    @~Psychiatra
    Drogi doktorku w ramach rewanżu za pomoc przypomnę!
    2019-11-18 18:39:12gość: ~Wójt Gminy Udanin
    @~BARABASZ
    Zadłużenie w przeciągu roku spadło z 49% do 42%! Zostało zrealizowane wiele inwestycji, na które Gmina pozyskała dotację w większości powyżej 50%. Współpraca z wszystkimi instytucjami układa się dobrze. Realizowane są na terenie gminy inwestycje za kwotę 8 mln zł. Projekt budżetu na 2020 r jest przygotowany z nadwyżką. Więc o jakim piszesz wykładaniu się... Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale ten rok był dla gminy bardzo dobry i możesz sobie pisać co chcesz a efekty zamiany są widoczne! Oby w kolejnych latach był taki wzrost budżetu jak w tym roku!

    ZOBACZ NA DATĘ ! TO JEST SIANIE FERMENTU WojcieCHU hehehe pieniaczu.
    NIE TEN POZIOM.

  • 2020-01-03 01:50:37

    gość: ~Wójt Gminy

    @~BARABASZ
    Budżet na 2020r jest dużo wyższy niż był zakładany na początku roku 2019. Te inwestycje w roku 2019 to jest zasługa nasza i tego nikt nam nie odbierze! Jest zaplanowana nadwyżka, której nie było od wielu lat i zaczniemy spłacać te zaciągnięte DŁUGI, których spłata była odkładana w czasie. Jest złożone wiele wniosków pod inwestycje - jak dostaniemy dofinansowanie to będą wprowadzane sukcesywnie do budżetu tak jak to miało miejsce w 2019 r.
    A jak tam twoje sianie fermentu? Co z tą opinią RIO na temat budżetu, którą przerabiałeś? Budżet 2019 zamknięty na plusie a według twojej miernej oceny miało braknąć kasy... TAKI WŁAŚNIE POZIOM REPREZENTUJESZ - Po roku czasu inwestycje na terenie gminy na poziomie 10 mln na wniosek Gminy i przy naszym wkładzie - tylko mi nie pisz, że to zasługa burzy itp. bo we wcześniejszych latach też były zalewane miejscowości i nikt nic z tym nie robił. Myśmy pokazali, że w samorządzie trzeba wykorzystywać każdą formę dofinansowania! Zapraszam do merytorycznej dyskusji a nie do siania fermentu z anonimowych kont. WIĘCEJ ODWAGI!!!

  • 2020-01-03 02:07:21

    gość: ~BARABASZ

    @~Wójt Gminy
    ty bo do roboty zaspisz. Czy chrabia przyjeżdża jak chce? Nie chce Mi się czytać tego bełkotu, jutro się odniosę.

  • 2020-01-03 08:37:26

    gość: ~to ja

    @~BARABASZ zapomniałeś dodać że w Ameryce biją murzynów!!!!

  • 2020-01-03 09:44:37

    gość: ~Wójt Gminy

    @~BARABASZ
    Niby taki obeznany a nie wie, że wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mają czas pracy nie normowany. Bełkot, bełkot i jeszcze raz bełkot...

  • 2020-01-03 02:15:39

    gość: ~BARABASZ

    @~Wójt Gminy
    Ranking coś się tak chwalił mimo że żadna w tym twoja zasługa! To chyba na łeb na szyję co ? No ale to za pół roku.

  • 2020-01-03 05:51:43

    gość: ~Psychiatra

    @~BARABASZ
    Barabaszku odpuść bo to jaki reprezentujesz swoją osobą poziom jest -0...a jak ci się niepodoba mieszkanie w gminie Udanin to proszę bardzo droga wolna i wat z tad... Bo tobie ciągle coś niepasuje. Nie tak dawno pisałeś że budżet będzie ujemny wyszło że dodatni i teraz twierdzisz że to zasługa poprzedniej kadencji...gubisz,sie już w tym o czym piszesz

