POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Mieszkańcy Brodna walczą o remonty dróg. Batalię toczą od kilku miesięcy

Droga w Brodnie fot.: Mariusz Nowak, sołtys Brodna

Przeszło 200 mieszkańców Brodna walczy o remonty dróg przebiegających przez ich miejscowość.

Jak twierdzą – zostały one zdegradowane w trakcie budowy stopnia wodnego Malczyce przez wykonawcę inwestycji. - Oficjalnie droga powiatowa była wyłączona z ruchu drogowego dla obsługi stopnia. Wykonawca, aby dojechać na budowę, miał do dyspozycji boczne drogi gminne. Mimo to przez naszą miejscowość dziennie przejeżdżało około 40 ciężkich pojazdów. Były to gruszki z betonem i inne auta z wielotonowym taborem. Mamy nagrania i zdjęcia. Kilka razy wezwaliśmy policję, ale okazało się, że władze powiatu mimo wszystko wydały pozwolenie na przejazd tą trasą ciężkich aut. Zamiast przed rozpoczęciem inwestycji zabezpieczyć się, tak jak zrobiły to gminy i wymusić na inwestorze przywrócenie tej drogi do pierwotnego stanu, panowie w powiecie temat przespali – komentuje Mariusz Nowak, sołtys Brodna.

Mieszkańcy miejscowości zebrali ponad 200 podpisów pod wnioskiem o przywrócenie trasy do pierwotnego stanu. Pismo skierowali do inwestora – Wód Polskich, gminy Środa Śląska oraz powiatu. Ujęli w nim także gminną drogę polną prowadzącą od asfaltowej na kolonię w Brodnie w kierunku kanału Zakrzów-Rzeczyca. - Ona również została zdegradowana – dodaje sołtys.

Do sprawy odnosi się Grzegorz Pierzchalski, członek zarządu powiatu odpowiedzialny za tematy związane z infrastrukturą drogową. Podkreśla on, że faktycznie normą jest, że samorządy zabezpieczają swoje interesy i podpisują porozumienia, na mocy których po zakończonej inwestycji, droga wykorzystywana przy jej realizacji jest odbudowywana.

- Tak miało być i tym razem. Firmie bardzo zależało na współpracy z nami, bowiem droga powiatowa Rzeczyca-Szczepanów-Kobylniki była najkrótsza dla przewozu betonu. Jednak pod naciskiem włodarzy gmin, nie zgodziliśmy się na wykorzystywanie w trakcie budowy naszych dróg. Ich głównym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem było ograniczenie ruchu przez teren zabudowany, aby zminimalizować uciążliwość dla mieszkańców. Gminom chodziło o to, aby inwestor wykorzystywał trasy rzadziej uczęszczane, czyli drogi gminne. Tak też się stało. Jednak gdybyśmy nie ulegli tej presji, przeprowadzili konsultacje z mieszkańcami i spisali stosowne porozumienia z wykonawcą stopnia wodnego, mielibyśmy już odtworzoną nawierzchnię drogi od Rzeczycy do Kobylnik. W zaistniałej sytuacji skorzystały gminy Malczyce i Środa Śląska, których drogi lokalne i polne zostały odbudowane przez wykonawcę stopnia wodnego, w efekcie  jakość tych dróg się znacznie poprawiła. To był po raz kolejny kompromis powiatu w stosunku do gmin – informuje. Zwraca jednak uwagę, że główne prace przy budowie stopnia zakończyły się w lutym 2019 roku. Wówczas na spotkaniu, w którym uczestniczyli przedstawiciele gmin, powiatu, jak i wykonawca stopnia, uzgadniano zakres prac związanych z przywróceniem stanu dróg, z których w trakcie budowy korzystano.

