POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Przebudowa stadionu, budowa dwóch świetlic, zakup autobusów. Znamy plany gminy Malczyce na 2020 rok

Gmina Malczyce fot.: mpr

W grudniu przyjęto uchwałę budżetową gminy Malczyce. Przeszło 12,68 mln przeznaczono na inwestycje.

Najważniejszy dokument finansowy gminy ma zakończyć się deficytem na poziomie ponad 4,366 mln zł. Planowane dochody mają wynieść 24,969 mln zł, przy wydatkach na poziomie 25,825 mln zł.

Pierwszy raz, od kiedy jestem wójtem a skarbnik skarbnikiem, mieliśmy wielkie trudności, aby ten budżet spiąć, żeby Regionalna Izba Obrachunkowa mogła go pozytywnie ocenić. Wskaźniki nam się posypały wszystkie. Pierwszy raz w naszym budżecie mieliśmy deficyt wydatków bieżących, kolokwialnie mówiąc: gmina nie miała środków na to, aby się utrzymać przy tym budżetowaniu, które zakładaliśmy wcześniej - komentuje wójt Piotr Frankowski. Jednocześnie podaje dwa powody takiego stanu rzeczy. - Rok do roku, od trzech-czterech lat, rosły dochody związane z wpływem podatkowym, czyli PITy od mieszkańców. Mówimy o 10, 20, a nawet 40 proc. Przyjmując budżet opieramy się w tym zakresie na danych Ministerstwa Finansów. W tym roku okazało się jednak, że nie ma wzrostu, a jest spadek. Pierwszy raz od dawna i to z progu 40 proc. Ujmuje nam to kilkaset tysięcy. Dla nas to bardzo dużo. Nie wiem, jak oni to policzyli. Oprócz tego oświata, która pogrąża nas maksymalnie. 80 proc. środków, które przekazujemy na oświatę idzie na wynagrodzenia. A te właśnie wzrosły i musimy to sfinansować z własnych pieniędzy.

Podkreśla także, że pierwotne plany na ten rok były o wiele bardziej zakrojone. Wymienia tu choćby budowę świetlicy i remizy w Malczycach. - W związku z ograniczeniami finansowymi musieliśmy te zadania przerzucić na kolejne lata - dodaje wójt.

Jakie inwestycje zaplanowano w 2020 roku?

Największą kwotę wyasygnowano na budowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z wodociągiem w Rusku (3,2 mln) oraz kanalizacji w Malczycach (1,57 mln). W tym roku rozpocznie się również budowa dwóch świetlic demonstracyjnych: w Rusku i Mazurowicach. W obu przypadkach przewidziano na ten cel po 1,37 mln złotych. Przeszło 1,2 mln przeznaczono na przebudowę ulicy Traugutta w Malczycach. Ponad milion wyasygnowano na poprawę jakości powietrza poprzez modernizację systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych. Równo 1 mln przeznaczono na zakup niskoemisyjnych autobusów

560 tys. wyniesie dotacja celowa dla starostwa na przebudowę drogi powiatowej Środa Śląska-Malczyce. Wniosek jest póki co na liście rezerwowej i nie wiadomo, czy będzie w tym roku realizowany. 400 tys. to koszt budowy sieci wodociągowej na ulicy Łącznej w Wilczkowie. 315 tys. przeznaczono na rozwój infrastruktury turystycznej, a 114 tys. na przebudowę stadionu w Malczycach. 

Gmina zagospodaruje także place: przy Pocztowej (70 tys.), przy 1 Maja (30 tys.) w Malczycach. 

100 tys. wyniesie dotacja celowa dla starostwa na przebudowę chodników.

emka

20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Przebudowa stadionu, budowa dwóch świetlic, zakup autobusów. Znamy plany gminy Malczyce na 2020 rok

    2020-01-03 13:10:35

    gość: ~Henio

    Place przy Pocztowej,jasne kolega musi mieć pracę z gminy.

  • 2020-01-03 19:40:46

    gość: ~monia

    @~Henio
    i bardzo dobrze,niech ludzie z Malczyc mają pracę.Rozumiem że chciałbyś kasę pompować jak Orange za granicę

  • 2020-01-04 01:14:37

    gość: ~Henio

    @~monia
    Ludzie????Czy jedna rodzinka!!!

  • 2020-01-03 13:44:58

    gość: ~malczycki

    bida z nedzą. A gdzie drogi na wsiach,a gdzie chodniki, gdzie kanalizacja w gminie całej? Po co nam była taka oczyszczalnia, jak teraz nic dalej? Autobusy? Po co? Kto to będzie obsługiwał? Zadłużona komunalka? I kto będzie nimi jeździł? No i w końcu OŚWIATA? Po co ona komu w gminie jak taka droga? Zamknijmy szkołe, a więcej jeszcze imprez, zdjęć wójta i gazet i roboty dla koleżków wójta! Ot kierunek rozwoju!

