POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Budynek po szpitalu w rękach starostwa. Co dalej?

Podpisanie umowy w Poznaniu fot.: Facebook / Sebastian Burdzy

27 stycznia przedstawiciele powiatu oraz syndyka podpisali końcowy akt notarialny. Oznacza to, że budynek po szpitalu stał się własnością średzkiego samorządu.

Działalność szpitala pod kierownictwem spółki z grupy PCZ zakończyła się w 2016 roku, wraz z zamknięciem ostatniego pracującego tam oddziału pediatrycznego. Przez ostatnie lata toczyła się batalia powiatu o odzyskanie nieruchomości, a co za tym idzie: pieniędzy z jej sprzedaży, do której doszło w 2012 roku. Ostatecznie w 2017 roku budynek trafił pod zarząd syndyka, czego oczekiwanym od miesięcy skutkiem było ogłoszenie przetargu na sprzedaż obiektu. Stało się to w drugiej połowie marca. Cena wywoławcza całości (działka, szpital z wyposażeniem oraz budynek gospodarczy) opiewała na kwotę blisko 8,6 mln złotych netto (ponad 10,5 mln brutto). Ostatecznie nikt jednak nie złożył oferty. 

Nowe ogłoszenie o przetargu pojawiło się 12 sierpnia. Cena wywoławcza za nieruchomości wynosiła już 6,2 mln złotych (bez VAT). Wyposażenie wyceniono na 790 tys. złotych (z należnym już podatkiem VAT). Również nikt nie złożył oferty. Przystąpiono do negocjacji, w efekcie czego nowym właścicielem budynku zostało średzkie starostwo. Koszt? 4,6 mln złotych (bez ruchomości).

- Pierwszy, bardzo ważny krok za nami. 14 miesięcy pracy nad wykupieniem budynku za jak najniższą cenę  zakończyliśmy pomyślnie. Przed nami kolejne zadanie. Przywrócić w tym miejscu działalność służby zdrowia. Będziemy podchodzić do tego bardzo racjonalnie, aby ten cel osiągnąć. Na rozmowy o konkretach przyjdzie czas, gdy opadną emocje związane z odzyskaniem nieruchomości - komentuje starosta powiatu Krzyzstof Szałankiewicz.

Wielokrotnie wcześniej informowaliśmy, że w kosztach partycypować będą niektóre gminy z powiatu średzkiego. 

- Mamy jasną i wyraźną deklarację gmin Kostomłoty oraz Malczyce - wpłacą po 159 tys. złotych. Rozmawiamy z gminą Udanin (również 159 tys.), ale tu negocjacje dotyczą szczegółów formy płatności, aniżeli samej zgody na dofinansowanie. Gmina Miękinia jednoznacznie stanęła na stanowisku, że nie będzie partycypować w kosztach wykupu budynku - dodaje starosta.  

W przypadku gminy Miękinia powiat liczył na wsparcie w wysokości niemalże 500 tys. złotych. - Po pierwsze nie mamy żadnych konkretów w tym zakresie. Nie znamy żadnych twardych danych np. dotyczących kosztów późniejszego utrzymania szpitala. Po drugie uważam, że skoro starostwo kilka lat temu podjęło taką, a nie inną decyzję o sprzedaży szpitala, to efektem tych decyzji nie może być teraz obciążenie budżetu naszego samorządu, a co za tym idzie – naszych mieszkańców. Jednocześnie należy podkreślić, że decyzja o sprzedaży szpitala nie była konsultowana z władzami gmin i mieszkańcami tych gmin - mówił nam rok temu Jan Marian Grzegorczyn, wójt gminy Miękinia.

 - Nie mamy wyjścia, weźmiemy to na siebie - kwituje Krzysztof Szałankiewicz. - 30 proc. wartości budynku ma dołożyć Środa Śląska, przy czym warunkiem otrzymania tych pieniędzy jest udział we własności budynku oraz utworzenie minimum dwóch oddziałów szpitala w przeciągu dwóch lat. O ile drugi jest jeszcze możliwy, pierwszy jest nie do przyjęcia. Przede wszystkim jest niekorzystne dla obu podmiotów, choćby dlatego, że cała decyzyjność zostanie sparaliżowana. Poza tym gmina chce być współwłaścicielem budynku, ale o dalszej współpracy i finansowaniu mowy nie ma - dodaje.

emka

51

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Budynek po szpitalu w rękach starostwa. Co dalej?