- Na tym spotkaniu zawarto zapis w porozumieniu podpisanym przez władze powiatu, a także Burmistrza Środy Śląskiej i Panią Marię Zachary z urzędu miejskiego, odnoszącym się do naszej drogi powiatowej. Tu cytuję: „na pozostałych odcinkach stan dróg nie uległ zmianie i stwierdza się, że ich stan jest dobry, niewymagający napraw”. Jak widać wówczas nikt problemów nie zgłaszał z drogą Rzeczyca-Brodno-Szczepanów-Kobylniki. Od tego czasu beczki z betonem przestały jeździć. Co prawda trwały prace i trwają jeszcze, ale są to prace porządkowe i naprawcze, które wykonuje podwykonawca, nasz lokalny przedsiębiorca z Malczyc, posiadający zezwolenia na poruszanie się po drogach powiatowych. Jest to praktyka stosowana od lat. Każdy przedsiębiorca zarejestrowany na naszym terenie ma prawo do korzystania z naszych dróg. – tłumaczy członek zarządu. Jak dodaje – problem pojawił się w czerwcu. Mieszkańcy Brodna zorganizowali spotkanie, na które zaprosili przedstawicieli powiatu, gminy i generalnego wykonawcy.

- Sołtys poinformował nas wówczas, że łamane były i nadal są zakazy poruszania się po naszej drodze, przez co ulegała i ulega ona zniszczeniu. Wykonawca stopnia, szef firmy, nie poczuwał się do odpowiedzialności za taki stan rzeczy. Tych spotkań było potem jeszcze kilka, ale niestety bez udziału inwestora, mimo zaproszenia – relacjonuje Grzegorz Pierzchalski. Dodaje przy tym, że do konfrontacji z dyrektorem firmy, która budowała stopień, doszło 31 stycznia tego roku. - Przedstawiliśmy zarzuty i roszczenia ze strony pana sołtysa i mieszkańców. Czekamy na stanowisko wykonawcy i propozycję rozwiązania problemu. Mamy nadzieję, że będzie ono satysfakcjonujące dla wszystkich stron, a przede wszystkim dla mieszkańców  – dodaje.

Interwencja urzędu miejskiego i zdecydowana odpowiedź wykonawcy

Również Środa Śląska wystosowała do Polskich Wód pismo, w którym wnosi o dostosowanie do jazdy drogi gminnej polnej prowadzącej od drogi asfaltowej w kierunku kanału Zakrzów-Rzeczyca jeszcze przed rozpoczęciem prac polowych. W dokumencie magistrat podkreśla, że została ona „rozjeżdżona” przez firmy wykonawcze pracujące przy kanale Zakrzów-Rzeczyca. Odnosi się także do stanu drogi powiatowej. - Podtrzymujemy nasze stanowisko, że droga powiatowa na odcinku Kobylniki-Rzeczyca wymaga prac modernizacyjnych, gdyż w dalszym ciągu jak widzimy transport materiałów odbywa się tą drogą – czytamy we wniosku podpisanym przez burmistrza Środy Śląskiej. Treść pisma została również opublikowana w internecie. Reakcja adresata, czyli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, była zdecydowana.

- Droga polna wymieniona w piśmie Rady Sołeckiej została przez Wykonawcę stopnia utwardzona i wyrównana kruszywem w sierpniu 2019 r. grzecznościowo na prośbę przedstawicieli UM w trakcie odbiorów wykonanych raemontów dróg asfaltowych we wsi Brodno. Wykonawca już wtedy zaznaczył, że przedmiotwa droga nie jest i nie będzie w przyszłości wykorzystywana do transportu materiałów na potrzeby budowy stopnia wodnego Malczyce - brzmi fragment odpowiedzi Wód Polskich. W dalszej części Gospodarstwo informuje, że trasę tę wykorzystywała do budowy i transportu firma wykonująca prace przy linii wysokiego napięcia. - Zapewne do tej firmy powinno być kierowane pismo Rady Sołeckiej wsi Brodno. Droga jest także użytkowana lokalnie przez rolników i leśników. (...) Niestety, co z ubolewaniem zauważamy, wszystkie transporty niesłusznie przypisywane są budowie stopnia - czytamy w odpowiedzi. Firma wyraża w nim także swoje zdziwienie i niezadowolenie z powodu umieszczenia w internecie pisma burmistrza w sprawie dróg, gdzie "PGW Wody Polskie w sposób nieuprawniony przedstawione są w złym świetle, co nastąpiło jeszcze przed ustaleniem stanu faktycznego". Żąda jednocześnie o usunięcie dokumentu ze strony oraz sprostowania.  

