POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Pat w temacie gminnej rady seniorów w Kostomłotach

Spotkanie komisji nt. rady seniorów fot.: eska

Wczoraj w GOK-u w Kostomłotach odbyło się kolejne spotkanie poświęcone utworzeniu gminnej rady seniorów. Niestety, los tej inicjatywy dalej nie jest znany.

O inicjatywie utworzenia rady seniorów i trudnościach w jej powołaniu pisaliśmy już wcześniej. Wczorajsze spotkanie odbyło się w ramach posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Sportu i Wypoczynku rady gminy i miało przynieść jakieś rozstrzygnięcia. Miało, bo niestety nie przyniosło. Znów starły się dwie grupy - zwolenników klubów i formalnych stowarzyszeń oraz rady seniorów.

Argumenty za pierwszą opcją przedstawili m.in. sołtys Godkowa Edward Kulig i radny Marek Pomykała. Panowie zwrócili uwagę, że organizacje i kluby zrzeszają mieszkańców danej miejscowości, przez to są bliżej ich spraw i podejmują lepsze decyzje. Ponadto posiadanie osobowości prawnej pozwala brać udział w konkursach i projektach grantowych, które pozwalają zdobywać środki na działalność. Przewodniczący rady gminy Mariusz Żałobniak zwrócił uwagę na oddolny charakter tworzenia rad. – Tryb, który tutaj przyjęto, przypomina budowanie „czapy”, od góry i z założeniem, że później się ją wypełni, a przecież najcenniejsze jest to, co urodzi się na dole – mówił na spotkaniu.

Inicjatorką i zwolenniczką rady rady jest wójt gminy Janina Gawlik. Tak jak na grudniowej sesji, również wczoraj podkreśliła jej konsultacyjny i opiniodawczy charakter. – Szanowni państwo, myślę, że mylone są pojęcia i mówimy o różnych formach i zakresach działalności. Rada seniorów to organ doradczy. Są rady gminy, rady młodzieży, jak np. w powiecie oraz rady seniorów. Te rady mają charakter inicjatywny i żadna z nich nie prowadzi działalności. One dbają o interesy pewnych grup społecznych, przy podejmowaniu uchwał. Kluby seniora i stowarzyszenia realizują już konkretne zdania. Rada seniorów nie będzie ich mieć! Ona może inspirować ludzi do zakładania bardziej formalnych organizacji czy wymuszać na urzędzie większa aktywność w zakresie wspierania organizacji, jeśli zechce to robić – mówiła pani wójt. – Wierzę, że rada seniorów powstanie. Jak rada gminy będzie mieć po swoich bokach, radę seniorów, a z drugiej strony radę młodzieżową, którą też rozważamy, to na pewno będzie podejmować lepsze decyzje. 

Po wystąpieniach oddano głos obecnym na sali seniorom. Dyskusja, która się wywiązała, nie przyniosła żadnych rozstrzygnięć. Każdy z obecnych pozostał przy swoim stanowisku. W tej sytuacji zasadne jest więc pytanie – co dalej?
Myślimy, że czas pokaże, w jakiej formie i na jakich zasadach, seniorzy z gminy Kostomłoty będą mogli zabierać głos w sprawach ważnych dla nich samych i rozwoju środowiska, w którym żyją i chcą działać – podsumowała spotkanie na swoim facebooku gmina Kostomłoty.

Co o powstawaniu i funkcjonowaniu rad seniorów mówi prawodawca? Art. 5c ustawy o samorządzie gminnym ma dość lakoniczne brzmienie.
1. Gmina sprzyja solidarności międzypokoleniowej oraz tworzy warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej.
2. Rada gminy, z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk, może utworzyć gminną radę seniorów.
3. Gminna rada seniorów ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny.
4. Gminna rada seniorów składa się z przedstawicieli osób starszych oraz przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.
5. Rada gminy, powołując gminną radę seniorów, nadaje jej statut określający tryb wyboru jej członków i zasady działania, dążąc do wykorzystania potencjału działających organizacji osób starszych oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych, a także zapewnienia sprawnego sposobu wyboru członków gminnej rady seniorów. (...)

W ustawie nie znajdziemy więc katalogu zadań przypisanych radzie, co oznacza, że aktywność rady seniorów zależy od samych jej członków.

eska

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Pat w temacie gminnej rady seniorów w Kostomłotach

  2020-02-21 08:48:59

  gość: ~Młody

  Coś mi się widzi, że wójtowa szuka dla siebie jeszcze jednej funkcji - przewodniczącej rady starców.

