POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Sprawdź, czym oddychasz. WIOŚ zainstalował w Środzie Śląskiej stację monitoringu jakości powietrza

System Monitoringu Powietrza. Środa Śląska - z indeksem umiarkowanym fot.: prscr

Stację uruchomił Główny Inspektorat Środowiska we Wrocławiu. Ulokowano ją na terenie Pogotowia Ratunkowego przy ul. Konstytucji 3 Maja. 

Stacja została uruchomiona 28 stycznia. Usytuowano ją niemalże w centrum miasta.

Miejsce to zostało wytypowane przez urzędników GIOŚ zgodnie z wytycznymi jakie obowiązują  przy instalowaniu tego typu czujników pomiarowych na terenach zabudowanych - informują pracownicy średzkiego urzędu miejskiego. 

Mieszkańcy na bieżąco mogą śledzić wyniki badań jakości powietrza poprzez stronę: http://powietrze.wroclaw.pios.gov.pl/ lub przez aplikację mobilną "Jakość powietrza w Polsce". W przypadku drugiej opcji należy jeszcze chwilę zaczekać, bowiem Środa Śląska nie jest jeszcze widoczna w wynikach wyszukiwania.

Stacja gromadzi dane dotyczące pyłu zawieszonego PM10 oraz PM2,5. Pierwszy jest na tyle drobny, że przenika w głąb układu oddechowego, natomiast drugi składa się przede wszystkim z sadzy oraz innych produktów powstałych w procesie spalania. Powoduje duże zagrożenie zdrowotne, ponieważ ze względu na niewielkie rozmiary cząstek może przenikać do najgłębszych części układu oddechowego, do pęcherzyków płucnych i dalej do krwiobiegu.

W stacji zamontowany jest również pobornik manualny pyłu PM10 – w celu oznaczania benzo(a)pirenu w pyle PM10 - dodają urzędnicy. 

Na terenie średzkiej gminy są także trzy inne czujniki jakości powietrza. Dwa zostały zakupione przez sołectwo Środa Śląska za środki z wygranej w konkursie organizowanym przez Green Energy z Komornik. Jeden z nich - dzięki porozumieniu z EMka.cafe - zamontowano na placu Wolności 25, drugi działa na ulicy Jastrzębiej. Sponsor konkursu umieścił również jeden u siebie w Komornikach. Warto podkreślić, że jak do tej pory - przez dwa ostatnie dni - wyniki badań czujników funkcjonujących na terenie miasta są relatywnie zbieżne. 

Pomiary w gminie Miękinia

Od października ubiegłego roku mieszkańcy gminy Miękinia również mogą na bieżąco śledzić wyniki pomiarów jakości powietrza. Samorząd prowadzi bowiem monitoring w kilku miejscowościach położonych na tym terenie, między innymi w Lutyni, Pisarzowicach, Mrozowie i Miękini. Dostęp do danych z czujników można uzyskać za pośrednictwem strony air-fox.pl lub przez aplikację Air-Fox - informują urzędnicy.

emka

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Sprawdź, czym oddychasz. WIOŚ zainstalował w Środzie Śląskiej stację monitoringu jakości powietrza

  2020-02-03 20:35:07

  gość: ~Egon

  I co z tego ze sa badania czujniki jak moj sąsiad codziennie smrodzi z komina bo spala resztki ze stolarni. Odpady z klejem. Obłoki sino szare przechodzace w zółte. I tak jest od lat. Mozna prosic i tak nie pomaga. I co ?

 • 2020-02-04 11:13:49

  gość: ~Ufff

  ostatnio dodany post

  @~Egon
  To samo miałem napisać. Pomiary, internet, czujniki już chyba trzy, no i co z tego jak w powietrzu dalej jest ten syf który był.
  Eeeee jest różnica, teraz wiemy że zanieczyszczenia są na pewno :)

REKLAMA


REKLAMA