Jaka będzie reakcja urzędu oraz mieszkańców Brodna? A przede wszystkim co dalej z drogami w obrębie miejscowości? O tym informować będziemy na bieżąco.

akme

23

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Mieszkańcy Brodna walczą o remonty dróg. Batalię toczą od kilku miesięcy

  2020-02-27 09:05:02

  gość: ~powiatówki

  Zapraszamy na drogę powiatową Środa Ślaska - Jastrzębce - Chomiąża - Malczyce - i dalej .... Mazurowice lub/i Kawice (...)

  Do CKA również trzeba jakoś dojechać - bo przy takim budzecie to bedzie konkurencja dla Średzkiego Domu Kultury (ale czy o to chodziło?)

 • 2020-02-27 09:34:22

  gość: ~to ja

  @~powiatówki zaoszczędzone pieniądze na odśnieżanie dróg w tym roku powinien w całości przeznaczyć na remonty dróg

 • 2020-02-27 10:52:47

  gość: ~powiatówki

  @~to ja

  Bardzo dobry pomysł
  POPIERAM !

 • 2020-02-27 17:25:35

  gość: ~roro

  @~powiatówki

  Również popieram przedmówców,ulica długa w Szczepanowie też prosi sie od kilku lat o remont,koleiny i dziury od koscioła do Jaśkowic!!!

 • 2020-02-27 18:52:02

  gość: ~niki

  @~powiatówki Jeśli chodzi o odcinek Malczyce - Kawice to 300 metrów za papiernią to już legnicki powiat jest, a Legnica tą drogę głęboko w... ma. Składa się z samych łat.Choć ostatnio jednak wycięto przydrożne chaszcze i ładnie oczyszczono rowy (chyba pierwszy raz od kilkudziesięciu lat) To może coś planują więcej?

 • 2020-02-27 18:58:35

  gość: ~Powiatowki

  @~niki
  A może wystarczyło by porozumienie pomiędzy powiatami? I objazd drogi 94 byłby gotowy - a wiemy co się dzieje w sytuacji wypadku....

 • 2020-02-27 19:04:58

  gość: ~niki

  @~Powiatowki Pewnie tak - choć czasami wrażenie mam, że średzki i legnicki powiat kompletnie nie współdziałają.

 • 2020-02-27 20:01:00

  gość: ~Greg

  Droga Rzeczyca - Szczepanów - Kobylnik zniszczona jest strasznie. Psujemy po prostu na niej nasze samochody. Tak samo jak na ulicy Długiej w Szczepanowie, tragedia...

 • 2020-02-28 18:32:47

  gość: ~Green

  Jak Pan Soltys pracował przy budowie Stopnia Wodnego i jeździł sam ciezkim sprzętem, tzn. Wozidlami technologicznymi, ciagnikami z przyczepami dwuosiowymi albo ciezarowkami kilkuosiowymi i sam rozjezdzal drogi to bylo super??? Wstydzil by sie Pan, Panie Mariuszu, soltysie Brodna... przyklad dal Pan sam, a teraz wielka afera....To niech Pan zaplaci tez teraz za to co innym rozjezdzil...

 • 2020-02-28 21:30:14

  gość: ~Mariusz Sołtys Brodno

  Jeździłem droga ale wtedy nikt mi nie powiedział że jest zakaz jeżdżenia przez drogę Powiatową. Cały czas była informacja że skończą stopień będzie nowa droga. Jak się dowiedziałem że droga nie będzie remontowany to odeszlem że stopnia wodnego. Jeździłem też ciężarówką droga Gminą pracowałem jako kierowca i też nie było info ze nie mogę się poruszać. A ponadto place podatki tak jak inne firmy. A skoro Ci coś rozjechalem to napisz kim jesteś a nie piszesz anonimowo.

 • 2020-02-29 12:37:09

  gość: ~Gosc 2

  @~Mariusz Sołtys Brodno
  Panie soltysie- jak dobrze ze pana sprzet jest lekki a nie ciezki.
  Jak Pan pracowal- to nic nie wiedzial- a teraz olsnienie.
  Jest pan hipokrytą Brodna.