 • 2020-02-23 18:28:24

  gość: ~Nik

  @~Młody
  Weźcie się wszyscy do roboty

 • 2020-02-21 11:40:44

  gość: ~mieszkanka seniorka Gminy

  p.Wójt bardzo chce utworzyć Radę Seniora – ale nie dba o seniorów – bo pogorszyła ich jakość życia tj. pozbawiła właśnie osoby starsze dojazdu do lekarza, na rehabilitację czy na zakupy,
  Czy osoby starsze chcą instytucji( np.do głosowania, popierania wniosków Wójta Gminy) , jaką będzie Rada Seniorów - czy zrozumienia i pomocy np. w Gminie Kąty Wrocławskie - osoby starsze mają bezpłatną rehabilitację w domu, autobusy zatrzymują się m.in. przy przychodni, a od marca będą dodatkowe pociągi z Wrocławia tylko do Katów Wr.
  Aby osoby starsze mogły uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym Gminy =bo chyba
  o to chodzi - wystarczy, aby powstało Stowarzyszenie pod nazwą Rada Seniorów, które będzie wspierać seniorów poprzez różnego rodzaju działania np. pomoc w załatwianiu spraw w urzędach, organizowanie wycieczek, imprez, spotkań itd. i stowarzyszenie może pełnić funkcję doradczą dla Rady Gminy.

 • 2020-02-21 12:01:00

  gość: ~HAHAHA

  @~mieszkanka seniorka Gminy
  Poproś Pana Malca to Cię też podrzuci pod ośrodek hahah...No cóż.Pociągów raczej w tej gminie nie będzie! Może tak mniej zrzędzić droga Pani :D

 • 2020-02-21 13:40:07

  gość: ~mieszkaniec

  KOCHANA Pani seniorko , żądasz od Pani wójt dowozu do Ośrodka zdrowia w Kątach Wr. a przecież mamy swój ośrodek zdrowia a że pieniądze idą za pacjentem to wszystkie pieniądze którzy zadeklarowali się do ośrodka w Kątach Wr idą tam a nie do Gminy Kostomłoty wobec tego niech Panią Pan Burmistrz Kątów Wrocławskich dowiezie pod drzwi ośrodka .

 • 2020-02-25 13:03:36

  gość: ~mieszkanka seniorka Gminy

  @~mieszkaniec
  mieszkasz mieszkańcu w Kostomłotach to masz ośrodek pod nosem. a z innych miejscowości gminy do Kostomłot ok.20 km i nic nie jeżdzi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  więc dla kogo ten Osrodek w Kostomłotach?????????????????????
  Wójtowa załatwiła autobusy tylko dla mieszkańców Piotrowic i Kostomłot

 • 2020-02-26 14:54:46

  gość: ~mieszkanka

  @~mieszkanka seniorka Gminy
  popieram wypowiedź seniorki

 • 2020-02-21 19:02:00

  gość: ~JUAN

  P Wójt nie mając większości w RG nie może realizować swoich niestety nie do końca przemyślanych
  wizji zarządzania Gminą.Szuka więc wsparcia w tzw. opinii społecznej próbując chytrym manewrem ograć RG i powołąć grupę "nacisku" złożoną z seniorów.Chce ich po prostu wykorzystać w walce.
  Nie wierzycie? Cytuję fragment z Jej wypowiedzi z tekstu powyżej:"Te rady mają charakter inicjatywny i żadna z nich nie prowadzi działalności. One dbają o interesy pewnych grup społecznych, przy podejmowaniu uchwał".Ot cala intencja powołania takiej Rady.Swoją drogą - jestem za aktywnością seniorów i uważam ,że powinni udzielać się społecznie, możliwości jest wiele, niekoniecznie w Radzie Seniorów.

 • 2020-02-27 14:24:11

  gość: ~xxx

  ostatnio dodany post

  dzisiaj na sesji wypowiadał się senior w sprawie Rady Seniorów, jak to rzekomo ponad 200 osób chce mieć rade seniorów... gdzie ten pan był na poprzednich 2 spotkaniach radnych w tej sprawie?? gdzie Ci seniorzy... ilu Was było.. razem z radnymi, sołtysami i panią wójt 20 sztuk....

REKLAMA