  • 2020-01-09 05:47:20

    gość: ~Farmer

    @~malczycki
    Autobusy to totalny bezsens. Prywaciarz ktory do tej pory funkcjonuje na pewno zbankrutuje. I podatkow nie odprowadzi

  • 2020-01-03 17:05:03

    gość: ~Kozioł

    A gdzie nowa przychodnia? Miała przecież być budowana

  • 2020-01-04 19:01:18

    gość: ~Sąsiad

    Ul. Strażacka . Gotowa do zwiedzania po obfitych deszczach. Zapraszamy

  • 2020-01-04 20:35:23

    gość: ~ryś

    a nic nie napisali o RoyalBaby….

  • 2020-01-05 10:54:23

    gość: ~Igaiga

    @~ryś
    A to wójt bedzie miał kolejne dziecko??? A z kim??? Tylko pogratulować. Wszystkie dzieci nasze są!

  • 2020-01-05 18:21:01

    gość: ~cos wiecej

    @~ryś

    coś wiecej ?

  • 2020-01-05 22:38:33

    gość: ~ryś

    @~cos wiecej

    "jak dzisiaj dzisiaj zaręczyny a jutro ślub, to za tydzień chrzciny"
    (a wójcio będzie chrzestnym ;P)

  • 2020-01-06 21:26:59

    gość: ~Monia

    @~ryś
    To już wiem.

  • 2020-01-06 21:35:04

    gość: ~Belfer

    Wójcie, wójcie....
    Kto popierał strajk nauczycieli? Kto zapewniał, że zapłaci za okres strajku? Kto grzmiał na rząd, że nie daje podwyżki? Tymczasem za strajk wójt nie zapłacił. Lekko licząc po około 2 tys. na 50 strajkujących. Co się stało z tymi pieniędzmi? To przecież subwencja, która nie została wydana na szkołę. A teraz wójt płacze, że oświat be. Przecież samorządy pieniądze na podwyżki dostały. Nie dostały pieniędzy na dodatki za wychowawstwo, ale nie przesadzaj wójcie, że to dramat dla budżetu. Dramatem jest wójtowe gospodarowanie pieniędzmi w tej gminie. A jak taki żal i obniżone podatki, to może swój dodatkowy dochód z tego tytułu (a także z wynagrodzenia małżonki) niech szanowny pan przekazuje do budżetu gminy Malczyce?

  • 2020-01-07 10:22:18

    gość: ~dddd

    @~Belfer idz po kase do zalewskiej

  • 2020-01-07 11:51:11

    gość: ~Czytający

    Ja tu czegoś nie rozumiem. Jak można mówić o mniejszych wplywach z PIT, jak od stycznia płaca minimalna w górę poszła o prawie 400zł? Więc podatek od minimalnej, nawet niższy o 1% i tak wpływa w kwocie wyższej. po drugie, przecież obniżka podatku to AŻ 1%, więc o jakich 40% wójt klepie? Co do oświaty. Przecież na strajku gmina zarobiła, bo nie było wypłat dla strajkujących nauczycieli. Więc pytanie, gdzie podziały się oszczędności strajkowe? Poza tym sam czytałem, jak to wójt wspierał nauczycieli w strajku, jak im koncerty organizował, jakie piękne zdjęcia w szkole miał. A teraz co? Oświata za droga? Coś mi tu śmierdzi. A może jakieś dotacje były źle rozliczone? I nie dali gminie tyle pieniędzy, ile miało być? A teraz szuka się winnych? A może to sytuacja z ośrodkiem zdrowia w 2019 też sie do tego przyczyniła? Po co ta ciągla walka? Miało być tak pięknie, a co wychodzi? Ktoś tu chyba po prostu kłamie nas mieszkańców.

  • 2020-01-07 20:33:59

    gość: ~bacha

    @~Czytający
    Oj, tam cztery lata i tak na niego zagłosujecie. Nawet oszukani nauczyciele zagłosują. A skrzywdzona żona będzie go wspierać jak nigdy dotąd. tacy z was ludzie właśnie.

  • 2020-01-17 11:22:42

    gość: ~dyrektor szkoły

    ... pogrąża każdą gminę w Polsce sposób finansowania oświaty a nie oświata. Bo jest to obowiązek Państwa realizowany poprzez samorząd któremu państwo powinno przekazać tyle środków aby utrzymać oświatę a nie zabierać , szczególnie tym biednym samorządom pieniądze z których można by budować chodniki, drogi, lampy oświetleniowe, itp.

  • 2020-01-09 05:56:23

    gość: ~Farmer

    Jezeli to są słowa Wójta, ze OŚWIATA POGRĄŻA GMINĘ maksymalnie, to mogę jedynie mu pogratulować tupetu i braku inteligencji.
    Mieszkancg gminy skonczcie ten cyrk w nastepnych wyborach.

  • 2020-01-17 11:30:24

    gość: ~jajca

    Przecież wiadomo że oświata pogrąża każdy budżet !!! Rząd karze a samorząd ma finansować bo nie zapominajmy że rząd nasz w ogóle nie finansuje żłobków, w ok 5% przedszkole a szkoły podstawowe między 40a 50%(bo na tyle wystarcza subwencji oświatowej), a nie zapominajmy że rząd ma obowiązek finansować oświatę w Polsce :( póki co