    2020-01-28 09:37:39

    gość: ~oczywista

    oczywista oczywisctosc chcemy od was kase ale nie bedziecie miec nic do powiedzenia, gmina Miękinia brawo sprzedali nie pytajac to niech kupuja tez sami

  • 2020-01-28 10:26:23

    gość: ~zaraz zaraz

    Sebastian a gdzie pieniądze za sprzedany szpital ?
    najpierw sprzedałeś za bezcen, a teraz gminy składają się na wykupienie ? coś tu nie gra

  • 2020-01-28 11:03:59

    gość: ~Lolo

    Man nadzieję,że mieszkańcy gminy Miękinia nie będą leczeni w tym szpitalu

  • 2020-01-28 12:28:04

    gość: ~to ja

    @~Lolo dlaczego?

  • 2020-01-28 17:35:16

    gość: ~Lolo2

    A dlaczego nie? Czy to oni sprzedawali ten szpital? Czemu teraz mają go kupować brawo wojt

  • 2020-01-28 11:29:04

    gość: ~obiektywny

    Popieram stanowisko gm. Środa Śląska.Dają pieniądze ( nie małe) i chcą mieć między innymi pewność, że Starostwo nie podejmie ponownie głupiej decyzji. Ryzyko nadal istnieje gdyż w starostwie nadal są osoby odpowiedzialne za poprzednią decyzję. Burmistrz i Rada Miejska mają takie prawo i wręcz obowiązek zachować daleko idącą ostrożność stąd też nie jestem zaskoczony ich stanowiskiem. Dają kasę i chcą mieć nadzór nad działaniami Starostwa.

  • 2020-01-28 11:35:49

    gość: ~JanekZtegoLasu

    ile realnie zapłacił nabywca jak kupił szpital parę lat temu? (ile przelał na konto starostwa, a nie ile obiecał zapłacić)

  • 2020-01-28 11:39:12

    gość: ~Mieszkaniec

    Człowiek najpierw pragnie być pięknym,potem bogatym a na końcu tylko zdrowym!!!!

  • 2020-01-28 11:56:19

    gość: ~mieskzaniec

    Sebastian odejdź z twarzą

  • 2020-01-29 10:43:35

    gość: ~Marian

    @~mieskzaniec
    Odejść powinni wszyscy co wtedy byli w zarządzie miasta!

  • 2020-01-30 10:37:26

    gość: ~TT

    @~Marian
    A co ma miasto do działań powiatu?
    Naucz się człowieku odróżniać czym zajmuje się gmina i zarząd miasta, od tego czym zajmuje się zarząd powiatu.
    W podstawówce już tego uczą.

  • 2020-01-28 12:09:16

    gość: ~Romek

    Jak na bazarze kupie sprzedam!

  • 2020-01-28 12:40:12

    gość: ~Stasiu

    Czasem Starostwo przypomina szpital Psychiatryczny gdzie chorzy próbują leczyć drugich.

  • 2020-01-28 12:55:38

    gość: ~sprzedał kupił

    rzeczywiście niechęć do dokładania do szpitala ze strony gmin może być spowodowana żonglowaniem starostwa szpitalem
    też nie chciałbym dokładać do nieudanych czyichś interesów ze swojej kieszeni,
    innymi słowy, gminy czyli my, mamy się znowu składać do nie udanych biznesów sprzedającego ?

  • 2020-01-28 13:12:02

    gość: ~Adam

    @~sprzedał
    Racja, a dodatkowo rządzą powiatem ludzie korki. Niezatapialni. Chabraszewski, Burdzy, Kaczmarek a i Szłankiewicz sprzed 5 lat- byli zawsze za swoimi koncepcjami, nieważne, że nawzajem się wykluczającymi.

  • 2020-01-29 10:45:22

    gość: ~Marcin

    @~Adam
    A reszta radnych się nie liczy.Czy był jakiś nieudolny zastępca ?

  • 2020-01-29 18:53:46

    gość: ~Adam

    @~Marcin
    Był, ale nie w czasie sprzedaży budynku.

  • 2020-01-28 13:22:32

    gość: ~Ajak

    i widzę, ze nawet obsługa prawna ta sama. No. i to jest prawnik. Najpierw obsługiwała sprzedaz, teraz kupno.