 • 2020-02-29 17:57:53

  gość: ~Mariusz Sołtys Brodno

  Pracowałem jako kierowca w prywatnej firmie i to nie był mój prywatny sprzet. A po drugie ja nie jestem przeciwny inwestycjom mogli jeździć przez Brodno tylko na koniec remont drogi i wszystko ok. A teraz musi Gmina i Powiat remontować drogę.

 • 2020-02-29 20:33:58

  gość: ~Gosc 2

  @~Mariusz Sołtys Brodno
  A od kiedy Pan jest takim zagorzalym obronca Gminy?
  I nie wazne czy pan jezdzil w firmie.
  Jezdzil Pan, rozjezdzal droge i tyle. A teraz sie kompromituje przy tej calej sytuacji.

 • 2020-02-29 21:11:55

  gość: ~Mariusz Sołtys Brodno

  Jak nie wiesz jaka była zawarta umowa to przyjedz do mnie i zobaczysz papiery i wtedy będziemy mogli się spierać kto ma rację. Widzę że Ci nie zależy na drodze bo pewnie jesteś z budowy Stopnia. PS.Bo razem z Gminą i mieszkańcami poprawiamy wizerunek naszej miejscowości kolego. I jeszcze raz Ci powiem że jeździłem jako kierowca a teraz firma się wypiera że nie jeździli drogą naszą, a po twoich komentarzach widać że jeździli. Dzięki za wpis mamy dowód następny że transport się odbywał.

 • 2020-02-29 21:44:47

  gość: ~Gosc 2

  @~Mariusz Sołtys Brodno
  A, to przeszlismy juz na Ty.
  Troche kultury- sloma z butow wylazi.
  A dowody ze ty tez jezdziles sa? Czy niestety nie bedzie.

 • 2020-03-01 23:16:04

  gość: ~Hyrek

  @~Mariusz Sołtys Brodno
  Maniek weź nie pier**l że nie wiedziałeś, jak piliśmy browara w twojej ciężarówce to śmiałeś się z tego że drogi nam nie zrobią, pozdro

 • 2020-03-02 06:43:05

  gość: ~Mariusz Sołtys Brodno

  ostatnio dodany post

  @~Hyrek.
  Dobre udał Ci się komentarz pajacu lokalny

 • 2020-02-29 22:03:45

  gość: ~Gośćć

  Haha jak czytam te wpisy to wydaje mi sie, że to pisze jakaś hipokrytka ;)
  Mariusz sołtys przestań wdawać się w dialog, bo widzisz, że to jakaś "miastowa"pisze "najgorzej jak z dziada zrobi się pan, a z dziadówy pani" :)
  Widzisz, że Komuś właśnie słoma z buta wychodzi daj sobie spokój. Mariusz bądź mądrzejszy

 • 2020-02-29 22:25:17

  gość: ~Gosc 2

  @~Gośćć
  Napisze jeszcze raz bo ktos nie rozumie- Jak Pan Soltys pracował przy budowie Stopnia Wodnego i jeździł sam ciezkim sprzętem, tzn. Wozidlami technologicznymi, ciagnikami z przyczepami dwuosiowymi albo ciezarowkami kilkuosiowymi i sam rozjezdzal drogi to bylo super??? A teraz sie wszystkiego wypiera.
  Koncze ten dialog bo robi sie z tego jakas dysputa.

 • 2020-02-29 22:35:02

  gość: ~Mariusz Sołtys Brodno

  Wozidlo technologiczne nie porusza się po drogach

 • 2020-03-01 10:09:36

  gość: ~ŁUKI

  @~Gosc 2
  widze,że zorientowany jestes co ile ma osi pachołku pana "M"
  A po drugie CBŚP miało by co robić przez długie lata jakby papiery budowy przejrzeli

 • 2020-02-29 23:23:49

  gość: ~gość

  Nie pluj do studni, bo może ci kiedyś przyjdzie pić z niej wodę.

 • 2020-02-29 23:47:23

  gość: ~Gośćć

  Stare chińskie powiedzenie mówi "podrap się po łysej głowie, może i tej koło Ciebie, a zobaczysz wtedy, że będzie się żyło lepiej" pozdrawiam i życzę wszystkim dobrej nocy

REKLAMA


REKLAMA