POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

191 niezwykłych historii. Muzeum wydało nową książkę

Zbigniew Aleksy, kustosz muzeum fot.: eska

191 opisów epitafiów, pomników i płyt nagrobnych z kościołów z naszego powiatu znajdziemy w najnowszym wydawnictwie Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej.

Książka „Epitafia, pomniki i płyty nagrobne w kościołach Ziemi Średzkiej. XVI - XVII wiek” jest niezwykła z kilku powodów. Ten najważniejszy jej autor, Zbigniew Aleksy określa tak: To historia powiatu średzkiego i ludzi, którzy tutaj żyli. To znakomite źródło wiedzy na temat uzbrojenia, strojów, herbów i rodzinnych koligacji. Z kolei napisy, odczytane i tłumaczone, wiele mówią o duchowej sferze życia tych ludzi i co ciekawe, ciągle są aktualne.

Inna wyróżniająca ją cecha to czas powstawania i jej pomysł. Książka powstawała w latach 2013-2016, a inspiracją autora była lektura książki Jana Harasimowicza Mors Janua Vitae. Śląskie epitafia i nagrobki wieku reformacji, na którą trafił w latach dziewięćdziesiątych. Przekonanie to wzmocniła inwentaryzacja przeprowadzona w kościele św. Szczepana w Szczepanowie. 

Niezwykła była też forma zbierania materiałów. Docieranie do cennych obiektów wymagało od autora sprawności fizycznej, pomysłowości oraz pożyczek np. 6- metrowej drabiny. Również robienie zdjęć różnie umiejscowionym zabytkom nie było proste. Podobnie jak odczytanie sfotografowanych napisów. Tu autor musiał wykazać się znajomością obróbki zdjęć i stosowania różnych filtrów. Wizytom w kościołach bardzo często towarzyszyły spotkania i rozmowy z mieszkańcami sołectwa, kościelnymi oraz duchownymi, co było i absorbujące i twórcze.

Opisy ułożone są chronologicznie i zaczynają się od płyty nagrobnej Johanna von Hoberga zmarłego pod koniec XV w. Znajdziemy ją w kościele NMP w Środzie Śląskiej. Ostatnie w katalogu jest epitafium z kościoła św. Mateusza w Wilkowie Średzkim z końca XVIII w.. Pomiędzy nimi znajdziemy 189 innych ciekawych opisów, których czytanie będzie dla nas poznawaniem tamtych czasów oraz historii czyjegoś życia. Wspaniały pomnik nagrobny Hansa von Kanitza, zmarłego w 1617 r., znajdziemy w zakrystii kościoła pw. św. Szczepana w Szczepanowie. Najbardziej misternie wykonanym zabytkiem mogą poszczycić się mieszkańcy Brzeziny. Największym epitafium i przez to najtrudniej dostępnym napisem (Zbigniew Aleksy odczytał go jako pierwszy) wyróżnia się kościół pw. św. Marcina w Chmielowie.

Autor książki z pasją katalogował te niezwykłe zabytki i z pasją się nimi dzieli. Dlatego taka lekcja historii będzie niezwykle przyjemna.

Książka jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej, Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej oraz Gminy Środa Śląska, która dofinansowała jej wydanie.

Już za kilka dni będzie można ją kupić w naszym muzeum. Polecamy!

eska

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • 191 niezwykłych historii. Muzeum wydało nową książkę

  2020-02-22 12:25:23

  gość: ~mam pytanie

  Do kogo ta książka jest adresowana ?

 • 2020-02-23 08:13:11

  gość: ~Szurkowski

  @~mam pytanie
  Do czytelników.
  Pomysł na książkę świetny.
  Panie Zbigniewie nie myślał Pan o premierowym spotkaniu z czytelnikami?
  Chętnie bym przyszedł.

 • 2020-03-07 10:18:20

  gość: ~dziękuję za odpowiedź

  ostatnio dodany post

  Czyli do czytelników pasjonujących się historią ziemi średzkiej i jej "wybitnymi mieszkańcami".Ta książka bez wątpienia zainteresuje potomków tychże "znakomitych rodów".

REKLAMA