  • 2020-01-28 17:36:49

    gość: ~Otototo

    @~Ajak
    Zgadzam się to jest sztuką hhhaaaaaa

  • 2020-01-28 14:27:53

    gość: ~Rysiek

    Wzajemna Adoracja!

  • 2020-01-28 14:36:56

    gość: ~mieszkaniec

    Tym oto sposobem, Włodarz gminy Środa, umył ręce od wsparcia zakupu Szpitala.
    Pytanie gdzie ma zdrowie mieszkańców ?
    Pytanie ile obchodzą go mieszkańcy ?
    Obyś nigdy nie potrzebował pomocy mieszkańców.

  • 2020-01-28 14:54:48

    gość: ~Kasa

    @~mieszkaniec
    Powinieneś raczej dopytywać Sebastiana :
    Po co szybko i za grosze sprzedał szpital, wątpliwej niesprawdzonej firmie ?
    Gdzie są pieniądze za tą transakcje ?
    Powyższe pytania pokazują gdzie wtedy miał Nasze zdrowie i szpital.
    A teraz kto nie da pieniedzy na wykup jest "beee"
    ABSURD !!!!

  • 2020-01-28 15:12:07

    gość: ~Adam

    @~mieszkaniec
    Ma rację. Pieniądze nic nie dadzą , a szpital nie powstanie. Pelikany łykaja propagandę , że najpierw najlepszam sprzedaż , ateraz kupno. CKA. Piniendzy powiat nie ma i mieć nie będzie na szpital. To by były utopione [ieniądze.

  • 2020-01-28 14:59:16

    gość: ~Pacjent

    Szpital to nie giełda samochodowa!!!!! Gdzie się podziały miliony za niego! Gdzie moje cegiełki na szpital!!!! Wpuścić do Starostwa CBA!!!!

  • 2020-01-29 10:48:31

    gość: ~Marian

    @~Pacjent
    Czy nie została kilka razy rozliczona i skontrolowana sprzedaż szpitala?Wydaje się ,że nawet było śledztwo i prokurator,ale zarządowi powiatu (sprzedającym) nie postawiono zarzutu.

  • 2020-01-28 15:03:50

    gość: ~Marta

    W gminach wyłączają światło by zaoszczędzić a tu nagle maja dokładać się do szpitala by zaraz go zamknąć!

  • 2020-01-28 15:37:24

    gość: ~Janek

    @~Marta
    Zamknać jak zamknać, a skad wiesz czy starostwo po zebraniu pieniedzy od gmin znów postanowi go sprzedać ?

  • 2020-01-28 16:48:59

    gość: ~mła

    A co myśli starostwo że gmina da kasę na wątpliwy interes,jak nie zagwarantują pierwotnej działalności to niech się bujają.W gminie jest na co wydawać pieniądze a nie marnotrawić na dziwne wizje powiatowych gmeraczy.Najpierw coś oddali za darmo a teraz kupują budę z niczym i komu ta ściema.

  • 2020-01-28 17:18:15

    gość: ~Pacjent

    Najpierw starostwo sprzedało a teraz pretensje do gmin że nie chcą dać pieniędzy

  • 2020-01-28 19:43:21

    gość: ~Polka

    Czy to normalne że w Powiecie nie można utrzymać szpitala tylko wozić pacjentów po całym powiecie włodarze opamiętajcie się przecież was ktoś wybrał!Budynek stoi i zanim podejmiecie jakąś decyzję to na nowo będziecie go remontować bo zniszczeje! Z znowu będziecie się spierać i szukać kasy na remont!

  • 2020-01-28 19:53:54

    gość: ~Marta

    To chyba jakaś kpina. Burmistrz Ruciński chce mieś wpływ na szpital. To tak jakby już został rozwalony. Popatrzcie co zrobił z gminą Środa Śląska. Rozwalił wszystko co było można. Osobiście panu Rucińskiemu nie odważyłabym się dać roweru do popilnowania.
    Jak był jeszcze radnym to zawsze głosował przeciwko udzieleniu wsparcia dla szpitala.