  • 2020-01-03 05:56:38

    gość: ~Psychiatra

    @~BARABASZ
    Za poprzedniego wójta budżet był na -.. Kwota przewidziana na inwestycje wynosiła 800 tys. Były odkładanie spłaty kredytów bo gmina niemogla pozyskać dotacji... Mało inwestycji w gminie a za największą uważana była zrobienie ronda w Udaninie... Teraz każdy widzi co się dzieje i co jest robione i twoje wypociny na nic się nie dadzą.... Tyle w temacie.. I pamiętaj znam twój IP trudne to niebylo do usłyszenia w krotce

  • 2020-01-03 10:38:02

    gość: ~BARABASZ

    @~Psychiatra
    ty psychopata jesteś. Którego urządzenia masz ten IP ? !HAHAHA
    Tel,tablet.laptopa.komp stacjonarny.! Mam się bać?

  • 2020-01-03 11:17:36

    gość: ~Psychiatra

    @~BARABASZ
    A czy ja ci groziłem zastraszalem... Nic z tych rzeczy.. Więc niemusisz się obawiać....poprostu niektóre służby z tobą porozmawiaj o zniesławienie o pisanie bredni wyssanych z palca.. O obraze osoby zajmująca państwowe stanowisko..

  • 2020-01-03 16:43:32

    gość: ~BARABASZ

    @~Psychiczny
    ty jesteś nawiedzony człowieku.

  • 2020-01-03 09:45:44

    gość: ~Wójt Gminy

    @~BARABASZ
    Ranking był za rok 2019!

  • 2020-01-03 17:56:52

    gość: ~Ja

    Karnice ???? O przepraszam to już chyba Wądroże !

  • 2020-01-04 22:07:42

    gość: ~Wójt Gminy

    @~Ja
    Spokojnie. Karnice są w Geminie Udanin

  • 2020-01-04 22:10:38

    gość: ~Wójt Gminy

    @~Ja
    Jest uruchomiony nawa linia transportu do Środy Śląskiej. Jest fundusz sołecki i oczywiście pamiętamy o placu zabaw, który jest do wymiany.

  • 2020-01-09 17:54:40

    gość: ~BARABASZ

    W gminie świeci co druga lampa. Nie wliczając Ujazdu bo tam prądu nie potrzebują lampy na osiedlu domków jednorodzinnych. PRZYPADEK?

  • 2020-01-09 20:23:08

    gość: ~Piotr

    @~BARABASZ
    Wytrzeźwiałeś trollu?

  • 2020-01-09 21:10:53

    gość: ~to ja

    @~BARABASZ wystarczy zgłosić w gminie i po dwóch dniach naprawione

  • 2020-01-09 22:17:23

    gość: ~Psychiatra

    @~BARABASZ
    Trolu o jakich miejscowościach piszesz mając na myśli że w gminie świeci co druga lampa.... Konary udanin Piekary lusina Pielaszkowice pichorowice Lasek damianowo.. Tu tego problemu niema... A więc... Znowu swedzi cię odbyt?

  • 2020-01-09 23:19:42

    gość: ~Wójt Gminy

    @~BARABASZ
    Wszystkie lampy świec.Jeżeli któraś uległa awarii to sołtys, albo radny a nawet mieszkaniec może to zgłosić pod numerem 991. Rachunki też są opłacane na bieżąco. Pomyliłeś Gminy to w Wądrożu są wyłączane od 24,00 do rana. Jest też tam negatywna opinia RIO, którą szukałeś odnośnie WPF. Tobie się już całkiem wszystko pokiełbasiło. A może to dlatego, że tam jest zastępca wójta z Gminy Udani???
    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2675905459163374&set=pcb.2675905705830016&type=3&theater

  • 2020-01-09 23:53:02

    gość: ~BARABASZ

    @~Wójt Gminy
    Dziękuję za informację.
    Przypadek.
    Pozdrowienia dla sołtysów.

  • 2020-01-15 13:41:43

    gość: ~Emeryt

    To już oficjalne. Inflacja w grudniu przekroczyła najśmielsze oczekiwania.Kto głosował za...