  • 2020-01-28 21:34:05

    gość: ~Mieszkaniec

    @~Marta
    za sprzedaż szpitala odpowiadają ówczesne władze powiatu na czele ze starostą Burdzym, poczytaj sobie więcej nt temat, sprzedali ale nie ma kasy
    teraz Burdzy oczekuje wsparcia od gmin czyli od Nas, tzn nie będziesz miała chodnika, bo kasa pójdzie na szpital który został nieudolnie sprzedany

  • 2020-01-29 10:50:32

    gość: ~Mariola

    @~Marta
    Pan Ruciński zorganizował orkiestrę dętą.Czy to też nie? Bez niego nie odbywa się żaden koncert.

  • 2020-01-31 18:16:50

    gość: ~Marian

    @~Mariola
    Tu chodzi o reklamę osoby politycznej!

  • 2020-02-05 10:51:16

    gość: ~czyżby

    ostatnio dodany post

    @~Mariola, też nie. Orkiestra dęta została utworzona przez poprzedniego burmistrza.

  • 2020-01-29 06:48:54

    gość: ~felczer

    Idioci kupili szpital. Za kilka lat szpital znów padnie. Razem z powiatem, bo zadłużony będzie do spodu. Lepiej go oddać za darmo Adamowi. Niech go urządzi według swojego uznania. W końcu, Adam zna się na wszystkim najlepiej.

  • 2020-01-29 10:41:44

    gość: ~Maria

    Mam nadzieję ,że Honorowy Obywatel Środy Śl pomoże w uruchomieniu szpitala!

  • 2020-01-31 18:15:25

    gość: ~Marcin

    @~Maria
    Należy go zawiadomić i poprosić o pomoc!Na pewno pomoże.

  • 2020-01-29 16:29:05

    gość: ~Mccarthy

    W końcu Burdzy dostanie adekwatną do umiejętności pracę w Portierni

  • 2020-01-29 19:55:48

    gość: ~Mariola

    @~Mccarthy
    A TY jakie masz kwalifikacje? Po treści wpisu nie najwyższe1

  • 2020-01-29 17:33:51

    gość: ~fff

    on tymi wpisami sie nie przejmuje co mu zrobicie

  • 2020-01-29 21:08:40

    gość: ~Ppw

    @~fff
    No nic mu nikt nie zrobi. Przecież pod sądem świeczki palił. Z napisem KON-STY-TUC-JA koszulki nosi? Więc bronić go będą jak niepodległości koledzy z PEŁO.

  • 2020-01-30 00:50:10

    gość: ~Prawda

    @~Ppw
    Ale dochodzenie prowadziło CBA i Prokurator a nie sąd !!!

  • 2020-01-30 01:47:20

    gość: ~Egon

    Za te pieniadze marnotrawione przez nieudaczników z powiatu moznaby bylo w Srodzie Sl. zakupic najnowoczesniejszy tomograf komputerowy. I by starczyło dla społeczeństwa. Ale trzeba miec wizję a tu ch...i d...i kamieni kupa

  • 2020-01-30 09:45:50

    gość: ~popieram

    @~Egon
    i jeszcze wymyślili sobie w starostwie "etatowego", kto za to wszystko zapłaci ?

  • 2020-01-30 12:27:03

    gość: ~Egon

    @~popieram
    5500 zl miesiecznie. Za co ?

  • 2020-01-30 16:42:45

    gość: ~Mam pomysł

    @~Egon ooo to to. Etatowy będzie stróżował w pustym budynku szpitala. Praca akurat na poziomie jego wiedzy i wykształcenia.

  • 2020-01-30 22:16:31

    gość: ~Olek

    @~Mam pomysł
    wszyscy by na tym skorzystali, a budżet ( czyli Nasze pieniądze ) najbardziej

  • 2020-01-30 18:06:42

    gość: ~Egon

    @~Egon
    Ci ktorzy mnie minusują prawdopodobnie wypełzli spod kamienia, bo nie wiedzą do czego służy tomografia.

  • 2020-01-30 20:07:42

    gość: ~Beata

    W Rolandzie Jest artykuł w którym można głosować na Gminne Wydarzenie Roku 2019.I na miejscu 11 znalazła się. Cytat Decyzja Rady Miasta ws pomocy dla Powiatu na odkup budynku szpitala.Wydarzenie Roku w Powiecie! Gratulacje kto ten Plebiscyt układał.

  • 2020-02-04 12:13:17

    gość: ~ojtak

    @~Beata tez sie zastanawiam ktoi ułozyl tak durne zestawienie? który wydział się tym zajmuje? i naprawde nie maja niczego innego do roboty>